SvětAndroida doporučuje: 5 aplikací pro komunikaci zdarma (Skype, Hangout, WhatsApp a další)
- Recenze
- Karel Kilián
- 7.11.2013
- 26
Ještě pár let nazad platili uživatelé mobilních telefonů za volání a textové zprávy skoro až nehorázné částky. Jenže s nástupem mobilního Internetu přišel bod zvratu a s ním také řada aplikací, skrze které lze pořádat videohovory, klasické hlasové či textové konverzace jen za cenu připojení, tedy v případě Wi-Fi prakticky zdarma.
Položili jsme si tedy otázku: jakou aplikaci použít, pokud se chceme s někým spojit obrazem, hlasem, nebo skrze písmenka? A tak vznikl námět pro toto kolo seriálu SvětAndroida doporučuje.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku vyhlašujeme v redakci téma pro následující kolo SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají jeden týden na podání nominací.
- Po uzávěrce sestavujeme článek SvětAndroida doporučuje. Na přípravu máme opět jeden týden.
- Protože je takřka jisté, že redakčními silami nepokryjeme všechny aplikace v daném segmentu, je na konci článku formulář pro čtenáře. Ti mohou po dobu jednoho týdne nominovat programy, jež dle jejich názoru v seznamu chybí.
- Po uzávěrce připravujeme článek Čtenáři doporučují, postavený na hlasech čtenářů. Na dokončení máme opět sedm dnů. V okamžiku, kdy článek vyjde, vyhlašujeme v redakci další téma a celý koloběh se rozbíhá znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
V tomto kole jsme přijali 14 nominací pěti aplikací od osmi redaktorů. Na prvních třech místech se shodli vždy čtyři redaktoři, zbývající dva programy nominoval jen jeden redaktor.
WhatsApp Messenger
Na první pohled možná poněkud překvapivě stala aplikace, která původně vzešla z konkurenční platformy iOS. Na druhou stranu to ale až takové překvapení není, neboť základem úspěchu je co nejvyšší počet uživatelů – a WhatsApp Messenger podporuje nejen iOS a Android, ale také Blackberry, Symbian a Windows Phone. Komunikovat tak můžete prakticky s kýmkoli, kdo má (alespoň trošku) chytrý telefon.
Dejme jako prvnímu slovo Ondřeji Mikovi, který popisuje WhatsApp Messenger: „Jedná se o spolehlivý a rychlý způsob komunikace s přáteli. V mém okolí ho používají všichni důležití, a proto ho považuji za nejlepší variantu „zadarmové“ komunikace. Výborná je možnost tvorby skupin, posílání obrázků, videí i hlasových záznamů přímo z aplikace. Trochu se hrozím, až mi skončí bezplatné období a budu muset platit.“
Podobným důvod – tedy velký počet dostupných kontaktů – uvádí také Jirka Pernica: „Aplikaci WhatsApp používá mnoho mých kamarádů i rodinných příslušníků a ušetřila mi už spoustu peněz (není pak třeba utrácet za SMS). Plusy: zobrazí se, když druhá strana příjme vaši zprávu, rychlé posílání obrázků, velký výběr smajlíků.“ Ve stejném duchu se nese také nominace Honzy Dolejše: „Tohoto výborného kecálka používáme především v rodině. Aplikace je velmi povedená, nenáročná a skvěle se skrze ni posílají soubory. Funguje spolehlivě také při snížené rychlosti internetového připojení.“
Nakonec přichází malé překvapení – ačkoli je Petr Mišák zastáncem výchozích aplikací, kterými systém Android vybavuje Google, WhatsApp Messenger v jeho telefonu najdeme. Jak je to možné, ptáme se? „Používám hlavně z toho důvodu, že je multiplatformní, není tedy problém pokecat si s kamarády, kteří mají iPhone. Navíc dokáže velice pohodlně posílat fotky i videa.“
Veškerá komunikace probíhá, jako ostatně u všech zde zmiňovaných aplikací, skrze Internet. Nebudete tedy platit za jednotlivé zprávy, ale pouze za přenesená data dle vašeho tarifu. WhatsApp Messenger se ale od ostatních programů v dnešním přehledu liší tím, že je zdarma pouze po dobu jednoho roku. Naštěstí částka po uplynutí této doby není vysoká – pouhých 99 centů (cca 19 Kč) za každý další rok.
Redaktoři zmínili skoro všechny hlavní faktory této aplikace, takže si je nyní shrneme do několika bodů:
- Žádné skryté náklady (skutečně je první rok zdarma, pak za 0,99/rok; za samotné zprávy nic neplatíte).
- Podpora multimédií (de facto MMS zadarmo).
- Skupinový chat.
- Žádné poplatky za SMS do zahraničí a ze zahraničí (pokud se připojíte přes Wi-fi).
- Žádné PINy a uživatelská jména, identifikace probíhá na základě telefonního čísla.
- Žádné odhlašování a přihlašování.
- Offline zprávy.
- Používá adresář telefonu, takže budete mít k dispozici všechny kontakty.
- Sdílení polohy, výměna kontaktů, vlastní tapety, zvuky oznámení, režim na šířku, odeslání historie chatu e-mailem, hromadné posílání zpráv více kontaktům najednou a další.
Umí/neumí:
- Umí textovou komunikaci.
- Umí posílat soubory (obrázky, zvukové záznamy a videa).
- Neumí volání.
- Neumí videohovory.
- Nemá aplikaci pro PC.
Aplikaci WhatsApp Messenger jsme podrobně představili v recenzi WhatsApp Messenger: posílejte textové i multimediální zprávy zadarmo!
Zbývá dodat, že WhatsApp Messenger můžete instalovat na Android 2.1 a novější, instalační balíček je velký 11 MB. Jde o jednu z mála aplikací, kterou si stáhlo více než sto milionů uživatelů, přičemž průměrná známka je velmi pěkných 4,6.
Viber
Největším konkurentem WhatsApp Messengeru je beze sporu Viber. Sice na Androidu zaostává, ale jen minimálně – dosud si ho stáhlo také přes 100 milionů uživatelů a jeho známka je 4,4. Z redakce SvětAndroida.cz tento program doporučují, stejně jako WhatsApp, čtyři redaktoři. První dáváme slovo Matěji Machytkovi: „Za mne jednoduše nejlepší aplikace pro bezplatné posílání zpráv a volání. Oceňuji jednoduché a intuitivní prostředí, pěkný design a možnost zakládat skupiny. Velkou výhodou je také existence programu pro PC.“
Ondřej Mika je maličko kritičtější, když doplňuje: „Narozdíl od WhatsAppu není tak propracovaný, ale nabízí možnost volání přes Internet, což je výborná funkce hlavně v zahraničí. Stačí najít Wi-Fi a můžete volat. Občas má problémy s včasným zobrazováním notifikací.“ Podle Davida Myslivečka je Viber „Jednoduchá forma psaní zpráv a internetového volání. Bohužel jsem zaznamenal nižší výdrž baterie při používání. I přes to se jedná o nejlepší řešení.“
Nakonec je tu Karel Kilián, který říká: „K Viberu mě přivedl kamarád „jablíčkář“, který ho používal k telefonování v oblasti se špatným mobilním signálem. Vyzkoušel jsem tento program v mnoha situacích, včetně volání přes připojení EDGE, a musím konstatovat, že funguje na výbornou.“
Vývojáři v Obchodě Play jako hlavní prezentují následující funkce:
- Textová komunikace s přáteli.
- Hlasové hovory s vysokou kvalitou zvuku zdarma.
- Skupiny s až 40 členy.
- Sdílení fotek, videí a polohy.
- Posílání nálepek a emotikon.
- Zobrazování nových zpráv v plovoucím okně s možností okamžité odpovědi.
- Bez reklam a 100% zdarma.
Viber taktéž nevyžaduje jméno, heslo, ani PIN – k ověření uživatele slouží telefonní číslo. Na rozdíl od WhatsApp Messengeru je zdarma bez jakéhokoli omezení, nicméně to se přeci jen časem může změnit. Je jasné, že v tuto chvíli je nulová cena „napořád“ jednou z konkurenčních výhod.
Umí/neumí:
- Umí textovou komunikaci.
- Umí posílat soubory (jen obrázky a videa).
- Umí volání.
- Neumí videohovory.
- Má aplikaci pro PC.
Také Viberu jsme se podrobně věnovali v recenzi Viber: posílejte zprávy a volejte zdarma.
Viber lze instalovat na Android 2.0 a vyšší, instalační soubor je velký 13 MB.
Hangouts
Také Hangouts nominovali čtyři redaktoři, a tak o bronzové příčce rozhodlo hodnocení v Obchodě Play, které pro aplikaci z dílny Google není právě příznivé. Mezi zastánci nativního komunikátoru nemůže chybět Petr Mišák: „Tak tady asi není potřeba nic dodávat – je to Google. Je integrovaný v Androidu, propojený se všemi „Googlími“ službami a dá se používat i na desktopu.“ Dalším spokojeným uživatelem je Honza Dolejš, který napsal: „Hangouts používám jako primární dorozumívací protokol zejména díky jeho integraci do systému Android, kdy každý, kdo má Google účet, má zároveň i účet pro chat v Hangouts. Skvělé jsou také videohovory, které lze s Androidím přístrojem provozovat. Po aktualizaci z Talku ovšem aplikace nefunguje úplně tak, jak bych si představoval, ale s každou aktualizací se to stále zlepšuje.“
Do třetice všeho dobrého dostává slovo Tomáš Očadlý: „Tak jako všichni, i naše rodina jde s dobou a pro komunikaci využíváme právě Hangouts od Google. Výhodou je, že pokud člověk není na chatu dostupný, zpráva mu dorazí na Gmail, což beru rozhodně jako plus vycházející z provázanosti služeb Google. Hangouts využívám pro veškerou komunikaci a postupně nahrazuje i můj Skype.“
Jako poslední nominoval Hangouts David Mysliveček, který ho popsal jako „Integrovaný kecálek, který podporuje i videohovory. Pomalu, ale jistě se stále zlepšuje, bohužel stále nedosahuje kvality starého dobrého Talku.“
Čím Google láká potenciální uživatele? Zde je seznam:
- Řekněte více s fotkami a emoji.
- Možnost sledovat, když druhá strana píše, nebo zda četla vaši zprávu.
- Možnost přepnutí jakékoli konverzace do videohovoru až s 10 přáteli.
- Posílání zpráv kdykoliv, dokonce i když není příjemce právě teď připojen.
- Možnost používat Hangouts na počítačích, Android a Apple zařízeních.
- Synchronizace mezi různými zařízeními, takže můžete začít komunikovat, nebo pokračovat v komunikaci kdekoliv.
- Historie vám umožní zjistit, co jste říkali v minulosti, včetně sdílených fotografií a video hovorů.
- Jen jedno upozornění. Jakmile si přečtete zprávu na jednom zařízení, nehlásí se jako nová na ostatních.
- Zobrazení sbírky fotografií sdílených z každého z vašich Hangoutů.
- Odložená oznámení, pokud nechcete být rušeni.
Umí/neumí:
- Umí textovou komunikaci.
- Umí posílat soubory.
- Umí volání.
- Umí videohovory.
- Má aplikaci pro PC (webovou aplikaci).
Hangouts lze instalovat na zařízení s Androidem 2.3 a novějším, instalační balíček je velký 11 MB. Je to třetí aplikace, která má více než sto milionů stažení, do jisté míry ale hraje roli, že je součástí systému, takže je ve skoro každém zařízení s Androidem. Průměrná známka je 3,4, což není právě nejlepší skóre.
FreeSMS Sender
Pro bramborovou medaili zamíříme do českých luhů a hájů – konkrétně do portfolia vývojáře Michala Vojtíška. FreeSMS Sender nominoval Karel Kilián, který o něm říká: „Webové brány operátorů, umožňující posílání SMS zdarma, jsou nesporně dobrou službou, nicméně jejich funkční výbava rozhodně není oslňující. FreeSMS Sender je v podstatě běžná aplikace na správu SMS – zobrazuje tedy zprávy sdružené podle kontaktů včetně jejich ikonek a komunikaci s kontaktem jako konverzaci dvou stran. Zásadní rozdíl proti běžným „aplikacím na esemesky“ je v tom, že umí posílat nejen standardní cestou, ale také přes webové brány, a tudíž úplně zadarmo. Používám tento program již řadu let a v podstatě nemám, co bych mu vytkl“.
Zprávy lze posílat přes následující brány:
- Jako běžné placené SMS (lze zakázat).
- Vodafone CZ.
- Vodafone Park (s přihlášením).
- T-Mobile CZ.
- T-Zones (s přihlášením; včetně možnosti ověření, zda je příjemce u T-Mobile).
- O2 CZ.
- O2 CZ s registrací.
- poslatsms.cz (s registrací i bez)
- klikniavolej.cz
- Odorik.cz
- sms.sluzba.cz
- smsbrana.cz
- voocall.cz
- Orange SK (zdarma i placený)
- O2 SK
- beeline.ru
- rapidmaza.com
- indyarocks.com
- clickatell.com
- way2sms.com
- fullonsms.com
- site2sms.com
- 160by2.com
Z přehledu je tedy zřejmé, že s pomocí této aplikace můžete posílat zdarma SMSky nejen do sítě českých, ale také slovenských, ruských a indických operátorů.
Odesílané zprávy lze opatřit automatickým podpisem, aplikace umí komunikovat česky, slovensky, anglicky, španělsky, italsky, německy a rusky. Kromě několika velikostí písma lze volit mezi bílým, černým, růžovým a zeleným skinem. V případě, že máte vypnuté datové připojení, lze v programu nastavit, aby při posílání došlo k jeho zapnutí.
Protože FreeSMS Sender umí zpracovat a upozorňovat na doručené SMSky, lze ho použít jako plnohodnotnou náhradu za výchozí aplikaci pro správu textových zpráv. Součástí jsou také statistiky, ze kterých můžete vyčíst, kolik zpráv jste poslali zdarma.
Z názorů spokojených uživatelů citujme například tento: „Skvělá aplikace, nedovedu si bez ní odesílání zpráv už vůbec představit. Ušetří hodně peněz, drobné chybičky jsou rychle odstraňovány. Můžu doporučit!“
Umí/neumí:
- Umí textovou komunikaci.
- Neumí posílat soubory (jen obrázky a videa).
- Neumí volání.
- Neumí videohovory.
- Nemá aplikaci pro PC.
Programu FreeSMS Sender jsme se věnovali již před třemi lety ve článku Jak posílat z Androidu SMS zdarma? Přes Free SMS Sender!.
Aplikaci si stáhlo více než půl milionu uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,2. Nesporným kladem je, že ji autor nabízí úplně zadarmo.
Skype
Skype lze považovat za průkopníka internetové telefonie – jeho historie sahá až do roku 2003, kdy většina konkurentů nabízela jen textovou komunikaci. Do dnešního přehledu ho nominoval Karel Kilián, který komentuje: „Nejsem sice nadšený z toho, že Skype spadl do náruče Microsoftu, nicméně pro mne je to jeden z hlavních komunikačních nástrojů. Sice je tento díl věnován komunikaci zdarma, ale měli byste vědět, že se službou Skype Out můžete realizovat i hovory na běžné pevné linky a mobilní čísla. V rámci „sítě Skype“ jsou pak volání, videohovory, textové zprávy a veškerá další komunikace zadarmo. Nespornou výhodou je také aplikace pro desktopy – pokud tedy sedíte u počítače, můžete pro psaní, volání i video přenosy využít pohodlí, které nabízí. My používáme Skype především pro komunikaci s rodinou, žijící v zahraničí. Můžeme si povídat třeba celé hodiny a nezaplatíme ani korunu, a to se prostě vyplatí! Nespornou výhodou je také to, že s desktopovou aplikací si poradí i méně zdatní uživatelé.“
Podle popisku v Obchodě Play najdete na Skypu více než 250 milionů uživatelů z celého světa, čili si zde určitě nebudete připadat sami :). V rámci sítě, jak již zaznělo, můžete volat, psát a komunikovat přes kameru telefonu úplně zadarmo. Užitečná je také možnost odeslání souborů druhé straně.
Aplikace používá své vlastní přihlašování účtem Skype nebo Microsoft. Uživatelské rozhraní má tři sekce: v Historii najdete záznamy o realizovaných komunikacích, v Oblíbených pak kontakty, které jste si takto označili. Chat, volání nebo videohovor zahájíte ze sekce Kontakty, kde si pro jednodušší orientaci můžete nechat zobrazovat jen ty uživatele, kteří jsou aktuálně dostupní. V nastavení lze zapnout automatické přihlašování a synchronizaci kontaktů. Na zmeškané hovory a zprávy lze upozornit zvukem, vibrací a blikáním notifikační LED, je-li jí telefon vybaven. Aplikace je ve své podstatě velice jednoduchá, což je ostatně součástí úspěchu Skype na mobilních platformách.
Skype je dostupný nejen pro Android a Windows, ale též pro Mac, Linux, Windows Phone, iOS, BlackBerry a Kindle.
Kladná hodnocení v Obchodě Play pocházejí především z doby, kdy Microsoft nepřizpůsobil aplikaci „k obrazu svému“. V říjnu 2013 přibyla na kontě tohoto programu řada negativních reakcí.
Umí/neumí:
- Umí textovou komunikaci.
- Umí posílat soubory.
- Umí volání.
- Umí videohovory.
- Má aplikaci pro PC.
Skype pro Android má po více než sto milionech stažení průměrnou známku 4,0.
Čtenáři doporučují: aplikace pro komunikaci zdarma
Je jasné, že ani při sebevětší snaze nedokážeme vyjmenovat všechny aplikace, skrze které je možné komunikovat nějakým způsobem zdarma. Tím spíše, když nominace jsou založeny na tom, jaké aplikace redaktoři sami vyzkoušeli a používají. Právě proto dáváme na konci každého dílu slovo vám – našim čtenářům – abyste doplnili seznam o aplikace, které v něm dle vašeho mínění chybí.
Hledáme tedy programy:
- Využívající webové brány operátorů k odesílání bezplatných SMS.
- Pro textovou komunikaci, fungující na vlastní platformě.
- Skrze které je možné realizovat bezplatné hlasové hovory.
- Pro komunikaci s přenosem obrazu (videohovory).
- Případně další formy komunikace.
Uzávěrka je ve čtvrtek 7. listopadu v 6:00.
Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení!
Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.
Nominace byly ukončeny. Článek, postavený na čtenářských nominacích, pak vyjde 14. listopadu..
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (26)
Přidat komentář