Test GPU Turbo: Dokáže technologie Huawei a Honoru zvýšit výkon telefonu?

gpu turbo honor huawei

Poslední dva až tři měsíce se ve spojení s Honor a Huawei telefony objevují slova GPU Turbo. Pro obě sesterské společnosti jde o hodně důležitou funkci, která se zmiňuje v mnoha materiálech. Funguje tato novinka a jde o užitečnou funkci, nebo se jedná z velké části o marketingový tah? To zjistíme v dnešním článku.

GPU Turbo slibuje velké navýšení výkonu ve hrách? Skutečnost je trochu jiná

Při představení GPU Turbo jsme byli hodně překvapení čísly, které čínské společnosti uveřejnily. Hodně se mluvilo o navýšení výkonu ve hrách až o 60 procent. To z počátku znělo hodně sebevědomě, obzvlášť když jediné, co k tomuto vylepšení stačí, je softwarová aktualizace. Když se ale podíváte na přesné vyjádření, nejedná se o navýšení výkonu až o 60 procent, jak většina médií prezentovala. Přímo v tiskové zprávě Huawei stojí “S GPU Turbo dojde ke zvýšení efektivity zpracování grafiky až o 60 %, zatímco celková spotřeba energie SoC (System on Chip) se ušetří o 30 %.” Jedná se o hodně dobře vymyšlené vyjádření, které ve výsledku nic moc neřekne. Rozhodně se ale nejedná o navýšení výkonu až o 60 procent, tedy alespoň podle výsledků testování, které jsme provedli.

GPU Turbo

Do testování jsme se pustili s telefonem Honor 10, který byl jeden z prvních, který obdržel podporu GPU Turbo. Nová funkce se aktivuje automaticky po instalaci potřebné aktualizace. Nikde se v nastavení nic nenastavuje, vše probíhá automaticky. Hlavním důvodem je totiž to, že GPU Turbo musí podporovat samotné hry a aplikace. V době testování byly k dispozici pouze dvě. A to PUBG Mobile a Mobile Legends: Bang Bang.

Pokud byste si chtěli například měřit rozdíl v benchmarku, tak žádný nenajdete, funkce totiž při benchmark testování není aktivní, nicméně i když je aktivní, tak v reálném používání rozdíly téměř nejdou poznat. GPU Turbo jsme testovali na PUBG Mobile. Tedy té náročnější ze dvou dostupných her. V nastavení hry jsme vybrali nejvyšší možné nastavení a pustili se do hraní. Vzhledem k tomu, že jsme věděli z dřívější recenze, že Honor 10 bez problémů rozjede PUBG Mobile, používali jsme také pro přesnější měření nástroj Gamebench, který nám přesně ukázal, jestli se něco s GPU Turbo zlepší.

GPU Turbo připomíná grafické ovladače. Vylepší stabilitu, mírně zvýší FPS, ale zázraky nečekejte

Pokud bychom neměli aktivovaný nástroj Gamebench, tak z klasického hraní nepoznáte rozdíl. V obou případech testování jsme se snažili hrát stejným stylem a projíždět po stejných lokacích, aby byl výsledek co nejpřesnější. Hra běží plynule a drží se na +- 30 FPS, s tím, že se čas od času propadnou FPS, což je ale způsobeno 4GB pamětí RAM u Honor 10. Jak můžete vidět ze dvou grafů níže, tak se před i po aktualizaci s GPU Turbo držel počet snímků kolem hranice 30 FPS.

Vysledky hrani bez GPU Turbo - PUBG Mobile PUBG Mobile na Honor 10 bez GPU Turbo

Zatímco ale před aktualizací byl průměr 29 FPS, po aktualizaci s podporou GPU Turbo je průměr 32 FPS. Moc velké navýšení v počtu snímků se tedy nekonalo, kde se dá ale vidět výrazný rozdíl, je ve stabilitě. Z grafu jde vidět, že před aktualizací FPS hodně skáčou nahoru i dolů a při spuštění hry se musí delší dobu čekat, než se FPS vrátí na normální hodnotu 30 FPS. Zatímco po aktualizaci si můžete všimnout téměř vodorovné čáry, která se drží na 32 FPS.

Vysledky hrani s GPU Turbo - PUBG Mobile PUBG Mobile na Honor 10 s GPU Turbo

Pokud jde o zlepšení výdrže baterie. tak na slibovaných 30 procent úspory jsme se nedostali, ale zlepšení je rozhodně vidět. Během výše měřených 15 minut šlo sice jen o desetiny procent baterie, ale to je způsobeno krátkým testem pro potřeby baterie. Zvýšenou výdrž si nicméně pochvalují i uživatelé v diskuzích a na fórech, kde se rozdíl v baterii pohybuje v rozmezí 5 až 10 procent, záleží na délce hraní.

Ve výsledku nám tak GPU Turbo v mnohem připomíná grafické ovladače pro PC, což nemusí být vůbec špatné. S tím jak se poslední rok začínají dostávat na Android i náročnější 3D hry, se každé vylepšení hodí. Obzvlášť pokud je zdarma v podobě aktualizace. Záležet samozřejmě bude na tom, jak často se bude přidávat podpora u nových her.

Jaké telefony podporují nebo budou podporovat GPU Turbo?

Na úplný závěr ještě uvedeme seznam telefonů, u kterých se počítá s podporou GPU Turbo. Jedná se o Huawei a Honor telefony, které vyšly hlavně poslední rok:

Huawei aktualizace s GPU Turbo

Huawei Dostupnost aktualizace
P20 a P20 Pro Srpen 2018
Mate 10, Mate 10 Pro, Mate RS Srpen 2018
P20 Lite Záři 2018
P Smart Záři 2018
Mate 10 Lite Záři 2018
Mate 9 Listopad 2018
Mate 9 Pro Listopad 2018
P10 Plus Listopad 2018
P10 Listopad 2018

Honor aktualizace s GPU Turbo

Honor Dostupnost aktualizace
Honor 10 Srpen 2018
Honor 9 Lite Září 2018
Honor V10 Září 2018
Honor 7X Září 2018
Honor 8 Pro Listopad 2018
Honor 9 Listopad 2018

 

Máte již na svém telefonu GPU Turbo? Jaké jsou vaše zkušenosti s touto funkcí?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)