Začíná nová éra Google vyhledávání. AI ho změní k nepoznání

Google vyhledávání AI změny výsledky struktura vzhled Labs testování

Umělá inteligence alias AI dělá v posledních měsících nejen v online světě pořádné vlny. Za studenty píše i celé slohovky, za grafiky kreslí obrázky a za doktory pozná rentgenové snímky. A brzy výrazně zasáhne i do podoby i fungování absolutně nejnavštěvovanější webové stránky na světě – Google vyhledávání. Bez přehánění se dá říci, že půjde na tomto místě o revoluci, která ovlivní koncové uživatele, autory webů i inzerenty.

Co se změní? Ve skutečnosti možnosti zadávání dotazů ze strany uživatele i podoba vygenerovaných výsledků. A jen vyhledávací pole zůstane na svém původním místě. Primární pozici v Google vyhledávání dostane AI modul, který bude dříve rozčleněné výsledky z odkazů či jiných “okýnek” převádět do podoby automaticky generovaných shrnujících textů s případnými obrázky či jinými formáty. Nejdůležitější zdrojové články bude tento modul ukazovat vpravo, další se objeví pod ním.

A look at what’s next for AI and Google Search | Google I/O 2023

A look at what’s next for AI and Google Search | Google I/O 2023

Automaticky generovaná textová či obrázková odpověď bude pro spoustu uživatelů uspokojivá, takže nebudou muset provádět další vyhledávání. Z pohledu uživatelů skvělý pokrok, z pohledu autorů webů, na které tím pádem lidé nemusejí mít důvod chodit, obrovská hrozba. Komplexnost tohoto řešení bude umocněna také možnostmi zadávání dotazů a případného doptávání na detaily.

Skončí doba, kdy uživatel pro nalezení co nejpřesnějšího výsledku raději zadával co nejjednodušší a krátký dotaz. V pozadí totiž poběží sofistikovaný jazykový model, který pochopí třeba i dlouhé souvětí a bude se umět v odpovědi rozepsat. Nebudou přitom chybět třeba srovnávačky, tabulky nebo bodové seznamy. A když nebudou uživateli výsledky úplně vyhovovat, nebude muset vyhledávat úplně od začátku. Klepne na tlačítko pod odpovědí a doptá se snadno na detaily, přičemž zůstane zachován kontext.

Google vyhledávání AI změny výsledky struktura vzhled Labs ukázka web

Než se zmíněné převratné AI novinky v Google vyhledávání dostanou na obrazovky a displeje po celém světě, budou předmětem testování. Skrze balík Labs je nyní tato podoba webu dostupná pro zájemce z USA. Vlastně ale nepůjde jen o desktopový web. Stejně se bude chovat vyhledávání i v mobilní aplikaci. Ano, podobné kousky již aktuálně umí někteří konkurenti, nicméně na tomto místě bude zásah do zvyků koncových uživatelů mnohonásobně větší.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak vnímáte chystané změny v Google vyhledávání?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)