TOPlist

Google přidává do Androidu další vrstvu ochrany. Co nás nově čeká při instalaci (některých) aplikací?

malware
  • Google přidává další vrstvu zabezpečení při instalaci nebo aktualizaci souboru APK
  • V některých případech bude nyní vyžadováno ověření kódem PIN nebo biometrickým ověřením
  • Nastane to při instalaci APK, o kterých si Google myslí, že jsou škodlivé nebo nepocházejí z Obchodu Play

Google pracuje na nové vrstvě ochrany při instalaci aplikací z alternativních zdrojů. Za určitých okolností nemusí stačit obyčejné potvrzení varovného dialogu během instalace, ale bude nutné potvrdit instalaci biometrickým ověřením nebo PINem.

Google vs malware

Google vede neustálý boj s malware. Občas nějaký proklouzne dokonce do Obchodu Play, ale hlavním zdrojem bolení hlavy zůstávají uživatelé. Android je otevřený operační systém a uživatelé i bez root oprávnění mají možnost instalovat aplikace ve formě instalačních balíčků (APK). A to může být problém, protože se často jedná o neaktualizované aplikace nebo dokonce aplikace stažené z pochybných zdrojů. A ty často kromě obcházení nutnosti platit obsahují dáreček v podobě malware.

Google sice skenuje aplikace instalované tímto způsobem, ale uživatelé mohou sken potlačit. Může se pak lehce stát, že na první pohled neškodná aplikace si stáhne „rozšiřující modul“, který ale nestahuje z Obchodu Play, ale z jiného zdroje jako APK a sama spustí instalaci. Uživatel je sice varován, ale protože je natěšený na novou funkci nebo hru zdarma, odklepne cokoliv.

Obchod Play potvrzení

Specialisté z Android Authority odhalili v nejnovější verzi Obchodu Play (41.4.19) novou funkci, která aktivuje výše popsané chování. Nyní není aktivní, ale podařilo se jim ji probudit k životu přepnutím skrytého nastavení. V případě, že Obchod Play pojal podezření, že se jedná o škodlivou aplikaci, zobrazil se výše uvedený dialog a bylo nutné provést biometrické ověření a potvrzení. Jedná se o skrytou funkci, proto je možné, že finální vzhled dialogu nebude stejný, jako na obrázku.

Už jste si do mobilu někdy zavlekli malware?

Zdroj: AndroidAuthority

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)