Google AI asistent Bard dostává nové funkce a míří do ČR!

Google Bard novinky čeština ČR

Společnost Google na své tradiční konferenci I/O oznámila několik velmi zajímavých novinek ke svému AI nástroji Bard. Už ani není na místě jej označovat za pouze textový či jazykový generátor. Nově (případně v dohledné době) si totiž poradí také s analýzou a generováním obrázků. Tuzemské zájemce bude hlavně zajímat, že Google Bard dnešním dnem oficiálně ukončuje testování v USA a Velké Británii a začíná fungovat ve 180 dalších zemích. Mezi plánovanými podporovanými jazyky byla uvedena i čeština, takže se počítá i s ČR.

“Jak budeme pokračovat ve vylepšování a zavádění nových funkcí, chceme, aby se Bard dostal do rukou více lidem, kteří si ho budou moci vyzkoušet a podělit se s námi o své názory. Proto dnes rušíme čekací listinu a zpřístupňujeme Bard pro více než 180 zemí a území – a brzy přibudou další,” oznámila společnost na konferenci i na blogu.

Meet Bard

Meet Bard

Kromě rozšíření působnosti Bard začíná fungovat i v nových jazycích. Momentálně v korejštině a japonštině, nicméně v prezentaci přímo na akci se objevila i čeština. Ačkoli se tak v prvních hodinách od prezentace mohlo zdát, že se spuštění týká v první vlně i ČR, není tomu tak. Ačkoli k nám funkce bezpochyby míří, aktualizovaná oficiální nápověda prozrazuje, že jsou zatím vynechány například i všechny země v EU. Dost možná kvůli probíhajícím politickým jednáním kolem AI. Web Barda tak zatím oficiálně zůstává pro Čechy nefunkční.

Google Bard čeština česky

Jak bylo zmíněno, Bard už umí pracovat i s obrázky. A to v obou směrech. “Brzy bude Bard vizuálnější jak v odpovědích, tak ve vašich podnětech. Budete se ho moci zeptat například “Jaké památky musíte vidět v New Orleans?” a kromě textu dostanete užitečnou odpověď spolu s bohatým vizuálním doprovodem, který vám dá mnohem lepší představu o tom, co zkoumáte. Do vlastních podnětů budete moci vedle textu zahrnout také obrázky, což vám umožní podpořit vaši představivost a kreativitu zcela novými způsoby,” popisuje Google.

Aby toho společnost dosáhla, vložila do služby Bard populární funkci Google Lens. “Řekněme, že se chcete pobavit pomocí fotografie svých psů. Můžete ji nahrát a vyzvat aplikaci Bard, aby “napsala vtipný popisek o těchto dvou”. Pomocí Google Lens Bard analyzuje fotografii, zjistí plemena psů a navrhne několik kreativních popisků – to vše během několika sekund,” dodává firma.

V oblasti generování zcela nových obrázků poslouží nové partnerství s grafickým nástrojem Adobe Firefly. “V příštích měsících začleníme do Bardu Adobe Firefly, rodinu kreativních generativních modelů umělé inteligence společnosti Adobe, takže budete moci snadno a rychle proměnit své vlastní kreativní nápady ve vysoce kvalitní obrázky, které pak budete moci dále upravovat nebo přidávat do svých návrhů v aplikaci Adobe Express,” oznámil Google.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Velmi zajímavé propojení se děje také mezi jednotlivými Google nástroji. Bard nově umožňuje vygenerované výsledky exportovat do Google Dokumentů nebo rovnou do Gmailu, odkud se dají hned odeslat. V oblasti AI Google představil také spousty nových možností, které usnadní tvorbu obsahu v nástrojích balíku Workspace. Představen byl rovněž nový jazykový model PaLM 2, o který se Bard opírá. Obě tyto novinky rozebereme v dalších článcích.

Už vám Bard funguje? Co už jste s ním zkoušeli?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)