Gmail: 5 šikovných triků, které by měl znát každý

Aplikace Gmail

Gmail je světovou doménou, které možná jen v České republice konkuruje Seznam. I tak ale českých uživatelů e-mailu od Googlu přibývá. Víte, jak si usnadnit používání aplikace Gmail pro Android? Máme pro vás pár šikovných tipů.

1) Vyhledávejte díky chytrým filtrům

Google se proslavil hlavně svým vyhledávačem a není tedy divu, že i aplikaci Gmail vybavil poměrně propracovaným vyhledáváním. Na první pohled to ale nemusí být vůbec patrné – uživatel většinou zadá klíčové slovo do vyhledávače a něco mu vypadne. Co když ale chce prohledávat jen předměty? Nebo ve zprávách od určitých lidí? Je to samozřejmě možné.

Ve hledacím poli lze, stejně jako ve webové verzi Gmailu, vepsat chytré filtry. Pokud například chcete vyhledávat slovo “Sony” v předmětu, do pole vyhledávače napíšete: “subject: Sony”. Pokud to má být navíc pouze od určitého člověka, vepíšete spojení “subject: Sony from: adresa emailu” apod. Jednotlivé příznaky lze kombinaci, jejich celý výčet naleznete v oficiální nápovědě od Googlu.

2) Výchozí akce – smazat, nebo archivovat?

Pokud vám do telefonu přijde nový e-mail, zobrazí se v notifikační liště. Člověk může tahem dvou prstů rozbalit jeho menší náhled a dostat se i k možnostem, jak se zprávou naložit. Ve výchozím nastavení Gmail nabízí možnost Archivovat a Odpovědět. Zatímco druhé zmíněné nemůžeme nic vytknout, možná až většina uživatelů e-maily nearchivuje, ale rovnou maže. V tomto případě by se tedy hodila možnost archivace nahradit smazáním. Jak na to?

Přejděte do aplikace Gmail, tahem prstu zleva doprava zobrazte lištu a přejděte do Nastavení – Obecná nastavení – Výchozí akce Gmailu – Smazat.

3) Jak ztlumit konverzaci v Gmailu?

Konverzace v Gmailu jsou skvělá věc – automaticky jsou sdružovány e-maily, které nesou jeden předmět. Díky tomu řešíte veškeré záležitosti prostřednictvím více zpráv stále na jednom místě. Může se ale stát, že si vaši kolegové spletou konverzaci v Gmailu s rychlým chatem a posílají si několik zpráv do minuty. Vám potom telefon zvoní, pípá, vibruje a vás to v daný moment nezajímá. Jistě, stále můžete telefon ztlumit, vypnout internet či vypnout synchronizaci pošty. Ale vy přeci nechce přijít o ostatní e-maily, jen utlumit jedno vlákno.

Gmail na to myslel a můžete libovolné vlákno ztlumit, přesněji ignorovat. Stačí otevřít příslušné vlákno, stisknout ikonu tří teček v pravém horním rohu a vybrat Ignorovat. Co se stane? Zprávy se zarchivují, a to i nově příchozí. Díky tomu nebudete rušeni příchozími zprávami a můžete si je přečíst kdykoliv později. Ve vašich zprávách zůstanou, navíc si ponechají i štítek Nepřečteno.

Gmail Android - tipy a triky 6

4) Potvrzení před vykonáním akce

Určitě to dobře znáte – kliknete na smazání e-mailu a po vteřině si uvědomíte, že to byla chyba. Nebo omylem zprávu zarchivujete, i když jste to v plánu neměli. Gmail pro takové uživatele nabízí pomůcku – potvrzení akce. Stačí znovu přejít do Nastavení – Obecná nastavení a v dolní části zaškrtat, při kterých akcích se má Gmail ptát na vaše svolení. Může to být smazání, archivace či odeslání zprávy.

5) Skrytím obrázků odesílatelů získáte více prostoru

Dnes je moderní mít u každého účtu svůj profilový obrázek. Slouží k rychlejší identifikaci toho, kdo vám vlastně píše, a zároveň skrze něj můžete světu vyslat určité poselství – třeba vaši náklonost ke značce, výrobku či zvířeti. Co když ale většina vašich přátel obrázek vyplněný nemá? Pak jsou zde pouze ikony se začínajícícm písmenem jejich jména. Nepotřebné. Co se toho zbavit a získat více prostoru pro text e-mailu?

Stačí vypnout obrázek odesílatele. Tuto možnost opět nalezneme v Nastavení – Obecná nastavení a pod volbou Obrázek odesílatele.

Znáte další šikovný trik pro Gmail? Podělte se s námi v komentářích

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)