Google Chrome: 5 šikovných triků, které by měl znát každý #2

Google Chrome 2

Díky tomu, že je Google Chrome předinstalován v každém zařízení s Androidem, je známý téměř všem. Pojďme se podívat na dalších 5 tipů a triků, které by měl každý uživatel znát.

1) Šetřete svá mobilní data

Začněme funkcí, kterou spousta uživatelů zná, přesto velké části stále uniká. Google Chrome dokáže myslet i na naše skromné balíčky dat a nabízí funkci, která již na straně serveru komprimuje data stránek, a telefon tedy stahuje celkově menší objem dat. Načítání stránek je sice logicky pomalejší, na oplátku nám ale podstatně méně ubývá datový tarif. Aktivace je velmi snadná – stačí přejít pomocí tří teček v pravém horním rohu do Nastavení a zvolit Spořič dat. Zde už stačí jen funkci aktivovat.

2) Režim čtečky pro snadnější čtení

Jistě jste mnohokrát při surfování narazili na stránky, které nebyly pro mobilní telefony zrovna ideálně přizpůsobeny. Text byl malý, špatně uspořádaný a čtení bylo zkrátka nepohodlné. Google Chrome s tím ale pomůže – přesněji tedy režim čtečky. Ten je se ve výchozím nastavení neukazuje, lze jej ovšem ručně vynutit v nastavení. Stačí do adresového řádku vepsat chrome://flags a v následném nastavení najít řádek Aktivace režimu čtečky a změnit volbu na Vždy. Po restartu Chromu se vám u každé stránky ve spodní části ukáže možnost optimalizovat stránku pro čtení. U některých webů to rozhodně pomůže. A jindy si toho všímat nemusíme.

3) Prohlížejte si otevřené taby z jiného zařízení

Propojení Google účtu s prohlížečem Google Chrome na PC i na mobilním telefonu není žádnou novinkou. Věděli jste ale, že si můžete na mobilním zařízení snadno a rychle zobrazit záložky, které máte právě otevřené na počítači? Díky tomu lze třeba před odchodem od PC velmi snadno a rychle otevřít rozečtený článek na mobilním telefonu. Jak na to? Jako první musíte být na PC i na mobilním telefonu v prohlížeči přihlášeni ke svému účtu. Pak už stačí jen stisknout ikonu pro novou kartu, vpravo dole vybrat Nedávno použité karty a vybrat si otevřené stránky z jiných zařízení.

4) Jak uložit stránku jako PDF pro čtení offline?

Sami to znáte – chcete si po cestě přečíst nějaký článek z internetu, ale náhle zjistíte, že nemáte internetové připojení. Nebo třeba narazíte na velmi zajímavé čtení, které byste si chtěli uchovat. Zase bez pozdější nutnosti internetu. Chrome to zvládne i bez jiných doplňků. Postačí otevřít stránku, kterou chcete uložit, a zvolit Tisk. Ano, opravdu Tisk. Další stránka už prozradí, že se jedná u uložení do souboru PDF, zobrazí se rovněž náhled. Šikovné a snadné.

5) Ukončení všech otevřených karet naráz

S mobilními telefony dnes brouzdáme úplně běžně – není tedy vůbec žádnou zvláštností mít otevřeno zároveň několik webových stránek. Jak se jich zbavit snadno a rychle? Stačí kliknout na ikonu pro výběr běžících tabů, následně tři tečky v pravém horním rohu a zvolit Zavřít všechny karty. Věřte nebo ne, tato jednoduchá funkce je pro oči většiny uživatelů naprosto skryta. Tento způsob bude samozřejmě fungovat, jen pokud máte aktivované standardní zobrazení stránek (viz náš předchozí díl Google Chrome: 5 šikovných triků, které by měl znát každý).

Znáte další šikovný trik v prohlížeči Google Chrome? Podělte se s námi v komentářích

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)