Menu

Gismeteo: Další předpověď počasí zdarma

Aplikací pro předpovídání počasí pro Android je v Obchodě Play nespočet. Gismeteo vyniká především pěknou grafikou, týdenní předpovědí a jednoduchostí. Od uvedení v srpnu loňského roku si tuto “rosničku” stáhlo více než 250 tisíc uživatelů, kteří jí udělili průměrnou známku 4,4 z 5 možných. Co tedy může nabídnout?

Instalace a úvodní konfigurace

Po stažení a nainstalování balíčku, který má 4,08 MB, můžete aplikaci spustit. Gismeteo se pravděpodobně, stejně jako v našem případě, pokusí zobrazit počasí podle aktuální polohy, což ale nevyšlo moc dobře – místo Ostravy nám bylo nabídnuto cca 30 kilometrů vzdálené polské městečko Wodzisław Śląski.

Pokus o lokalizaci v Ostravě nedopadl moc dobře

Pokus o lokalizaci v Ostravě nedopadl moc dobře

Naštěstí stačí stáhnout roletku v horní části aplikace (ta je umístěna poněkud nešikovně, neboť při jejím stahování lze omylem stáhnout notifikační lištu, což se nám také poměrně často stávalo), nežádoucí město smazat a vyhledat jiné – bližší. V případě moravskoslezské metropole bylo nabídnuto nejen město Ostrava, ale také nedaleké letiště v Mošnově, nicméně z hlediska České republiky se nabídka omezuje jen na velká města.

Vyhledávání měst, která chcete sledovat

Vyhledávání měst, která chcete sledovat

Sledovat můžete počasí na více místech najednou – stačí je uvedeným způsobem přidat přes vyhledávání do seznamu. K přepnutí destinace pak stačí stáhnout roletku a tapnout na požadované místo.

Sledovat můžete počasí na více místech najednou

Sledovat můžete počasí na více místech najednou

Jako další pravděpodobně zabrousíte do nastavení, protože Gismeteo jako výchozí používá stupně Fahrenheita a míle. Zde, kromě přepnutí na stupně Celsia a kilometry, můžete změnit jazyk aplikace (kromě angličtiny je k dispozici ještě ruština a ukrajinština), nastavit jednotky ve kterých bude zobrazena rychlost větru (m/s nebo km/h) a tlak vzduchu (Hektopascal – hPa nebo milimetry rtuťového sloupce – mmHg).

Jako další pravděpodobně zabrousíte do nastavení

Jako další pravděpodobně zabrousíte do nastavení

Uživatelské prostředí

Po návratu na úvodní obrazovku již spatříte aktuální stav počasí v pro nás pochopitelné formě. Kromě grafického znázornění meteorologické situace jsou zde údaje o teplotě, vlhkosti a tlaku vzduchu, rychlosti a směru větru a stručný textový popisek.

Aktuální meteorologická situace

Aktuální meteorologická situace

Jestliže chcete informace aktualizovat, můžete tak učinit přes nenápadné tlačítko pro aktualizaci, situované po levé straně nad spodní lištou (alternativou je volba [Menu]-Refresh). Zde se také zobrazuje, jak aktuální jsou právě zobrazené údaje.

V dolní liště je předpověď – ta může být buď detailní na dva dny dopředu – zvlášť pro  ráno, den, večer a noc – nebo denní na následující týden. To, který režim chcete použít, vybíráte přepínačem Hours/Days zcela dole. Tapnutím na zvolenou položku se v hlavní části okna zobrazí podrobnosti – tedy očekávané teplotní rozmezí, grafické a textové vyjádření, vlhkost a tlak vzduchu a rychlost a směr větru.

Detailnější předpověď na následujících 48 hodin

Detailnější předpověď na následujících 48 hodin

 

Týdenní předpověď

Týdenní předpověď

Mezi položkami v dolní liště můžete listovat horizontálním posunem, zcela vpravo pak čeká odkaz na web Gismeteo, kde najdete prognózu dokonce na celé dva týdny dopředu! Zde je ale vhodné upozornit na fakt, že předpověď na tak dlouho má poměrně malou přesnost a od skutečnosti se může leckdy i zásadně lišit.

Na webu Gismeteo najdete dokonce předpověď na dva týdny

Na webu Gismeteo najdete dokonce předpověď na dva týdny

Autoři slibují, že Gismeteo umí také varovat před geomagnetickými bouřemi, a informovat o událostech, jako jsou krupobití, bouřky, mlhy, silný vítr, nebo teplotní extrémy, nicméně během testovaní jsme na tyto anomálie nenarazili.

Widgety

Jestliže máte rádi permanentní přehled o meteorologické situaci, pak oceníte dva widgety, které si můžete vytáhnout na domovskou obrazovku. Menší si uzme 2×1 pozici, větší 4×1 (tedy na běžném displeji jeden řádek).

Připraveny jsou widgety o rozměrech 2x1 a 4x1

Připraveny jsou widgety o rozměrech 2x1 a 4x1

Při umísťování widgetu můžete zvolit, zda má zobrazovat informace vzhledem k aktuální poloze, nebo v konkrétním městě. Kromě toho lze nastavit jeho průhledné pozadí. U většího widgetu je možné vybírat mezi zobrazováním čtyřdenní předpovědi, nebo aktuální situace. Teoreticky můžete na jedné obrazovce sledovat počasí na několika nezávislých místech najednou.

Komu je tato aplikace určena?

Z uvedeného je zřejmé, že Gismeteo cílí především na uživatele, kterým vyhovuje jednoduchost – neposkytuje tak například letecké snímkly, srážkové radary, nebo grafy, což jsou ale funkce, které většina laických uživatelů nepoužívá.

Zbývá dodat, že aplikaci lze nainstalovat na zařízení s Androidem 1.6 a vyšším, a že ji můžete používat zcela zdarma.

Gismeteo Weather Forecast LITE
MapMakers Group Ltd.
Verze1.0.5 (20. 6. 2012)
Velikost4,1 MB
1.6+


Zdarma

 

Komentáře

Iwosh

Iwosh

30.7.2012 10:03

Nejdou nastavit skoro zadna mesta… docela bida :(

Thomas

Thomas

30.7.2012 10:35

Vyzkoušel jsem, a za mě osobně nic moc….

unavix

unavix

30.7.2012 11:54

Ukazuje to kraviny. Podle apky u nás má být pod mrakem a přitom tu svítí sluníčko.Ani teploty nijak moc nesedí. A to se apk chlubí s předpovědí na ráno,dopoledne,odpoledne a večer.
To už je daleko přesnější HTC počasí.

P1t

P1t

30.7.2012 14:01

Aplikace graficky pěkná, počasí není tak přesné, lokalizace pouze některá města, při instalaci na kartu nejsou k dispozici widgety. Jde pryč.

bkf1

bkf1

30.7.2012 15:07

Marne hledam pocasi INTELIGENTNIHO typu (tj. jak u tohodle predpoved po nejakych usecich dne a ne jak u vetsiny jinych jedna hodnota na CELY den, coz je TOTALNE k NICEMU!!!) pro Olomouc :) Muze mi pls nekdo poradit? Mam zatim Meteoservis, ale tam je nejblizsi Prerov, ktery obcas neodpovida pocasi, ktere je v Olomouci :(

mm

mm

30.7.2012 15:51

Doporucujem “Aix Weather Widget”. 4×1 widget s 24h predpovedou pocasie pre zadane miesto. Graf teploty, zobrazenie ikony pocasia v jednotlivych fazach dna, zrazky, zobrazenie casu dna a noci graficky a vsetko kompaktne v 4×1.

alda

alda

30.7.2012 17:16

Marne hledam pocasi INTELIGENTNIHO typu (tj. jak u tohodle predpoved po nejakych usecich dne….

Doporučuju vynikající Snowstorm weather widget

michal

michal

30.7.2012 18:24

Kez by nekdo dokazal zpracovat udaje z YR.NO do nejake podoby widgetu pro android, to by se me libilo. Do te doby u me vitezi (kdyz uz jednou za cas potrebuju kouknout na pocasi) otevrit si proste web YR.NO a je to.

Martin Petráček

Martin Petráček

30.7.2012 22:47

Zůstávám u Palmary, stále nejlepší + Meteor na bouřky + weather station for cumulus na reálnou stanici v našem městě.

Kerl

Kerl

30.7.2012 22:59

Nejvíce mi stále vyhovuje In-počasí. Na aktuální údaje (teplotu) nic lešího není.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

31.7.2012 9:50

To: bkf1
Zkuste si vybrat z https://www.svetandroida.cz/svetandroida-doporucuje-7-programu-na-predpoved-pocasi-201105
Osobně používám k maximální spokojenosti Palmary Weather (placený) a české In-Počasí.

x14

x14

31.7.2012 11:53

V článku je 4x čárka před nebo a pokaždé je to špatně!

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

31.7.2012 12:20

To: x14
Nemyslím, že by ve všech čtyřech případech byla špatně.
Přinejmenším ve třech případech je “nebo” použito ve vylučovacím významu, kdy “můžete vidět to (a jen to), nebo toto (a jen toto)”.

x14

x14

31.7.2012 12:42

Ani náhodou. Jde o to rozlišit, zda jde při výčtu možností o vzájemně zaměnitelné varianty, nebo o zjevně se vylučující protiklady. Ta čárka je tam pro zdůraznění exkluzivity výběru (XOR), v uvedených větách ale není důvod stresovat. Doporučuji kontaktovat pravidla českého pravopisu, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/en/?id=155

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

31.7.2012 12:52

Jenže v uvedených příkladech nejde o “libovolně zaměnitelné” ekvivalenty.
Můžete mít na displeji to NEBO toto a není lhostejné, zda to bude to či ono.

x14

x14

31.7.2012 14:05

A jaký by to pak celé dávalo smysl? To by se pak ‘nebo bez čárky’ rovnalo spojce ‘a’ a nemělo by smysl ho vůbec používat. Nejde o vyjádření exkluzivity výsledného stavu, ale o vyjádření exkluzivity volby. Ta čárka je stresující faktor a zásadně zdůrazňuje důležitost nerovné volby (Život, nebo smrt!) a při čtení se i zřetelně ‘vyslovuje’. (Je to podobné jako čárka před ‘a’, kde pak toto znamená vlastně ‘ale’.) Zde ale nedává žádný smysl zdůrazňovat exkluzivitu výběru, o nic důležitého se zde se nejedná. Ta čárka tam jakoby naznačuje, že je možné si z těch možností zvolit pouze jednou (například při instalaci) a pak až nikdy. A to nejspíš není pravda.

RSS (komentáře k článku)