Nečekejte na Android 7.1. Vyzkoušejte gesta pro čtečku otisků prstů již nyní

ctecka-otisku-prstu-uvod

Gesta pro čtečku otisků prstů už se v několika telefonech objevila a nově ji přidává Google i do své řady Pixel a Androidu 7.1. Proč ale tuto funkci nevyzkoušet i ve svém telefonu? Aplikace Fingerprint Quick Action nám s tím pomůže.

Proč používat gesta pro čtečku otisků prstů?

Způsob odemykání telefonů se poslední léta mění a v současné době vede rozhodně autentifikace otiskem prstu. Je to rychlé, snadné i relativně bezpečné. Dnes již snad každý vybavenější smartphone dostal čtečku otisků prstů. Přiznejme si ale, že kromě odemknutí zůstává čtečka po zbylou dobu používání telefonu úplně nevyužita. Není to škoda? Je přeci stále po ruce a může klidně posloužit jako další ovládací prvek.

Už v recenzi telefonu Honor 7 či 8 jsme gesta pro čtečku otisků prstů chválili. Netrvalo dlouho a s vysouváním notifikační lišty tahem po čtečce přišel i samotný Google ve svém telefonu Pixel a nejnovějším Androidu. Máte telefon se čtečkou otisků a chtěli byste si tato gesta užít také? Tak nečekejte a zkuste aplikaci Fingerprint Quick Action.
gesta pro čtečku otisků prstů

Fingerprint Quick Action: Naučte telefon používat čtečku otisků prstů pořádně

Řešením je tato velice jednoduchá aplikace, která je prozatím ve fázi testování a na Google Play ji nenajdete. Přesto je v našich očích velice šikovnou a proč čekat? Vyzkoušet si ji můžete již nyní i vy a ihned vám umožní tahem či stisknutím čtečky přiřadit některou z užitečných akcích. Gesta pro čtečku otisků prstů mohou:

  • stahovat a zatahovat notifikační lištu,
  • uspat zařízení (root),
  • vrátit se zpět či domů,
  • zobrazit běžící aplikace a další.

Instalace a nastavení aplikace zvládne úplně každý. Po stažení apk souboru stačí aplikaci nainstalovat, volbou Enable Fingerprint Quick Action aktivovat a povolit oprávnění k monitorování (k tomu vás systém sám navede). V sekci Quick Action lze následně vybírat akci pro stisknutí (Single Tap) nebo přejetí prstu (Fast Swipe). Na výběr je hned několik funkcí, některé ale vyžadují root.

Funkčnost aplikace v praxi

Přestože je aplikace zatím pouze ve fázi testování a její ostrá verze se do Google Play ještě nedostala, již nyní představuje šikovné doplnění funkcí telefonu. Využívali jsme především gesto tahu prstu a možnost otevření notifikační lišty. To fungovalo možná až překvapivě dobře, a to i na telefonu, který má čtečku otisků prstů v domácím tlačítku. Zde se sice gesto občas aktivovalo i při zmáčknutí domácího tlačítka, ale v zásadě to ničemu nevadilo.

Může se stát, že se aplikace na pozadí ukončí. Pokud by se tak stávalo (v našem případě ani po delším používání ne, ale může to být závislé na telefonu a velikosti RAM), lze v nastavení aktivovat volbu Foreground service. Ta aplikaci ochrání před nežádoucím zavřením systémem, ale přibude upozornění do notifikační lišty.
HTC 10 - konstrukce, ctecka otisku prstu

Závěr – gesta pro čtečku otisků se hodí

Aplikaci Fingerprint Quick Action chválíme – přináší do libovolného telefonu se čtečkou otisků prstů funkce, které jsou jinak výsadou jen hrstky telefonů. Aplikace je velmi jednoduchá a nastaví ji opravdu každý. V současné chvíli se však jedná o testovací verzi a je potřeba k tomu i tak přistupovat – aplikace nemusí vždy fungovat na 100 %, stejně tak je dobré hlídat její spotřebu baterie apod. Již nyní ale máme možnost si tyto funkce vyzkoušet, za což jsme rádi.

Fingerprint Quick Action ke stažení.

Hodí se vám gesta pro čtečku otisků prstů?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)