TOPlist

GApps (aplikace Google) pro Android 5.1 Lollipop ke stažení

tk_gapps_ico

Jestliže na svém telefonu či tabletu používáte alternativní ROMku (nebo se ji chystáte vyzkoušet), pak byste rozhodně neměli zapomenout na skutečnost, že v naprosté většině případů nejsou (s ohledem na licenční podmínky) její součástí aplikace Google (zkráceně GApps).

To by samo o sobě znamenalo výrazné omezení funkcí a možností – mimo jiné například bez GApps není možné instalovat aplikace z Obchodu Google Play, včetně Gmailu, Kalendáře, prohlížeče Chrome a dalších.

Naštěstí je možné GApps stáhnout a nainstalovat (přesněji řečeno „flashnout“) z alternativních zdrojů. Vždy je ale nutné instalovat verzi, která odpovídá verzi nainstalovaného operačního systému! V opačném případě riskujete velmi vážné problémy, které se mohou projevovat opakovanými pády systémových aplikací, případně i zhroucením celého systému.

Budete-li na zařízení instalovat ROMku s Androidem verze 5.1 Lollipop, pak potřebujete také GApps 5.1. Kde je můžete stáhnout? Možností je celá řada, nicméně sestavení TK GApps by vás mohlo zaujmout tím, že přichází hned v šesti variantách, lišících se od sebe zahrnutými aplikacemi a tím pádem i velikostí. Přehled o tom, co která verze obsahuje a nabízí, si můžete udělat z následující tabulky.

Rozdíly mezi jednotlivými verzemi TK GApps Rozdíly mezi jednotlivými verzemi TK GApps

V diskuzním fóru [GAPPS][5.1.x] Up-to-Date GOOGLE APPS (TK GApps) jeden z uživatelů, vystupující zde pod přezdívkou osm0sis, představuje TK GApps jako projekt, navazující na PA GApps. Jako hlavní vlastnosti pak prezentuje:

  • Všechny balíčky by měly dobře fungovat na jakékoli 32bitové alternativní ROM, vycházející z Androidu 5.1.
  • Časté aktualizace: balíčky jsou pravidelně aktualizovány – obvykle o víkendech.
  • Aplikace nejsou nijak změněné nebo upravované – jsou dodávány v původní podobě.
  • Automatické zálohování – zpravidla není nutné znovu flashovat GApps nebo moduly, když flashujete aktualizaci ROM. Většina ROMek tuto funkci podporuje.
  • Všechny instalátory provádějí kontrolu velikosti systémového oddílu vašeho zařízení a včas vás informují před provedením jakékoli změny, pokud zjistí nějaké problémy.
  • Nabízeno je několik variant původního balíku, který Google instaluje na zařízení Nexus. K dispozici je několik menších verzí s méně programy.
  • Všechny balíčky lze přizpůsobit vašim individuálním preferencím pomocí pokročilých funkcí a možností.
TK GApps je projekt, navazující na PA GApps TK GApps je projekt, navazující na PA GApps

Součástí největšího balíčku jsou následující programy a nástroje:

Další balíčky jsou pak menší a obsahují také méně programů.

Kde stáhnout TK GApps pro Android 5.1?

Nejlépe a nejrychleji z následujících odkazů:

Důrazně upozorňujeme, že tyto GApps byste neměli instalovat na ROMku s jinou verzí systému Android, než 5.1 Lollipop!

Zdroje: XDA fórum: [GAPPS][5.1.x] Up-to-Date GOOGLE APPS (TK GApps), Android Headlines, Android Rootz.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)