Jak vyřešit problém s pamětí RAM u Samsungu Galaxy S6? (ROOT)

galaxy s6 problém s RAM

Brzy po oficiálním vydání operačního systému Android Lollipop 5.0 se na Google snesla silná kritika kvůli problému se správou operační paměti RAM, známému jako takzvaný “memory leak”. Ten spočívá v tom, že systém přiděluje systémovým procesům část paměti, ale poté, co již daná úloha není potřeba, tuto paměť znovu neuvolní. Tím pádem začne po čase systému docházet volná paměť a ten se tento nedostatek snaží kompenzovat násilným ukončováním aplikací, což se navenek projevuje jako pády aplikací. Tyto problémy se nevyhnuly ani vlajkové lodi známého korejského giganta – Samsung Galaxy S6. Ten se s problematickou správou operační paměti potýká ještě doteď, a to přesto, že Galaxy S6 běží na Androidu 5.0.2, v jehož zdrojovém kódu by již měl být tento problém vyřešen. To ostatně potvrzuje i řada uživatelů s telefony jiných výrobců, které rovněž obsahují Android 5.0.2. Je tedy otázkou, zda za problémy s RAM u vlajkové lodi Samsungu může opravdu Google, nebo na něm má zásluhu i samotný výrobce. Ostatně Google byl Samsungem označen jako hlavní strůjce problému také v kauze nízké výdrže baterie, rovněž u modelu Galaxy S6.

android 5 lollipop memory leak galaxy s6

Pro majitele Samsungu Galaxy S6 však není ani tak podstatné, kdo za problém může, jako spíš jak jej napravit. Zde opět zasahují členové známé komunity XDA-developers. Na fóru se totiž objevil poměrně snadný způsob, jak daný problém vyřešit. Tento způsob však vyžaduje přepsání několika řádků v build.prop, k čemuž je potřeba mít telefon rootnutý.

Pokud tento základní předpoklad splňujete, stačí už jen postupovat dle návodu, uveřejněném na XDA-developers.

Nezapomínejte však, že jako u všech operací, u kterých jsou zapotřebí rootovská oprávnění, i zde provádíte veškeré úpravy na vlastní zodpovědnost. Portál Svět Androida nenese žádnou odpovědnost za případný vznik problémů.

V bulid.prop pod DHA nastavením změňte tyto 2 řádky

ro.config.dha_cached_max=12
ro.config.dha_empty_max=36

Následně přepište tyto 4 řádky

ro.config.dha_th_rate=2.3
ro.config.dha_lmk_scale=0.545
ro.config.sdha_apps_bg_max=70
ro.config.sdha_apps_bg_min=8

Sjeďte na stránce dolů, mimo DHA nastavení mezi ostatní nastavení a odstraňte duplicitní položky

ro.config.dha_cached_max=
ro.config.dha_empty_max=
ro.config.dha_th_rate=
ro.config.dha_lmk_scale=

Nakonec změňte hodnoty u LMK (LowMemoryKiller – systémový task killer)

ro.config.oomminfree_high=7628,9768,11909,14515,16655,20469

Dle ohlasů z fóra XDA-developers vede tento postup v případě naprosté většiny majitelů Galaxy S6 v celkovém pohledu k výraznému zlepšení správy operační paměti RAM. Problém však nadále přetrvává například při používání internetového prohlížeče Google Chrome či aplikací, které pro zobrazování webového obsahu využívají Webview (například aplikace Facebook). Podstata tohoto problému však tkví v originálním kernelu a pro jeho nápravu by tak mělo stačit nahrát některý z alternativních kernelů, kterých je na XDA-developers pro telefon Galaxy S6 celá řada. Tento úkon však již vyžaduje trochu více zkušeností ze strany uživatele.

Pokud vlastníte Samsung Galaxy S6, zaznamenali jste problém se špatnou správou operační paměti? Vyzkoušíte výše popsaný postup, nebo raději počkáte na oficiální opravu od Samsungu?

Zdroj: forum.xda-developers.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)