TOPlist

První gigabitová síť LTE byla spuštěna v Austrálii. Kdo ji využije?

prvni-gigabitova-sit-lte-ico

Asi jen málokdo si dnes vzpomene, jak pomalu se přenášela data přes GPRS připojení. Dnes již na ikonku s „géčkem“ narazíme výjimečně a ve větších městech si majitelé mobilních telefonů mohou užívat rychlé LTE připojení. Do budoucna se však můžeme těšit na ještě rychlejší datové přenosy. Potvrzuje to i zpráva, že v Austrálii byla spuštěna první gigabitová síť LTE.

Spuštění gigabitové sítě (tj. s rychlostí přenosů 1000 Mb/s) oznámil největší australský mobilní operátor Telstra. Podle původních plánů měla být zprovozněna do konce roku 2016, nicméně došlo k malému zpoždění. Kdo tuto rychlost využije? Prvním zařízením je přenosný 4G router Netgear Nighthawk M1. Tento přístroj s cenovkou kolem 9000 Kč podporuje až dvacet zařízení, připojených přes Wi-Fi standardu ac. S Internetem pak komunikuje přes LTE 4G. Baterie tohoto zařízení vydrží na jedno nabití až 24 hodin. O tomto routeru se již nějakou dobu ví, takže bylo otázkou, který operátor ho nasadí jako první.

Samozřejmě jen samotný router by byl k ničemu, kdyby neměl patřičnou podporu sítě. Tu Telstra vybudovala s pomocí společnosti Ericsson. V routeru Nighthawk M1 pak najdete modem Qualcomm X16, tedy stejným jako bude v čipech Snapdragon 835. K zákazníkům se toto řešené dostane v průběhu února. Dle operátora přinese vysokorychlostní mobilní Internet možnost poznat nové druhy mobilních aplikací a zkušeností, včetně pohlcující virtuální reality realizované v cloud computingu a bohatou zábavu.

Co dokáže první gigabitová síť LTE?

Telstra novinářům předvedla praktický test přenosové rychlosti, během kterého bylo dosaženo hodnoty 900 Mb/s, tedy dost blízko deklarované maximální hodnoty. Reálné hodnoty se mohou lišit v závislosti na různých faktorech a v určitých situacích může dojít k poklesu rychlosti.

První gigabitová síť LTE v praktickém měření První gigabitová síť LTE v praktickém měření

S routerem Nighthawk M1 a gigabitovou LTE sítí si zákazníci mohou:

  • Stáhnout 3,5 MB písničku ve zlomku sekundy
  • Stáhnout prezentaci v PowerPointu velkou 20 MB za méně než jednu sekundu
  • Stáhnout 300 MB velkou hodinovou epizodu televizního pořadu za pouhých šestnáct sekund
  • Stáhnout 3 GB velký film v HD kvalitě za méně než 3 minuty
Nárůst rychlosti internetového připojení Nárůst rychlosti internetového připojení

Australského operátora Telstra lze považovat z průkopníka v oblasti implementace nových technologií. V září roku 2015 předvedl jako první na vylepšeném LTE stahování rychlosti 600 Mb/s. První gigabitová síť LTE je předvojem dalších technologií, které se v příštím desetiletí stanou základem standardu 5G.

Využili byste gigabitové internetové mobilní připojení?

Zdroje: ubergizmo.com, 4pda.ru, exchange.telstra.com.au, lifehacker.com.au.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)