[RECENZE] Fujitsu Stylistic M532 – Je libo firemní Tegru 3 a 3G?

Fujitsu-Stylistic-M532-C

Fujitsu je na poli tabletů s Androidem poměrně novým hráčem, ovšem jeho první dítko, model Stylistick M532, poměrně vydařeným zařízením. Jeho předností jsou nízká váha a slušný displej, ale hlavně mocná kombinace Tegry 3 s 3G modulem. To vše při tloušťce pouhých 8,6mm a zachováním téměř kompletní konektivity.  Bohužel, nic není dokonalé a tak i na tomto firemním krasavci najdeme pár nelogických nedodělků, které mu méně nároční uživatelé budou moci s přivřenými očky odpustit.

Fujitsu-Stylistic-M532-C

Obsah balení a první dojem

Tablet dorazil v poměrně velkorysé krabici, řádně a pevně zabalen. Po otevření krabice byl na samém vrchu zabalený v „sáčku“ tablet, pod ním pak velmi hrubý manuál, který měl u sebe rovněž aktivační kód pro antivir Norton. Po vybrání této části balení jsme se dostali k dvěma „kapsám“. V levé byla nabíječka, v pravé pak čistící hadřík a microUSB kabel. Žádné terno se teda nekoná a například sluchátka si tedy budete muset vybrat sami.

P1030324

Jakmile jsem tablet položil na stůl a podíval se na něj ze všech stran, ihned mne uhranul jeho líbivý design. Především vínově rudý rám na mě působil velmi elegantním dojmem a zprvu jsem si myslel, že je i kovový. Myslet ale znamená h… houby vědět :-) a rámeček je tudíž plastový. Poměrně příjemně působil i první dotek na zadní část zařízení, které je děláno speciální povrchovou úpravou soft touch (taková ta hebká guma). Celé nadšení z konstrukce a designu ale přišlo vniveč hned ve chvíli, kdy jsem tablet pořádně uchopil do ruky. Mám pocit, jako by celou konstrukci drželo pohromadě jen Gorilla glass kryjící displej. Tablet je totiž opravdu jako guma, celá záda se neskutečně prohýbají a když trošku (ale stále ne moc) přitlačíte, můžete se dotýkat i jeho vnitřností. Nemluvě o možnosti měnit základní tvar tabletu všemi různými směry. Konstrukce sice není tak hrozná, jak by možná mohlo z výše uvedených řádků vyznít, ale v rámci firemního nasazení bych si představoval mnohem pevnější tělo, pokud možno i z jiných materiálů, než jen z levných plastů.

P1030328

Konstrukce a vzhled: Ohebný krasavec

Velikost displeje tabletu činí 10,1“ a dle toho se i odvíjejí jeho rozměry. Tablet nepatří mezi nejmenší prcky, ovšem patří mezí nejtenčí. Šířka 8,6mm je opravdu téměř jako žiletka. Na těle najdete na vrchní straně 3,5mm jack, napravo od něj pak vypínací tlačítko, kterým můžete displej uzamknout či odemknout. Na pravé straně pak můžeme nalézt kolébku hlasitosti, ke které mám pár výhrad. Je totiž velmi tenká a prakticky se nedá pořádně nahmatat. V noci po slepu tak budete těžce hledat, jestli ji mačkáte nebo ne. Pod kolébkou hlasitosti se pak nachází microUSB vstup. Dále zde pak máme krytku slotu pro microSD kartu a SIM kartu. U té krytky mám však strach, že při častějším otvírání (každý si rád hraje s krytkami) by se mohla urvat. Ze spodu pak nalezneme klasicky dokovací konektor, který slouží k připojení nabíječky (tablet tudíž neumí nabíjet přes microUSB, jak by mnozí chtěli). Levá strana přístroje je pak zcela prázdná, na těle tabletu tak chybí HDMi výstup. Ze zadní strany zde pak můžeme nalézt po stranách stereo reproduktory, logo výrobce a čočku 8 MPx fotoaparátu s LED bleskem. Na přední straně nalezneme překvapivě již zmíněný 10,1“ IPS displej s rozlišením 1280×800. Nad ním se nachází 2MPx webkamera, která je usazena více na levou stranu zařízení a tak není úplně vycentrovaná. V pravém horním rohu se dále nachází senzor okolního jasu a notifikační dioda. Ta bohužel svítí jen v případě, že si tablet říká o „šťávu“. V tomto případě svítí červeně, jakmile se dobije, svítí bíle.

P1030334

Jak jsem se zmiňoval už v prvních dojmech, vzhled tabletu mne okamžitě uhranul. Subjektivně si myslím, že se jedná snad o jeden z nejhezčích tabletů, který můžete momentálně sehnat. Nejvýraznější prvek, plastový rudý rám, totiž bije do očí, ale přesto stále příjemně zapadá do celkového designu. Především přitahoval pohledy mladých žen v autobusech hromadné dopravy a jeden člověk se mě dokonce zeptal, co to je za zařízení a kolik to vůbec stojí.

P1030337

Díky nízké váze se přístroj drží pohodlně a padne skvěle do rukou, což se dle mého názoru projevilo právě na pevnosti konstrukce, která je, lidově řečeno, jako papír. Tady si myslím, že mohl být použit pevnější plast nebo nějaký ušlechtilejší materiál, například hliník. Když už míříme do té firemní sféry, že.

Tablet se jinak celkově velmi pohodlně drží, z úchopu neklouže a celkově máte z něj v rukách dobrý pocit. Pokud tedy nebudete zařízení prohýbat.

Hardwarová výbava: Pro high-end standart okořeněný o 3G

Prvně si ukažme technické parametry:

 • 4-PLUS-1 procesor nVidia Tegra 3, frekvence 1,4 GHz
 • 1 GB DDRII RAM
 • 10,1″ IPS displej, rozlišení 1280 × 800 pixelů, Gorilla glass, rozpoznání 10 prstů
 • 32GB úložiště + microSD karty
 • GPS, akcelerometr, gyroskop, senzor světla, kompas
 • Stereo reproduktory, mikrofon
 • 8MPx fotoaparát, 2MPx webkamera
 • WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, 3G modul (Huawei MU739)
 • microUSB, dokovací konektor, 3,5mm jack, slot pro SIM kartu
 • Li-Pol baterie 3170 mAh, 38 Wh
 • Rozměry: 262,6 x 175,4 x 8,6 mm
 • Hmotnost: 560g

O chod celého tabletu se stará čip od nVidie, konkrétně 4-PLUS-1 procesor Tegra 3 na frekvenci 1,4 GHz (jsem jediný, kdo se diví, proč v tabletech jsou ty procesory podtahované a v mobilech jsou na plných 1,5GHz, ne li více?). U Tegry 3 vás navíc ani nic nemůže překvapit. I přes svou „revoluční“ architekturu 5. úsporného jádra si bere prakticky úplně stejně energie, jako konkurenční čipsety. Naštěstí ovšem zbývající 4 jádra využijete alespoň při hraní her, které si můžete na rozdíl od konkurence zahrát v některých případech s vylepšenou, tzv. THD grafikou. Hry jsem samozřejmě také vyzkoušel – a dokonce již zmíněné THD verze, o kterých jsem se zmiňoval. Konkrétně jsem si zahrál na tabletu Shadowgun a Dead Trigger. Nikoho jistě nepřekvapí, že hry šly naprosto plynule bez záškubu. To samé mohu říci o GTA III a další spoustě her (ano, i Angry Birds jedou na Tegře 3 zcela plynule :-)). Navíc díky dostatečné kapacitě RAM budete moci dokonce (nejen) hry přepínat dle chuti bez rizika, že by se některá z nich brzy ukončila kvůli nedostatku paměti.

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Interní úložiště můžete k PC propojit pomocí microUSB konektoru. Nejedná se v tomto případě o klasický mass storage, jako v případě většiny zařízení, ale o technologii MHL, díky které vám po připojení k PC zůstanou i nadále přístupny aplikace v tabletu. Využitelná kapacita je 27GB, což mi přijde jako velmi dobrý údaj a využitelnost celkové 32GB paměti.

S konektivitou je na tom Fujitsu poměrně dobře, i když mám pocit, že výrobci poslední dobou zapomínají na osazování microHDMi konektorů, které u tabletů považuji za nutnost.  K internetu se připojíte pomocí WiFi a k ostatní zařízením pomocí Bluetooth 3.0. K bezdrátovému brouzdání po internetu mimo domov či veřejnou WiFi síť určitě rádi využijete integrovaný 3G modul, abyste se mohli během 2 dnů radovat z vyčerpaného FUP.

Displej

Jak již je u tabletů zvykem, jako zobrazovací jednotka bývá nasazen TFT displej s IPS panelem. Ten dokáže velmi věrohodně podat barevné spektrum a navíc nabízí široké pozorovací úhly, jak vertikální, tak horizontální. Samozřejmě se nemůže rovnat AMOLED displejům (osobně mám ale stejně radši IPS), s těmi se však v kategorii 10,1“ tabletů ještě dlouho nesetkáme. Rovněž rozlišení není v této kategorii tabletů nijak zázračné (1280×800px). Multitouch na displeji jinak dokáže pojmout 10 prstů zároveň. Tudíž jestli chcete používat více prstů, než se nachází na vašich rukou, budete se muset porozhlédnout někde jinde.

P1030349

Kdybyste se náhodou báli poškrábání displeje, nebojte se. Displej totiž chrání gorila. Ze skla. Jenom se velmi rychle umatlá (a asi i kvůli tomu je připraven onen hadřík v balení).

P1030353

Rychlost systému a jeho prostředí

Jelikož systém se zde nachází ve verzi 4.0.3 bez větších úprav (krom aplikací), nalezneme zde klasický tabletový launcher, který všichni již dobře známe z ostatních zařízení. Rychlost celého systému je dle mých očekávání naprosto dostačující, co byste také očekávali od zařízení s 1GB RAM a čtařjádrovým procesorem? Navíc, jestli se Fujitsu (což bych mu opravdu doporučil, jestli se chce prosadit) rozhodne upgradovat na Jelly Bean, bude rychlost a odezva ještě o fous lepší díky projektu Butter. Otáčení obrazovky probíhalo rychle během sekundy, ať už se dělo na displeji cokoli.

Domácí obrazovka

K dispozici máme 5 ploch, mezi kterými přepínáme pohybem prstu do stran, či kliknutím do stran displeje (úplně u rámečku). Centrální plochou je klasicky ta prostřední (tudíž 3.). Notifikační lištu máme, jak již je u takto velkých tabletů (a do nedávna i u menších 7“ bratříčků – pak přišel Nexus 7…), na samém spodku plochy.  Na notifikační liště se rovněž nachází veškeré ovládací prvky – máme zde zleva šipečku zpět, tlačítko domů a vyvolání nabídky multitaskingu. Na opačné straně se pak nachází hodiny, které zároveň slouží i pro zobrazování oznámení a pro rychlé ovládání systému.

Screenshot_2012-08-21-03-00-12

Položky na plochu přidáme vyvoláním nabídky aplikací v pravém horním rohu displeje. Při podržení ikony nás systém automaticky hodí zpět na plochu a nyní záleží jen na vás, kam ikonku položíte. To stejné platí i pro widgety.

Menu

Menu aplikací je zde řešeno klasicky vodorovně, mezi jednotlivými stránkami se posouváte sunutím prstu zleva doprava a naopak. Jakmile dojdeme na konec výpisu aplikací, nabídka automaticky přeskočí na widgety. Z menu máte rovněž rychlý přístup do obchodu Play. Aplikace se samy řadí dle názvu a vy sami nemáte nad nimi žádnou „moc“.

Screenshot_2012-08-21-02-14-12

Zamykací obrazovka

Zamykací obrazovka nedoznala žádných změn a tak jediné, co umí, je zobrazit čas, odemknout přístroj, nebo najet do aplikace fotoaparátu.

Screenshot_2012-08-21-07-17-44

Klávesnice

Upřímně, nechápu, proč Google na tablety stále dává tak hroznou klávesnici, jaká je předinstalována i ve Fujitsu Stylistic M532. Dvěma rukama za pochodu na tom budete mít velký problém co napsat. Stránka se na druhou stranu obrací v případě, že máte tablet položený na stole. Jako kvalitní náhradu tudíž doporučuju sáhnout po Swift Keyboard pro Tablety, nebo pokud byste chtěli něco zdarma, tak bych vám doporučil GO! Keyboard s nainstalovaným Pad rozšířením. Tyto klávesnice totiž rozvrhnou znaky tak, aby se vám pohodlně psalo při pevném uchopení tabletu a palcem dosáhly na všechny klávesy. Uprostřed klávesnice se tudíž vytvoří místo pro „něco navíc“, jak například šipky či numerický blok.

Screenshot_2012-08-21-07-13-21

T9 slovník jinak pracuje naprosto spolehlivě. Občas sice opraví i něco, co by neměl, ale po většinu času budete tuto funkci automatické korekce vítat. Především pro vyřizování firemních e-mailů se tato vlastnost skvěle hodí.

Syntetické a herní testy

Jelikož má tablet v sobě Tegru 3, měl by pokořit vrchní příčky v syntetických herních testech. Co se týče těch praktických, hrál jsem Shadowgun THD, DeadTrigger a GTA III. Všude jsem měl nastaveny maximální grafické detaily. Syntetické herní testy dopadly následovně:

 • Smartbench 2012: produktivity: 3990, gaming index: 2253
 • Antutu benchmark: 11484
 • Nenamark 2: 55 FPS
 • Quadrant Standart: 4196
 • Linpack: Single thread: 43,347 MFLOPS; Multi trhead: 120,133 MFLOPS

Screenshot_2012-08-21-01-35-45

Organizace a multimédia

Galerie

V mobilu nalezneme klasickou tabletovou galerii, o které nemá moc smysl psát, neboť ji každý velmi dobře zná (a taky ví, že není moc dobře použitelná). Jakýkoli multimediální obsah, který se v galerii objeví, je možné sdílet přes bezdrátové technologie, či na sociální sítě. Co se týče obsahu, tím jsou veškeré obrázky, fotografie či videa uložené v interní paměti telefonu nebo na microSD kartě. O jakémkoli smysluplném třízení (krom složek) si tedy můžete nechat jenom zdát. Kvalitní alternativou je například QuickPic.

Kalendář

Kalendář je v tomto zařízení beze změn, nalezneme zde všechny potřebné základní funkce. V horní části úvodní obrazovky máme na výběr ze čtyř záložek – volby, kde si můžete nastavit typ zobrazení kalendáře (Měsíc, Týden, Den) a Seznam, ve kterém nalezneme časově seřazeny události v kalendáři. V nastavení kalendáře můžeme zvolit, které z kalendářů chceme zobrazovat (máme-li více účtů v tabletu), měnit výchozí zobrazení nebo třeba pozměnit zvukové upozornění na události.

Screenshot_2012-08-21-02-01-33

E-mail

Co se elektronické pošty týče, máme zde přítomny rovnou tři aplikace. První je klasický Gmail, druhou je zajímavější aplikace E-Mail, protože podporuje více účtů, než pouze účty vedené u Googlu. Třetí aplikací, kterou se mi nepodařilo aktivovat, je TouchDown. Ten totiž vyžaduje pro úspěšné přihlašení i informace k Exchange účtu, který já nepoužívám a upřímně ani používat nechci.  Co se týče ovládání aplikace E-mail, to je velmi intuitivní a velmi brzy si na její rozložené prvky zvyknete.

Screenshot_2012-08-21-02-11-29

Přehrávač hudby

Co mne velmi zklamalo, byl integrovaný základní přehrávač hudby. Ten nabízí opravdu pouze základní volby typu „vyber song a pusti ho“.  Mile překvapí snad jen přidaný jednoduchý ekvalizér. Samozřejmě si naštěstí můžete vytvořit playlisty. Jakákoli vizualizace či výraznější měnění zvukových efektů ale chybí.

Screenshot_2012-08-21-02-18-40

Daleko lepší volbou pro poslech hudby je Power DVD, který je v zařízení již nainstalováno z výroby. Má velmi příjemné prostředí, ovšem postrádá ekvalizér a další možnosti úpravy kvality poslechu.

Screenshot_2012-08-21-02-29-41

Zvukový výstup bych zařadil v této cenové kategorii k průměrným, při připojení lepších sluchátek nebyl slyšet ani šum a zvuk byl dostatečně čistý. Žádný audiofil ale nejsem, a tak můžu zvuk posoudit pouze svůj subjektivní dojem občasného posluchače na cestách. Můj pocit z výstupu je tedy poměrně dobrý. Co mě ale zklamalo, byly zadní reproduktory. Na můj vkus hrají až příliš potichu. I když kvalitně.

Screenshot_2012-08-21-02-29-34

Přehrávání videa

Fujitsu Stylistic M532 má v sobě přeinstalovanou aplikaci Power DVD, což byla dobrá volba. Nabízí totiž poměrně širokou škálu formátu pro přehrání a poradí si dokonce s .mkv videem ve fullHD 1080p a bitratem 40 Mbps (ano, tušíte správně, jedná se o Samsung demo Oceanic Live). Tablet tak obstál v tomto testu na jedničku.

GPS

Pakliže uvažujete o zabudování tabletu jako palubní počítač do auta a chtěli byste ho používat jako GPS, udělali byste s tímto tabletem dobrý tah. Při zapnuté A-GPS jsem totiž chytil signál do 5 sekund, při vypnuté do půl minuty, což jsou určitě velmi dobré výsledky. Navigování je přesné ale i tak vám doporučuji občas mrknout na dopravní značky :-).

Screenshot 2012 08 21 07 24 01 Screenshot_2012-08-21-07-24-09

Screenshot_2012-08-21-07-24-58

Fotoaparát

Fujitsu Stylistic M532 je vybaven dvěma fotoaparáty. Primární je umístěn na zadní části přístroje a disponuje rozlišením 8 MPx. nabízí automatické ostření a pro přisvětlení scény pomůže LED dioda. Tablet rovněž dokáže nahrávat fullHD video v rozlišení 1080p, tedy fullHD 1920×1080 px. Přední kamerka disponuje rozlišením 2 MPx a můžete z ní natočit i video. Výsledná kvalita fotek ovšem není nejlepší, což bych u takto drahého přístroje, upřímně, nečekal.

IMG_20120801_112801

IMG_20120821_071213

Panorama

PANO_20120821_071025

Přední kamera

IMG_20120821_074338

Videa


3G

Pakliže vás nebaví být neustále online pouze tam, kde máte přístup k Wi-Fi a nevadí vám nekřesťanské ceny našeho mobilního internetu s ultra nízkým FUP, jistě uvítáte přítomnost zabudovaného 3G modulu. Signál ze SIMky chytá zařízení velmi dobře a připojíte se na 10 % území ČR na 3G internet. Krása. Výhodou je že využití této metody připojení tabletu „nežere“ nějak drasticky baterii. Při použití 3G samozřejmě doporučuju možnost načítání stránek v mobilním zobrazení.

Výdrž baterie

I přesto, že se v zařízení nachází poměrně výkonný hardware v kombinaci s 3G, výdrž baterie mě příjemně překvapila. Obzvláště vezmu li v potaz, že má pouze 3170mAh (při 38WH), vydržel Stylistic M532 v zátěži podobnou dobu jako zařízení konkurence.

 • Při sledování 2 hodin fullHD seriálů, 15 min použití 3G a 1 hodiny hraní her mi tablet vydržel 6 hodin 32 minut
 • Při sledování 1 hodiny fullHD seriálu, 15 min použití 3G a 2 hodin hraní her mi tablet vydržel 7 hodin 45 minut
 • Při sledování 1,5 hodiny DVDripu, 20 minutách EDGE (došel FUP…) a 1 hodinového hraní mi vydržel tablet skoro 9 hodin.

Výdrž byla vždy testována při automatickém jasu.

Hodnocení, závěr

Zařízení na mne po celou dobu působilo smíšenými dojmy. Nabízí krásný design a podporu 3G v nevídané kombinaci se superčipem nVidia Tegra 3 a slušný 10,1“ IPS displej. Jako třešničku na dortu k tomu dostanete spoustu aplikací, které běžný smrtelník nedokáže nikdy využít a líbivý design. Naopak, co musím výrobci vytknout, je hrozné zpracování a kvalita obou kamer (a to i na běžné focení je kamera nic moc). Když to ale vezmu jako první počin od Fujitsu na poli androidích tabletů, tak to mohlo dopadnout mnohem hůře. Zařízení sice nenabízí žádnou „wow“ featuru jako v případě dokovací klávesnice u Asusu, ale svou hmotností, rozměry a slušnou výdrží baterie si vás dokáže získat na svou stranu. Ovšem pokud vám tablety a mobily padají neustále z ruky, raději bych se podíval právě u výše zmíněného Asusu, případně Aceru. Ti totiž za svou cenu nenabídnou tělo „jako z papíru“. A pakliže jste podnikatel, doporučuji vám počkat na tablety s konkurenčním systémem Windows 8. Android se totiž za perfektní pracovní nástroj bohužel považovat nedá.

Klady

+ Krásný design
+ Tegra 3
+ Zabudovaný 3G modem
+ IPS displej
+ 32 GB interního úložiště

Zápory

– Tělo jako z papíru
– Nepříliš kvalitní kamery
– Předinstalovaná spousta nevyužitelného softwaru
– Chybí microHDMi na těle přístroje
– Chybí mu nějaká cool vlastnost (jako v případě Asusu klávesnice, Aceru fullHD displej, atd.)

Adam Kováč
O Autorovi - Adam Kováč

Student IT, milovník Androida a všeho kolem něj :-) více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)