Menu

Fotoaparát Google bude umět fotit ve formátu RAW

Aplikace Fotoaparát Google určitě nepatří k pokročilým nástrojům pro pořizování fotek. Zcela se vyhýbá manuálnímu nastavení a celkově zaostává za programy výrobců i vývojářů třetích stran. Chybějící pokročilé funkce se snaží nahradit jednoduchým ovládáním a chytrými technikami, které by měly poskytnout co možná nejlepší snímky. Mnoha uživatelům to pro běžné každodenní focení stačí, ale zkušenější fotografové moc důvodů ke spokojenosti nemají. V dohledné době možná dostanou alespoň jeden důvod, proč Fotoaparát Google vyzkoušet – při rozboru zdrojových kódů se totiž ukázalo, že Google chystá kromě dosavadního ukládání do JPEG také podporu formátu RAW (detailně jsme se tímto formátem a jeho vlastnostmi zabývali ve článku Fotografie ve formátu RAW: vše, co potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat).

Focení ve formátu RAW

Téměř před dvěma lety Google společně s Androidem 5.0 Lollipop spustil nové aplikační rozhraní fotoaparátu. Jednou z jeho nových vlastností byla schopnost ukládat surová data přímo ze snímače do formátu DNG. Ten se od běžně používaného formátu JPEG liší v mnoha směrech, největší rozdíl však tkví v tom, že na převodu do tohoto typu grafického souboru se podílí celá řada algoritmů, vypouštějících mnoho podrobností, kterých by si lidské oko nemělo všimnout. DNG je zkratka “digitálního negativu,” jedná se právě o formát RAW a jeho kladem je, že ukládá data z čipu s minimálním či vůbec žádným zpracováním. Pro zpracování těchto souborů pak lze použít aplikace, jako například Adobe Lightroom, a fotograf ve srovnání s formátem JPEG získává podstatně širší možnosti úprav. Obecně lze říci, že soubory JPEG jsou sice několikanásobně menší, nicméně poskytují jen omezené možnosti korekce barev a expozice. Proti tomu snímek v DNG pravděpodobně nebude zpočátku vypadat tak dobře, ale se správným softwarem, dostatkem času a dovednostmi lze dospět ke mnohem lepšímu konečnému výsledku.

Porovnání rozdílu mezi formáty JPEG a RAW

Porovnání rozdílu mezi formáty JPEG a RAW

Fotoaparát Google připravuje podporu RAW

Aplikace Fotoaparát Google až dosud ukládala pořízené obrázky výhradně ve formátu JPEG, což se ale patrně již brzy změní. Nové textové řetězce ve zdrojovém kódu aplikace jasně ukazují, že uživatelé dostanou na výběr mezi ukládáním do JPEG nebo DNG. S velkou pravděpodobností to znamená, že tuto možnost budou moci využít majitelé zařízení Nexus, neboť možnost ukládat do DNG je spojena s pořizováním snímků v režimu HDR+. Tento režim byl poprvé představen na Nexusu 5.

Google prozatím označuje tuto možnost jako “experimentální” a zdá se, že není k dispozici možnost uložit jen soubor DNG – vždy se ukládá i JPEG. To je dané patrně tím, že většina aplikací pro správu obrázkové galerie nepodporuje formát souborů RAW.

Mnoho výrobců poskytuje své vlastní aplikace fotoaparátu s možností fotit v RAW+JPEG nebo pouze samotném RAW. V tomto směru tak Fotoaparát Google pouze dohání konkurenci.

 

Komentáře

aluky

13.5.2016 12:30

To porovnání RAWu a JPEGu je vtipné…čistý RAW je vždycky daleko nudnější a neutrálnější než JPEG po postprocessingu…takže by chtělo doplnit, že výsledek RAWu po úpravě může takhle vypadat, ale samo to takhle “pěkné” nevyleze :D

Uni

uni -52

13.5.2016 14:45

No jestli takhle fotí ty mega telefony jako ukazuje ten JPG, tak jsou ty diskuse o kvalitě fotografií skutečně hodně liché:) Aneb jak i zde mnozí z nás píší, dělejte sakra testy v RAW, sami teď ukazujete, jak je to v JPG bezpředmětné…:)

Jiří Cejn

13.5.2016 16:38

aluky má pravdu ;-). RAW mám na foťáku a po chvíli testování jsem se vrátil k focení do JPEG. RAW je pro profíky, pro nás amatéry je to k ničemu. A pochybuju, že profík bude fotit na mobil. Takže formát RAW na mobilu považuju za zbytečnou funkci.

KllR007

13.5.2016 20:24

Preco by RAW malo byt zbytocne ? Ja osobne mam teraz vcelku problem kedze telefon (Z1C) mi podporuje len Jpeg. Keby podporoval RAW tak by som sa vyhol prisernej kompresii a mal by som v post-processingu volnu ruku.

A nie RAW nieje len pre profikov, RAW je pre ludi co si fotky aj ukladaju, samozrejme ak niekto cvaka len tak na instagram/facebook tak tomu je to naozaj zbytocne, ale pre kazdeho kto sem tam cvakne ci uz momentku, prirodu alebo cokolvek co je pekne a chce si to ponechat, je RAW hella good.

aluky

13.5.2016 20:32

Tak zrovna já patřím mezi lidi, který na Instagram dávají jenom kvalitní exporty RAWu…víceméně tam nemám jedinou fotku, která by byla už vyfocena jako JPEG…pokud ale potřebuju vyloženě nějakou momentku, nebo jenom rychle potřebuju fotku, tak JPEG je daleko vhodnější volba už kvůli datové náročnosti…

RSS (komentáře k článku)