File Manager: správce souborů s podporou cloudu

File-Manager-správce-souborů-s-podporou-cloudu

V Obchodě Play najdete nespočet aplikací, kterými můžete spravovat soubory uložené v telefonu či tabletu. Vybere si skutečně každý: začátečník s minimálními požadavky na funkce, i ostřílený “androiďák”, který potřebuje pokročilé funkce. Aplikace s prostým názvem File Manager (v české mutaci pojmenovaná jako Správce souborů) od vývojářského studia Maple Media nabízí kompromis pro všechny cílové skupiny.

Obsah článku

Co Správce souborů nabízí?

Popisek v Obchodě Play je poměrně obsáhlý, takže se podíváme na hlavní deklarované vlastnosti a funkce:

  • Zvládá správu souborů, uložených v zařízení i v cloudu.
  • Podporuje řadu cloudových úložišť (Dropbox, Box, Disk Google, Amazon Drive, OneDrive).
  • Umí pracovat se soubory v externím úložišti, ať už se jedná o paměťovou kartu, nebo flashdisk připojený přes USB OTG.
  • Integrovaný hudební přehrávač.
  • Čistý design ve světlém, nebo tmavém provedení.

 

File Manager: Storage Explorer for Android

File Manager: Storage Explorer for Android


Jak File Manager funguje v praxi?

Aplikace po spuštění celkem logicky požádá o přístup k souborovému systému, pak se již ocitnete v čistém uživatelském rozhraní, nesoucím se v duchu Material Designu. Plovoucí tlačítko zde slouží k vytváření složek, v horní nabídce najdete tlačítka pro návrat zpět a vyhledávání. Kontextová nabídka pak obsahuje například možnost řazení položek podle jména, velikosti, poslední změny a typu, a to jak vzestupně, tak i sestupně.

File Manager funguje podobně, jako Průzkumník ve Windows – tedy používá jedno okno a při souborových operacích typu kopírování, přesun a vkládání pracuje se schránkou. Pokud tedy označíte například složku, můžete ji přes panel nástrojů přejmenovat, kopírovat (a následně vložit) a smazat. V kontextové nabídce pak najdete ještě možnost vyjmutí/přesunu a komprimace do archivu ve formátu ZIP (který samozřejmě umí také rozbalit). Víceméně stejné funkce jsou k dispozici i při práci s jednotlivými soubory – navíc je zde možnost sdílení skrze další aplikace.

Další funkce najdete v postranní nabídce, kde můžete například přidat cloudové úložiště. S cloudovým diskem aplikace umí pracovat stejným způsobem, jako se soubory a složkami uloženými v zařízení. Můžete tedy například kopírovat či přesouvat z a do cloudu, přejmenovávat, mazat a sdílet. Výhodou je, že se všemi úložišti tak budete pracovat ve stejném rozhraní a nemusíte řešit jejich různorodé nativní aplikace.

V postranní nabídce naleznete také správce aplikací, který dokáže nejen zobrazit všechny nainstalované programy a řadit je dle zmíněných kritérií, ale hravě zvládá také dávkovou odinstalaci. K dispozici jsou i snadno dostupné filtry videí, obrázků a dalších typů souborů. Do této sekce (takzvaných “záložek”) si můžete sami přidat jakoukoli lokální i cloudovou složku, do které chcete mít přístup na jedno klepnutí.

Resumé

Celkově vzato jde o víceméně standardního správce souborů. Nechybí mu žádná funkce, kterou bychom u aplikace tohoto typu očekávali, ale na druhou stranu nenabízí ani nic vysloveně převratného. Kladem je nesporně moderní uživatelské rozhraní, kompletní (docela povedená) lokalizace do češtiny a podpora cloudových disků. Jediným výraznějším negativem jsou poměrně vlezlé celoobrazovkové reklamy, kterých se můžete zbavit za 55 Kč/rok, nebo pořízením verze Pro za 110 Kč.

Aplikace File Manager je v Obchodě Play již pět let a za tu dobu si ji stáhlo přes deset milionů uživatelů. Průměrná známka 4,4 svědčí o převažující spokojenosti. Balíček velký 13 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším.

File Manager File Explorer
File Manager File Explorer
Jakého správce souborů používáte vy?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)