Výpadek Facebooku ukázal, co sociální síti prozrazují naše fotky

výpadek Facebook strojové učení fotky

Pravděpodobně jste v průběhu uplynulého týdne zaznamenali masivní výpadek sociálních sítí Facebook a Instagram. Facebook Down, jak bývá tato událost někdy nazývána, postihl také další aplikace spadající do portfolia Facebooku – Messenger a WhatsApp. Řadě uživatelů v USA i Evropě se přestaly zobrazovat fotografie. Mimo nezůstala ani Česká republika. Výpadek sociální sítě Facebook s sebou kromě nespokojenosti uživatelů přinesl zajímavé zjištění, strojový popis u náhledů, kde tradičně bývají umístěny fotky napověděl, kolik pozornosti našim příspěvkům sociální síť věnuje.

Máte psa? Facebook už odpověď zná z vaší fotky

Jako následek Facebook Down se namísto snímku uživatelům zobrazovaly pouze prázdné prostory a strojový popis fotek. U skupinové fotky ze svatby jste tak mohli vidět popisky jako, Na obrázku může být: skupina pěti lidí, úsměvy, tančící lidé, svatba. Tedy popis toho, co umělá inteligence na fotografii rozpoznala. Z toho se dá snadno vyvodit kolik informací z našich příspěvků sociální síť může získat. Například pokud jste na Facebook, nebo Instagram umístili fotografii svého domácího mazlíčka, pak Facebook už pravděpodobně ví, že toho a onoho domácího mazlíčka máte doma.

Výpadek připomněl, jak Facebook zkoumá fotky

Facebook používá strojový popis fotek již od roku 2016. Řada z těchto označení je používána pro popis fotografií zrakově postiženým uživatelům. Co však stále zůstává otázkou je, zda sociální sítě získané informace nepoužívá také pro účely cílené reklamy. Fotografie o vás prozrazují spoustu informací, zkuste se sami zamyslet, co všechno o vás řekne několik posledních příspěvků. Stačí jedna fotka z posilovny a Facebook už ví, co patří mezi vaše záliby. Fotky z dovolené prozradí, která místa rádi navštěvujete a jakým aktivitám se v průběhu cest věnujete. V rámci cílené reklamy by se daly tyto informace snadno zpeněžit.

Facebook Down fotky strojové učení

Spousta uživatelů si stále neuvědomuje co všechno o sobě umělé inteligenci prozrazují pouhým sdílením fotografie. Otázka toho, zda je nutné situaci řešit a snažit se o to, aby soukromí zůstalo skutečně soukromí záleží na každém z nás – ostatně, co by byly sociální sítě bez fotografií, že… Přesto však výpadek sociálních sítí Facebook a Instagram zobrazenými popisky fotky, i když jen lehce, nastínil, jakou naše chování na internetu zanechává digitální stopu.

Věděli jste o strojových popisech u fotografií?

Zdroj: The Verge

 

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)