Evernote ustupuje: zaměstnanci nebudou mít přístup k datům uživatelů

zamestnanci-evernote-pristup-k-datum_ico

Informace z minulého týdne, podle které měli mít zaměstnanci Evernote dle nových podmínek přístup k datům uživatelů, vyvolala vlnu převážně negativních ohlasů. Některé zahraniční servery například obratem vyrukovaly s přehledem alternativ, které nespokojení uživatelé mohou použít místo tohoto poznámkového systému. Negativní publicita přinesla nakonec patrně jediný rozumný závěr: Evernote ustupuje od svého záměru. Přímo na oficiálním blogu uvádí, že revize podmínek přichází jako reakce na zpětnou vazbu.

V praxi to znamená, že provozovatel poznámkového systému Evernote stahuje plánovanou aktualizaci zásad ochrany osobních údajů své služby, která měla začít platit 23. ledna 2017. Nová verze umožňovala vybraným (nicméně nijak blíže nespecifikovaným) zaměstnancům přistupovat k poznámkám uživatelů. Jako důvod tohoto oprávnění byl uveden “dohled nad strojovým učením”. Stávající stav je tedy ten, že dříve ohlášené změny nebudou vůbec realizovány.

Evernote ustupuje, už nemusíte hledat papírový blok Evernote ustupuje, už nemusíte hledat papírový blok

Evernote ustupuje pod tlakem veřejnosti

Na oficiálním blogu Evernote bylo publikováno následující prohlášení: “V nadcházejících měsících budeme revidovat naše stávající zásady ochrany osobních údajů s ohledem na naše zákazníky. Chceme však zdůraznit, že zákaznická data zůstanou ve výchozím nastavení soukromá, čímž chceme potvrdit důvěru vloženou v Evernote. Kromě toho hodláme pracovat na technologii strojového učení, ale žádní zaměstnanci nebudou jako součást tohoto procesu číst poznámky, jestliže to uživatel nedovolí. Hodláme pozvat a zapojit zákazníky do programu, aby nám pomohli budovat lepší produkt.”

Generální ředitel Chris O’Neill k tomu uvedl: “Důvěra je jádrem našich služeb. To znamená, že musíme být transparentní, uznat naše přehmaty, a zavázat se k tomu, že Evernote nabídne tu nejlepší zkušenost od funkcí napříč platformami, až po způsob, jakým komunikujeme s uživateli.”

Původní znění podmínek přitom říkalo, že vybraní zaměstnanci budou moci prohlížet náhodně zvolený obsah, aby se přesvědčili, zda funkce strojového učení funguje správně. Neměli však mít informaci o tom, komu obsah patří. Pokud by v obsahu byly identifikovány nějaké osobní údaje, měly být před zaměstnancem skryty.

Otočka o 180 stupňů

Aktuální pojetí tedy radikálně mění přístup provozovatele, který chtěl původně využít lidský dohled nad strojovým učením jednostranným oznámením. Změna kurzu znamená, že ve výchozím stavu budou mít uživatelé tuto možnost zakázanou, a pouze v případě, že se budou chtít podílet, mohou udělit souhlas s přístupem ke svým poznámkám.

Evernote se dále zavazuje dodržovat následující ustanovení:

  • Zaměstnanci Evernote nečtou a nebudou číst vaše poznámky bez výslovného svolení.
  • Evernote v souladu s právem na prvním místě zachovává soukromí zákaznických dat.
  • “Tři zákony o ochraně dat” zůstávají beze změny.
  • Jedná se o standard, který je cílem společnosti.

Co říkáte na fakt, že Evernote ustupuje od plánované změny zásad ochrany osobních údajů své služby? Věříte této společnosti natolik, že byste si u ní uložili své poznámky?

Zdroje: androidcentral.com, blog.evernote.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)