Čínský konkurent Ernie by mohl brzy dohnat ChatGPT!

Ernie 4.0
  • Ernie 4.0 je čínská obdoba ChatGPT
  • Generativní model AI nasbíral za pouhých pět měsíců více než 100 milionů stažení
  • Pracuje převážně v čínském jazyce, ale umí pracovat i s angličtinou

Ernie je jazykový model umělé inteligence vyvinutý čínskou vyhledávací společnosti Baidu a byl na trh uveden teprve nedávno. Za velmi krátký čas, během pouhých 5 měsíců, model získal více než 100 milionů uživatelů, kteří aplikaci nainstalovali do svého zařízení. Pro porovnání, rival ChatGPT nedávno dosáhl 180 milionů registrovaných uživatelů. Samotná aplikace Ernie 4.0 u nás bohužel není dostupná, avšak prohlížeč Baidu je k dispozici globálně, jen je pouze v čínštině a to jak pro Android tak iOS.

Baidu vyvíjel Ernie 4.0 již od roku 2019 a oficiální testování veřejností začalo až v srpnu 2023. Podobně jako ChatGPT se zaměřuje na psaní textů, matematické výpočty ale také pro multimodální generování. Jelikož byl vyvinut speciálně pro čínský trh, rozumí převážně čínskému jazyku ale poradí si i s anglickými texty. Díky přísné cenzuře je spíše předmětem vlády, dokáže se velmi dobře vyhýbat citlivým tématům a je vyvinut tak, aby pořádně dodržoval regulace. ChatGPT je v Číně úplně zakázaný, kvůli obavám o šíření lží či dezinformací a pokud nemáte telefonní číslo registrované u čínského operátora, bohužel ho ani nevyzkoušíte.

Ernie Bot from Baidu: the competitor to ChatGPT

Ernie Bot from Baidu: the competitor to ChatGPT

Myslíte, že Ernie vyhraje tento konkurenční boj?

Zdroj: Reuters, The Verge

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)