TOPlist

Zapíše se tohle do historie? Xiaomi představilo krásný elektromobil SU7, známe ceny a barevné varianty

xiaomi su7 nahled oranzova
  • Xiaomi oficiálně vydává své první elektromobily
  • Řada SU7 dokončuje komplexní ekosystém Člověk x Auto x Domov
  • Vozidlo bude k dispozici v devíti úchvatných barvách

Čtvrtek 28. dubna roku 2024 se nejspíš do historie Xiaomi zapíše jako jeden z nejvýznamnějších dní. Čínský výrobce spotřební elektroniky, který je znám převážně pro svou působnost na poli chytrých telefonů, během dnešní tiskové prezentace oficiálně vydal své první elektromobily. Ty byly poprvé detailněji představeny už koncem loňského roku, kdy inženýři prozradili řadu technických detailů a na sociálních sítích společnosti se zveřejnila široká škála produktových fotografií.

Xiaomi už dříve nešetřilo silnými slovy a jeho generální ředitel jasně vyslovil své mimořádně ambiciózní plány do budoucna. Během někdejší konference prohlásil, že se Xiaomi během následujících 15 až 20 let vypracuje do pětky nejlepších automobilek světa, a také se nechal slyšet, že hodlá vytvořit „auto snů“ srovnatelné s modely od Porsche a Tesly.

Xiaomi SU7

V průběhu dnešní prezentace Lei Jun uvedl, že řada elektromobilů Xiaomi SU7 definitivně uzavírá spirálu ekosystému Člověk x Auto x Domov. Auta byla testována ve 300 čínských městech, přičemž najezdila více než 5,4 milionu kilometrů – to by bohatě stačilo na objetí planety Země 135krát kolem dokola.

I tentokrát se šéf Xiaomi rozpovídal o ideálu auta snů, které by podle něj mělo disponovat nejnovějšími technologiemi a nejsilnějšími jízdními vlastnostmi. Model SU7 má být dle jeho slov nejpropracovanějším vozidlem do 500 000 jüanů (1,6 milionu Kč v přepočtu).

Xiaomi SU7 se pyšní sportovním a velice aerodynamickým designem s nízkým činitelem odporu. Výrobce už dříve odhalil tři základní barvy vozidla – Aqua Blue, Verdant Green a Mineral Grey – a Lei Jun v souvislosti s nimi řekl, že podle prvních návštěvníků čínských obchodů, kde se elektromobil vystavuje, vypadá auto ve skutečnosti ještě lépe než na fotkách.

Dnes se však oficiálně ukazuje dalších šest barevných variant, z nichž už si vybere opravdu každý. K původní trojici se tak přidává bílá, oranžová, fialová, černá a dva nové odstíny modré.

A tady legrace zdaleka nekončí, jelikož ve čtyřech různých barvách bude k dispozici také interiér – Xiaomi jej hodlá nabízet v bílé, červené, fialové a černé.

xiaomi su7 barvy 2

Xiaomi dnes interiér popsalo mnohem detailněji než kdy dřív. Vůz, který na pěti sedačkách z kvalitních materiálů pojme až pět lidí, se pyšní například komplexní soustavou reproduktorů s podporou prostorové technologie Dolby Atmos, zadním kufrem s objemem 517 litrů a předním úložným prostorem pod kapotou o 105litrovém objemu nebo speciálními body pro chytré uchycení držáku na mobil či autokamery (jde o červeně zakroužkované „knoflíky“ na jednom z obrázků níže). Lei Jun dále zvýraznil vysoké množství úložných prostorů, držáky na kelímky/termohrnky, praktický úchyt na baterku, a dokonce i 4,6 litrovou chladničku.

A co technické specifikace?

Zejména po technické stránce je nutné bavit se o modelech SU7 a SU7 Max zvlášť. Začněme proto u základního modelu: ten dokáže vyvinout maximální rychlost až 210 km/h a údajně se pyšní dojezdem až 700 kilometrů na jediné nabití. U modelu Max jsou věci daleko zajímavější – nabízí totiž 800kilometrový dojezd, maximální rychlost 265 km/h a zrychlení z nuly na sto za pouhé 2,78 sekundy. Xiaomi se pak také na sociálních sítích chlubí 10,67sekundovým zrychlením z 0 na 200 km/h.

Atraktivní balanc mezi rychlostí a dojezdem nabízí model SU7 Pro, jehož baterie zvládne na jedno nabití až 830 kilometrů, avšak maximální rychlost zůstává na 210 km/h. Zrychlení z nuly na sto mu s časem 5,75 sekundy navíc trvá déle než základnímu sedanu.

Parametr Xiaomi SU7 Xiaomi SU7 Pro Xiaomi SU7 Max
Maximální rychlost 210 km/h 210 km/h 265 km/h
Zrychlení z nuly na 100 km/h 5,28 s 5,75 s 2,78 s
Výkon motoru 220 kW 220 kW 495 kW
Dojezd 700 km 830 km 800 km

Jak jsou na tom ceny?

Nové Xiaomi automobily vychází s pořádně konkurenceschopnými cenami, které snad nikdo neočekával. Základní model vyjde na 215 900 jüanů, což v přepočtu činí necelých 700 tisíc Kč. Vozidlo SU7 Pro pak dostalo cenovku 245 900 jüanů, tedy zhruba 800 tisíc Kč, zatímco varianta Max přichází na čínský trh s cenou 299 900 jüanů, tedy 970 tisíc Kč. Zatímco pro základní tři barevné varianty se cena nemění, oněch šest, které vyšly dnes, jsou k dispozici za příplatek 7 000 jüanů (22 700 Kč v přepočtu).

Automobil Čínská cena (jüany) Přepočet na českou cenu (koruny)
Xiaomi SU7 215 900 698 650
Xiaomi SU7 Pro 245 900 795 700
Xiaomi SU7 Max 299 900 970 700

Která z barev elektromobilu Xiaomi SU7 se vám líbí nejvíc?

Zdroje: Tisková prezentace Xiaomi, X

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)