Qualcomm zneužíval dominanci: EK udělila společnosti miliardovou pokutu

ek qualcomm pokuta

Evropská komise (EK) udělila společnosti Qualcomm pokutu ve výši 997 milionů eur, v přepočtu tedy 25 miliard Kč. A to za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Evropská komise společnost vyšetřovala v letech 2011 až 2016. Qualcomm platil společnosti Apple, aby kupovala LTE čipy výhradně od Qualcommu. 

EK: Qualcomm si kupoval u Applu exkluzivitu na čipy 

“Společnost Qualcomm neoprávněme vyloučila konkurenci na trhu LTE čipů na více než pět let, čímž dosáhla svého dominantního postavení na trhu. Qualcomm platil Applu miliardy dolarů, aby kupoval LTE čipy výhradně od nich,” uvedla evropská politička a komisařka EK Margrethe Vestagerová. “Kvůli tomu nemohla žádná konkurenční společnost účinně napadnout Qualcomm bez ohledu na to, jak jsou dobré jejich výrobky,” dodala.

porušení patentů

Tato pokuta je další z řady soudních sporů, do kterých se v poslední době dostala společnost Qualcomm. I s Applem jsou momentálně ve sporu, a to hlavně kvůli patentům. Gigant s jablkem v logu se pokoušel snížit závislost na Qualcommu, kdy u některých výrobků využívá i LTE čipy od Intelu.

Samotná pokuta Qualcommu představuje 4,9 % obratu společnosti z roku 2017. K rozhodnutí EK se už také vyjádřil i Qualcomm. Mluvčí společnosti uvedli, že okamžitě budou apelovat na rozhodnutí Evropské komise, protože dohoda podle nich neporušila pravidla EU v oblasti hospodářské soutěže. 

Souhlasíte s pokutou, kterou udělila Evropská komise Qualcommu? 

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)