DJI Spark recenze: Malý a výkonný dron za rozumnou cenu

dji spark dron recenze

Dron není levná záležitost, obzvlášť pokud z něj chcete dostat použitelné záběry. V takových případech se většinou nevyhnete koupi od nějaké prověřené značky. Jedna z nich je i DJI. Tato společnost už v minulém roce přinesla dron Mavic Pro, který více směřoval ke klasickým spotřebitelům. Stále ale stojí přes 30 tisíc Kč, což je pro mnoho lidí hodně. Tento rok představila společnost DJI ještě menší a levnější model, a to DJI Spark. Na ten se podíváme blíže v dnešní recenzi.

Obsah recenze DJI Spark

Obsah balení dronu DJI Spark

DJI Spark nám dorazil do redakce v opravdu malé černé polystyrenové krabici, která zároveň slouží i jako ochranný obal dronu. Jednoduše se v něm dá Spark přenášet. V krabici je samozřejmě samotný dron, jeden akumulátor, nabíječka, náhradní vrtule a manuály. K dispozici jsme měli základní verzi, existuje ale i prémiovější verze Sparku, ve které se dá ještě najít ovládač, ochranné oblouky, jeden akumulátor navíc, speciální nabíječka až pro 3 akumulátory a také přepravní brašna.

Zpracování DJI Spark je perfektní

Po prvním rozbalení může překvapit velikost, Spark je opravdu malý, rozměry jsou 143 x 143 x 55 mm. Jde o nejmenšího drona této značky. Při porovnání se složeným DJI Mavic už není rozdíl tak velký. Pokud často cestujete a velikost dronu má velkou prioritu, tak je dobré vědět, že ve výsledku mají oba drony stejně velkou cestovní brašnu. Mavic ale nabízí lepší kvalitu v podobě 4K videa s vyšším datovým tokem, 3 osou stabilizací a fotky umí pořizovat do RAWu. Samozřejmě je to i otázka peněz.

DJI spark dron velikost

Z fotografií se může zdát, že je Spark spíše taková hračka, váží pouhých 300 gramů. Když ho ale držíte v ruce, tak takový pocit rozhodně mít nebudete. Jednak právě malá konstrukce pomáhá zpevnění, hlavně je ale vyroben z kvalitního a pevného plastu. Pokud jde o designovou stránku, tak má hodně blízko právě k DJI Mavic. K dispozici je ale mnohem více barevných kombinací, jako třeba v modré, zelené, červené apod.

Spark je malý, ale technologiemi napěchovaný dron

Nejzajímavější technologie nalezneme na přední straně dronu, kde je kromě samotného gimbalu s kamerou také prostor pro senzory, ať už pro detekci překážek, nebo schopnost ovládat drona pomocí gest. Právě senzory na vyhýbání překážek jsou tady super bonusem. U tak malého dronu se normálně nedají očekávat, ale je to věc, která vám může Sparka zachránit před pádem. K úplné dokonalosti by to chtělo senzory ze všech stran. To už bychom ale chtěli za tuhle cenu hodně.

Pod senzory nalezneme gimbal s kamerou. Stabilizace je pouze dvouosá, třetí osa se stabilizuje softwarově. O kvalitě si povíme více níže. Zadní strana nabízí tlačítko, led diody a také speciální krytku s názvem Spark. Pod ní se nachází slot na microSD kartu a také microUSB. Spodní strana ještě nabízí další senzory, které se využívají při přistávání.

Letové vlastnosti DJI Spark

Podobně jako u jiných DJI dronů, nebo třeba i Xiaomi dronů, vám i zde dron nejprve doporučí začít v módu začátečníka. To v podstatě znamená, že se omezí ovladatelnost, rychlost a dosah dronu a o bezpečný let se bude více starat technika. Tento mód jde vypnout v nastavení po odsouhlasení podmínek. Není potřeba nejprve nalétat určitý počet minut, jako to mají nastavené některé konkurenční drony.

Jak už jsme psali výše, testovali jsme verzi bez ovladače, jako ovladač sloužil telefon. Bez ovladače se nedá aktivovat sportovní mód, v něm může dron létat v bezvětří rychlostí až 50 km/h a teoreticky s ním můžete létat až do vzdálenosti více než dvou kilometrů. S telefonem je maximální vzdálenost omezena na 100 metrů, a to kvůli dosahu WiFi, přes kterou se dron propojuje s telefonem. Někdy se může stát, že je to i méně. Maximální rychlost je pak se zapnutým senzorem překážek 10,8 km/h, s vypnutým senzorem až 22 kilometrů v hodině.

Dron DJI Spark

Náš dron měl problém s vytvářením WiFi, ke které se dron připojuje, a tak jsme museli při každém zapnutí restartovat WiFi v dronu, aby se na něj telefon mohl připojit. Dalším problémem mobilního telefonu jako ovladač byl dosah. Občas stačilo jen pár metrů a nastala ztráta signálu. Svou roli hraje zarušení prostředí WiFi na pásmu 2,4 GHz. DJI Spark se umí přepnout na 5,8 GHz, ale právě to má vliv na menší dosah.

Ovládání telefonem není ideální

V neposlední řadě nám vadilo samotné ovládání pomocí virtuálních joysticků na displeji telefonu. Jednak se telefon může přehřívat a prsty vám budou vlivem potu špatně klouzat po displeji. Navíc se musíte na telefon dost často koukat, jestli máte správně prsty. Létání pouze s telefonem je velice nepřesné a nepohodlné a může vézt ke karambolu. Určitě doporučuje zakoupit verzi s ovládačem, případně jej dokoupit zvlášť.

DJI Spark se ovládá přes aplikaci DJI GO 4 a tady nemáme co vytknout. Aplikace funguje velmi dobře. Nesetkali jsme se se žádným problémem. Problémy trošku byly s párováním, stačilo ale restartovat zařízení i aplikaci a poté už vše fungovalo.

DJI GO 4 je nová verze aplikace, na které třeba běží i DJI Inspire 2 a DJI Phantom 4 Pro. Po připojení se objeví v aplikaci obrazovka Enter Device, kterou se dostanete na další úvodní obrazovku, kde se třeba dá zkontrolovat verze. Do hlavní obrazovky s nastavením, ovládáním apod. se dostanete klepnutím na modré tlačítko Go Fly. Pokud je to váš první dron od DJI, je dost možné, že pro vás orientace v aplikaci bude těžší. Na obrazovce displeje se toho děje hodně a nějaký čas určitě potrvá, než se se vším seznámíte. Pro někoho může být také mínus to, že aplikace nemá českou lokalizaci.

DJI GO 4--For drones since P4
DJI GO 4--For drones since P4

Ovládání gesty je na tom velmi podobně

Společnost DJI při představování tohoto dronu hodně ukazovala to, že Spark půjde ovládat i přes gesta a nebude tak vůbec potřeba telefon nebo speciální ovladač. Tato funkce může sloužit jako taková dobrá ukázka před kamarády. Jenže je tu problém s tím, že někdy ne zcela dobře funguje, a můžete přitom máchat rukama, jak chcete.

DJI Tutorials – Spark – Gesture Piloting

DJI Tutorials - Spark - Gesture Piloting

Při ovládání dronu gesty si připadáte trochu jako policista, který dává na křižovatce pokyny řidičům. Pro ovládání dronu musí být natažená ruka směrem k dronu. Spark se pak bude pohybovat do strany, kde pohnete rukou. Jenže někdy se stane, že na pohyb ruky nezareaguje a bude stát na místě. Pak jsou k dispozici i pokročilejší gesta, jako třeba zamávání rukou, kdy dron poodletí o několik metrů, případně když vytvoříte dlaněmi obdélník, tak Spark začne fotit. Pro přistání je potřeba své tělo proměnit do písmena Ypsilon. Bohužel videa v tomto módu nedokáže DJI Spark nahrávat.

Výdrž baterie je spíše průměrná

Dron vydrží na jedno nabití cca 10 minut, záleží samozřejmě na podmínkách, k patnácti minutám, které slibuje DJI na webu, jsme se ale dostali pouze párkrát. Není to špatný výsledek, nicméně ostatní DJI drony vydrží 15 minut a více, takže to není úplný zázrak. Nabíjení bohužel trvá něco přes 1 hodinu. Výhodou však je, že se dá baterie nabíjet přímo v dronu pomocí power banky, kterou nabíjíte třeba telefon.

Kvalita fotografií i videí z DJI Spark potěší

Pokud se podíváme na specifikace, tak má DJI Spark senzor CMOS s 12 MPx a velikostí ½,3 palce. Světelnost je pak f/2,6. Maximálně dokáže nahrávat videa ve Full HD rozlišení při 30 FPS. Datový tok videa je 24 Mbps. Maximální rozlišení fotografií je pak 3968 x 2976 pixelů. Chybí podpora focení do RAWu, používá se pouze JPEG. Videa se pak nahrávají do MP4.

Co se týče hodnocení kvality, tak nás potěšilo to, že video je stabilní i za silného větru. Ve své cenové kategorii pořizuje velmi dobrá videa. Podívat se můžete níže. Fotografie mají také velmi solidní kvalitu, výborné vyvážení barev i dostatek detailů.

DJI Spark – ukázka záznamu / footage

DJI Spark - ukázka záznamu / footage


Závěr – Vyplatí se DJI Spark?

Tento malý dron od DJI nemá ve své cenové kategorii mnoho konkurence. Stejně tak i po velikostní stránce je konkurence minimální. DJI Spark nabízí kvalitní konstrukci, velmi dobré pořizování videa i fotografií. Nejvíce jsme bojovali s ovládáním přes telefon a respektive i přes gesta. Určen je pro ty lidi, kteří to s drony myslí vážně a hledají na začátek něco kvalitního. Bude to zbytečná investice, pokud se třeba chcete jen tak vyblbnout na zahradě či na poli.

Pokud často cestujete a chcete mít ze svých cest zajímavou památku, tak právě pro vás je Spark. Natočíte a vyfotíte si fotografie, jednoduše je stáhnete do mobilu či počítače, dron si lehce sbalíte do batohu a pokračujete v cestě. Jen doporučujeme spíše variantu Fly More Combo, ve které je hlavně ovladač. S ním je zážitek ze Sparku mnohem větší. Fly More Combo momentálně stojí 21 490 Kč, základní verze DJI Spark pak na českém trhu stojí 15 990 Kč.

Klady

+ Kvalitní konstrukce dronu
+ Stabilní video v dobré kvalitě
+ Velmi malé rozměry
+ Špičková aplikace
+ Možnost nabíjení dronu přes power banku

Zápory

– Špatné ovládání přes telefon
– Problémy s WiFi připojením
– Akumulátor se dlouho nabíjí
– Ovládání přes gesta není spolehlivé

Za zapůjčení dronu DJI Spark děkujeme společnosti Alza.cz.

Líbí se vám dron DJI Spark?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)