Menu

Recenze Xiaomi Mi Drone: skvělý dron s nedodělanou aplikací

Xiaomi je jedna z mnoha značek proslulá tím, že vyrábí snad vše, co lidi kupují. Od telefonů, přes čističky vzduchu, chytrých náramků, LED lampiček a teď se dostala řada i na drony. Xiaomi Mi Drone je malý bezpilotní prostředek, který je velice podobný oblíbenému dronovi – DJI Phantom. Jak dopadl v recenzi?

Mi Drone slibuje jednoduché ovládání, velkou skladnost a především kvalitní videovýstup, který je dnes nedílnou součástí dronů. Na Xiaomi Mi Drone se dnes podíváme, a to ve verzi FullHD, jelikož představená verze se 4K kamerou ještě není v prodeji.

Obsah recenze

Seznámení se Xiaomi Mi Drone

Xiaomi Mi Drone dorazil v klasické papírové krabici, jehož součástí nebyla kamera. Ta má vlastní balení. Při koupi máte možnost zakoupit kameru ve verzi FullHD nebo 4K verzi. V době nákupu našeho drona byla dostupná pouze verze s FullHD kamerou. V balení nalezneme kromě drona 4 páry vrtulí (2 náhradní páry), ovládač, nabíječku, 1 baterii a nějaký ten manuál.

Xiaomi Mi Drone produkt (6)

Hned na první pohled působí dron velmi robustně. Zpracování je kvalitní a dostatečně pevné. Na první pohled každého určitě zaujme skladnost – možnost sklopit podvozek a odepnout kameru. Především pokud cestujete nalehko (například na kole), drona jednoduše vložíte do téměř libovolného batohu. Ovládač pravděpodobně vznikl kombinací ovládačů od DJI a Xboxu. Do ruky pasuje velmi dobře a držák zabudovaný v těle je velmi praktický pro přenos.

Specifikace

 • Hmotnost: 1 330 g.
 • GPS: GPS a GLONASS.
 • Fotoaparát: Sony EXMOR 1/2,3″, 16 Mpix, 104°, 23 mm, f/2,6.
 • Citlivost ISO: 100-3200.
 • Rozlišení fotografie: 4608 x 3456 px.
 • Fotomódy: samostatný snímek
 • Rozlišení videa: FullHD verze 1920×1080 30/60 fps.
 • Datový tok videa: 25 Mbit/s.
 • Podporované formáty: JPEG, DNG, MP4, MOV (MPEG-4 AVC/H.264).
 • Kapacita baterie: 5 100 mAh, 4 články, 77,52 Wh, výdrž 27 minut.
 • Vysílačka: 2,4 GHz, dosah 1 km, baterie integrovaná.

xiaomi-mi-drone

Xiaomi Mi Drone

 • Kamera UHD nebo FullHD, 12 MPx nebo 16 MPx
 • Baterie 5 100 mAh
 • Doba letu 27 minut
 • Maximální rychlost 62 km/h
 • Maximální dolet 2 km
 • Konektivita GPS, GLONASS

Letové vlastnosti

Podobně jako DJI i Xiaomi má ve výchozím stavu nastavený režim začátečníka, který omezuje rychlost (max 6 m/s) a maximální dosah doletu (100 m horizontálně a 30 m vertikálně). Funkce začátečníka se automaticky odstraní v okamžiku, kdy nalétáte alespoň 300 minut (přibližně 12 letů po 25 minutách). V případě, kdy máte dostupnou pouze 1 baterii, vás bude žákovský režim otravovat poměrně dlouho.

Jako zkušení piloti bychom ocenili funkci vypnout po odsouhlasení podmínek, ostatně tak to má právě DJI. Musíme však říct, že i v začátečnickém režimu se s dronem létá velmi dobře a zatáčky vybírá s lehkostí a bez záškubů při letu s GPS. GPS bohužel nelze vypnout, snad tuto možnost doplní v budoucí aktualizaci. Když už jsme u GPS, Mi Drone zvládá také GLONASS systém a pod otevřeným nebem jsme měli na dosah vždy kolem 19 satelitů. I díky tomu dron ve vzduchu drží velmi stabilně.

Pokud zpanikaříte a budete potřebovat rychle vrátit drona na zem, můžete tak učinit přepínačem na ovládači pro návrat domů. Dron vzlétne do výšky 30 metrů a vrátí se na místo, kde vzlétl. Funkci návratu domů lze jednoduše přerušit přepnutím přepínače do výchozí polohy. Podobnou funkcí je také automatický vzlet, který spustíte příslušným tlačítkem na ovládači, které se nachází hned vedle vypínacího tlačítka (aktivujete tak, že tlačítko zmáčknete a podržíte).

Problémy jsme měli s kompasem a jeho kalibrací. Podle postupu v aplikaci se nám kalibrace kompasu podařila až na několikátý pokus. S tím možná souvisí i občasné zlobení stabilizace kamery, která měla za následek nakloněný horizont ve videu/fotografii. Tyto neduhy snad ale brzy vyřeší. Ostatně během několikadenního testování nám aplikace nabídla hned 4 aktualizace. To svědčí o tom, že Xiaomi stále na dronovi pracuje, nicméně žádná aktualizace nevyřešila problémy, které nás trápí.

Výdrž na baterii potěší

Baterie má kapacitu 5 100 mAh a má 4 články. Výrobce udává výdrž 27 minut na jedno nabití. Dle našich dosavadních testů se doba letu pohybuje spíše na hranici 20-25 minut, ale to s dronem aktivně létáme a nestojíme na jednom místě. Baterie je nová a má za sebou jen několik cyklů. Dá se tedy předpokládat, že čas se po nějaké době ustálí na trochu jiné hodnotě. Nabíjení se provádí připojením dodávaného adaptéru. Doba nabíjení zcela vybité baterie se pohybuje kolem 1 hodiny. Díky tomu, že je baterie inteligentní a má vlastní elektronku, ihned poznáte, jakou má baterie ještě kapacitu. Stačí baterii jednou namáčknout a podle počtu rozsvícených diod přibližně víte, kolik kapacity zbývá.

Xiaomi Mi Drone produkt (9)

Integrace s Androidem

Mi Drone je u nás novinkou a v době našeho testování ještě nebyl ani oficiálně dostupný mimo asijský trh, což se podepsalo na aplikaci. Ta je dostupná zatím pouze neoficiálně a přeložení do anglického jazyka vypadá hodně provizorně, jelikož znaky občas zasahují mimo vymezený prostor pro grafiku. Všimnout si toho lze například u ukazatele zbývajícího času baterie, ale také v dalších položkách menu.

Pomocí USB připojíte telefon k zapnutému ovládači a spustíte aplikaci. Ihned po spuštění jste vyzváni k aktivování USB tetheringu v nastavení telefonu, který se automaticky deaktivuje po vypnutí aplikace. Tento otravný proces musíte opakovat před každým létáním.

Xiaomi MiDrone android aplikace (8.1)

Hlavní obrazovka je složena z velké části z náhledu videa s postranními informacemi. Na horní straně jste informováni o všeobecném stavu (stav GPS a dalších senzorů). Na pravé straně vidíte stav baterie a počet satelitů. Je zde také trojice tlačítek – (shora) nastavení, spoušť a galerie. Pokud se přepnete do režimu mapy pomocí tlačítka vlevo, trojice tlačítek se změní (nastavení, funkce pro návrat domů a podobně a nastavení bodů). Na levé straně se nachází stav výšky drona a vzdálenosti od místa, ze kterého jste vzlétli. Dole pak vidíte textové informace o horizontální a vertikální rychlosti a také sílu signálu vysílačky a GPS.

Nastavení aplikace nabízí několik položek, z nichž nejzajímavější je nastavení kamery. Nastavení obsahuje možnost změnit rozlišení pro video a fotografii. U videa je dokonce možné zapnout nahrávání zvuku. Troufáme se říct, že Xiaomi představí držák pro kamery, podobně jako tomu je v případě DJI Osmo. Kameru by tak bylo možné používat jako klasickou kameru do ruky se stabilizací. V tomto případě dává nahrávání zvuku smysl. Ve vzduchu totiž nahrajete pouze zvuk vrtulí, které přehluší vše ostatní.

Foto a video

Xiaomi Mi Drone je dostupný ve variantě FullHD a 4K. Naše testovaná verze ve FullHD má snímač s rozlišením 16 Mpix od Sony. Dá se tedy očekávat, že bude podávat solidní výsledky. Není to tak ale úplně pravda. Aplikace pro ovládání drona postrádá jakékoliv možnosti nastavení. Chybí nastavení ISO, vyvážení bílé, možnost fotit do RAW a podobně. Aktuálně na nás dron působí, jako by byl ještě v beta verzi.

Automatické vyvážení bílé funguje špatně a i za slunečného počasí vám obraz neustále mění barevný nádech. Tento efekt je nejvíce patrný na videu (viz. ukázky). I přesto, že Xiaomi Mi Drone má pouze o 10 stupňů širší úhel záběru než DJI Phantom, efekt rybího oka je u Xiaomi velice znát. Opravit to lze v PC, ale k tomu potřebujete specializovaný software, který k dronovi není dodáván.

Video natáčí v rozlišení 1920×1080 px při 30 fps a datovém toku pohybujícím se kolem 25 Mbit. Obraz je naprosto stabilní, ale dojem kazí časté naklápění horizontu a neustále se měnící vyvážení bílé během natáčení. Jak u Xiaomi bývá zvykem, hardware je super, ale software zaostává. U tohoto drona tomu není jinak. Věříme, že se výrobce se softwarem ještě popere a brzy doplní minimálně uzamčení a možnost nastavení vyvážení bílé. Nemluvě o RAW formátu pro fotografie, který postrádáme.

Ukázkové foto

Ukázkové video

Resumé

Od Xiaomi Drona jsme měli velká očekávání. Ta ale byla naplněna pouze z poloviny. Po stránce zpracování a promyšlenosti je na tom Xiaomi Mi Drone skvěle. Myšlenka sklápějícího se podvozku a odpojitelnosti kamery je skvělým krokem k modulárnosti celého systému spolu s případným “levným” vylepšením součástí v budoucnu. Ovládač skvěle padne do ruky, je hodně lehký, ale z držáku na telefon nemáme radost, protože do něj nelze vložit větší zařízení (tablet).

Aplikace trpí porodními bolestmi a i přesto, že nám ani jednou nespadla, působí jako odlehčená verze ve srovnání s aplikací od DJI. Chybí nám množství nastavení (ISO, vyvážení bílé, citlivost ovládacích páček, rychlost naklápění kamery, RAW pro fotografie). Přenos obrazu má jen minimální zpoždění, ale v případě natáčení videa se přenáší asi jen poloviční kvalita, takže deformace (“čtverečkování”) obrazu je značné. Při pořízení fotografie se obraz na několik okamžiků úplně zastaví. Ve výsledku ani kvalita kamery (FullHD verze) není nic extra.

Shrnuto a podtrženo, Mi Drone je teprve první dron od Xiaomi a věříme, že druhá generace bude mnohem vychytanější a bude nabízet minimálně takový standard jako nabízí konkurence. A jestli bychom Xiaomi Mi Drone doporučili? Pokud máte trpělivost čekat pár měsíců, než společnost vyladí všechny softwarové chyby a doplní zmiňované funkce, tak ano.

Klady

+ Letové vlastnosti (GPS/GLONASS, VPS).
+ Výdrž 27 minut.
+ Stabilní video.
+ Kvalitní provedení.
+ Skladnost.

Zápory
– Porodní bolesti první generace.
– Slabší kvalita a datový tok FullHD kamery.
– Chybějící možnosti nastavení parametrů kamery.
– Nemožnost přeskočit začátečnický režim.
– Nestabilní horizont kamery.

 

Komentáře

Virtul

Virtul51 0

4.8.2016 19:16

Mám dvě otázky:
1.Jaký telefon jste používali v té recenzi?
2.Jakým fotoaparátem jste fotili fotky toho dronu atd.
Za odpověď děkuji.

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

4.8.2016 19:27

Virtual51:
1. OnePlus 2
2. Panasonic GH4

Děkujeme za technické dotazy :) jak se vám líbí dron?

jvy89

4.8.2016 19:53

Děkuji za první českou recenzi.

Je testovaný dron stále k prodeji?

Martin Král

z aplikace
4.8.2016 19:54

Dron vypadá velmi dobře no však je od Xiaomi,jen by mě zajímala budoucí cena až budou všechny mouchy vychytané! Mám se Xiaomi zkušenosti v telefonech i kamerách sám jednu vlastním YI cameru. Předem děkuji za odpověď

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

4.8.2016 19:58

Jvy89: Také děkujeme. Ano, dron budeme s velkou pravděpodobností prodávat. Nicméně si ho ještě chvíli necháme. Budeme dělat přímé srovnání s DJI Phantomem (výdrž baterie, přesnost GPS, přímé srovnání kvality videa a to vše za stejných podmínek).

Martin Král: TO nejste sám. Sám jsem také jejich první Kamerku YI recenzoval a byl jsem nadmíru spokojený, za tu cenu má opravdu krásné video a především fotky (zvládá i RAW). Dron je na tom po stránce SW hodně pozadu, tak snad to doženou relativně brzy…

Martin Král

z aplikace
4.8.2016 20:00

Ano je stále v prodeji? Děkuji za jakoukoli odpověď

Martin Král

z aplikace
4.8.2016 20:01

Jj děkuji

Matrixgp

4.8.2016 20:08

Ta cena toho dronu je tajná ? Mě by třeba zajímalo, zakolik se bude prodávat cca..)

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

4.8.2016 20:13

Cena v zahraničí se pohybuje kolem 14 000,- bez DPH a poštovného.

Matrixgp

4.8.2016 20:16

Tomáš Očadlý: jj už jsem ho našel za 473EUR + 113 eček poštovné a k tomu ještě clo.) Za ty prachy se možná vyplatí koupit z druhé ruky DJI.)

pavoukandre

z aplikace
4.8.2016 22:19

hlavně aby byly náhradní díly.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 21

4.8.2016 22:24

Pokud sháníte drona, tak jakmile uděláme srovnání s DJI, pošleme oba dál do světa, ať mohou dělat radost dalšímu majiteli.
– Xiaomi Dron – cca 16 tis.
– DJI Phantom 3 Profesionál cca 25 tis.
Ke každému umíme jako bonus poskytnou 2 hod. profi zaškolení, základy létání + tipy z praxe. Představu o profesionalitě si můžete udělat tady https://www.andruvision.cz/

Matrixgp

4.8.2016 22:28

Tak pak dejte vědět, až budete prodávat. Třeba se dohodneme.

Kamenak

z aplikace
4.8.2016 23:08

Xiaomi Dron 16 na to že bude pouzitej chcete moc taková cena má byt za nový s 4k kamerou

pavoukandre

z aplikace
5.8.2016 6:02

Životnost motorků je při plné zátěži kolem dvou hodin. Takže kupovat létaného drona je risk a prakticky jen pár hodin létání bez dalších investic.

Krusty

Krusty 0

z aplikace
5.8.2016 7:04

Je to jako se vším od Xiaomi, pěkná cena, pěkný design, ale je to nedodelane. Plní trh polotovary, pěkně jeden za druhým

JorEL

5.8.2016 11:48

pavoukandre: životnost motorků jen dvě hodiny? to snad ne, to by měly být v balení rovnou čtyři náhradní. Ale to hodnotím pouze jako laik, kterému příjde taková životnost velice krátká. U mě by to jasně rozhodlo o tom, že je takové zařízení k ničemu.

jenda42

5.8.2016 13:13

Krusty: Je to jen kopie, takze ti chybi howknow. A to ziskas jen vyvojem. A ten oni delat nebudou.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 21

5.8.2016 15:50

Matrixgp: dáme echo na email
Kamenak: je to cena která je ještě o kus níže než kolik jsme za něj oficiální cestou dali my, tzn. koupě v zahraničí, clo, dph a bez překupnické přirážky. Neděláme to na výdělek, ale věříme že může někomu dobře posloužit. Navíc vlastních dronů už máme několik.
pavoukandre: a jak jste na to přišel pavouku? Přijde mi to hodně mimo
jenda42: určitě bych to kopií nenazýval a v některých bodech je lepší jak DJI

jvy89

6.8.2016 14:09

Můžete, prosím, poslat link na aplikaci? Zajímá mě kompatibilita se staršími verzemi androidu.

Jak se zachová dron, když během natáčení vypojíte a zapojíte usb kabel (např. když o něj omylem zavadíte)?

Cipolini

z aplikace
6.8.2016 23:14

Co myslíte bude ta aplikace a firmware doladěný a oficiálně ke stažený v ENG do vánoc? Jinak podle mě dobrý dárek na vánoce, uvažují nad ním. Snad doladi to s tim přeskočením začátečnickym modem.
Bude ještě s nim nake video?

Cipolini

z aplikace
7.8.2016 9:13

Dobry den, jak se zachová dron pokun během letu strati řídící signal popřípadě video signal?
Zustane vyset na místě nebo se navrati na homepoint jako DJI Phantom?

Mach4

Petr MišákAdministrátor 21

7.8.2016 14:28

jvy89: zkuste Google, oficiálně na Google Play zatím není
Cipolini: EN verze, nebo-li překlady už jsou, ale takřka každý týden chodí nějaký upgrade, ať už do aplikace, nebo dronu samotného. Vánoce jsou dost daleko, takže věřím, že ano.
Cipolini: měl by se vrátit do výchozího bodu odkud odstartoval a sám přistát

Radeg

radeg 9

z aplikace
7.8.2016 16:41

“… měl by se vrátit…” odpověd skutečně hodná recenzenta disponujícího recenzovaným zařízením. Cipolini-ovi určitě rozvála veškeré pochybnosti.

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

8.8.2016 7:12

Radeg: tuto situaci jsme nezkoušeli. Až ji otestujeme, tak doplníme výsledek. Jen se modlíme, aby to Xiaomi mělo vyřešeno ☺️

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

22.8.2016 16:11

Radeg: Takže při odpojení USB od telefonu se vůbec nic nestane. Dron lze normálně ovládat a domů se nevrací.

Unnamed

unnamed43 0

31.8.2016 17:12

Kdyby to Xiaomi stálo 9-10 tak o něm má možná smysl přemýšlet. Phantom 3 4K stojí asi 19k, na Alze píšou že Xiaomi v 4K verzi bude stát 25k. Myslím že není co řešit, ať si každý vybere jestli chce kvalitní odladěný produkt s podporou nebo kopii která je horší a dražší

RSS (komentáře k článku)