Recenze Xiaomi Mi Drone: skvělý dron s nedodělanou aplikací

Xiaomi Mi Drone nahledovy

Xiaomi je jedna z mnoha značek proslulá tím, že vyrábí snad vše, co lidi kupují. Od telefonů, přes čističky vzduchu, chytrých náramků, LED lampiček a teď se dostala řada i na drony. Xiaomi Mi Drone je malý bezpilotní prostředek, který je velice podobný oblíbenému dronovi – DJI Phantom. Jak dopadl v recenzi?

Mi Drone slibuje jednoduché ovládání, velkou skladnost a především kvalitní videovýstup, který je dnes nedílnou součástí dronů. Na Xiaomi Mi Drone se dnes podíváme, a to ve verzi FullHD, jelikož představená verze se 4K kamerou ještě není v prodeji.

Obsah recenze

Seznámení se Xiaomi Mi Drone

Xiaomi Mi Drone dorazil v klasické papírové krabici, jehož součástí nebyla kamera. Ta má vlastní balení. Při koupi máte možnost zakoupit kameru ve verzi FullHD nebo 4K verzi. V době nákupu našeho drona byla dostupná pouze verze s FullHD kamerou. V balení nalezneme kromě drona 4 páry vrtulí (2 náhradní páry), ovládač, nabíječku, 1 baterii a nějaký ten manuál.

Xiaomi Mi Drone produkt (6)

Hned na první pohled působí dron velmi robustně. Zpracování je kvalitní a dostatečně pevné. Na první pohled každého určitě zaujme skladnost – možnost sklopit podvozek a odepnout kameru. Především pokud cestujete nalehko (například na kole), drona jednoduše vložíte do téměř libovolného batohu. Ovládač pravděpodobně vznikl kombinací ovládačů od DJI a Xboxu. Do ruky pasuje velmi dobře a držák zabudovaný v těle je velmi praktický pro přenos.

Specifikace

 • Hmotnost: 1 330 g.
 • GPS: GPS a GLONASS.
 • Fotoaparát: Sony EXMOR 1/2,3″, 16 Mpix, 104°, 23 mm, f/2,6.
 • Citlivost ISO: 100-3200.
 • Rozlišení fotografie: 4608 x 3456 px.
 • Fotomódy: samostatný snímek
 • Rozlišení videa: FullHD verze 1920×1080 30/60 fps.
 • Datový tok videa: 25 Mbit/s.
 • Podporované formáty: JPEG, DNG, MP4, MOV (MPEG-4 AVC/H.264).
 • Kapacita baterie: 5 100 mAh, 4 články, 77,52 Wh, výdrž 27 minut.
 • Vysílačka: 2,4 GHz, dosah 1 km, baterie integrovaná.

[aps_product_sz id=“396194″]

Letové vlastnosti

Podobně jako DJI i Xiaomi má ve výchozím stavu nastavený režim začátečníka, který omezuje rychlost (max 6 m/s) a maximální dosah doletu (100 m horizontálně a 30 m vertikálně). Funkce začátečníka se automaticky odstraní v okamžiku, kdy nalétáte alespoň 300 minut (přibližně 12 letů po 25 minutách). V případě, kdy máte dostupnou pouze 1 baterii, vás bude žákovský režim otravovat poměrně dlouho.

Jako zkušení piloti bychom ocenili funkci vypnout po odsouhlasení podmínek, ostatně tak to má právě DJI. Musíme však říct, že i v začátečnickém režimu se s dronem létá velmi dobře a zatáčky vybírá s lehkostí a bez záškubů při letu s GPS. GPS bohužel nelze vypnout, snad tuto možnost doplní v budoucí aktualizaci. Když už jsme u GPS, Mi Drone zvládá také GLONASS systém a pod otevřeným nebem jsme měli na dosah vždy kolem 19 satelitů. I díky tomu dron ve vzduchu drží velmi stabilně.

Pokud zpanikaříte a budete potřebovat rychle vrátit drona na zem, můžete tak učinit přepínačem na ovládači pro návrat domů. Dron vzlétne do výšky 30 metrů a vrátí se na místo, kde vzlétl. Funkci návratu domů lze jednoduše přerušit přepnutím přepínače do výchozí polohy. Podobnou funkcí je také automatický vzlet, který spustíte příslušným tlačítkem na ovládači, které se nachází hned vedle vypínacího tlačítka (aktivujete tak, že tlačítko zmáčknete a podržíte).

Problémy jsme měli s kompasem a jeho kalibrací. Podle postupu v aplikaci se nám kalibrace kompasu podařila až na několikátý pokus. S tím možná souvisí i občasné zlobení stabilizace kamery, která měla za následek nakloněný horizont ve videu/fotografii. Tyto neduhy snad ale brzy vyřeší. Ostatně během několikadenního testování nám aplikace nabídla hned 4 aktualizace. To svědčí o tom, že Xiaomi stále na dronovi pracuje, nicméně žádná aktualizace nevyřešila problémy, které nás trápí.

Výdrž na baterii potěší

Baterie má kapacitu 5 100 mAh a má 4 články. Výrobce udává výdrž 27 minut na jedno nabití. Dle našich dosavadních testů se doba letu pohybuje spíše na hranici 20-25 minut, ale to s dronem aktivně létáme a nestojíme na jednom místě. Baterie je nová a má za sebou jen několik cyklů. Dá se tedy předpokládat, že čas se po nějaké době ustálí na trochu jiné hodnotě. Nabíjení se provádí připojením dodávaného adaptéru. Doba nabíjení zcela vybité baterie se pohybuje kolem 1 hodiny. Díky tomu, že je baterie inteligentní a má vlastní elektronku, ihned poznáte, jakou má baterie ještě kapacitu. Stačí baterii jednou namáčknout a podle počtu rozsvícených diod přibližně víte, kolik kapacity zbývá.

Xiaomi Mi Drone produkt (9)

Integrace s Androidem

Mi Drone je u nás novinkou a v době našeho testování ještě nebyl ani oficiálně dostupný mimo asijský trh, což se podepsalo na aplikaci. Ta je dostupná zatím pouze neoficiálně a přeložení do anglického jazyka vypadá hodně provizorně, jelikož znaky občas zasahují mimo vymezený prostor pro grafiku. Všimnout si toho lze například u ukazatele zbývajícího času baterie, ale také v dalších položkách menu.

Pomocí USB připojíte telefon k zapnutému ovládači a spustíte aplikaci. Ihned po spuštění jste vyzváni k aktivování USB tetheringu v nastavení telefonu, který se automaticky deaktivuje po vypnutí aplikace. Tento otravný proces musíte opakovat před každým létáním.

Xiaomi MiDrone android aplikace (8.1)

Hlavní obrazovka je složena z velké části z náhledu videa s postranními informacemi. Na horní straně jste informováni o všeobecném stavu (stav GPS a dalších senzorů). Na pravé straně vidíte stav baterie a počet satelitů. Je zde také trojice tlačítek – (shora) nastavení, spoušť a galerie. Pokud se přepnete do režimu mapy pomocí tlačítka vlevo, trojice tlačítek se změní (nastavení, funkce pro návrat domů a podobně a nastavení bodů). Na levé straně se nachází stav výšky drona a vzdálenosti od místa, ze kterého jste vzlétli. Dole pak vidíte textové informace o horizontální a vertikální rychlosti a také sílu signálu vysílačky a GPS.

Nastavení aplikace nabízí několik položek, z nichž nejzajímavější je nastavení kamery. Nastavení obsahuje možnost změnit rozlišení pro video a fotografii. U videa je dokonce možné zapnout nahrávání zvuku. Troufáme se říct, že Xiaomi představí držák pro kamery, podobně jako tomu je v případě DJI Osmo. Kameru by tak bylo možné používat jako klasickou kameru do ruky se stabilizací. V tomto případě dává nahrávání zvuku smysl. Ve vzduchu totiž nahrajete pouze zvuk vrtulí, které přehluší vše ostatní.

Foto a video

Xiaomi Mi Drone je dostupný ve variantě FullHD a 4K. Naše testovaná verze ve FullHD má snímač s rozlišením 16 Mpix od Sony. Dá se tedy očekávat, že bude podávat solidní výsledky. Není to tak ale úplně pravda. Aplikace pro ovládání drona postrádá jakékoliv možnosti nastavení. Chybí nastavení ISO, vyvážení bílé, možnost fotit do RAW a podobně. Aktuálně na nás dron působí, jako by byl ještě v beta verzi.

Automatické vyvážení bílé funguje špatně a i za slunečného počasí vám obraz neustále mění barevný nádech. Tento efekt je nejvíce patrný na videu (viz. ukázky). I přesto, že Xiaomi Mi Drone má pouze o 10 stupňů širší úhel záběru než DJI Phantom, efekt rybího oka je u Xiaomi velice znát. Opravit to lze v PC, ale k tomu potřebujete specializovaný software, který k dronovi není dodáván.

Xiaomi Mi Drone recenze

Xiaomi Mi Drone recenze

Video natáčí v rozlišení 1920×1080 px při 30 fps a datovém toku pohybujícím se kolem 25 Mbit. Obraz je naprosto stabilní, ale dojem kazí časté naklápění horizontu a neustále se měnící vyvážení bílé během natáčení. Jak u Xiaomi bývá zvykem, hardware je super, ale software zaostává. U tohoto drona tomu není jinak. Věříme, že se výrobce se softwarem ještě popere a brzy doplní minimálně uzamčení a možnost nastavení vyvážení bílé. Nemluvě o RAW formátu pro fotografie, který postrádáme.

Ukázkové foto

Ukázkové video

Resumé

Od Xiaomi Drona jsme měli velká očekávání. Ta ale byla naplněna pouze z poloviny. Po stránce zpracování a promyšlenosti je na tom Xiaomi Mi Drone skvěle. Myšlenka sklápějícího se podvozku a odpojitelnosti kamery je skvělým krokem k modulárnosti celého systému spolu s případným „levným“ vylepšením součástí v budoucnu. Ovládač skvěle padne do ruky, je hodně lehký, ale z držáku na telefon nemáme radost, protože do něj nelze vložit větší zařízení (tablet).

Aplikace trpí porodními bolestmi a i přesto, že nám ani jednou nespadla, působí jako odlehčená verze ve srovnání s aplikací od DJI. Chybí nám množství nastavení (ISO, vyvážení bílé, citlivost ovládacích páček, rychlost naklápění kamery, RAW pro fotografie). Přenos obrazu má jen minimální zpoždění, ale v případě natáčení videa se přenáší asi jen poloviční kvalita, takže deformace („čtverečkování“) obrazu je značné. Při pořízení fotografie se obraz na několik okamžiků úplně zastaví. Ve výsledku ani kvalita kamery (FullHD verze) není nic extra.

Shrnuto a podtrženo, Mi Drone je teprve první dron od Xiaomi a věříme, že druhá generace bude mnohem vychytanější a bude nabízet minimálně takový standard jako nabízí konkurence. A jestli bychom Xiaomi Mi Drone doporučili? Pokud máte trpělivost čekat pár měsíců, než společnost vyladí všechny softwarové chyby a doplní zmiňované funkce, tak ano.

Klady

+ Letové vlastnosti (GPS/GLONASS, VPS).
+ Výdrž 27 minut.
+ Stabilní video.
+ Kvalitní provedení.
+ Skladnost.

Zápory
– Porodní bolesti první generace.
– Slabší kvalita a datový tok FullHD kamery.
– Chybějící možnosti nastavení parametrů kamery.
– Nemožnost přeskočit začátečnický režim.
– Nestabilní horizont kamery.

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)