CyanogenMod Installer nainstaluje alternativní ROMku jedním kliknutím

cm_ico

Instalace alternativní ROMky na telefon či tablet je sice pro zkušené uživatele rutinní záležitostí, nicméně z pohledu laika se může jednat o nepřekonatelnou překážku. Autoři jedné z nejoblíbenějších ROMek se rozhodli vyjít vstříc (nejen) méně technicky zdatným jedincům a hodlají nabídnout jednodušší způsob. Technický ředitel a zakladatel společnosti CyanogenMod Steve Kondik včera oznámil, že jedním z prvních cílů je zjednodušení procesu instalace této alternativní ROMky. Sám Kondik přitom označil současný způsob za „ohavný/odporný“ a příliš obtížný pro „obyčejné smrtelníky“.

Jak tedy chce CyanogenMod na tento problém reagovat? V první řadě to bude aplikace pro Android, kterou si uživatel standardním způsobem stáhne a nainstaluje z Obchodu Play. Ta by měla být uvolněna v průběhu nadcházejících týdnů.

Aplikace pro Android je ale jen jednou polovinou rovnice – kromě toho se chystá také program pro Windows. Server Android Police oslovil se žádostí o přiblížení člena vývojářského týmu Abhiseka Devkotu. Ten vysvětlil, že zatímco aplikace v telefonu či tabletu připravuje zařízení a kontroluje jeho kompatibilitu, program pod Windows stáhne nezbytné soubory, zkopíruje je do zařízení a provede uživatele celým procesem instalace.

Později by měla následovat také verze pro Mac OS a pokud bude dostatečná poptávka, uvažuje se také o aplikaci pro Linux. Zde je ale nutné brát v úvahu, že uživatelé Linuxu zpravidla patří k pokročilejším, mnohem častěji používají manuální instalaci a vysmívají se myšlence grafických pomocných nástrojů.

Android Police přináší ještě jednu důležitou informaci: k instalaci ROMky skrze CyanogenMod Installer nebude nutné, aby cílové zařízení bylo rootnuté. Aplikace zvládne provést veškeré operace pomocí nástrojů příkazové řádky, jako jsou ADB a fastboot.

Je tu jeden malý háček: součástí instalace nejsou aplikace Google („Google Apps“ či „Gapps“), které CyanogenMod neobsahuje, neboť jde o proprietární software, který není open-source. Bude-li chtít uživatel používat Gmail, Mapy, YouTube (skoro jistě ano) a další programy, bude muset nainstalovat „Gapps“ samostatně. Je takřka jisté, že CyanogenMod neprojde certifikací Google, aby mohl aplikace obsahovat v základní výbavě, přičemž hlavním důvodem, proč se tak nestane, jsou dostupná práva roota. GSF (Google Services Framework) je navíc licencován jen výrobcům (OEM) a ne vývojářům software. V tuto chvíli tedy není jisté, jak bude situace nakonec vyřešena, nicméně Kondik vidí šanci v založené společnosti, která je legitimním podnikatelským subjektem a partnerství s OEM bude prvním z kroků, vedoucích k licencování GSF.

Myslíte, že CyanogenMod Installer pomůže dalšímu rozšíření této alternativní ROMky mezi uživatele? Je obtížná instalace důvodem, proč máte v telefonu původní ROM? Pokud ano, vyzkoušeli byste CyanogenMod, kdyby se jeho instalace výrazně zjednodušila? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem, co si myslíte o tomto nápadu!

Zdroje: Android Police, CyanogenMod a Android Community.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (48)