Nucené nižší ceny dat a volání nebudou. ČTÚ dál proti operátorům nepůjde

ČTÚ operátoři regulace ceny ČR

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nakonec nepřikročí k regulačním opatřením, která zvažoval zavést v rámci boje za spravedlivější konkurenční prostředí mezi tuzemskými operátory. V poměru 3:2 o tom rozhodla jeho rada. Ačkoli se k regulačnímu zásahu přiklánělo velké množství společností vyjma nejsilnější trojice T-Mobile, Vodafone a O2, vedení úřadu nakonec zohlednilo například i nesouhlasné stanovisko Evropské komise. Ta již dříve nevyhověla požadavkům ČTÚ, aby zakročila přímo ona.

“Rada Českého telekomunikačního úřadu se seznámila s výsledky veřejné konzultace návrhu, ve kterém byla navržena dočasná regulační opatření na velkoobchodním trhu. Vyjma třech síťových operátorů se Úřadu dostalo masivní podpory v názoru, že trh je třeba regulovat. ČTÚ k dočasné regulaci zamýšlel využít odstavec zákona o elektronických komunikacích, který umožňuje  v případě naléhavé potřeby jednat v zájmu ochrany hospodářské soutěže a ochrany zájmů uživatelů přijmout dočasné opatření i bez posvěcení Evropské komise. Rada nyní rozhodla, že tento postup nevyužije,” oznamuje ČTÚ na svém webu.

Rozhodnutí ovlivnily dopisy, které ČTÚ obdržel od Evropské komise a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Proti těmto odmítavým stanoviskům nechce Úřad jít, i když má oporu u externích expertů. Podle nich může nevyužití zmíněných regulací vést k dalšímu zhoršení situace. “Stále chceme přispět k lepší konkurenci na českém mobilním telekomunikačním trhu. V tuto chvíli jsme ovšem v tomto záměru omezeni Evropskou komisí i odmítavým stanoviskem ÚOHS,” konstatuje ČTÚ.

Úřadu dál kritizuje například to, že Evropská komise mj. stále tvrdí, že stejných nebo podobných výsledků, kterých chtěl ČTÚ dosáhnout prostřednictvím dočasných opatření, bude dosaženo prostřednictvím již uložených povinností v rámci aukce kmitočtů pro sítě 5G. “Argumenty ohledně toho, že je třeba překlenout krizové období do tohoto očekávaného účinku vzhledem k existenčnímu ohrožení virtuálních operátorů, nebere Evropská komise v potaz. Nikterak nezohledňuje ani některé závěry BEREC, které mj. říkají, že český mobilní trh není efektivně konkurenčním trhem a že na něm existují významná tržní selhání,” uzavírá Úřad.

Očekávali jste tento výsledek?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)