ČTÚ neuspěl. Evropská komise odmítla ovlivnit ceny českých operátorů

ČTÚ Evropská komise regulace ceny českých operátorů

Tuzemské ceny mobilních služeb jsou velmi vysoké, tři velcí operátoři Vodafone, O2 a T-Mobile nemají důvod je v rámci slabého konkurenčního boje snižovat a virtuální poskytovatelé mají v rámci tzv. vnitrostranického roamingu omezené možnosti. To byly hlavní argumenty Českého telekomunikačního úřadu při podávání návrhu, aby Evropská komise na tuzemském trhu zasáhla regulací. Konkrétně stanovením volnějších podmínek pro zmíněný roaming. I přesto, že dříve uznala české ceny za vysoké, Evropská komice návrh nakonec odmítla.

Odmítnutí řídicí orgán EU obhajuje tím, že by šel proti stávající praxi pro neomezování trhu z roku 2007. Snaze ČTÚ dokonce nepomohl ani fakt, že velkou část jeho argumentů podpořilo Sdružení Evropských regulátorů BEREC. “Konstatuje například významné selhání trhu na maloobchodní úrovni s cenami výrazně nad průměrem EU. Virtuální operátoři podle BEREC nemohou nabídnout účastníkům konkurenceschopné ceny kvůli zatěžujícím podmínkám na velkoobchodní úrovni. Dále konstatuje, že český mobilní trh je charakterizován vysokými cenami vzhledem k úrovni cen v EU a nedostatečnou konkurencí,” reaguje ČTÚ na pár hodin staré rozhodnutí EK na svém webu.

BEREC závěrem svého dokumentu nabádá, aby Komise a ČTÚ v jednání ohledně odstranění přetrvávajících nejasností dále pokračovaly. Úřad nicméně deklaruje, že takovým jednáním už ze strany Komise nedošlo. Český telekomunikační úřad každopádně se závěry Evropské komise nesouhlasí a zvažuje další kroky, které by pomohly k levnějším mobilním službám pro spotřebitele.

Jak vnímáte současné ceny českých operátorů?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)