Levnější tarify příkazem? ČTÚ navzdory EU rozjíždí vlastní plán

ČTÚ EU EK levnější tarify dočasné opatření návrh

Jak jsme vás nedávno informovali, Český telekomunikační úřad neuspěl u Evropské komise se svou námitkou, že je potřeba regulovat cenovou politiku tuzemské “velké trojky” operátorů. Mezi navrhovanými změnami zmiňoval ČTÚ například narovnání podmínek pro poskytování služeb virtuálních operátorů. To přes vedoucí orgán EU neprošlo, nicméně jelikož je ČTÚ přesvědčený, že si čeští zákazníci zaslouží levnější nabídky, rozjel na vlastní pěst a navzdory negativnímu stanovisku vlastní iniciativu.

Úřad na svém webu zveřejnil návrh opatření, která primárně řeší zejména zmíněné podmínky pro fungování virtuálních operátorů. Má jít o osmnáctiměsíční regulace, dokud se situace nevyřeší přímo na půdě EU. V dokumentu se přímo hovoří o “vytlačování některých soutěžitelů z maloobchodního trhu”. Zveřejněním začala běžet pětidenní lhůta pro podávání námitek. Skončí 8. března.

„Český telekomunikační úřad je úřadem regulačním, proto jsem přesvědčena, že ceny, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, se musí pokusit regulací ovlivnit. Právo nám tu možnost dává. Rada nepovažovala za ospravedlnitelné nečinně přihlížet. Doufáme, že konkrétní navrhované regulační balíčky přispějí k snížení cen na maloobchodním trhu,“ uvedla předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková.

Třem operátorům Úřad navrhuje uložit povinnosti nabídnout ve všech svých stávajících smlouvách o přístupu k mobilním sítím (2G, 3G, 4G a 5G) dva regulační balíčky mobilních služeb. Regulace cen balíčků proběhne formou zákazu stlačování marží v kombinaci se stanovením maximální výše velkoobchodní ceny regulovaných balíčků. Všichni tři mobilní síťoví operátoři budou povinni umožnit přístup za nediskriminačních podmínek k oběma balíčkům i u nově uzavíraných smluvních vztahů.

Měl by ČTÚ v této věci podobně zasahovat?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)