TOPlist

Češi stále častěji zneužívají opakovače mobilního signálu

ČTÚ opakovač zesilovač LTE GSM ČR používání

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své červnové monitorovací zprávě informoval, že řeší stále více případů rušení mobilních sítí z důvodu použití zařízení označovaných jako zesilovače LTE mobilního signálu či GSM opakovače. Tyto přístroje mají uživateli v dané lokalitě pomoci posílit signál vybraného operátora, současně ale ruší jeho vysílání, případně i těch ostatních.

„Jednou z podmínek pro provoz zmíněných zařízení je existence písemného souhlasu všech tří operátorů mobilních sítí s použitím opakovače/zesilovače v jejich síti, protože se jedná o širokopásmové zařízení, které pracuje v pásmech kmitočtového přídělu všech tří operátorů, a může tedy rušit signál základnové stanice jakéhokoliv operátora,“ upozorňuje ČTÚ.

Opakovač/zesilovač vyzařující rušící signál údajně dokáže způsobit rušení až do vzdálenosti několika kilometrů a tím i zapříčinit nedostupnost služby pro ostatní uživatele mobilních sítí v okolí. „Výjimkou není ani situace, kdy jedno zařízení způsobí rušení více základnových stanic mobilních sítí. Taková situace může v konečném důsledku vyústit např. v nedostupnost tísňového volání v poměrně rozsáhlé oblasti,“ varuje Úřad s tím, že špatně nastavená zařízení nejčastěji instalují lidé svépomocí.

Kritika ze strany ČTÚ nemíří pouze na koncové uživatele, ale také na mnohé výrobce a prodejce, kteří zákazníky neupozorňují na podmínky pro používání těchto přístrojů. „V případě, že Úřad kontrolou zjistí rušení opakovačem/zesilovačem a jeho provozovatel nedodržel podmínky stanovené ve všeobecném oprávnění, nevyhne se bohužel provozovatel přestupkovému řízení a možnému uložení sankce,“ uzavírá ČTÚ s doporučením, že v problematických oblastech by mohli lidé zvážit také volání přes Wi-Fi.

Použili jste někdy takový opakovač / zesilovač?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)