ČTÚ nevzdává boj za levnější tarify v ČR. Vznikla nová analýza

ČTÚ levnější tarify ČR operátoři analýza regulace

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pokračuje v cestě za podnikatelsky spravedlivější a pro koncové zákazníky výhodnější konkurenční soutěží mezi mobilními operátory v ČR. Poté, co úřad v dubnu zastavil pokusy o regulaci trhu hlavně s ohledem na výtky Evropské komise vůči vypracované analýze, vznikla analýza nová. Na jejím základě se ČTÚ opět pokusí změnit současný stav se třemi dominantními operátory.

“Příčinou nízké míry konkurence (a také vysokých maloobchodních cen) je především nedostatek efektivní hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu, který je dopadem společné významné tržní síly společností T-Mobile, O2 a Vodafone. Jednoznačným důkazem selhání trhu jsou skutečnosti, že průměrná velkoobchodní cena dat byla jak v roce 2020, tak v pololetí 2021 přibližně 2x vyšší než průměrná cena maloobchodní,” vyhodnocuje situaci aktualizovaná analýza, která by měla dle autorů zohledňovat všechny předchozí připomínky Evropské komise.

Téměř 150stránkový dokument je k dispozici na webu ČTÚ a úřad k němu zahájil sběr připomínek, který potrvá do 27. června. Poté bude pravděpodobně znovu projednán s Evropskou komisí. Cílem Českého telekomunikačního úřadu je primárně regulace cen, za které poskytují velcí operátoři mezislužby těm menším.

Jak vnímáte současně tarify v ČR?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)