Čtenáři doporučují: 6 nejlepších launcherů

launchery_ctenari_ico

Launcher je nesmírně důležitá aplikace, která obsluhuje domovskou obrazovku, stará se o správu ploch, ikon a widgetů, zpravidla také poskytuje přístup do seznamu nainstalovaných aplikací, případně přináší další funkce. Zatímco v redakčním výběru jsme představili osm launcherů, čtenáři přidali dalších šest. Fakt, že se jedná opravdu o „vybrané kousky,“ potvrzují nadprůměrná hodnocení v Obchodě Play – ani jedno není horší než 4,3. Pojďme se tedy podívat, jaké launchery byste měli vyzkoušet!

V tomto článku vám představíme 6 nejlepších launcherů podle našich čtenářů V tomto článku vám představíme 6 nejlepších launcherů podle našich čtenářů

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
 • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
 • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Během týdne jsme nasbírali celkem dvanáct nominací, nicméně jednu jsme museli škrtnout, neboť se jednalo o Nova Launcher, který byl již v redaktorském kole a druhou z důvodu duplicity. Celkem tedy zbylo deset nominací šesti různých programů.

Redakční výběr nejlepších launcherů

Redaktoři našeho portálu před dvěma týdny doporučili těchto osm launcherů:

Lightning Launcher

První místo v dnešním přehledu získává jediný launcher, který nenabízí verzi zdarma. Jedná se o Lightning Launcher, jehož možnosti a schopnosti popisuje nominující čtenář Baset: „Pokud chcete jen rychle nastavit a používat tak si zvolte Nova, Apex, apod. Například Novu i Apex mám koupené, jsou to velmi kvalitní rychlé a docela upravitelné launchery … ALE: Pokud jste někdo jako já, kdo chce mít ovládání telefonu přesně dle vlastních představ a trochu hračička, tak LL je jediný launcher co to zvládne:

 • možnost ke každé položce (ikona, složka, widget, …) přiřadit gesto nahoru dolů doleva doprava kliknutí, které provede pokaždé jinou akci,
 • složku ve složce
 • widget ve složce
 • měnit vlastnosti položky dle parametrů (nabíjení, Wi-Fi, BT, apod.)
 • vytvořit si vlastní zamykací obrazovku
 • měnit velikost polohu otočení položky nezávisle na ostatních i na mřížce
 • rozdílné rozmístění položek na výšku a na šířku
 • používání pokročilých skriptů
 • možnost mít na každé ploše jinou tapetu
 • + samozřejmě vše co podporují ostatní launchery
 • + mnoho dalšího co si teď nevzpomenu

Ale není pro každého – chce to nějaký čas naučit se jeho možnosti a způsob nastavování a filosofii „plocha,“ „obrazovka,“ apod. Ale potom je to launcher bez konkurence.“

Introduction to Lightning Launcher

Introduction to Lightning Launcher

Dalším spokojeným uživatelem je mickielli15: „Nevím, jaký launcher je nejlepší, vyzkoušel jsem jich desítky… Ale jeden je výjimečný. Dovede být jednoduchý, ale pokud chcete, stane se z něj absolutně nejmocnější nástroj na úpravu výhledu Android telefonů. Podporuje dokonce skripty, je v něm doslova nekonečno možností. Recenze by zabrala několik A4. Pokud člověk chce a naučí se s ním, získává vlastně tak trochu noty operační systém, a ne jen launcher. Je prostě neuvěřitelný. Sladká tečka na závěr – je svižný a malý. Za mě bravo autorovi.“

Třetím nominujícím je yesbook, který své doporučení shrnul takto: „Má největší možnosti přizpůsobení, spoustu skvělých vestavěných funkcí a navíc není tak moc náročný. Obzvlášť oceňuji tzv. volný režim, kdy můžete např. widgetu dát libovolný rozměr a umístění nezávisle na mřížce. Zajímavostí je i možnost položky na ploše otočit. Pro hračičky, kteří chtějí mít maximálně přizpůsobený telefon nutnost.“

Sami autoři v Obchodě Play vyzdvihují především následující vlastnosti a funkce:

 • Široké možnosti přizpůsobení pracovní plochy: možnost změny fontu, velikosti, barev, tapety, mřížky, možnosti složky, barev stavového a navigačního panelu, rozložení, posouvání a přibližování, události, akce a gesta.
 • Unikátní neomezená plocha, která roste podle potřeby ve všech směrech. Při přesun ikony doprava nebo doleva bude automaticky vytvořena nová stránka. To znamená, že budete mít tolik místa, kolik potřebujete pro své aplikace.
 • Plochy podle aktuální potřeby: můžete si vytvořit jednu pro soukromé věci, další pro práci, večírek, děti, atd. Přidání, odstranění a změna uspořádání ploch dle libosti, přičemž každá má nezávislá a neomezená nastavení.
 • Kombinovaná mřížka volné pozicování: použijte mřížku pro snadné umístění ikon, pomocí volného pozicování pak můžete upravit velikost, polohu a natočení libovolné položky včetně widgetů.
 • Přišpendlené položky: můžete zabránit libovolné položce v pohybu při posouvání stránek.
 • Podpora skriptování díky JavaScriptu, se kterou můžete významně rozšířit možnosti aplikace. Skripty buď stáhnete, nebo lze vytvořit své vlastní.
 • A mnoho dalších funkcí: rozšířené možnosti seznamu aplikací, integrace Taskeru, zámek obrazovky, plovoucí plochy….

Lightning Launcher je dostupný jen v placené verzi za cenu 29 Kč. Dosud si ho pořídilo přes 50 tisíc uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Instalovat a používat ho můžete na telefony a tablety s Androidem 2.2 a vyšším.

Lightning Launcher
Lightning Launcher

ZenUI Launcher

Na druhém místě se umístil launcher s nejvyšším hodnocením v Obchodě Play v tomto kole. ZenUI Launcher se totiž může pochlubit známkou 4,7. Zastáncem této aplikace je Abby, která napsala: „Je to výchozí launcher na mém telefonu ZenFone 2 Laser, je rychlý, perfektně optimalizovaný, pěkný, má mnoho témat vzhledu (free i placené) a netrpí na záseky. “ Její slova potvrzuje také druhý nominující Minimeman: „Parádní launcher, stále aktuální, spousta nastavení.“

Za tímto launcherem stojí ASUS, který ho vytvořil pro svá zařízení, nicméně později ho uvolnil pro všechny, takže ho můžete vyzkoušet bez ohledu na značku telefonu či tabletu. Autoři se chlubí možnostmi přizpůsobení – jejich launcher nabízí změnu tapet, podporuje balíčky ikon, widgety, přechodové efekty a organizaci ikon do složek. ZenUI launcher také umí díky integrované funkci blokování zabezpečit aplikace před zvědavýma očima.

Co tedy ZenUI Launcher nabízí?

 • Ukažte svou osobnost na ploše vašeho zařízení pomocí různých tapet, ikon, efektů a přechodů. Můžete například nastavit různé tapety pro domovskou a zamykací obrazovku.
 • Přizpůsobte styl písma, velikost písma nebo velikost ikon aplikací a widgetů na domovské i zamykací obrazovce.
 • Přejetí prstem nahoru otevře nastavení klávesových zkratek ke klíčovým funkcím, jako jsou aplikace, widgety, tapety a balíčky ikon.
 • Přejetí prstem dolů aktivuje vyhledávání aplikací, kontaktů nebo populárních témat.
 • Uspořádání aplikací a složek buď v jedné vrstvě (přístup ke všem aplikacím z domovské obrazovky) nebo ve dvou vrstvách (přístup k aplikacím pomocí zástupce).
 • Související aplikace jsou automaticky tříděny do skupin, abyste v nich měli lepší přehled.
 • Náhled obrazovky při změně tapety, fontu a dalších parametrů.

ZenUI Launcher je k dispozici zdarma a dosud si ho stáhlo více než deset milionů uživatelů. 21 MB velký balíček lze instalovat na zařízení s Androidem 4.3 a novějším.

Ke spokojeným uživatelům patří například Julo Pasztor, který k pěti uděleným hvězdičkám napsal komentář: „Mám ho od nova a je bezvadný. Pracuje dobře, nepadá a líbí se mi. Nové podpora témat – super. Velká míra přizpůsobení. Nechci měnit velikost ikon a podobně „fíčury.“ Toto je dostatečné a hezké.

ZenUI Launcher
ZenUI Launcher

Next Launcher 3D Shell

Pomyslnou bronzovou medaili v dnešním přehledu launcherů si od našich čtenářů odnáší Next Launcher 3D Shell. Jedním ze dvou nominujících je v tomto případě sklo235, která napsala: „Pro mě jednoznačně Next Launcher. Možnost přepínání mezi 2D a 3D, přizpůsobení mřížky aplikací, doku, úžasné přechody mezi plochami, krásná témata, a především možnost naskládat si widgety přes sebe, což je u těch informativních (počasí, hodiny apod.) dost velká úspora místa. Cena není nízká, ale jednou za čas, když to uhlídáte, je možno jej koupit se slevou. Sleva 90 % mi kdysi o den utekla, poté, co jsem zaplatila plnou cenu, se objevila 50%, což lehce naštvalo, ale pořád nelituji těch čtyř stovek a asi už Launcher měnit nebudu. Motiv používám SteamAge a k tomu ikony ze Soldier. Občas nahlásí pád a to je tak všechno, protože i přes tu hlášku vše funguje.“

#1 ranked 3D Launcher in Google Play: Next Launcher 3D

#1 ranked 3D Launcher in Google Play: Next Launcher 3D

Druhým zastáncem je mercenary a zde jsou jeho argumenty: „Neznám lepší, vyzkoušel jsem jich mnoho a tento se mi zdá nejlepší – cena je sice vyšší ale určitě se vyplatí ji vyzkoušet – existuje i verze LITE . Má to nepřeberné možnosti nastavení, velká volba v tématech ke stažení, telefon to vůbec nezatěžuje, běhá jak fretka – vřele mohu doporučit.“

Jaké vlastnosti a funkce prezentují u tohoto launcheru autoři? Na první místo staví 3D prostředí a široké možnosti přizpůsobení. V bodech pak jmenují:

 • Mimořádně efektní a plynulý 3D zážitek.
 • Trojrozměrné přechodové efekty mezi obrazovkami.
 • Široké možnosti přizpůsobení ikon, mezi které patří změna velikosti, natočení, stylu a popisku.
 • Možnost kombinovat jednotlivé části z více grafických témat.
 • Efektivní a výkonná hromadná správa aplikací s pomocí gest.
 • Až osm různých definovatelných gest pro domovskou obrazovku a seznam aplikací.
 • Až sedm řádků ikon v dolní nabídce.
 • Možnost doplnění funkcí a vylepšení skrze 3D widgety. 3D motivy a živé tapety.

Next Launcher 3D Shell nabízí zkušební verzi zdarma, která zaznamenala již přes deset milionů stažení a její průměrné hodnocení je 4,4. Instalovat můžete na zařízení s Androidem 3.0 a vyšším. Placená varianta přijde na ne právě symbolických 399 Kč a koupilo si ji přes sto tisíc uživatelů. Známka v Obchodě Play je v tomto případě ještě o desetinku lepší.

Pochvalnou recenzi napsal k pěti hvězdičkám spokojený uživatel Aleš Bican: „Jednoznačně jeden z nejlepších launcherů co jsem kdy vyzkoušel! Váhal jsem ho koupit za ty peníze, ale nelituji! Každou novou verzí je lepší a lepší! Rychlý, neseká se fakt paráda! Chybí zatím jen podpora češtiny (čeština už je!!! Takže oprava) a podpora HD rozlišení pro tablety a už by lítal i na mém Note 10.1“

Next Launcher 3D Shell Lite
Next Launcher 3D Shell Lite

Next Launcher 3D Shell
Next Launcher 3D Shell

TSF Launcher 3D Shell

Spolu s „bramborovou pozicí“ se dostáváme k aplikacím, nominovaným vždy právě jedním čtenářem. V případě TSF Launcher 3D Shell je jím Ploki, jehož argumenty ve prospěch tohoto řešení zní následovně: „Protože rád experimentuji a mám rád to nejlepší (pro mě), tak jsem vyzkoušel několik desítek launcherů včetně nativního MIUI na mém Xiaomi. Několik let jsem strávil u Novy, ale asi před půl rokem jsem neskousnul nejnovější verzi, která přinesla pro mě špatné novinky v podobě horšího ovládání a zejména přidávání nových ikon. Po zkoušení několika jiných jsem zakotvil u TSF Launcher 3D, který se mi ovládá nejlépe, nejlépe vypadá a umožňuje nastavit vše potřebné. Doporučuji všem vyzkoušet základní podobu.“

TSF Launcher v3.0

TSF Launcher v3.0

Dle vývojářů je toto launcher, který mění dosavadní koncept vnímání domovské obrazovky a nabídne plynulou a interaktivní uživatelskou zkušenost. Hlavní rysy pak shrnuli do deseti bodů:

 • Veškeré operace jsou doprovázenými animovanými přechodovými efekty.
 • Efektivní 3D režim přepínání mezi plochami. V nabídce je více než deset rozvržení domovské obrazovky.
 • Dok bez omezení je schopen měnit svou polohu, délku a úhel. Stejně tak lze měnit velikost a stav ikon a složek.
 • Možnost přesouvání více ikon mezi domovskými obrazovkami, složkami a dokem.
 • Přes deset exkluzivních widgetů, jako jsou zprávy, hodiny, počasí, poznámky, hudba, galerie apod.
 • Devět gest pro zástupce: spuštění aplikace, telefonát, odeslání zprávy.
 • Kontextová nabídka se speciálními efekty animací.
 • Nástroj pro editaci ikonek s možností změny obrázku na pozadí, popředí a textu.
 • Řada grafických témat třetích stran je k dispozici zdarma.
 • Zábavná a intuitivní nabídka nastavení.

TSF Launcher 3D Shell je ke stažení zdarma a dosud si ho nainstaloval více než milion uživatelů. Průměrné hodnocení je známkou 4,4. 10 MB velký instalační balíček bude fungovat na Androidu 2.2 a novějším.

Spokojené uživatele zastupuje Vít Gabriel, který udělil pět hvězdiček a napsal: „Naprosto perfektní launcher. Předtím jsem měl Solo launcher – byl dobrý, ale tento je skvělý. Dik“

TSF Launcher 3D Shell
TSF Launcher 3D Shell

L Launcher

Za nominací páté aplikace stojí SeppWinkler: „L Launcher používam asi rok. Je stabilný, rýchly a má mimoriadne veľa možností nastavenia a funkcií, ktoré mi umožňujú využívať telefón pohodlne. Za najdôležitejšie uvádzam:

 • možnosť nastaviť si a používať gestá na ploche
 • možnosť nastaviť si a používať gestá na ikonách na ploche a tiež v docku (potiahnutie hore a potiahnutie dole)
 • praktický bočný panel s prepínačmi, hlavnými aplikáciami, poslednými aplikáciami a obľúbenými aplikáciami
 • masky a filtre pre ikony, takže netreba žiadne balíčky ikon
 • úprava mriežky, zväčšenie, alebo zmenšenie ikon, možnosť vypnutia popiskov
 • možnosť nastavenia správania sa tapety
 • záloha a obnova
 • ďalšie a ďalšie možnosti úprav

Zatiaľ o inom launchery neuvažujem. Kúpil som si Prime verziu, ktorá momentálne stojí 4,26 EUR.“

Autoři tohoto launcheru si jako hlavní cíl stanovili širokou přizpůsobitelnost, plynulost a mnoho užitečných funkcí. Aplikace vychází z nativního launcheru, který do svých telefonů instaluje Google. Jako hlavní vlastnosti a funkce uvádějí:

 • Původně vychází z launcheru pro Android Lollipop.
 • Podpora Chytrých karet na samostatné ploše, možnost aktivovat příkaz „OK Google“ ze všech obrazovek.
 • Podpora grafických témat a balíčků ikon.
 • Průhledný stavový řádek a navigační lišta.
 • V seznamu aplikací lze skrývat ikony, vytvářet složky, třídit. Ikony mohou být posouvány buď horizontálně, vertikálně, či vertikálně s kategoriemi.
 • Mnoho přechodových efektů na ploše a v seznamu aplikací.
 • Řada podporovaných gest.
 • Zobrazování počtu zmeškaných hovorů, nepřečtených SMS, e-mailů a chatů.
 • Výběr z pěti velikostí ikon.
 • Zálohování a obnovení nastavení.
 • Import z jiných launcherů.
 • Seznam programů ve stylu Androidu Marshmallow.
 • Možnost nastavení velikosti mřížky, ikon, textů.
 • Lze skrýt vyhledávací pole a stavový řádek.
 • Více stránek doku s možností nastavení počtu ikon.
 • Podpora složek v seznamu aplikací.

V Obchodě Play najdete jak verzi zdarma, která je ovšem funkčně omezená, tak i placenou variantu za 116 Kč se všemi funkcemi.

L Launcher si stáhl více než milion uživatelů a jeho průměrná známka je 4,3. Pouhých 4,8 MB velký balíček lze instalovat na zařízení s Androidem 4.0 a vyšším.

Mezi spokojené uživatele patří například Lukáš Odstrčil, který napsal: „Spousta nastavení všeho od pozadí až po způsob scrolovani, řádkování měnu, vzhledu ikon atd.“

L Launcher -Marshmallow Launch
L Launcher -Marshmallow Launch

L Launcher Pro Key
L Launcher Pro Key

Total Launcher

Dnešní přehlídku launcherů zakončuje poslední ale určitě ne nejhorší aplikace, kterou našim čtenářům doporučuje HyperKoule: „Někomu stačí ke změně vzhledu témata, někomu alternativní Launcher pro ty náročnější je zde Buzz Launcher a pro ty nejnáročnější právě Total Launcher (původně ssLauncher). HTC nedávno představilo svůj model 10 a jedna z novinek je prostředí domovské obrazovky bez mřížky, díky tomu je možno ikony na sebe vrstvit. Toto Launcher tohle umí už od jeho počátku. Mezi další vlastnosti patří dynamické ikony, popup widgety, možnost objekty různě otáčet a taky je ukotvit na všechny domovské obrazovky. K tomu nabízí taky inteligentní App drawer (nabídka aplikaci). Kdo si chce změnit domovskou obrazovku do posledního detailu by neměl v žádném případě Total Launcher přehlédnout. Žádný jiný Launcher totiž nejde s možnostmi customizace tolik do hloubky. Ostatní launchery Vám potom přijdou jako demoverze.“

Popisek v Obchodě Play je v případě tohoto launcheru nebývale stručný. Na prvním místě autoři prezentují skutečnost, že se jedná o nový ssLauncher, obsahující mimo jiné vlastnosti qLauncheru. Jako hlavní vlastnosti pak vyzdvihují široké možnosti přizpůsobení prakticky jakéhokoli prvku (stačí stisknout a podržet), rychlost, malé nároky na systém a snadnou použitelnost. Na vyzkoušení této aplikace lákají:

 • Máte rádi jednoduchou domovskou obrazovku? Použijte tento launcher!
 • Máte rádi krásnou domovskou obrazovku? Použijte tento launcher!
 • Máte rádi inteligentní domovskou obrazovku? Použijte tento launcher!
 • Nenašli jste žádný launcher, který by se vám líbil? Zkuste tento!

Total Launcher je zdarma, a v Obchodě Play dosud zaznamenal přes 100 tisíc instalací. Jeho průměrná známka je 4,3. Jen 2,2 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0.3 a vyšším.

K nadšeným zastáncům tohoto řešení patří Jan Holovka, který v Obchodě Play zanechal komentář: „Opravdu inovativní. Je to jeden z mála launcherů, který jde na systém ovládání Androidu opravdu jinak a přitom funkčně a zajímavě. Takže pokud jste přesycení klasických ploch a seznamů aplikací, je toto to pravé. Třeba já jej mám nastaven tak, že ke spuštění naprosté většiny aplikací nebo widgetů mi stačí dvě gesta.“

Total Launcher
Total Launcher
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)