Čtenáři doporučují: 35 nejlepších widgetů na domovskou obrazovku

widgety_ico1 (1)

Widgety na domovskou obrazovku přinášejí užitečné informace, nebo usnadňují ovládání některých funkcí zařízení s Androidem. O jejich oblíbenosti mezi uživateli svědčí fakt, že redaktoři našeho portálu nominovali čtrnáct widgetů, které čtenáři doplnili o dalších 35 kousků. Celkem tak můžete vybírat z bezmála padesátky nejlepších “miniaplikací”, které jsou často k dispozici zdarma. V tomto kole musíme také zdůraznit poměrně velké zastoupení českých aplikací i skutečnost, že jen 3 ze 35 programů mají nižší hodnocení než 4,0.

Čtenáři doporučují: 35 widgetů na domovskou obrazovku Čtenáři doporučují: 35 widgetů na domovskou obrazovku

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Na začátku vyhlašujeme téma následujícího kola a redaktoři mají týden na to, aby nominovali své aplikace.
 • Po uzávěrce připravujeme týden článek SvětAndroida doporučuje, vycházející z doporučení redaktorů.
 • Na konci článku je týden od vydání formulář, skrze který mohou čtenáři rozšířit seznam o programy, které v redaktorských nominacích nejsou.
 • Po týdnu hlasování uzavíráme a připravujeme článek Čtenáři doporučují.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, vyhlašujeme téma pro další kolo SvětAndroida doporučuje a celý cyklus se vrací na začátek.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Přehled widgetů, nominovaných redaktory

V redakčním kole nominovalo sedm redaktorů portálu SvětAndroida.cz těchto čtrnáct aplikací:

Od čtenářů jsme během týdne od vydání článku obdrželi 46 nominací 36 různých widgetů. Jednu nominaci jsme ale vyřadili, neboť se jednalo o živou tapetu, nikoli widget, kterých se toto kolo týkalo.

Zooper Widget

Jednoznačným vítězem čtenářských nominací se stal Zooper Widget, který doporučilo šest čtenářů. Nejvíce se na jeho obhajobu rozepsal marek, kterému za to dáváme slovo jako prvnímu: “Zooper widget je ultimatívnym nástrojom na tvorbu samotných widgetov. S jeho pomocou je možné si vytvoriť vlastný widget s vlastnými funkciami, osobitným vzhľadom a informáciami, ktoré má obsahovať. Komu by nevyhovovala možnosť vytvárať vlastné widgety, môže využiť množstvo prednastavených a vytvorených widgetov, alebo – v platenej verzii – môže využiť neskutočné množstvo widgetov od autorov, ktorí ich publikujú na nete, prípadne ako samostatné aplikácie na Obchode Play. Ja momentálne používam vlastný widget, ktorý obsahuje grafické znázornenie nabitia batérie, odhadovaný čas výdrže telefónu, objem presurfovaných dát za deň, aktuálne počasie. Kliknutím na príslušnú časť widgetu otvorím konkrétne nastavenia batérie, prehľadu dát alebo aplikáciu počasia… Nedám na zooper widget dopustiť, preto som si kúpil aj jeho platenú verziu Pro.”

This is Zooper Widget

This is Zooper Widget

Podobně popsal nástroj i 1sefko: “S touto aplikáciou sa dajú vytvoriť widgety podľa vlastného gusta a dizajnu. Dostupných je kopec free aj platených skinov, ktoré stačí z google play stiahnuť a ešte aj tie sa dajú doupravovať podľa seba. Dajú sa vytvoriť vlastné widgety s grafickým dizajnom, funkciami a informáciami času, dátumu, batérie, kalendáru, astronómie, polohy, siete, systému a počasia. Je tam neuveriteľné množstvo prispôsobenia a možností nastavenia. Človek s trochou kreativity dokáže vytvoriť widgety, aké len chce. Aplikácia je preložená do slovenčiny aj do češtiny. Samozrejme je dostupná v googleplay aj free verzia.”

O něco stručněji vysvětluje princip fungování tomaset22: “Ultimátní aplikace pro úpravu domovské obrazovky. Samotná nic vlastně neumí, ale na GP jsou hromady “aplikací” s widgety právě pro Zooper. Mimo to si můžu vytvořit/upravit svůj vlastní, kdyby se mi náhodou žádný nelíbil. Free verze se liší jen absencí reklamy, moduly ” On tap”, ukládáním vytvořených widgetů na SD a podporou Buzz launcheru.” dan192000 pak vyjmenovává, jaké widgety si může uživatel vytvořit: “V této aplikaci si můžete vytvořit jakýkoliv widget, hodiny-číselné nebo psané, baterie, data, počasí,hovory, sms, e-maily, kalendář a mnohem více. Lze nastavit pozadí widgetu nebo např. změna barvy dle baterie. Je toho prostě spoustu !!!!!”

JirkaS napsal: “Nejde přímo o widget, ale o aplikaci, ve které si člověk může sám poskládat téměř jakýkoliv informační widget. Možnosti jsou tak velké, že je nelze rozepsat, to se musí vidět. Osobně mám pomocí něj zkonstruovaný celoobrazovkový widget na hlavní ploše launcheru, kde vidím vše potřebné a dále pak widget na zamykací obrazovce. Jde nastavit i akce po tapnutí. Existuje i omezená Free verze.”

Posledním do party zastánců je vitech: “Bezkonkurenčně nejlepší upravitelné widgety na plochu s mnoha funkcemi a vlastnostmi s bezkonkurenční možností přizpůsobení si všeho na míru.”

Je evidentní, že ze zastánců widgetů zvítězila skupina čtenářů, kteří si rádi vše nastaví podle svého gusta, což je rozhodně milé zjištění. Sami autoři pak v popisku v Obchodě Play “vypichují” jako hlavní tyto funkce a vlastnosti:

 • Ukázkové šablony.
 • Několik vlastních fontů, další mohou být přidány.
 • Snadné vytváření šablon, žádná funkční omezení, mnoho proměnných a ovládacích prvků.
 • WYSIWYG editor s vrstvami, jako používá Photoshop/Gimp.
 • Nastavte si svůj styl, kde můžete ovlivnit: barvy, text, tvary, funkce….
 • Přizpůsobitelné datum a čas (den v roce, číslo týdne, čísla na text …).
 • Výpočty s datem – například odpočítávání.
 • Podpora matematických výrazů.
 • Informace o baterii (zbývající čas, procento, teplota, napětí).
 • Světový čas (více časových pásem na stejném widgetu).
 • Předpověď počasí pro aktuální nebo více míst na stejném widgetu.
 • Až 5denní předpověď od více poskytovatelů (Open Weather Map, YR.NO)
 • Přizpůsobitelné informace z kalendáře.
 • Informace o systému, jako čas od posledního spuštění, další budík, volné místo na paměťové kartě.
 • Název Wi-Fi sítě, buňky operátora, síla signálu, typ připojení.
 • Statistiky síťového provozu pro aktuální den, týden, měsíc a více.
 • Zmeškané hovory, nepřečtené SMS, nepřečtené e-maily (více účtů a podpora štítků).
 • Východy a západy Slunce, časy soumraků.
 • Východy a západy Měsíce, fáze, …
 • Zcela dynamické a přizpůsobitelné TTF a PNG sady ikon.
 • Statické bitmapy na pozadí (PNG s alfa kanálem a JPG).
 • Integrace s automatizační aplikací Tasker.
 • Podpora odemykací obrazovky na Androidu 4.1 Jelly Bean a novějším.

Zooper Widget si stáhl přes milion uživatelů, kteří ho v průměru hodnotí známkou 4,1. Instalační balíček, velký 5,2 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 3.2 a vyšším.

Stáhnout Zooper Widget (zdarma)

Stáhnout Zooper Widget (placená verze)

Chronus: Home & Lock Widget

Pomyslnou stříbrnou medaili si dnes odnáší plnokrevný widget Chronus, nominovaný třemi čtenáři. První dostává slovo rad3g: “Jednoznačně Chronus. Obsahuje hodiny, počasí, novinky (RSS, Feedly), kalendář, zmeškané události, zkrátka vše co potřebuji mít na úvodní obrazovce. Snadno se konfiguruje a výborně vypadá.” devler doplňuje: “Jeden z mála widgetů na čas/počasí, který má šmrnc. Široké možnosti nastavení od barev, ikonek, až po zprávy RSS. Na tapetě ani na lockscreenu už přes rok nepoužívám nic jiného :-)” fug závěrem dodává: “Aplikace má pěkný vzhled a je 100% funkční zatím ani jednou nespadla.”

Autoři v Obchodě Play Chronus popisují jako elegantní widget s hodinami, počasím, kalendářem a nyní i s podporou rozšíření DashClock, která je možné umístit na domácí obrazovku, na obrazovku zámku, nebo jej použít jako šetřič obrazovky. Mezi důležitými vlastnostmi a funkcemi pak jmenují:

 • plně funkční widgety Flex, Flex (analogový), Hodiny+, Hodiny+ (Dash), Dash a Počasí
 • velmi přizpůsobitelný vzhled jednotlivých widgetů
 • panel počasí podporující poskytovatele Yahoo!, OpenWeatherMap a yr.no
 • minimalizace widgetu počasí (pěkné na zámku obrazovky)
 • panel denních zpráv s vestavěnou podporou RSS a vestavěná čtečka článků
 • panel kalendáře s možností posunu seznamu událostí
 • zvýraznění nadcházející události v kalendáři s vlastními barvami či tučným stylem písma
 • záloha a obnova nastavení jednotlivých widgetů
 • přidání jakýchkoliv dvou rozšíření DashClock ve widgetech Flex a Dash
 • vestavěné rozšíření pro Gmail, zameškané hovory, kalendář a SMS

Ve verzi Pro, kterou lze pořídit prostřednictvím nákupu v aplikaci, jsou pak navíc další samostatné widgety, akce při doteku, možnost změny zarovnání a vzhledu hodin, jakož i další možnosti.

Chronus: Home & Lock Widget si nainstalovalo více než půl milionu uživatelů a jeho známka je 4,4. 7,2 MB velký balík můžete instalovat na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a vyšším.

Stáhnout Chronus: Home & Lock Widget (zdarma)

Power Toggles

Dostáváme se ke třem aplikacím, které nominovali vždy dva čtenáři. Nejvyšší známku a tím i bronzový stupínek si vysloužila sada Power Toggles, kterou doporučuje Lubo: “Power Toggles je widget, ktorý si prispôsobíte podľa potreby. Môže združovať všetky mysliteľné prepínače, ikony aplikácií a zložky, skratky a odkazy, miniaplikácie. Používam ho už celé roky a neviem si bez neho predstaviť svoju domácu obrazovku. Spočíva v jednom rade ikon, do ktorého sa ale zmestí maximálne 8 prepínačov a skratiek. Nie ste tak limitovaní od výrobcom určeného počtu. Keďže sa dajú naskladať aj cez celú obrazovku telefónu pod seba, môžete si ním vyplniť v prípade potreby aj celú plochu a efektívnejšie využiť miesto. Možnosti prispôsobenia sú takmer neobmedzené. Ikony (vrátane vlastných), pozadie, farby atď. sa dajú meniť podľa vkusu. Doteraz mi vždy splnil všetky moje požiadavky, na aké som len pomyslel. V kombinácií s ďalšími aplikáciami jeho možnosti ďalej rastú. Napríklad ak si dáte ako skratku odkaz widgetu Circle launcheru (ďalšia úžasná záležitosť na plochu). Hlavné možnosti:

 • prepínač mobilných dát
 • prepínač dátovej siete
 • wi-fi
 • synchronizácia
 • režim lietadlo
 • bluetooth
 • bluetooth viditeľnosť
 • NFC
 • svietidlo
 • GPS
 • zámka obrazovky
 • naposledy spustené aplikácie
 • domovská obrazovka
 • skratky aplikácií a miniaplikácií
 • stále podsvietenie
 • vypnutie obrazovky
 • rotácia obrazovky
 • vypnutie
 • reštart
 • zmena systémového písma
 • internetové hovory
 • multimediálne tlačidlá
 • prepínače jasu, hlasitosti,
 • posuvníky jasu, hlasitosti (konfigurovateľné)
 • prístupový bod wifi
 • bluetooth zdieľanie
 • USB zdieľanie
 • možnosť pridania do hornej lišty
 • atď.

Podstatně stručněji pojal představení své oblíbené aplikace kozelos: “Free bez reklam, dokonale prizpusobitelny, v jedne liste vse potrebne prepinace vc. uzamceni obrazovky a rozsviceni diody fotoaparatu.”

Aplikaci si stáhl více než milion uživatelů a její známka v Obchodě Play je velmi pěkná: 4,6 z 5,0 možných.

Stáhnout Power Toggles (zdarma)

Weather & Clock Widget Android

Hodiny s počasím jsou na Androidu zavedenou klasikou, která svou filozofií vyhovuje nejednomu uživateli. U našich čtenářů zabodoval Weather & Clock Widget Android, který nominoval Andrew: “Ze zkušenosti jsem naprosto spokojen, vypadá dobře, ukáže veškeré potřebné údaje o počasí + čas. Předpověď počasí hodinově nebo denně, jak se vám to hodí, v případě blížící se bouřky, deště vás na to upozorní. Požívám už dlouho a opravdu jedna z nejlepších věcí co v mobilu mám, nedám na tuto aplikaci dopustit.”

Zastáncem je také Noe, který napsal: “Plná prispôsobiteľnosť, počasie 5, 10 dní, hodinovo, fázy mesiaca. Predpoveď podľa umiestnenia, alebo predvolené miesto.”

Autoři zdůrazňují poskytování informací o počasí po celém světě, automatickou lokalizaci a zobrazení údajů o stavu, vlhkosti a tlaku vzduchu, rychlosti a směru větru. Na výběr je hodinová, 5denní a 10denní předpověď.

Vlastnosti:

 • Poskytuje aktuální stav a pětidenní předpověď.
 • 10denní a hodinová předpověď se srážkami.
 • Čas východu a západu slunce.
 • Atmosférický tlak v různých jednotkách.
 • Zobrazení teploty ve stavovém řádku.
 • Možnost sdílení informací o počasí a umístění s přáteli.
 • Widgety v rozměrech 5×3, 5×2, 5×1, 4×3, 4×2, 4×1 a 2×1.
 • Vyhledávání měst na celém světě podle země a města nebo PSČ.
 • Možnost nastavit aktualizace pouze při připojení přes Wi-Fi.
 • Možnost zakázat přístup k internetu v roamingu.
 • Jednotku teploty – stupně Celsia nebo Fahrenheita.
 • Automatické aktualizace po 15 min/30 min/1/3/6/9/12 hodinách, nebo manuální aktualizace.
 • Automatická detekce polohy.
 • Sledování až 10 různých míst.
 • Mapa počasí s možností přidat město do seznamu měst.
 • Upozornění v oznámeních (s možností zakázat).
 • Fáze Měsíce.

Aplikaci si stáhlo více než deset milionů uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,4. 5,5 MB velký balíček lze instalovat na zařízení s Androidem 2.2 a vyšším. Verze zdarma obsahuje reklamní proužky, plná varianta stojí 60 korun a reklamu neobsahuje.

Stáhnout Weather & Clock Widget Android (zdarma)

Stáhnout Weather & Clock Widget Android (placená verze)

Simple Calendar Widget

Máte rádi na očích přehled o naplánovaných schůzkách a událostech? Pak vás jistě budou zajímat kalendářové widgety, kterých se v redaktorském i čtenářském kole sešlo hned několik. Nejvýše se díky dvěma nominacím usadil Simple Calendar Widget od vývojářského studia MYCOLORSCREEN. PetrM napsal: “Maximální spokojenost, používám již přes rok. Má široké možnosti nastavení. Používám widget 4×1 a mám tak stále na očích, co nemám zapomenout.” Čtenář, který se podepsal jako zzz, vysvětluje svou nominaci takto: “Přehledné zobrazení kalendáře ne několik dní dopředu. Spousta možností konfigurace.”

Simple Calendar Widget – The Complete Guide

Simple Calendar Widget - The Complete Guide

Z hlavních vlastností jmenujme:

 • Řada možností konfigurace.
 • Různé vzhledy.
 • Možnost vybrat si, které kalendáře budou zobrazeny.
 • Přizpůsobení písma a pozadí.
 • Zobrazení nebo skrytí aktuálního dne.
 • Možnost zvolit aplikaci k otevření.

Simple Calendar Widget má na svém kontě přes milion stažení a známku 4,4. Instalovat ho můžete na Android 2.1 a novější, přičemž stahovat budete balíček velký 1,4 MB.

Placená verze za 26 Kč odstraňuje reklamy a rozšiřuje možnosti widgetu.

Stáhnout Simple Calendar Widget (zdarma)

Stáhnout Simple Calendar Widget (placená verze)

NaVlak – Nádražní tabule

Dostáváme se ke třiceti widgetům, které nominoval vždy jeden čtenář. V případě aplikace NaVlak to byl Martin, který napsal: “Okamžitě mám přehled o tom, jestli stihnu doběhnout vlak nebo další. Na widgetu mám moji stanici a o nic víc se nestarám.”

Widget zobrazuje nádražní informační tabuli s aktuálními informacemi o odjezdech a příjezdech vlaků z vybrané stanice. Ukazuje tyto údaje:

 • Typ a číslo vlaku
 • Cílová resp. počáteční stanice
 • Směr jízdy
 • Čas odjezdu resp. příjezdu
 • Číslo nástupiště a koleje
 • Zpoždění
 • Informační poznámky vybrané stanice

Widget při změně pozice automaticky vybírá zobrazovanou stanici z oblíbených (lze vypnout v nastavení).

NaVlak si stáhlo více než deset tisíc uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,7. Instalační balíček, velký 1,1 MB, můžete použít na Androidu 2.1 a vyšším.

Spokojený uživatel Jiří Kučera ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Tahle app mi ušetřila už hezkých pár hodin. Při přestupech nemusím utíkat do vestibulu a hledat, na kterém nástupišti jedu. Pěkně si to předem najdu a jdu přímo. Kolikrát se dozvím, že chytnu zpožděný vlak, který by byl jinak už dávno pryč. Velká pochvala. Jen špatně funguje na aktivovaném FUP.”

Stáhnout NaVlak – Nádražní tabule (zdarma)

eWeatherHD, NOAA Radar, Alerts

Pojďme se podívat na další widget s počasím, který tentokrát nominoval simo: “Ma super widgety, na malej ploche si mozem zobrazit vela zaujimavych informacii, 2×2 denna predpoved + 2×2 5 dnova predpoved, na ploche 4×2 vela informacii.”

Aplikace se může pochlubit přístupem k datům z dopplerova radaru NOAA, který ukazuje tornáda, déšť, sníh, kroupy a pohyb mraků. Dále nabídne informace o počasí a zemětřeseních. Předpovědi přitom umí stahovat od více poskytovatelů.

eWeather HD for Android

eWeather HD for Android

Z hlavních vlastností jmenujme:

 • Data z radaru NOAA (NEXRAD) (pouze USA)
 • Teplota moře.
 • Barometr s ukazatelem bolestí hlavy.
 • Krásné animace.
 • Satelitní snímky.
 • Zná 130 000 míst po celém světě.
 • Dvacet originálních widgetů s počasím, radarem, časem, měsíční fází, barometrem, index geomagnetické aktivity a UV v rozměrech 1×1, 2×1, 2×2, 1×4, 4×1, 4×2, 3×3, 4×4, 5×2, 5×5.
 • Widgety pro odemykací obrazovku (pouze pro Android 4.2).
 • 126 kategorií upozornění na meteorologické jevy.
 • Desetidenní předpověď.
 • Až deset ukazatelů ve stavovém řádku: teplota, fáze měsíce, zemětřesení, varování, barometr, atd.
 • Časy východu a západu slunce, doba trvání dne.
 • Pro každou aktualizaci stačí jen 10 KB.

Aplikaci si stáhlo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,6. Instalační balíček, velký 9,5 MB, lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 1.6 a novějším.

Za spokojené uživatele promluví komentář Romana Machaty: “Přidávám se ke spokojeným uživatelům: je třeba si na zobrazení trochu zvyknout, ale pak super: pro mne poskytuje aplikace předpovědi přesně, spolehlivě je sama aktualizuje, jakmile povolím data. Líbí se mi widget v podobě ciferníku hodin.”

Stáhnout eWeatherHD, NOAA Radar, Alerts (zdarma)

Foto novinky

Tak trochu netradiční je widget aplikace Foto novinky, nominovaný čtenářem s přezdívkou dkas01: “Aplikace Foto novinky obsahuje i dva widgety, lišící se velikostí. Aplikace sleduje novinky a trendy ve fotografii, zároveň vás může učit zlepšovat své fotografické umění a také vám nabídne řadu inspirací od kvalitních fotografů. Widgety vám dovolí na ploše sledovat několik kategorií, ať se již jedná o posledních 24 hodin, všechny nepřečtené články nebo další sledované servery.”

Tento program umožňuje sledování aktuálních informací ze světa fotografie a dokáže inspirovat několika zajímavými fotoblogy.

Foto novinky si zatím nainstalovalo jen něco přes tisíc uživatelů, nicméně známka 4,6 je vystřelila na osmou příčku dnešního přehledu. 4,1 MB velký balík můžete instalovat na Android 2.2 a novější.

Romolo Cicutto ke svému hodnocené pěti hvězdičkami napsal: “Doporučujem. Denne nové članky a odkazy na webové stránky. Pre záujemcov o novinky vo fotografii a foto technike vynikajúce. Neujde Vám žiaden článok. A pritom krásne prehľadné, nevnucujúce sa.”

Stáhnout Foto novinky (zdarma)

Baterie – Battery

Pro změnu se podíváme na widget, který usnadní život všem, kdož denně bojují s výdrží svého smartphonu na jedno nabití. sklukas popisuje: “Widget informujúci o stave batérie graficky, číselne v percentách i odhadom doby do vybitia resp. nabitia batérie. Po ťuknutí sa dajú zobraziť podrobnejšie informácie o súčasnom stave, spôsobe nabíjania, teplote, napätí, kondícii a technológii batérie. Plus je tu možnosť zobraziť stav batérie vo vrchnej lište a zobraziť využitie batérie jednotlivými aplikáciami. Po grafickej stránke je widget prepracovaný, a pritom neobsahuje nič zbytočné.”

Battery Promo

Battery Promo

Jedná se tedy o widget, zobrazující úroveň nabití baterie v pěkné, graficky zdařilé formě. Mezi hlavními funkcemi autoři jmenují:

 • Zobrazuje informace o baterii v procentech (%)
 • Podporuje widgety zamykání obrazovky zavedené v Android 4.2
 • Plná podpora pro všechna rozlišení obrazovky
 • Indikátor zdroje napájení
 • Zobrazuje přesný stav nabití baterie odstupňovanou po 1%
 • Je užitečná a může sloužit i jako šetřič baterie.
 • Baterie je neuvěřitelně nenáročná na systémové prostředky!
 • Doplňující informace o baterii: teplota, napětí, zdravotní stav a technologie

Aplikaci si stáhlo přes deset milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,5. René Glockner hodnotí tento program slovy: “Vše šlape jak má, v kontextovém menu mi ukazuje aktuální stav baterky, což je super. Jinak po kliknutí na “baterii” se ukážou další podrobnější informace a další bohaté možnosti nastavení. Podle mne je to solidní aplikace a “za ty peníze” nemá chybu ;-)”

Stáhnout Baterie – Battery (zdarma)

Multicon Widget

Nyní zabrousíme do další kategorie widgetů – tentokrát se podíváme na jeden, který může zvýšit produktivitu práce s Androidem. Multicon Widget doporučil simo, který říká: “Ten kto ma velky displej si moze namiesto 1 standardnej ikony nastavit na rovnakej ploche ikony 2×2 alebo aj viac. Pri vacsom pocte je to na malych displejoch komplikovane na kliknutie, ale 2×2, teda 4 ikony namiesto 1 zvladne vacsina sucasnych telefonov s velkostou displeja 4 palce a viac. Ale aj na mensom sa to da vyuzivat. Je tam vysoka variabilita umiestnenych ikon na ploche. SUPER APLIKACIA :) Po jednom vyskusani som ju uz neodinstaloval.”

Multicon Widget Multicon Widget

Autoři v Obchodě Play vysvětlují, že tento widget ušetří místo na domovské obrazovce tím, že integruje více zástupců aplikací na jednu pozici. Jistě potěší skutečnost, že aplikaci nabízejí zdarma a bez reklam.

155 KB velkou aplikaci, kterou můžete použít na Androidu 1.6 a vyšším, si nainstaloval více než milion uživatelů, přičemž průměrná známka v Obchodě Play je 4,5. Štěpán Pešout, který hodnotil pěti hvězdičkami, napsal: “Použitelné nejen jako způsob skladování více ikon na jednom místě, ale po troše trpělivosti lze předělat třeba na lištu rovnoběžnou se spodní stranou displeje. Také bych rád zmínil tak příjemnou absenci reklam.”

Stáhnout Multicon Widget (zdarma)

Aix Weather Widget

Třetí widget s počasím nominoval Bob z důvodu, že nabízí “Přehledný trend vývoje počasí na 24 hodin dopředu.” a dodává: “Kdo nezná, ať zkusí, kdo zná, tak to má na homescreenu ;)”

Jedná se tedy o prostý widget v rozměru 4×1, zobrazující maximální a minimální teploty, srážky, východ a západ slunce v kompaktním provedení. Údaje o počasí jsou čerpány z norského meteorologického ústavu a NOAA National Weather Service.

Pouhých 296 KB velký balíček si stáhlo více než půl milionu uživatelů a jeho hodnocení je 4,5. Jeden ze spokojených uživatelů napsal: “Mám to v mobilu už strašně dlouho a můžu po dlouhodobým sledování a porovnávání i s předpovědními modely z netu jako GFS,Foreca,Aladin říct, že tenhle je fakt best. Navíc úžasně jednoduchá, přehledná grafika widgetu, kdy v podstatě ve vteřině vidím,v kterých následujících 24 hodinách by měly přijít a jak silný by měly být srážky. V jednoduchosti je krása.” Instalovat můžete na Android 1.6 a novější.

Stáhnout Aix Weather Widget (zdarma)

Stáhnout Aix Weather Widget (placená verze)

Widget hodin a událostí

Opět se vracíme k plánování času, tentokrát s Widgetem hodin a událostí. Doporučujícím je v tomto případě jiri, který napsal: “Hodiny, budík, české svátky, události synchronizované s více kalendáři Google, příchozí SMS, nastavení průhlednosti atd.”

Widget zobrazuje aktuální čas, datum, budík, počasí, narozeniny a události z kalendáře. Dále pak úkoly z Google (Gtasks a CalenGoo), text příchozích SMS zpráv a nákupní seznam z programů DrShopper a LazyShopper – s možností zobrazit každou událost ve widgetu s předstihem zvoleného počtu dnů.

Z mnoha vlastností, funkcí a možností konfigurace jmenujme:

 • Widgety 2×1, 3×1, 4×1, 4×2, 4×3, 4×4, 5×2, 5×3.
 • Možnost přizpůsobení barev, velikosti písma, viditelnosti jednotlivých komponent a pozadí widgetu.
 • Různé formáty data.
 • Zobrazení nastaveného budíku v seznamu událostí.

Aplikace má na svém kontě přes sto tisíc stažení a známku 4,5. 1,1 MB velký soubor můžete použít na Androidu 2.1 a vyšším. Jedna ze spokojených uživatelek napsala k hodnocení pěti hvězdičkami: “Přesně tyto hodiny a upozorňovač na události jsem potřebovala. Po kliknutí na hodiny se vyvolá akce, kterou si určím, můžu nastavit téměř vše, zobrazí stav baterie, datum, narozeniny, svátky, úkoly. Perfektní aplikace!”

Stáhnout Widget hodin a událostí (zdarma)

Měnové kurzy

Tentokrát zabrousíme k cizím měnám, konkrétně k jejich kurzům. Měnové kurzy má na ploše svého telefonu Michal Orava: “Jednoduchý widget ukazující aktuální kurz 3 měn (defaultně EUR, USD, GBP), a to ve velikosti 1×1 nebo 2×1, vždy s vlaječkou EU/US/UK/… :-) Nic víc, nic míň, prostě plní svůj účel!”

Widgety jsou v rozměrech 2×1 a 1×1 a ukazují kurz České národní banky pro 3 zvolené měny, a to buď aktuální, nebo ke zvolenému datu. Klepnutím na widget můžete změnit zobrazené měny (na výběr je k dispozici 33 různých měn). Widget rovněž obsahuje kalkulačku pro přepočet vložené částky mezi vybranými měnami.

Maličkou aplikaci, velkou pouze 94 KB, si dosud stáhlo přes deset tisíc uživatelů. Její známka je 4,5 a instalovat můžete na Android 2.0 a novější. Spokojený Jakub Kondr do komentáře ke svému hodnocení napsal: “Užitečná aplikace, každý den se aktualizuje kurs. Jedine, co by stalo za to pridat je okamzita kalkulace na plose v nejakem widgetu. V soucasnosti musi clovek najet do aplikace, a to zdržuje.”

Stáhnout Měnové kurzy (zdarma)

Gallery Widget

Chcete mít rychlý přístup k posledním pořízeným fotkám a videím? Pak byste mohli zkusit tento widget, který doporučuje Lazy: “Myslím si, že je to jediný widget, který zobrazuje poslední uložené, nahrané nebo přijaté fotky a videa a které jsou tak rychle dostupné přímo z hlavní obrazovky a nemusí se hledat někde po galeriích.”

Podle popisku budete mít výběr ze tří druhů widgetů na pro zobrazení 4, 5 nebo jednoho většího náhledu posledních uložených obrázků a videí s možností zobrazení data pořízení, po klepnutí s jejich otevřením v nastavené aplikaci. Verze zdarma umožňuje otevřít pouze první náhled, placená za 20 Kč pak všechny náhledy.

Gallery Widget si zatím stáhlo přes deset uživatelů a jeho známka je 4,5. 202 KB velkou aplikaci můžete používat na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším.

Stáhnout Gallery Widget (zdarma)

Stáhnout Gallery Widget (placená verze)

Yahoo Počasí

O tom, že mít na očích přehled o aktuální meteorologické situaci a předpovědi na další hodiny a dny je důležité, svědčí počet widgetů, které se objevily v tomto díle cyklu SvětAndroida doporučuje. Dalším do party je Yahoo Počasí, které nominoval Fish s tím, že jde o “Asi nejhezčí widget z počasí.”

Aplikace nabízí hodinovou, 5denní a 10denní předpověď, kterou podkresluje fotografiemi ze serveru Flickr, odpovídajícími poloze, času a aktuálním situaci.

Mezi oblíbené funkce patří:

 • Podrobnosti: směr a rychlost větru, tlak vzduchu a pravděpodobnost srážek.
 • Animovaný východ slunce, západ slunce, vítr…
 • Interaktivní mapy: radar, satelit, teplo a sníh.
 • Sledujte svá oblíbená města a destinace!

Yahoo Počasí si stáhlo více než deset milionů uživatelů a jeho známka je 4,4. 12 MB velkou aplikaci lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.3 a novějším. Jan Jakub Kopecký o tomto programu napsal: “Výborná aplikace, krásně udělaná. Jak po vizuální tak informační stránce. Určitě si zaslouží 5 hvězd ;)”

Stáhnout Yahoo Počasí (zdarma)

aCalendar – Android Calendar

Další kalendářový widget, který je součástí alternativní aplikace. Představí vám ho jader: “Widget 4×4. Možete nastaviť zobraziť deň, týždeň alebo mesiac, ale ak si nastavíte deň tak máte dokonalý prehľad a príjemný design widgetu ( pripomína mi denný trhací kalendár ktorý mala na stene moja stará mama) .Viete si nastaviť takmer všetko – kalendáre, sviatky kontaktov, prehľad mesiaca, farby kalendárov, notifikácie, veeeeeeeeľa nastavení atď. Vyskúšal som veľa kalendárov ale tento používam už šiesty rok pretože má intuitívne ovládanie. Málo ho propagujú ale určité patrí do top trojky kalendárov v google play. Vyskúšajte a už nebudete chcieť iný.”

aCalendar – Android Calendar aCalendar – Android Calendar

Autoři z vývojářského studia prezentují svou aplikaci jako intuitivní kalendář s plynulými přechody mezi denním, týdenním a měsíčním pohledem. Z vlastností jmenujme:

 • 48 barev kalendářů, 12 barev událostí.
 • Flexibilní opakování událostí (například každé 2 týdny nebo každý třetí den).
 • Narozeniny s fotkami z adresáře.
 • Celoobrazovkové widgety se třemi pohledy, plus “plovoucí” týdenní.
 • Používá synchronizaci a backend nativního kalendáře Androidu.
 • Měsíční fáze a znamení zvěrokruhu.
 • Sdílení událostí přes NFC nebo QR kód.
 • Zdarma a bez reklam.

V placené verzi za 69 Kč S získáte navíc řadu dalších funkcí, včetně více pohledů, pokročilého nastavení, více barevných motivů a svátků.

aCalendar si stáhlo přes pět milionů uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je 4,4. 1,5 MB velkou instalačku můžete použít na Androidu 2.1 a vyšším. Tomáš Zvolánek ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Perfektní aplikace pro plánování. Má vše co potřebuji a dělá přesně to, co od ní očekávám. A co je snad ještě důležitější – nezaclání v ní žádné zbytečnosti.”

Stáhnout aCalendar – Android Calendar (zdarma)

Stáhnout aCalendar – Android Calendar (placená verze)

EZ Počasí HD – počasí widget

Widget EZ Počasí nominoval věrný komentátor, vystupující v diskuzích pod přezdívkou Faktuzmezacinatestvat. Jako důvody, proč byste měli ozdobit domovskou obrazovku svého telefonu či tabletu právě tímto widgetem napsal: “Aplikace je kombinací hodin + počasí a současně Vás jedním kliknutím dokáže přesměrovat na budík, stopky a časovač. Je často aktualizovaná (bezproblémová), počeštěná a nabízí několik motivů v různých velikostech. Je minimálně náročná na data i baterii oproti jakékoliv podobné aplikaci a synchronizaci lze vypnout či nastavit dle potřeby. A co je nejlepší, podpora funguje přímo učebnicově (do 24h) a pokud by náhodou v nové verzi bylo něco ENG místo CZ, můžete se jednoduše podílet na překladu. A to vše – ZDARMA a BEZ REKLAM.”

EZ Počasí HD – počasí widget EZ Počasí HD – počasí widget

EZ Počasí HD – počasí widget EZ Počasí HD – počasí widget

EZ Počasí HD – počasí widget EZ Počasí HD – počasí widget

K vlastnostem této aplikace patří:

 • Transparentní widget s hodinami.
 • Denní a hodinové předpovědi počasí (7 dní a 24 hodin).
 • Intuitivní informace o teplotě, rychlosti a směru větru, vlhkost, viditelnosti, tlaku, rosném bodu, UV atd.
 • Automaticky zjišťuje aktuální polohu.
 • Čerpá meteorologické informace z více zdrojů.
 • Inteligentní upozornění při změně počasí.
 • Možnost zobrazení aktuální situace a předpovědi počasí v rozšiřitelné oznamovací liště.
 • Podpora odemykací obrazovky a DashClock.
 • Klepnutím lze otevřít hodiny, kalendář, počasí, nastavení widgetu, nebo jakoukoli jinou aplikaci.
 • Podpora tisíců měst po celém světě.

EZ Weather HD nainstaloval více než milion uživatelů a jeho známka je 4,4. Balíček velký 4,3 MB můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.2 a novějším. Mario Ulivelli ke svému hodnocení napsal: “Jednoznačně nejlepší a nejpřesnější aplikace na počasí co jsem zkoušel. Intuitivní, jednoduchá.”

Stáhnout EZ Počasí HD – počasí widget (zdarma)

Jmeniny

Víte, kdo má dnes svátek? Ano, i na to existují widgety, které vás kdykoli seznámí s tímto údajem. Nejvýše ze všech se v tomto článku vypracoval widget Jmeniny z dílny Ixonos Kosice. Nominujícím je v tomto případě simo: “Mozem si vybrat slovensky kalendar, ktory spolupracuje s mojim telefonnym zoznamom. Kazdy den vidim na displeji, kto ma aktualne meniny a po kliknuti na widget vidim oslavencov z mojho zoznamu, ktoremu mozem zavolat alebo poslat SMS. Skoda, ze som neprisiel na to, ako vybrat kontaktne cislo, na ktore budem volat a pisat.”

Popisek v Obchodě Play je poměrně stručný, proto vám ho předkládáme v původní verzi: “Nemusíte si pamatovat všechny jmeniny z kalendáře, zapamatuje si je váš telefon. Telefon vás upozorní, nastane-li den, kdy bude mít někdo z vašich kontaktů jmeniny. Příjemně překvapte své blízké zavoláním nebo jim pošlete milé blahopřání s aplikací Jmeniny. Jmeninový kalendář na dnešní den je dostupný také jako widget.”

Aplikace má za sebou více než sto tisíc instalací a může se pochlubit známkou 4,4. Velikost instalačního balíčku je 2 MB a použít ho můžete na Androidu 1.6 a vyšším. Jeden z uživatelů k hodnocení napsal: “Ukazuje jmeniny v probíhajícím týdnu. A navíc jednoduchým kliknutím jde odeslat SMS, nebo zavolat oslavenci, které máte v kontaktech.”

Stáhnout Jmeniny (zdarma)

BBC News

Zamíříme do světa aktualit a zpráv ze světa – konkrétně k britskému mediálnímu domu BBC. Hengi doporučuje widget aplikace BBC News s tím, že je to: “Skvělá aplikace pro získání nejnovějších zpráv a informací. Velice přehledně rozděleno do jednotlivých sekcí, takže si každý může vybrat, co ho zajímá. Widget je skvěle zpracován (Používám BBC News stack widget) -možnost rychlého nahlédnutí a posouvání mezi titulky bez otevření aplikace. Rychlý a nepadá. Doporučuji.”

BBC News Official Android App

BBC News Official Android App

Aplikace slibuje přísun nejnovějších světových i regionálních zpráv z globální sítě BBC, čítající více než dva tisíce novinářů, zpracovávajících informace z obchodu, zábavy, techniky, umění a sportu. Jako klíčové vlastnosti jsou prezentovány:

 • Všechny události.
 • Možnost sledovat nebo poslouchat nejnovější titulky zpráv.
 • Oznámení nejnovějších zpráv v notifikacích.
 • Možnost prohlížení stažených článků v režimu offline.
 • Sdílení na sociálních sítích, e-mailem nebo SMS.
 • Přizpůsobení domovské obrazovky přidáním, odebráním a uspořádáním kategorií novinek tak, aby vyhovovaly vašim preferencím.
 • Poslech živého vysílání BBC World Service.
 • Možnost automatické aktualizace na pozadí.
 • Nastavení velikosti textu.

Aplikace BBC News má na svém kontě přes deset milionů instalací a známku 4,3. 2,2 MB velký balík použijete na Androidu 2.3 a novějším. Petr Doležal komentoval své hodnocení pěti hvězdami: “Jedna z nejlepších aplikací pro zprávy, která bere ohled na nás povětšinou offline uživatele.”

Stáhnout BBC News (zdarma)

Agenda Widget

Máme tu další kalendářový widget, tentokrát pro příznivce jednoduchého pohledu ve stylu seznamu úkolů neboli agendy. Doporučujícím je v tomto směru JiriH, který jen stručně popsal: “Jednoduchý, přehledný”

V Obchodě Play je Agenda Widget popisován jako široce přizpůsobitelný s tím, že umožňuje zobrazit kalendáře a úkolů z různých jiných aplikací pro Android. Z vlastností a funkcí jmenujme:

Agenda Widget Plus vás dostane následujícími funkcemi:

 • Zobrazení v režimu mřížky.
 • Podpora pro UTD.
 • Vlastní barvy kalendářů.
 • Podpora kalendářových aplikací Google a ActiveSync, Motorola Droid, …
 • Podpora “úkolníčků” Astrid, SSI gTasks, Dato GTask, Google Task Organizer a Got To Do.

Rozdíly mezi verzí zdarma a placenou za 36 Kč najdete na oficiálním webu. Aplikaci si stáhl více než milion uživatelů a její známka je 4,3. Jeden ze spokojených napsal: “Trochu jsem se pral s ideálním nastavením, jde ale asi o nejlepší widget kalendář, na Desire šlape jako hodinky, doporučuji.”

Stáhnout Agenda Widget (zdarma)

Stáhnout Agenda Widget (placená verze)

SwitchPro Widget

Pro změnu přichází widget, zapínající a vypínající některé funkce telefonu. SwitchPro doporučuje maxfli: “Dle mého názoru nejlepší widget pro rychlí přístup, aktivace, deaktivace a stálý přehled systémových funkcí jako je Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Data, Baterie, Zvuk, Restart, a mnoho dalšího. Můžete si ho usadit přímo na plochu, nebo na vysouvací notifikační lištu, takže přístup je okamžitý odkudkoliv. Widget si můžete vizuálně upravit opravdu libovolně dle Vašich představ. Nastavte si Vaše nejoblíbenější funkce, mějte je stále na očích a užívejte si tuto opravdu povedenou aplikaci. Bez tohoto pomocníka si nedovedu představit jakýkoliv vlastní telefon.”

Tento widget je řešením pro všechny, kdož potřebují ovládat vybrané funkce přímo z domovské obrazovky. Dostupná tlačítka a jejich pořadí nastavuje uživatel, přičemž na výběr bude mít třicítku akcí.

Aplikaci si za více než 22 Kč zakoupilo přes sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,3. 432 KB velký instalační balíček lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.1 a vyšším. Spokojený Stanislav Kaucký ve svém hodnocení komentuje: “Velmi užitečný doplněk, a více možností jak si přizpůsobit. Uvítal jsem možnost umístit do stahovací lišty.”

Stáhnout SwitchPro Widget (zdarma)

Simple Calendar Widget

Další v pořadí je tu opět kalendář na domovskou obrazovku. Tentokrát za jeho přítomností v tomto kole stojí Lukáš Vagner: “Perfektně nastavitelný a přitom jednoduchý kalendář na plochu. Už hodně dlouho nepoužívám jiný a neplánuji to měnit. Rozhodně stojí za vyzkoušení.”

S tímto jednoduchým ale elegantním widgetem budete mít všechny naplánované schůzky a události vždy dostupné na domovské obrazovce. K jeho vlastnostem patří široká přizpůsobitelnost, díky které může ladit s uživatelským prostředím v zařízení.

Hlavní vlastnosti a schopnosti:

 • Integrace s Android Wear.
 • Posuvný/”rolovatelný”.
 • Nastavitelná velikost (jen na Androidu 3.1 a vyšším).
 • Možnost zvýraznění událostí pro dnešní den.
 • Widget na domovskou obrazovku (pro Android 4.2 a novější).
 • Nastavitelné barvy a velikost textu.
 • Přizpůsobitelná barva pozadí.
 • Možnost skrýt ikony pro obnovení a nastavení.
 • Uživatelsky definovatelný interval aktualizace.
 • více widgetů s různými kalendáři a nastaveními.
 • Zdarma a bez reklam.

Aplikaci si stáhlo více než 50 000 uživatelů a její známka je 4,3. Použít ji můžete na Androidu 3.0 a novějším. Pavel Klinecký napsal: ” Vše podstatné zobrazuje, vše podstatné je i nastavitelné. Nezatěžuje paměť ani baterii, přizpůsobitelný natolik, že jsem mu dal přednost před vestavěným widgetem nejlepšího kalendáře na marketu, jímž je pro mě Business Calendar.”

Stáhnout Simple Calendar Widget (zdarma)

Přibližný čas

Tento widget pobaví i informuje a našim čtenářům ho doporučil dkas01: “Pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od strojově přesného času :) Nabízí dva módy, “přesnější” a “přibližný” a s největší pravděpodobností vás pobaví :)”

Autor widgetu Pavel Vaněček ho popisuje slovy: “Kam ten spěch? Přestaňte používat všechny hodiny přesnější než tyto a uspokojení z vašeho života se zvedne o 83,57 %.” Pokud si chcete udělat přesnější představu o tom, co je míněno termínem “přibližný čas”, podívejte se na stránky www.pribliznycas.cz.

634 KB velkou aplikaci si nainstalovalo přes pět tisíc uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,2. Použít ji můžete na Androidu 2.2 a vyšším. Spokojený Roman Kučera podotýká: “Po cca 5 letech jsem si myslel, že pro Android už nejde vymyslet něco originálního. Tady jsem se hluboce spletl a tento Widget je toho důkazem. Díky za snahu.”

Stáhnout Přibližný čas (zdarma)

Retro Clock Widget

Podívejme se nyní na další ukazatel času: Retro Clock Widget. Za jeho nominací stojí sklukas, který do nominačního formuláře napsal: “Graficky krásne hodiny na plochu. Ťuknutím na hodiny sa dostanete k budíku a ťuknutím na dátum do Google kalendáru. Jednoduché a použitelné.”

Už z názvu je zřejmé, že aplikace napodobuje styl starých mechanických hodin, které zobrazuje společně s datem. Widget také může fungovat jako zástupce pro spuštění budíku či kalendáře. Pro detailnější nastavení je nutné zakoupit samostatnou aplikaci Retro Clock Settings za 23 Kč, se kterou budete moci měnit barvy, průhlednost, zástupce a některé další funkce.

Retro Clock Widget má za sebou pět milionů stažení a průměrnou známku 4,2. Pouhých 58 KB velkou aplikaci lze instalovat na Android 1.6 a novější.

Stáhnout Retro Clock Widget (zdarma)

Stáhnout Retro Clock Widget (placená verze)

DashClock Widget

V tomto případě se nejedná o widget v tradičním pojetí, ale o náhradu odemykací obrazovky, na kterou lze umístit celou řadu nejrůznějších informací. Tuto užitečnou aplikaci nominovala Eliska a zde jsou její argumenty: “Widgetů používám víc, ale tenhle je nejužitečnější tím, že umí kromě hodin zobrazit další informace. Umí zobrazovat stav baterky, počet nepřečtených zpráv z gmailu, nepřijaté hovory, čas dalšího buzení a spoustu dalších věcí. Je rozšiřitelný a má přístupné API, takže vývojáři mohou do svých aplikací přidat podporu tohoto widgetu a zobrazovat v něm informace. Takže ve výsledku je to skutečně multifunkční widget.”

Aplikaci lze používat na zařízeních s Androidem 4.2 a novějším a kromě vlastní sady widgetů podporuje také rozšíření, jež lze doinstalovat. Umí například zobrazovat:

 • Aktuální místní počasí.
 • Zmeškané hovory a nepřečtené textové zprávy.
 • Události v kalendáři.
 • Nepřečtenou poštu na Gmailu.
 • Čas naplánovaného budíku.

DashClock Widget si stáhl více než milion uživatelů a jeho známka je 4,2. Instalační balíček je velký 1,1 MB. Za spokojené uživatele dejme slovo Václavu Novákovi: “Hned po kladnych recenzich putoval ke mne a naprosta spokojenost. Kdyz pripoctu spoustu stazitelnych addonu tak za me asi nejlepsi widget na zamykaci obrazovku!

Stáhnout DashClock Widget (zdarma)

Svátky Widget

Další widget, který vám řekne, kdo má dnes a zítra svátek, představuje Michal Orava: “Jednoduché, nekomplikované, malé a prosté – ve widgetu 1×1 volitelné barvy (text/pozadí) je vidět, kdo má dnes a zítra svátek. Lze přepínat mezi CZ a SK, škoda, že nelze současně zobrazit dva widgety – jeden s českými svátky a druhý se slovenskými :-( .”

Aplikaci si stáhlo přes sto tisíc uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,2. 97 KB velký instalační soubor lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 1.6 a novějším. Přidejme ještě názor jedné ze spokojených uživatelek: “Moc prakticka aplikace!:) Vzhledove je taky super a celkove na to, kolik zabira, je bezvadny! Nevim, co bych upravila..! :)”

Stáhnout Svátky Widget (zdarma)

Svátky

Požadavek čtenáře na zobrazování českých i slovenských svátků v jednom widgetu řeší toto dílko autora, který v Obchodě Play publikuje jako krtek. Nominujícím je v tomto případě CzJOe, který napsal jen: “Widget zabírá akorát 2×1. Je to prostě super.”

Svátky Svátky

V oficiálním popisku se dočtete, že se jedná o widget zobrazující, kdo má dnes svátek podle českého a slovenského kalendáře – kalendáře se přepínají kliknutím na widget.

22 KB velkou aplikaci si dosud nainstalovalo přes 50 tisíc uživatelů. Známka v Obchodě Play je 4,2 a instalovat můžete na Android 1.6 a vyšší. Tomáš Vašíček uznale konstatuje, že aplikace “Dělá naprosto to, co má ;-) už několikrát zachránila situaci.”

Stáhnout Svátky (zdarma)

Slider Widget – hlasitost

Jestliže si často “hrajete” s nastavením hlasitosti svého telefonu, pak by vám mohl usnadnit život Slider Widget – hlasitost. Pavel S. o něm říká: “Díky tomuto widgetu mám veškeré druhy hlasitosti neustále pod kontrolou. Například vím, že když si jdu pustit hru, tak nezačne řvát přes celou místnost, aniž bych musel ztišit například notifikace. Widget nabízí regulaci všech typů hlasitosti a navíc i regulaci jasu. Vzhled je přitom rozumně nastavitelný a provedení příjemně minimalistické.”

Oficiální popisek jako hlavní vlastnosti a funkce jmenuje:

 • Zobrazení a ovládání úrovně podsvětlení displeje.
 • Samostatné nastavení hlasitosti vyzvánění, médií, oznámení, budíku, systému a hovorů.
 • Ovládání skrze posuvný ovladač, nebo tlačítka.
 • Čtyři velikosti: 1×1, 2×1, 3×1 a 4×1.
 • Výběr z několika grafických schémat.
 • Možnost výběru zobrazovaných kategorií a jejich pořadí s možností rychlého vypínání a zapínání.
 • Další nastavení – například přehrání zvuku při změně hlasitosti.

Tento widget se může pochlubit více než milionem stažení a průměrnou známkou 4,1. 1,3 MB velkou instalačku lze použít na Androidu 2.2 a novějším. Pietro Stradale komentoval aplikaci slovy: “Určitě vyzkoušejte! Jednoduché, funkční, zdarma a bez reklam. Snad ještě vyladit funkci přepnutí (beta), ale dá se na to zvyknout.”

Stáhnout Slider Widget – hlasitost (zdarma)

seNotes – notes widget

Lepíte si na monitor svého počítače lístečky s úkoly, na které nechcete zapomenout? Tak něco podobného můžete provádět i se svým Androidem – stačí si nainstalovat seNotes – notes widget. Michal Orava doporučuje: “Jednoduchá aplikace umožňující na domovské plochy umístit řadu “barevných lístečků” všeho druhu – a odlišit je barevně – pěkné jsou klasické žluté, ale také zelené, modré, růžové… Ideální pro uživatele, který si chce nechat zobrazovat na plochách poznámky bez balastu kalendářových/poznámkových aplikací nebo různých cloudů/synchronizací, nýbrž preferuje jednoduchý “just works” design a koncept. Jediná vada – min. na mém Nexusu 7 2013 LTE je nutné editaci poznámky ukončit “zpětnou šipkou”, “domeček” pro návrat na domovskou obrazovku způsobí pád = neuložení. Jinak neocenitelný pomocník!”

Autoři jsou v oficiálním popisku nebývale struční – své dílko deklarují jako jednoduchý a snadno použitelný systém pro správu poznámek. Stačí jen napsat text, zvolit jednu z osmi barev a uložit lístek na plochu. Placená verze pak navíc nabídne upozornění, sdílení a kopírování.

Widget, jehož hodnocení je 4,1, si dosud stáhlo přes sto tisíc uživatelů. 44 KB velký soubor můžete instalovat na Android 1.6 a vyšší. Spokojená uživatelka na účet tohoto programu napsala: “Super aplikace. Neco, takoveho jsem dlouho hledala. Jednoducha, ale skvela a pekne vypada.”

Stáhnout seNotes – notes widget (zdarma)

Stáhnout seNotes – notes widget (placená verze)

GPS Widget

GPS Widget doporučuje Michal Orava: “”Proužek” na domovskou obrazovku tabletu nebo mobilu umožňující rychle zapnout (vypnout) GPS, zobrazit aktuální souřadnice, přesnost (+/- kolik metrů), nadmořskou výšku (nebere se z GPS, ale stahuje dle geografických souřadnic z Internetu), počet viditelných/fixovaných satelitů GPS+GLONASS … a pár vychytávek navíc – např. pozici dokáže (při aktivním datovém spojení) ukázat i ve formátu what3words (snáze zapamatovatelné “souřadnice” formou tří slov). Symbolická cena necelých 37 Kč, existuje i verze zdarma.”

Vlastnosti aplikace:

 • Zobrazuje aktuální GPS souřadnice.
 • Poskytuje další dodatečné informace, jako je ulice, město, čas fixu GPS a další.
 • Nadmořská výška je díky zjišťování přes MapQuest API velmi přesná.
 • V placené verzi můžete sdílet svou polohu skrze další aplikace, podporovány jsou také různé formáty zobrazení.

Tuto aplikaci si stáhlo přes sto tisíc uživatelů a její známka je 4,1. Použít ji můžete na zařízeních s Androidem 1.6 a novějším, přičemž instalační balíček je velký 1,6 MB. Jeden ze spokojených uživatelů napsal: “Pěkná app, která ukazuje nejen aktuální souřadnice (pěkný widget), ale zároveň lze přes ní spouštět Google Mapy. Doporučuji.”

Stáhnout GPS Widget (zdarma)

Stáhnout GPS Widget (placená verze)

NextFour Agenda Widget

S malou odbočkou pokračujeme v kalendářích, které si můžete umístit na domovskou obrazovku. Tentokrát je to NextFour Agenda Widget, doporučený Agnes: “Zobrazuje následující události z vašich kalendářů v minimalistickém vzhledu. Počet událostí lze navolit, nemusí to být jen 4. Bohatě postačuje i free verze.”

Aplikace nabízí kromě širokých možností přizpůsobení také několik grafických témat, skrývání nerelevantních událostí, výběr zobrazovaných kalendářů a podporu odemykací obrazovky. Placená verze za 34 Kč navíc přinese ještě více grafických kabátků, otevření kalendářové aplikace klepnutím na widget a změnu velikosti textu.

NextFour Agenda Widget si stáhlo více než deset tisíc uživatelů a jeho známka je 4,1. Balíček velký 279 KB můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Stáhnout NextFour Agenda Widget (zdarma)

Stáhnout NextFour Agenda Widget (placená verze)

Beautiful Widgets

Sada Beautiful Widgets patřila před několika lety na Androidu ke klasice, která nesměla chybět snad na žádném telefonu. Placená verze byla dokonce první aplikací, která dosáhla milionu nákupů. Postupem času ale poněkud upadla v zapomnění, o čemž svědčí i skutečnost, že letos byla nominována jediným čtenářem. Fazol ji doporučuje, protože: “- obsahuje hodiny + predpovedi (i vicedenni), velky vyber samotnych widgetu, velky vyber skinu na widgety hodin ci pocasi, moznost zvolit poskytovatele predpovedi a moznosti nastaveni akci po “tapnuti” na widget”.

Vývojáři z LevelUp Studia prezentují jako zásadní následující funkce:

 • Kompletní hodiny (čas, datum, budík, atd.)
 • Několik různých rozměrů, včetně 6×4, 6×1, 6×2 a pro tablety.
 • Více než 2500 grafických témat.
 • Informace o počasí pro zvolené město.

V placené verzi za 66 Kč lze sledovat počasí ve více městech, doplněné o informace z Weather Underground nebo AccuWeather.

Beautiful Widgets si stáhl více než milion uživatelů, o kvalitě pak vypovídá průměrná známka 4,0. Poměrně velký instalační balíček (14 MB) lze použít na zařízeních s Androidem 2.2 a novějším.

Stáhnout Beautiful Widgets (zdarma)

Stáhnout Beautiful Widgets (placená verze)

Školní známky, rozvrh hodin

Jako další zde máme widget, který ocení především školou povinní čtenáři. Aplikaci Jana Biny doporučil dan192000: “Tato aplikace obsahuje celkem 3 widgety: jeden který zobrazuje školní známky včetně průměru předmětu a celkového průměru, druhý zobrazuje domácí úkoly seřazené podle data a třetí, podle mě nejlepší, rozvrh hodin. Ukazuje dnešní hodiny včetně učitelů, od kdy do kdy a barevného rozlišení. Tuto aplikaci rozhodně doporučuji studentům základních i středních škol.”

Aplikaci si dosud stáhlo více než deset tisíc uživatelů a její známka je 3,9. Musíme ale podotknout, že celá řada funkcí je placená skrze nákupy v aplikaci.

Stáhnout Školní známky, rozvrh hodin (zdarma)

Camera Album

Milan navrhuje k vyzkoušení program Camera Album a dodává: “Hodně na mobilu fotím, jak v práci – dokumentaci různých projektů, tak doma. Aplikace Camera Album automaticky přesouvá nové fotky a videa do vybraného alba (adresáře). Fotky se pak neválí na jedné hromadě v galerii, ale jsou přehledně rozdělené do alb (Projekt1, Projekt2, Děti, Výlet do Rakouska…). Widget této aplikace slouží pro rychlé přepnutí či vytvoření vybraného alba. Mám ho na ploše hned vedle ikonky pro fotoaparát.”

Základní pointa aplikace je tedy následující: “umí sama přesouvat nové fotky a videa (vyfocené jakoukoliv foto-aplikací) do určeného alba (adresáře). Vytvořte si více alb (např. Rodinné, Pracovní, Výlet do Paříže, Hory 2014…) a snadno a rychle mezi nimi před focením přepínejte.” Samotný widget pak “Zobrazuje, zda je služba pro přesun zapnutá, jaké album je vybrané a umožňuje alba rychle přepínat.”

Necelý megabajt velký program má po více než pěti tisících instalací známku 3,9 a instalovat ho můžete na zařízení s Androidem 2.2 a vyšším. Milan Vyšata do komentáře v Obchodě Play napsal: “Nápad pěkný, dobře udělané a už mi to funguje i na mém telefonu. Jestli to využiji, je věc druhá. Uvidíme :)”

Stáhnout Camera Album (zdarma)

Widget RPG

Poslední místo v dnešním přehledu získal Widget RPG, který pro vaši domovskou obrazovku doporučuje sklukas: “Je to skôr taký úlet. Jedná sa o jediný ovládací prvok ku RPG hre, prostredníctvom ktorého sa odvíja celá hra. Ťukaním na widget sa hrdina hry pohybuje vo virtuálnom svete, bojuje, získava odmeny a body. Celkom návykovka.”

Sami autoři popisují své dílko jako způsob, jak prozkoumat svět, kde se absurdita stává každodenní realitou. Klepnutím na widget můžete postupovat ve hře, sbírat zkušenosti, pokračovat do dalších úrovní a nacházet předměty, kterými vybavíte svého hrdinu.

Tato “minihříčka” zaznamenala jíž více než sto tisíc instalací a její známka v Obchodě Play je 3,7. 6,2 MB velký soubor můžete použít na Androidu 2.2 a novějším. prasekmw ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Hra je velice zajimava, jen by mohla podporovat češtinu / slovenštinu, dale by se mi libil nejakej mensi clanek kde bude rada na zacatek a ruzny tipy… plus hra mi spadla (nebyla to chyba aplikace), a smazala mi veci z inventare ktery jsem nemel na sobe … a celkem žere baterku… jinak super :)”

Stáhnout Widget RPG (zdarma)

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)