Čtenáři doporučují: 10 aplikací na jarní výlet

vylet_ikona

Když jsme před dvěma týdny přišli s jarním redakčním výběrem, pohybovaly se denní teploty mezi nulou a pěti stupni, na mnoha místech republiky dokonce i lehce nasněžilo. Panovalo počasí, ve kterém by psa nevyhnal ani na zahradu, natož na výlet. Dnes máme před sebou nominace našich čtenářů a nutno konstatovat, že kromě běžkařů je stávající meteorologická situace k výletům nadále poměrně nepřátelská. Nezbývá než doufat, že vyjde předpověď aplikace Palmary Weather Pro, která slibuje, že už za dva týdny se budou denní teploty pohybovat kolem 15 ºC.

V několika případech jsme naše čtenáře překvapili volbou aplikací – je pravda, že programy pro sportování byly v našem výběru jednoznačně v převaze. Ač by se to tak možná mohlo zdát, naše redakční srazy si nezúčastnění přesto zpravidla nepletou s mistrovstvím republiky v kulturistice :) (až na jednu, dvě výjimky :)) ). Je ale jasné, že když už nás někdo nebo něco vyžene od počítačů, tabletů a telefonů ven, chceme vědět, kolik metrů či dokonce kilometrů jsme ušli, uběhli či ujeli, jakou rychlostí jsme se pohybovali a kolik kalorií jsme při tom spálili. Proto aplikace na měření dosaženého sportovního výkonu jednoznačně vedly.

Nuže, zopakujme si tradiční úvod a pak se podíváme na to, s jakými programy na jarní výlet vyráží naše ctěná čtenářská obec.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Na začátku předkládáme našim redaktorům téma následujícího kola „SvětAndroida doporučuje“. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
  • Po uzávěrce máme týden na přípravu článku „SvětAndroida doporučuje“.
  • Na konci článku je formulář, skrze který mohou čtenáři nominovat aplikace, jež dle jejich názoru v seznamu chybí. Na nominace je opět jeden týden.
  • Po uzávěrce se týden připravuje článek se čtenářskými doporučeními. V den, kdy vyjde, vyhlašujeme v redakci téma dalšího kola a vše začíná znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů „SvětAndroida doporučuje“ a „Čtenáři doporučují“ je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe.
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

Před dvěma týdny jsme v redakci vybrali těchto třináct programů:

Obligátní úvod máme za sebou, pojďme se tedy podívat na to, jaké aplikace nominovali čtenáři.

SmartMaps Navigator

Jednoznačně nejsilněji byli tentokrát slyšet ti, kteří mají jarní výlet spojený s aplikací SmartMaps Navigator. Ta získala devět z celkového počtu 23 nominací. Nejvíce se na otázku, proč by si i ostatní čtenáři měli nainstalovat tento program, rozepsal Miiisha: „Aplikace obsahuje kompletní soubor map online/offline, a to až do nejpodrobnějších měřítek v rámci Česka a Slovenska. Online mapy jsou zdarma, za offline se něco zaplatí, ale nedávno dost výrazně snížili cenu. Pokrytí turistickými mapami má SmartMaps určitě nejlepší na trhu. Funkce jako navigace, plánování tras (a to i na kole nebo pěšky), ukládání vlastních bodů (databáze mnoha zájmových bodů je ale už součástí aplikace), geocaching jsou samozřejmostí.“ Podobně to vidí i Tomáš Luňák, podle kterého SmartMaps: „Mají skvělé offline mapy a automobilovou i pěší offline navigaci, což nikdo jiný na českém trhu nenabízí.“

Spokojený uživatel tony napsal: „Nejpoužívanější aplikace v mobilu? SmartMaps pouštím prakticky denně, v autě jako navigaci, po práci na kole ji mám zapnutou se záznamem stopy a když je hezky, tak mám mobil na řidítkách v držáku a jezdím podle mapy. O víkendech s rodinkou podle SmartMaps keškujeme. Prostě aplikace pro každou volnou chvíli venku!“

SmartMaps Navigator: stahování dat SmartMaps Navigator: stahování dat

Čtenář Ruda kromě podrobnosti turistických map chvílí také technickou podporu, která by, dle jeho mínění, „mohla být příkladem pro některé další obchodníky.“

Také další čtenáři souhlasili s argumenty svých kolegů – SmartMaps Navigatora představovali shodně jako výbornou aplikaci na turistické výlety, vyjížďky na kole, navigaci i geocaching. Prakticky ve všech nominacích se také opakoval argument, poukazující na vysokou podrobnost mapových podkladů.

Podívejme se nyní do Obchodu Play, jaké vlastnosti vidí coby hlavní vývojáři z Mapy.cz, s.r.o.

  • Plánování tras po silnicích, cyklistických a turistických stezkách (online-zdarma, offline-k zakoupení).
  • Vizuální a hlasová navigace.
  • Online mapy zdarma, offline mapy (k zakoupení).
  • PC Manager – rozšíření pro stolní počítače (zdarma).
  • Lokalizace v mapě (skutečná pozice z GPS).
  • Hledání adres s číslem popisným i orientačním (online svět/offline ČR).
  • Navádění na cíl (v mapě/kompasem).
  • Geocaching (online/offline).
  • Záznam stop s vykreslením v mapě (GPS log).
  • Více než 60 000 bodů zájmu (vyhledávání, zobrazení, nalezení nejbližších…).
SmartMaps Navigator: informace o bodu zájmu SmartMaps Navigator: informace o bodu zájmu

Z redakčních postřehů zaujalo dosti divoké grafické zpracování, nicméně přeci jen u těchto produktů je na prvním místě mapové pokrytí, na druhém logika trasování, což – soudě dle reakcí – zvládají SmartMaps velmi dobře.

Možná vás budou zajímat cenová relace – vězte tedy, že SmartMaps KOMPLET koupíte za 1 990 Kč, SmartMaps Navigator za 990 Kč, turistické mapové podklady SmartMaps Locator v měřítku 1:25 000 přijdou na 220 Kč za jednu oblast, respektive na 1 450 Kč za celou republiku.

V Obchodě Play má tato aplikace průměrné hodnocení 4,1 a stáhlo si ji přes 100 000 uživatelů.

L6RXfN j3dFg
SmartMaps Navigator
Mapy.cz, s.r.o.
Verze 2.1.4 (12. 3. 2013)
Velikost 2,6 MB
1.6+

8vf33z38AQ9VWoUWSa6YAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

Locus Map

Také na druhé příčce se nám umístila mapová aplikace, opět z českých luhů a hájů. Locus nominovali tři čtenáři a v rámci této série článků se jedná takřka o stálici. Dejme jako prvnímu slovo čtenáři, který se podepsal jako Kuba: „Locus je pro mne asi nejdůležitější aplikace pro „jarní výlet“, protože je to hlavně aplikace na práci s turistickými mapami, a to se skvěle hodí, ať už jdu na kešky nebo jedu na výlet na kole. Dokonce není problém, aby Locus nahradil sports trackery (jsou zde k dispozici speciální dashboardy pro sportovce a nově umí pracovat i s měřiči tepu, také podporuje přímý upload zaznamenané trasy na různé weby, popř. „live tracking“) a určitě dokáže nahradit i c:geo při geocachingu. Locus umí zobrazit i předpověď počasí (i když samozřejmě nemůže, ani nechce, konkurovat specializovaným aplikacím na předpověď). Myslím, že Locus dokáže velice obstojně nahradit většinu zde zmiňovaných aplikací, samozřejmě není vhodný pro všechny, ale doporučuji vyzkoušet ;-)“

Další čtenář Misho popsal Locus takto: „Jednoznacne najlepsia app pre android na vylet a nielen to! Integruje rastrove mapy od vymyslu sveta a vzajomne prekryvanie vrstiev, geocaching, navigaciu, tracking tras, pocasie… naco pouzivat niekolko roznych app, ked Locus Map Pro vzlada vsetko v jednom? :)“ Posledním a zdaleka nejstručnějším zastáncem Locusu je Vítězslav Košťál: „Poskytuje nepřeberně množství online i offline map (dokonce i turistických) a také spoustu dalších funkcí, které se na výletě mohou hodit…“

Z Obchodu Play vyjímáme jako nejdůležitější funkce, kvůli kterým byste měli alespoň vyzkoušet tuto aplikaci:

  • Online mapy (OSM, Freemap, SHOCart, SmartMaps, MapQuest, Navigasi, Turaterkep, NzTopoMaps, Osmapa.pl, ChartBundle a další).
  • Offline mapy (vektorové mapy pro město, auto, turistiku, cyklistiku, lyžování; tyto mapy jsou placené).
  • Hledání (podle adresy, souřadnic, vlastních bodů, lokalizované fotografie).
  • Body zájmu (POI) a tratě (kategorizace, řazení, úpravy, import, export).
  • Geocaching (komunikace přes API Live!, doplňky, Geocaching4Locus, GeoGet, GSAK).
  • Záznam trasy (podpora ANT+ senzoru).
  • Hlasová navigace a navádění (podpora pro online hlasovou navigaci, hlasové navádění na bod nebo podél cesty).
  • Import / Export (KML, KMZ, GPX, openair, DXF).
  • Počasí (předpověď na 7 dní / každé 3 hodiny).
  • Parkování.
  • POI varování.
  • Doplňky rozšiřující schopnosti aplikace.
Locus Map: výběr mapových podkladů Locus Map: výběr mapových podkladů

Za redakci můžeme konstatovat, že Locus patří právem k nejpopulárnějším aplikacím mezi uživateli, kteří provozují nějaké outdoorové aktivity. Začátečníky a uživatele zvyklé na jiné programy sice může zpočátku zmást poněkud netradiční logikou ovládání, nicméně odmění se velkou „ohebností“, díky které poslouží na výbornou pro nejrůznější myslitelné způsoby a účely využití.

Aplikace je k dispozici ve dvou verzích – Free můžete stáhnout a používat zdarma, varianta Pro je placená a stojí cca 190 korun. První zmíněná má více než milion stažení a v Obchodě Play má průměrnou známku 4,4, placená pak dokonce 4,8.

Locus jsme na našich stránkách podrobně představovali v červnu 2011 ve článku Locus – online/offline prohlížeč map pro Android

Mgf8hhfA Y5pYjgcVEUbwo7s U9sVwIV8JYj2Uf6l5Fn3D0 FJI7jF977hXZtKG1c5A=w124
Locus Map Free
Asamm Software, s. r. o.
Verze 2.10.2 (27. 3. 2013)
Velikost 8,7 MB
2.1+

bv37+Cz3vVqGB79k3AAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

cChWoSuM4FcAAAAASUVORK5CYII=
189,90 Kč

Pivní deníček

Pojďme od mapových aplikací úplně někam jinam – vždyť přeci všichni víte, že „Pivo dělá hezká těla“! :) Třetí místo dnešního přehledu patří české aplikaci Pivní deníček, jejímž autorem je Lukáš Zeman. Stejně, jako Locus, nominovali tento program tři čtenáři – o bronzové příčce tak rozhodlo jen o trochu slabší hodnocení v Obchodě Play známkou 4,0.

Nejvíce tento program obhajoval Rendy: „Perfektní aplikace pro ty, kteří sbírají pivní značky. Databáze hospůdek se rozšiřuje parádní rychlostí, to samé seznam pivních značek. Vše je propojeno s Facebookem, takže vidíte, kde zrovna sedí vaši kamarádi, kteří také používají tuto aplikaci. Snadné přidávání značek a nových hospůdek přímo v mobilu. Tvůrce rychle reaguje na problémy atd. atd. :-)“

V redaktorských nominacích jsme byli (asi i právem) kritizováni za to, že drtivá většina aplikací byla orientována na sportovní vyžití, přičemž „jarní výlet“ nemusí být nutně jen o sportování. Na to naráží i další nominující Emka: „Protože jarní výlety nejsou jenom o sportování, ale je třeba se i pravidelně občerstvovat. A Pivní deníček mi řekne, kde je jaká hospůdka v okolí, jaké mají pivko, jestli vaří apod. A tak lze trasu výletu lépe naplánovat / upravit :-).“

Pivní deníček: hlavní nabídka Pivní deníček: hlavní nabídka

Pivní deníček: vyhledávání Pivní deníček: vyhledávání

Dalším zastáncem tohoto pivařského programu je PChramo, který ovšem jako důvod, proč si nainstalovat tento program, jen opsal začátek popisku v Obchodě Play.

Jaké klíčové vlastnosti vidí autor aplikace?

  • Výpis a mapa hospod v okolí včetně značky a ceny piva, hodnocení, otvíraček atd.
  • Účet v hospodě, kde máte pod kontrolou aktuální počet a celkovou útratu za pivo.
  • Přidávání pivočar, nových hospod a ochutnaných značek.
  • Osobní pivní statistiky stále po ruce.
  • Doporučte (a nechte si doporučit), které pivo je ve vybrané hospodě nejlepší.
  • Zobrazte si na mapě, kde jsou kamarádi na pivu.
Pivní deníček: mapa hospůdek Pivní deníček: mapa hospůdek

Ze spokojených uživatelů citujme komentář Radomíra Kočího: „Super aplikace, konečně mám přehled o vypitých pivech v lokálu, ochutnaných značkách apod. Až se rozšíří databáze, bude to ideál. Oceňuji i sociální stránku, kde pomocí Facebooku vyhledá kamarády a zjistí třeba i to, kde zrovna popíjí. Žebříčky, statistiky atd. atd. jsou jen třešničkou na dortu. Přidání hospod, pivočár atd. jde přímo v mobilu.“

Z dosavadní mapy usuzujeme, že typickým uživatelem tohoto programu je student vysoké školy – například v Ostravě je největší koncentrace zmapovaných podniků v Porubě, kde sídlí Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a kde jsou také vysokoškolské koleje :)). Ze 7 409 českých podniků (stav ke 28. březnu) jich je nejvíce v Praze (1 579 – více než pětina), naopak nejméně zmapovaný je Karlovarský kraj se 137 restauracemi. Je celkem logické, že kvality aplikace oceníte právě v závislosti na tom, jak dobře je pokrytá oblast, ve které se nalézáte. Díky fungování na komunitních principech ale můžete sami přispět k doplňování databáze, která bude s každým dalším záznamem úplnější a užitečnější.

Na druhou stranu se musíme trochu zamyslet, zda podobnou službu do určité míry neposkytuje například aplikace Foursquare či Mapy Google, kde lze také hodnotit spokojenost s podnikem a psát či číst uživatelská hodnocení. Evidenci pivních značek a množství vypitého zlatavého moku ale ani jedna ze zmíněných nenabízí – v tomto směru je Pivní deníček unikátem.

Mtxt4
Pivní deníček
Lukáš Zeman
Verze 1.0.3 (4. 3. 2013)
Velikost 5,8 MB
2.1+

4BjF1A6YqhcCgAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

Kempy v ČR a na Slovensku

Bramborovou medaili si v tomto kole odnáší poslední program, který nominoval více než jeden čtenář – aplikace Kempy v ČR a na Slovensku získala dvě nominace. Jako prvnímu dáme slovo čtenáři, který se podepsal jako Mira: „Aplikace pro lidi, kteří rádi cestují po Česku a spí v chatkách nebo stanech. Program poskytuje informace o všech kempech v ČR a SK, které si můžete zobrazit v seznamu nebo na mapě, nechat se k nim navigovat nebo si o nich přečíst informace v popisu. Krom toho je v České republice mnoho kempů, které při předložení slevového kuponu (najdete v menu aplikace nebo v detailu kempu se slevou) poskytují slevy na ubytování.“

Kempy v ČR a na Slovensku: kempy v mapě Kempy v ČR a na Slovensku: kempy v mapě

Kempy v ČR a na Slovensku: kempy v seznamu Kempy v ČR a na Slovensku: kempy v seznamu

Druhým nominujícím je kempar: „Obsahuje kempy v ČR a většinu v SR, jejich popis, vybavení, fotografie, kontakty, GPS s napojení na navigaci. A dá se s ní navíc i ušetřit – jen na základě předložení této aplikace v telefonu dává již téměř 30 kempů slevu. Navíc je provázáno i s informacemi o okolí kempů na webu optimalizovaném pro telefon.“

Z popisku v Obchodě Play citujeme: „U každého kempu naleznete kontakty, otevírací dobu i jaký typ ubytování Vám nabízí. Pro maximální informace o kempu využijete prolink na jeho detailní prezentaci na serveru www.CAMP.cz“.

Kempy v ČR a na Slovensku: možnosti filtrování Kempy v ČR a na Slovensku: možnosti filtrování

Kempy v ČR a na Slovensku: podrobné informace Kempy v ČR a na Slovensku: podrobné informace

Jedná se tedy o víceméně klasickou mapovou aplikaci navázanou na databázi s informacemi, která je provázána na oborový web – v tomto případě orientující se na ubytování v kempech. Pokud nějaké zařízení v databázi chybí, může uživatel požádat o jeho přidání.

Aplikaci Kempy v ČR a na Slovensku si stáhlo více než 10 000 uživatelů a hodnotící jí udělili průměrnou známku 4,3. Z dlouhé řady spokojených citujme Romana Pelikána, který v hodnocení napsal: „Aplikace běhá perfektně, je rychlá. Nejen, že je komfortní, ale i velice rychle pochopitelná. Pro své účely je bezkonkurenční.“

O aplikaci jsme informovali před rokem ve zprávičce Průvodce kempy v ČR a SR

q6qv2m8AUfrn3bbAX0qw99Ij3BXmfa6R9c hwf
Kempy v ČR a na Slovensku
Camp.cz
Verze 1.4.8 (19. 2. 2013)
Velikost 1,9 MB
2.1+

BdD6QOmDA24JAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

NaVlak – Nádražní tabule

Dostáváme se k aplikaci, která má v tomto kole nejvyšší hodnocení – NaVlak – Nádražní tabule od circlegate (tj. autoři velmi dobrých offline jízdních řádů CG Transit) má v Obchodě Play známku 4,8 při více než 10 000 staženích. Náš systém hodnocení ji ale odsunul až na pátou příčku, protože byla nominována jen jedním čtenářem.

Oním nominujícím je KarlosK, kterému předáváme slovo: „Aplikace a widget umožňující zobrazit příjezdy a odjezdy z vybraných vlakových stanic po ČR. Zobrazuje číslo vlaku, směr jízdy i cílovou stanici a hlavně to, co nejčastěji člověk hledá při spěchu na vlak – nástupiště. Jako Pražák a člověk odjíždějící často z hlavního nádraží můžu už od metra běžet rovnou tam, kam potřebuji a nemusím se zastavovat u cedulí zobrazujících odjezdy/příjezdy. Jediné mínus je, že zde nenajdeme odjezdy ze všech stanic po ČR.“

NaVlak – Nádražní tabule: nádraží Ostrava-Svinov NaVlak – Nádražní tabule: nádraží Ostrava-Svinov

NaVlak – Nádražní tabule: výběr nádraží NaVlak – Nádražní tabule: výběr nádraží

Aplikace umí zobrazovat data pro více než čtyři stovky českých vlakových nádraží vybavených moderním informačním systémem. Data jsou přitom čerpána z oficiálního systému SŽDC (Správa železniční dopravní cesty).

Uživatel může na svém telefonu snadno a rychle zjistit následující údaje:

  • Typ a číslo vlaku.
  • Cílová resp. počáteční stanice.
  • Směr jízdy.
  • Čas odjezdu resp. příjezdu.
  • Číslo nástupiště a koleje.
  • Zpoždění.
  • Informační poznámky vybrané stanice.
NaVlak – Nádražní tabule: odjezdy nebo příjezdy NaVlak – Nádražní tabule: odjezdy nebo příjezdy

NaVlak – Nádražní tabule: widget na plochu NaVlak – Nádražní tabule: widget na plochu

Pokud odjíždíte často z téhož nádraží, můžete si na domovskou obrazovku umístit widget s odjezdy vlaků, a mít tak tyto údaje neustále při ruce.

Kromě toho, že nemusíte sledovat informační tabule ve stanici, abyste zjistili, ze které koleje/nástupiště pojede váš vlak, jsme také v terénu ocenili možnost vyhledání a zobrazení informací z nejbližšího nádraží.

Názorné využití aplikace NaVlak v praxi popsal ve svém hodnocení Jiří Kučera: „Tahle aplikace mi ušetřila už hezkých pár hodin! Při přestupech nemusím utíkat do vestibulu a hledat, ze kterého nástupiště jedu. Pěkně si to předem najdu a jdu přímo. Kolikrát se dozvím, že chytnu zpožděný vlak, který by byl jinak už dávno pryč. Velká pochvala.“

Nejčastější výtky padají na chybějící nádraží či nezobrazované informace o zpoždění – v tomto případě ale rozhodně nejde o chybu aplikace. Jak zaznělo výše: data jsou čerpána od SŽDC a pokud dané nádraží nemá informační systém napojený na centrálu, nemohou se data z tabulí zobrazovat ani v aplikaci. Nezbývá než čekat na modernizaci příslušného systému/nádraží/koridoru.

O aplikaci NaVlak jsme informovali v září ve zprávičce NaVlak: Nádražní tabule v mobilu.

ZqS WltKZlv6 s78qd8eqgr i7yyBvm6eg8 WjEgt5eJg0Jb9CsoLUVaqGuLaSopYg=w124
NaVlak – Nádražní tabule
circlegate
Verze 1.0.4 (21. 10. 2012)
Velikost 1,1 MB
2.1+


Zdarma

Pivovary (CZ/SK)

Pojďme ještě jednou k pivu – tentokrát se ani tak nebudeme orientovat na to, kde se dobře najíst a napít, neboť aplikace, o které teď bude řeč, poskytuje informace o zdrojích „tekutého chleba“ – tedy o pivovarech.

Nominujícím byl opět Mira, který napsal: „Aplikace je ideální pro milovníky českého piva, kteří cestují po České republice a rádi si zajdou na lokální pivo do malého nebo většího pivovaru. Díky komentářům od ostatních uživatelů se o každém pivovaru hned dozvím, jak kvalitní pivo vaří a často i to, jak finguje obsluha nebo jestli mají pěknou pivovarskou hospodu.“

Pivovary (CZ/SK): pivovary v mapě Pivovary (CZ/SK): pivovary v mapě

Pivovary (CZ/SK): detail pivovaru Pivovary (CZ/SK): detail pivovaru

Vlastnosti aplikace podle popisku v Obchodě Play:

  • přehledné zobrazení všech pivovarů v České republice a na Slovensku,
  • detailní informace o pivovaru s možností kontaktování přímo z telefonu,
  • možnost spuštění navigace ke konkrétnímu pivovaru přímo z aplikace,
  • možnost označit si oblíbené pivovary,
  • hodnocení pivovaru a kvality piva.
Pivovary (CZ/SK): hodnocení návštěvníků Pivovary (CZ/SK): hodnocení návštěvníků

Pivovary (CZ/SK): vlastní hodnocení Pivovary (CZ/SK): vlastní hodnocení

Jedná se tedy opět o tradiční mapovou aplikaci s propojením na oborově zaměřenou databázi – v tomto případě obsahující 209 pivovarů v Česku i na Slovensku.

Využití programu v praxi popisuje stručně a výstižně Jan Paulíček: „Výborná aplikace, slavím narozeniny, nevím co za pivo, kouknu na hodnocení, zavolám a objednám.“

Pivovary (CZ/SK) mají více než 10 000 stažení a velmi pěknou známku 4,6. Autor má na svém kontě také další dvě aplikace tohoto typu: sluzby.cz a České lékárny.

cNCcu28uCKr7QrKZ5YrAZk7eIhIWqpPp JL1yTm ISXhNEnPDWdwW04UL3DCQfWDuNU=w124
Pivovary (CZ/SK)
mobilesoft.cz
Verze 2.0.5 (18. 1. 2013)
Velikost 2,6 MB
2.1+

6B7Qo1EK7b7IVAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

Ingress

Ingress byl před několika měsíci doslova „buzzwordem“ – psalo se o něm skoro všude, přestože (nebo protože) se jedná o aplikaci (nebo chcete-li hru) pouze pro omezenou komunitu. Dejme slovo nominujícímu, kterým je v tomto případě Cíca: „Aplikace, která donutí člověka zvednout zadek z křesla a jít do boje v ulicích města. Jen je potíž vysvětlovat přítelkyni, proč zrovna musím večer letět do města ničit portály, a že to opravdu zabere minimálně dvě hodiny.“

Ingress: bez aktivačního kódu se dál nedostanete Ingress: bez aktivačního kódu se dál nedostanete

Ingress je praktickou ukázkou využití takzvané „rozšířené reality“ („augmented reality“), kdy se uživatel pohybuje ve skutečném světě, doplněném o virtuální prvky, které spatří na displeji svého telefonu. Ve hře proti sobě stojí dva týmy: modrý („Resistance“) a zelený („Enlightened“), které spolu bojují o portály, situované na vybraných místech města. Tyto portály lze následně spojovat do polí. S pomocí telefonu můžete objevovat a získat energii, objekty, pomáhat při obsazování území a spojit se s ostatními hráči.

Omezujícím faktorem této aplikace může být skutečnost, že se stále jedná o uzavřenou betaverzi, do které se můžete zapojit až na základě pozvánky, o kterou lze zažádat na stránce www.ingress.com.

Ingress – It’s time to Move.

Ingress - It's time to Move.

Patrně nejdetailnější popis Ingressu v češtině připravil na začátku roku Martin Fiala v sérii článku „Co vám o Ingressu možná neřekli“ (1. díl, 2. díl, 3. díl).

Aplikace s průměrným hodnocením 4,2 je k dispozici zdarma, nicméně jak jsme si řekli výše, ke vstupu do hry budete potřebovat pozvánku. Program si z Obchodu Play stáhlo již více než půl milionu uživatelů.

j8lGWdhEjmw5rVZ6CiJY k5D0iPqp jomAUdyS n8v5SUQVb8Dt
Ingress
NianticLabs@Google
Verze 1.22.0 (25. 3. 2013)
Velikost 21 MB
2.3+


Zdarma

Couch-to-5K

Vrátíme se zpátky ke sportu, konkrétně k běhání. Dokážete uběhnout bez přestávky pět kilometrů? Jestliže nemáte natrénováno a patřičnou fyzickou kondici, může být tento úkol jen nesplnitelným snem. Základem úspěchu je vhodně strukturovaný trénink, a právě s tím vám může pomoci Couch-to-5K. Program nominoval Hans, který ho také poměrně detailně představuje: „Aplikace dělá to, co napovídá její název – jde o tréninkový plán na devět týdnů, který vás má dostat z gauče k uběhnutí pěti kilometrů. Přehledně zpracované, několik druhů hlasů, které vás mají podporovat. Umí měřit rychlost, vzdálenost, kalorie a sledovat váš pohyb pomocí GPS. Součástí je i jednoduchý hudební přehrávač. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že onen plán opravdu funguje a aniž by vás jako začátečníky v běhání „zničil“, vidíte opravdu hmatatelné výsledky. Není sice zdarma, ale za těch pár korun se určitě vyplatí! Pro pokročilé pak existuje verze 5k-to-10k“

Couch-to-5K: záznamy o běhání Couch-to-5K: záznamy o běhání

K tomu, abyste dosáhli požadovaného cíle, budete potřebovat dvacet až třicet minut času třikrát týdně po dobu devíti týdnů. Pojďme se podívat na hlavní vlastnosti tohoto programu:

  • Tréninkový plán sestavený trenéry The ACTIVE Network, Inc.
  • Vyberte si jednoho z pěti motivačních virtuálních trenérů (Constance, Billie, Sergeant Block, Johnny Dead, Pumpkin).
  • Zvukový průvodce tréninkem vám řekne, kdy máte běžet a kdy přejít na rychlou chůzi.
  • Poslouchejte své oblíbené písničky skrze integrovaný hudební přehrávač.
  • Změřte si vzdálenost a tempo, prohlédněte si trasu zaznamenanou s pomocí GPS.
  • Podělte se o své pokroky na Facebooku.
Couch-to-5K: možnosti nastavení Couch-to-5K: možnosti nastavení

Aplikaci Couch-to-5K pořídíte v Obchodě Play za necelých 60 korun. Samozřejmě nedokáže zázraky – pokud nebudete chtít, z pohodlného křesla vás nezvedne. Průměrné hodnocení známkou 4,2 ale nasvědčuje tomu, že vás může dovést ke kýženému cíli. Aktuálně si tento program stáhlo více než 50 tisíc uživatelů.

Patrně není nutné nějak podrobněji vysvětlovat, jak je pravidelný běh prospěšný – může snížit riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou nemoci srdce a oběhového systému, diabetes druhého typu a mozkové mrtvice, zlepšit náladu a pomáhá, zvláště v kombinaci se zdravou stravou, udržet váhu pod kontrolou. Zejména pro ty, jež v práci většinu času tráví v sedě (což, předpokládáme, je případ většiny našich čtenářů), je běh perfektním způsobem, jak se udržet v kondici.

Pokud vás tato aplikace zaujala a chtěli byste o ní vědět více, doporučujeme naší podrobnou recenzi Couch-to-5K: Uběhněte s Androidem 5 km bez přestávky!

6pdPw4xx6KgVUrsIMKpIuQdcJgwGY5ORek8Yd Y5OZabBkpC3U ZUZ9rSefPs8L6ZAgP=w124
Couch-to-5K
The ACTIVE Network, Inc.
Verze 1.8.0.0007 (29. 3. 2013)
Velikost 27 MB
2.1+

88R8msQRwbHDZSgAAAABJRU5ErkJggg==
57,01 Kč

audioteka.cz

Dostáváme se k aplikacím s průměrným hodnocením horším než 4,0. Program audioteka.cz se známkou 3,9 nominoval Zoran: „Já už si procházku bez poslechu zajímavé knížky snad ani nedokážu představit. A audiotéka naplnila mé představy o tom jak by taková služba měla fungovat – nákup audio knih bez DRM, snadné stahování knížek rovnou do aplikace v telefonu (bez nutnosti stáhnout nejprve do počítače, i když to je samozřejmě taky možné), bezproblémové pamatování místa kde jsem skončil, záložky, recenze atd. atd. (pro zájemce – aktuálně na Slevomatu lze pořídit slevu 30% na nákup na audioteka.cz)“

Aplikace je tedy zdarma, platí se až za zakoupené knížky – soudě dle reakcí uživatelů v komentářích v Obchodě Play ovšem ne právě „lidové ceny“ – viz komentář Milana Jecha: „Funguje, ale ty ceny – 299 Kč za tenkou knihu. To si ji raději přečtu.“ Z bestsellerů měsíce ani jeden nepořídíte levněji než za 139 Kč, nicméně na druhou stranu je nutné si uvědomit, že profesionální namluvení a autorská práva nejsou zadarmo. Pro nejednoho čtenáře navíc tento způsob znamená i úsporu času, neboť knížku tak může „číst“ třeba při řízení auta apod.

audioteka.cz: přihlášení nebo registrace audioteka.cz: přihlášení nebo registrace

audioteka.cz: novinky v nabídce audioteka.cz: novinky v nabídce

Autoři jako klíčové výhody jmenují:

  • aplikace je zdarma,
  • intuitivní ovládání,
  • možnost přehrání ukázky u každé audioknihy,
  • kapitola zdarma ke stažení u většiny audioknih,
  • vytvoření záložky při přerušení poslechu,
  • automatická pauza v případě odpojení sluchátek, ukončení spojení nebo u příchozího hovoru,
  • možnost poslechu se zamčenou obrazovkou,
  • opakované stažení souborů z Poličky,
  • platba kreditní kartou, bankovním převodem, platebním systémem PayPal, Mobito nebo pomocí SMS,
  • propojení s účtem na webu www.audioteka.cz
audioteka.cz: výběr podle kategorie audioteka.cz: výběr podle kategorie

audioteka.cz: detail knihy s poslechem ukázky audioteka.cz: detail knihy s poslechem ukázky

V nabídce Audiotéky je více než 1 400 titulů, což je knihovnička, ve které si vybere patrně každý. Pro lepší přehlednost lze kromě vyhledávání využít také procházení podle data přidání, oblíbenosti nebo kategorie.

Jak Audiotéku hodnotí stávající uživatelé? Honza Bezucha napsal: „Naprostá spokojenost. Pro ty co jim to připadá drahé. Za cenu několika krabiček cigaret si koupím profesionálně načtenou knížku. Některé dokonce dramatizované (rozhlasové) četby. Poslouchám kdykoli mám trochu času a hlavně přitom mohu mít volné ruce a mé oči si alespoň chvilku odpočinou. Přátelé, jestli dokážete někdo profesionálně načíst za 25 Kč a ještě být ziskový čeká vás velká budoucnost…“

oNXI2c3O9ALXBXrfzn3mRHdmcqxNOGZe5lF9iggoicg XjKvTRSG6Q1wEQ1moSyIBW4=w124
audioteka.cz
AUDIOTÉKA.CZ s.r.o.
Verze 1.0.08 (18. 3. 2013)
Velikost 882 kB
2.1+

5Tv+y86H7uAAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Tipy na výlet – Vyletnik.cz

Nejslabší aplikací tohoto kola čtenářských doporučení se stal Tipy na výlet – Vyletnik.cz, který uživatelé hodnotí známkou 3,2. Nominoval ji čtenář, který se podepsal jako vyletnik, jež místo sepsání vlastních důvodů pouze zkopíroval popisek z Obchodu Play.

Aplikace ve spojení s portálem vyletnik.cz nabízí tipy na výlety v rámci České republiky. Vyhledávat zajímavá místa k návštěvě lze:

  • Z mapy.
  • S pomocí vyhledávání.
  • Podle kategorie.
  • Podle regionu.
Tipy na výlet – Vyletnik.cz: zajímavá místa v mapě Tipy na výlet – Vyletnik.cz: zajímavá místa v mapě

Tipy na výlet – Vyletnik.cz: podrobnosti o místě Tipy na výlet – Vyletnik.cz: podrobnosti o místě

Registrovaní uživatelé mohou vkládat nová zajímavá místa, komentáře a fotografie, které následně mohou vidět i ostatní.

Tipy na výlet – Vyletnik.cz: fotografie k místu Tipy na výlet – Vyletnik.cz: fotografie k místu

Tipy na výlet – Vyletnik.cz: filtr kategorie míst Tipy na výlet – Vyletnik.cz: filtr kategorie míst

Z komentářů stávajících uživatelů citujme dva – jeden pozitivní a jeden negativní. Jan Konečný napsal: „Líbí se mi naprosto jednoduché přidání nového místa. Čím více lidí bude používat, tím bude ještě lepší. Výjimečně dobře zpracované. Jen nevím, k čemu všechna ta oprávnění. To by autor mohl v popisu aplikace vysvětlit. Jinak super, že je zdarma a doufám, že zůstane bez reklam.“

Zdeněk Ambruz konstatuje: „Ještě je hodně co napravovat. Nápad dobrý, takovou aplikaci bych určitě využil, ALE je zde velmi špatná optimalizace, zamrzává často i na velmi výkonných zařízeních a design je přímo odporný, takhle to vypadalo na Gingerbreadu, ne v době designu Jelly Bean, takže zatím tak, snad se brzy dočkáme aktualizace.“

Dodejme, že tento program si dosud stáhlo jen něco mezi jedním a pěti tisíci uživateli.

PS: poněkud nepříjemným překvapením byla nemožnost instalace této aplikace na redakční Nexus 7 z důvodu údajné nekompatibility.

PUhlCYLqIvxqkDR1sGSHbI9w37JU6vvIQFphCiu3E4bVp 7toyMNFTwKlBVI F yD9M=w124
Tipy na výlet – Vyletnik.cz
Paseo, s.r.o.
Verze 1.3 (6. 3. 2013)
Velikost 1,5 MB
2.3+

ffPfwCaNK2BCCfYgAAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)