Menu

Locus – online/offline prohlížeč map pro Android

…ale to není zdaleka všechno, co aplikace Locus umí.

Aplikací zaměřených na zobrazování map je na Android Marketu poměrně dost, Locus se ale přesto dostal mezi nejprodávanější aplikace v sekci Cestovatelské a místní a to za poměrně krátkou dobu svého trvání v Pro verzi.

Hlavním důvodem je, že tato mapová aplikace, kterou je možno si stáhnout i ve Free verzi (s drobnými omezeními) už dávno není jen online/offline prohlížečem map, s přehledem zvládá už mnoho dalších užitečných funkcí.

 

Charakteristika vzhledu aplikace

Na první pohled vypadá stroze, žádné hýření barviček, žádné malůvkami nazdobené ikonky. Možná trochu škoda, na druhou stranu si tím možná vytváří svůj osobitý, konzervativní vzhled (to neplatí pro obrazovku Správce dat, ta jakoby se ani do Locusu nehodila, krásné, velké, barevné ikonky, tady se autor docela odvázal). Locus je laděný do šedých barev, ikonky jsou řazené tak, aby zabraly co nejmenší plochu obrazovky. Oceňuji množství možného nastavení Locusu přesně podle potřeb a představ uživatele. Například nastavení pravého panelu na obrazovce s mapou. Touto možností mi aplikace umožňuje zobrazovat pouze funkce, které chci používat a mám je ihned po ruce. V prvních chvílích používání a zkoumání může Locus působit složitě. To je pravděpodobně zapříčiněné mnoha funkcemi, které popíši níže. Po krátkém seznámení a vyzkoušení si několika funkcí zjistíte, že i přes svou multifunkčnost je program přehledný a jednoduchý. Funkce se nijak neprolínají, každá se může používat zvlášť, takže pro ty, kteří chtějí mít Locus třeba jen pro zobrazování map a zaznamenávání trasy si jednoduše nemusí všímat dalších položek v menu.


Funkčnost aplikace

Na začátek seznam funkcí, které nám aplikace Locus nabízí:

 • Prohlížení a stahování online/offline map
 • WMS služby
 • Práce s Body zájmu
 • Záznam trasy
 • Parkování
 • Vyhledávání na mapě podle adresy, souřadnic nebo kontaktu
 • Možnost přidávání tras do Locusu
 • My Maps – prohlížení a editace
 • Možnost sdílení aktuální pozice
 • Rozšířená realita
 • POI alert
 • Vlastní obrazovka
 • Geocaching
 • a další …

 

Prohlížení a stahování online/offline map

Jak jsem již zmínila v úvodu, základní funkcí je prohlížení online map, které nemusíte nikde složitě lovit. Stačí kliknout na seznam dostupných map a vybrat si, ihned se vám sama načte. Další možností je offline prohlížení map. Tato funkce je ideální třeba pro cestu do ciziny, kde byste se za delší online prohlížení mapy nedoplatili nebo do míst, kde není dobré připojení. Před cestou si jednoduše vyberete na mapě oblast, ve které se budete vyskytovat, označená oblast se vám poměrně rychle stáhne a uloží do složky Osobní. Není k tomu potřeba žádné zručnosti nebo umu, je to opravdu velmi jednoduché. Navíc se během minulého týdne na fóru Locusu objevila verze s možností vyzkoušení vektorových map. Pro zájemce doporučuji vyzkoušet, vypadá to slibně.

Záznam trasy

Další praktickou funkcí je záznam trasy. Opět velmi jednoduché ovládání. Na spodní liště se zobrazí pouze ikonky, které se záznamem trasy souvisí, aby vás další funkce zbytečně nepletli. Jednotlivé trasy se vám přehledně řadí a ukládají do složky Stopy ve Správci dat. Nedokážu zodpovědně říct, jak je záznam přesný a spolehlivý. S touto funkcí zatím mnoho zkušeností nemám, každopádně nastavení obsahuje opravdu velmi mnoho zajímavých parametrů, tak aby si záznam každý mohl vyladit podle svého. Navíc si lze při záznamu zobrazovat aktuální statistiky a grafy.


Body zájmu

Funkci, kterou asi většina uživatelů Locusu zná a používá je práce s Body zájmu. Osobně oceňuji především možnost ukládat Body zájmu do jednotlivých kategorií,. které si sama vytvořím a pojmenuji. Na mapě se mi tak zobrazí jen ta skupina bodů, kterou právě potřebuji. Se zobrazenými body je možné dále pracovat, kliknutím na vybraný bod se zobrazí možnosti. Jsou to např. navádění na bod, editace bodu přímo na obrazovce, zobrazení bodu pomocí Street view. Každá z možností nevyžaduje víc, než dva kliky, takže žádné složité nastavování, než doskáčete k požadovanému nastavení. A to se týká téměř všech funkcí, které jsem v Locusu vyzkoušela.


POI alert

Další funkcí, která by se vám mohla hodit je POI alert. Možnost nastavení zvukového upozornění na bod. Vzdálenost, při které vás má POI alert upozornit, si nastavujete sami. Tuto šikovnou pomůcku využijete například při jízdě vlakem, nemusíte hlídat čas a zastávky – Locus vás jednoduše pípnutím upozorní, že se blížíte do cílové zastávky. Občas se ale podívejte, zda je zapnutá GPS, jinak se na vás Locus vykašle…


My Maps

Ti, kteří rádi pracují s Google My Maps ocení možnost jejich prohlížení v Locusu. Navíc Locus jako jediná aplikace (aspoň o žádné jiné momentálně nevím) umí Google My Maps přímo v telefonu také editovat. Na mém telefonu Motorola Milestone, verze 2.1 mám občas problém s načítáním map, ve verzi 2.2 by už to podle vývojáře mělo být naprosto v pořádku.


Parkování

Funkci Parkování využijí hlavně ti, kteří po hodině strávené v nákupním centru nevědí, v jakém patře, natož úseku zaparkovali v obřím parkovišti nebo pro ty, kteří si zaplatili parkování a nechtějí hlídat čas. Nastavení je rychlé a srozumitelné. Zadáte čas v který jste zaparkovali, popis, za jak dlouho vás má Locus upozornit, také si můžete místo pro lepší orientaci v rámci nastavení funkce Parkování vyfotit.


Geocaching

Pro fandy Geocachingu je aplikace Locus jako stvořená. Než vyrazíte ven, doporučuji stáhnou jen oblast definovanou pomocí zobrazených bodů na mapě. Je to rychlejší a nestane se vám, že narazíte na nějaké omezení stahování map. Nenechte se odradit dialogem, který se vám zobrazí před stahováním definovaných oblastí, upozorní vás to na omezené stahování mapy na 25.000 dlaždic denně. Tento dialog se zobrazuje pokaždé, přestože limit pro stahování nepřekročíte. Směle tedy můžete pokračovat ve stahování (a i kdyby, ve stahování lze pokračovat další den). Nastavení je jednoduché, informace k jednotlivým keškám rychle dostupné. Praktická pomůcka je možnost předvyplnění field notes, takže žádné zdržování v terénu. Geocaching doplňují moc pěkné a originální ikonky.


WMS Služby – pro milovníky statistik

A nakonec moje oblíbená funkce – WMS Služby tj. informace, statistiky, které zdarma poskytují instituce a úřady. WMS si můžete jako vrstvu na mapě zobrazit přímo v Locusu. V aplikaci je pro inspiraci seznam několika WMS služeb, např. Katastrální mapy nebo Atlas životního prostředí, který osobně doporučuji, pokud vás zajímá třeba znečištění ovzduší, hustotu obyvatelstva, radonové riziko a mnoho dalších užitečných a hlavně zajímavých informací.


Závěrem

Locus si pravděpodobně většina uživatelů neoblíbí ihned, bude to chvilku trvat. Aspoň u mě to tak bylo. Je to dáno tím, že na první pohled nevypadá tak jednoduše a intuitivně, jaký se po chvíli dozvíte, že ve skutečnosti je. Netýká se to samozřejmě všech funkcí a nastavení, nerada bych si to u autora rozházela, ale některá nastavení jsem nepochopila dodnes. Zřejmě jsou jen pro opravdové mapové znalce a fajnšmekry a mně zůstávají zapovězené. Locus podle mého názoru nasadil laťku ostatním turistickým aplikacím velmi vysoko, je to dáno mimo jiné tím, že autor komunikuje s uživateli na fóru a reaguje na každý námět či kritiku a snaží se aplikaci co nejvíce přizpůsobit potřebám a přáním svých uživatelů, kterým tímto dává najevo, že si jejich zájmu váží. Doufám, že mu to vydrží i nadále a bude nás stále překvapovat nápaditostí, praktičností a novými možnostmi tak, jako doposud.

A dvě pěkné obrazovky na závěr

 

Locus
menion.asamm
Verze1.8.9 (14. 6. 2011)
Velikost3,5 MB
1.6+


Zdarma


96,31 Kč

 

Komentáře

dkas

dkas

16.6.2011 14:46

Pokud se nepletu, aby se daly využívat všechny mapy z obrázku (Správce map), musí se stáhnout addon, který tam tyto mapy povolí. Oficiálně to ale nejde… Jinak záznam trasy je docela přesný a ukazuje, to co má (získává data z GPS)

Libb76

Libb76

16.6.2011 14:49

Ad stahování offline map – jde nějak zařídit, aby se nezačaly stahovat v době, kdy jsem připojený na 3G, ale aby se stahovaly jen přes wi-fi?

Aloha

Aloha

16.6.2011 15:39

Offline mapy si stahujes manuálně, tedy kdy chceš…

Pukemon

Pukemon

16.6.2011 15:42

Stahování si vylíte Vy sám – ručně si vyberete, co vás zajímá a jaká měřítka se mají stáhnout. Takže si zkrátka navolte mapy ke ztahování v momentě, kdy jste na WiFi.

Kuba

Kuba

16.6.2011 16:16

Mohl by mi někdo říci více k tomu jak se dá provozovat geocaching přes Lucus. Mám jen free verzi. třeba to bude tím. :)

Jiří

Jiří

16.6.2011 16:37

Doporučil bych spíše Orux maps:
– je zdarma
– funkčně je na tom minimálně podobně, spíš líp
– umí česky

https://market.android.com/details?id=com.orux.oruxmaps&feature=search_result

Ondřej

Ondřej

16.6.2011 16:43

My Maps umí překvapivě editovat My Maps Editor by Google :)

jet

jet

16.6.2011 18:25

locus je spicka ve sve kategorii, pouzivam ho na vyletech na kole v kombinaci s mtb cr mapou…

zog

zog

16.6.2011 19:27

Doporučuji jedna z best apps a stále se lepší.

JohnyAsbest

JohnyAsbest

16.6.2011 19:41

mno, něco tak složitého jsem ještě nezažil. Ovi mapy nebo google mapy forever.

menion

menion

16.6.2011 20:54

– no pokud vim tak My Maps Editor byl stazen z marketu nekdy v lednu a od te doby se uz neobjevil. uz tehdy jsem ho zkousel a nefungoval a vzhledem k tomu ze My Maps uz nejsou officialne podporovane, predpokladam ze se uz asi neobjevi
– komplikovanost … vec nazoru. Jsem si ale jist ze pokud tomu das 15 minut, zjistis ze to vubec komplikovane neni
– funkcnost – to je taky vec nazoru, dle toho co hledas a potrebujes ale jsem si jist ze zminovany program vice funkci nema, locus je taky cesky a free verze se da bez problemu pouzivat

drowned

drowned

16.6.2011 21:46

Výborná aplikace. Používám Locus ve spojení s C:GEO na geocaching a je to paráda.
Komplikovanost – jak píše autor Menion, chce tomu dát opravdu pár minut a Locus si zamilujete.

Petr Jung

Petr Jung

17.6.2011 7:47

Locus PRO je první aplikace, kterou jsem si kdy koupil. Považuji ji za naprosto špičkovou.
Také ji používám s C:GEO na geocaching k NAPROSTÉ spokojenosti (mapy MTB a Shocart)
Komplikovanost – s tolika možnostmi a fcemi je Locus velmi přehledná, těžko lze od ní očekávat jednoduchost aplikace, která nic neumí.

bambusatko

bambusatko

17.6.2011 8:08

Rád bych se stal uživatelem Locusu…nyní používám Trekbuddyho a tuším, že oproti němu má Locus spoustu praktických věcí navíc…jak už ale naznačuje autorka tohoto článku je pro mě těžký si Locus osvojit a začít ho pravidelně používat…i když jsem se docela snažil, zatím mi to s Locusem moc nejde…uvítal bych podrobnou nápovědu k programu v češtině (zatím jsem jí ani na stránkách programu neobjevil)…nejvíc by mě zajímalo:
1) jak dostat body zájmu do telefonu (nějaký hromadný import), to se týká i seznamu keší s listingem…

věřím, že Locus je skvělá aplikace, ale zatím jsem ve stádiu, kdy je pro mě uživatelsky nepřívětivá…:-)

Jirka

Jirka

17.6.2011 10:15

Ahoj stáhl jsem si zatím free verzi abych si to trochu osahal, ale docela se v tom ztrácím. Rád bych to využíval společně s c:geo, ale problém je ten, že v locusu vůbec nevím jak spustit navigování… maximálně mi to spustilo google navigaci. Mohl by někdo říct jak se pomocí této navigace jednoduše dostat z bodu A do bodu B a případně jak to pak využiju pro geocaching? Mám na mysli kde je schovaná funkce pro něj ( předpokládám že je jen v plné verzi) Plnou bych si rád koupil, ale dokud s touto navigací nebudu kamarád, tak se mi kupovat nechce.

Díky za rady

KRoman47

KRoman47

17.6.2011 19:56

To ovládání je opravdu složitější, začal jsem hledat kompas, ale nemůžu ho tam nikde najít (jako je na obrázku v článku), tak mi to docela vrtá hlavou. Kde ho tam najdu?

drowned

drowned

18.6.2011 0:21

Mrkněte na stránky Locusu: http://locus.asamm.cz/?page_id=345&lang=CZ

drowned

drowned

18.6.2011 0:23

Hodně se dá zjistit i na fóru http://forum.asamm.cz/viewforum.php?f=28

KRoman47

KRoman47

18.6.2011 11:39

Právě tam jsem hledal jako první, online manuál, akorát jsem docílil natáčení mapy, ale samotný kompas nikde, i když je zapnutý, to jsem zkoušel ťápat snad na vše.

Menion

menion 0

18.6.2011 16:41

Zdravím, za chybějící manuál se trošku omlouvám. Chápu že aplikace začíná být s přibývajícím množstím funkcí malinko složitější, ale jsem si jist že jde jen o to podchytit základní princip. Na manuálu pracuju ale jde to pomaleji než bych čekal

– takže kompas :) – jeho pointa je navádět na nějaký bod, takže buď kliknutím na bod na mapě nebo dlouhým stiskem na místě na mapě a klikem na adresu se objeví “obrazovka bodu” kde v jednom ze spodních menu je tlačítko kompas. Druhá možnost je nastavit si kompas na pravý panel přes hardwarové tlačítko menu na mapové obrazovce v položce “nástroje”.

– jinak Jirko, ten program neumí navigaci hlasovou, je to pro turistiku. Takže je tam napříklůad funkce která ti umožní nakreslit si vlastní trať, nebo si ji nechat vyočíst přes OSM online službu, nebo si tam můžeš naimportovat vlastní KML či GPX trať no a podél ní se pak nechat navigov at ale jakoby jen šipkou ukazující směr a vzdálenost k dalšímu bodu.

– jinak prostě jakékoliv problémy nebo nejasnosti, tak napište na to locusí fórum nebo mě na mail a já určitě do dne max. dvou odpovím …

John

John

2.7.2011 14:27

Velice dobrá aplikace, po vyzkoušení lite verze uvažuji o koupi. Na bývalém SE C702 jsem využíval pro mé cyklovyjížďky Trekbuddy a po přechodu na android (Motorola Defy) jsem ho také nějakou dobu provozoval. Nicméně bez klávesnice je TN skoro nepoužitelné. V Locusu jako začátečník víceméně tápu, metoda pokus omyl atp =) . Nějaký slušně zpracovaný návod či manuál kde bude většina věcé popsána by se hodil. Poté bych neváhal aplikaci zakoupit

Wolf

Wolf

2.7.2011 15:44

Locus je samozřejmě naprosto úžasnej, autora obdivuju.
Nevíte, kde sehnat do aplikace nějaký vodácký mapy? Za týden jedu na Sázavu, takže by se třeba hodilo jako rychlý doplněk k papírové mapě.

Pista

Pista

20.1.2012 20:42

Mám problém s použitím “addon Map Tweak”. Po spuštění se automaticky nahraje web Paypalu a dál se nemohu dostat. Poradí mě někdo? Jinak je Locus sofistikovaná aplikace.

Martin

Martin

1.2.2012 19:00

Locus jsem si koupil na androidmarketu. Co se týče zobrazovaných cest při turistice např. v lese, tak je docela dobrý (na rozdíl např. zkoušeného sygicu, kde lesní oblast zobrazí jako velké zelé nic, což je opravdu úžasný), ale mám problémy s tím, že přibližuje v rozmezí 0-55m, jakmile oddálím na 100 metrů, tak v devíti z deseti případů navigace spadne a celkově často padá při snaze o přiblížení či oddálení, což mě vyloženě… Nejvíce mě mrzí, že ze zkoušenou free verzí jsem takové problémy neměl a jelikož se mě líbila, řekl jsem si, že podpořím vývojáře a koupím si placenou, s kterou mám teď takové prblémy :-( Může někdo poradit?

pawe

pawe

5.2.2012 0:25

Pista: Mám stejný problém(s použitím „addon Map Tweak“),už jsi to nějak vyřešil?

Radek

Radek

5.8.2012 8:56

Chtěl bych pozdravit autora programu a dovolím si dva laické dotazy.

1) existuje někde český návod?
2) Když už mám označnu keš v offline mapě, kterou jsem si uložil- umí to navigovat po cestách k této keši z místa kde jsem? JAK?

Milan

Milan

19.9.2012 19:05

Koupil jsem si Locus pro a než jsem ho mohl použít, tak mi museli vyměnit
základní desku u mobilu. Jak znova zlegalizovat. Na marketu píše, že ho mám nainstalován…

tomas

tomas

16.1.2013 12:30

Ako to, že nepodporuje navigaciu?
A funkcia “navigate to” je k comu?
A este otazka, aky je rozdiel medzi navadzanim a navigovanim?

Petr

Petr

19.2.2013 8:46

Zdravím, nemohl by mi někdo poslat funkční návod jak používat v Locusu ty WMS mapy? Ideální katastrální mapy ČR. Už si s tím hraju nějaký pátek a jediné, čeho jsem dosáhl je, že je umím stáhnout do PC pomocí programu “MapRequest” (ale podle mě jsou mírně zdeformované) z linku http://wms.cuzk.cz/wms.asp. Díky moc – hoki2@centrum.cz

jirisa

jirisa

2.2.2014 0:58

Vážení,již téměř rok mám program LOCUS PRO.Ještě jsem podle nej neujel jediný kilometr.Neobrazí se mi v PC na kartě,ani na phone,nemohu zadat své oblíbené GPX.Mapy SmartMaps mi zobrazí,ale nedokážu podle nich navigovat.Na adrese výrobce,v obrovském domě v Praze 4 na Kamíku firmu nikdo nezná.Na oficiální žádost o podporu nikdo nereaguje.Slušný návod se nikde nenalézá.Přez kladné komentáře musím dát pět -.jirisa

jirisa

jirisa

2.2.2014 1:04

Dodatek k předchozímu příspěvku.Pokud pro mně máte nějaké řešení,napište na jirisa@atlas.cz…..děkuji jirisa

Tomas

Tomas

17.2.2014 11:39

Ahoj, mám dotaz jak co nejrychleji a nejjednodušeji změřit vzdálenost dvou libovolných bodů na mapě. Předpokládejme že jsem v terénu, mám Locus Pro + vektorové mapy a zajímala by mě vzdálenost od mé polohy (určené GPS) k příští křižovatce a druhá vzdálenost od příští křižovatky k začátku nejbližší obce. Jak optimálně postupovat?

Sutrserpa

Sutrserpa

29.6.2014 17:40

Mám Locus Pro a offline mapy. Navigace do mých vlastních bodů funguje výborně, ale nefunguje pokud nemám připojení k internetu buď přes sim kartu nebo Wifi. Jinak se objeví hláška – nelze navázat spojení. V nastavení mám vše co je k nabídnutí offline.

Menion

Menion

29.6.2014 17:42

Zdravím Sutrserpa,
bohužel Locus a offline navigace si stále moc nerozumí. Takže pokud hlasová navigace v Locusu – tak bez internetu to nepůjde. Jedině spočítat před výletem a pak podle vypočtené trasy jet (bez možnosti přepočtu)

Anthony

Anthony

17.10.2014 21:17

Chtěl bych se zeptat zda se dá na sony xperii Z android 4.4kit kat přesunout mapy na paměťovou kartu, nevím jakým způsobem toho docílit ve vnitřním uložišti mám málo místa na mapy a tak bych chtěl přsunout celou složku všech souborů na paměťovou kartu. Díky pokud by někdo poradil….

Petr

Petr

1.4.2015 22:32

Ahoj, jak jsi napsal, locus si nerozumí s off-line hlasovou navigací. Hlas je mi vcelku ukradený, ale dokáže navigovat alespoň graficky? Už ho používám par let v pro verzi, záznam trasy super, po předem připravených trasách nebo trasách stažených z wikilogu taky paráda, ale navigovat z bodu na bod fakt bez netu nejde, nebo delam něco blbě? Jak to řešit třeba v Makedonii, kam se letos chystám? Není to zrovna dobře zmapovaná destinace profláknutými automobilovými navigacemi. Dík za redakci

Menion

Menion

1.4.2015 22:38

Zdravím. I po těch letech, offline navigace v Locusu v nějaké profi verzi neexistuje. Jsou dvě alternativy v podobě aplikace BRouter (na Google Play) a nebo GraphHopper (zatím jen na Locus fóru), nicméně i tak bych na ně tolik nespoléhal. Pokud osobně někam jedu a vím, že internet nebude a navigace (vysloveně hlasová navi) bude třeba, beru sebou raději i MapsFactor navigator, který mezeru v Locusu celkem spolehlivě vyplní. Toť můj názor.

Sim

Sim

14.7.2015 10:44

Ahoj, za dva tydny se chystam do Slovinska (+ okoli) a tak jsem zacal resit, jak a v cem zobrazit v telefonu trasy a body na “moje mapy” z guglu. Mam to vyexportovany do .kml a resil jsem, jaka offline navigace to umi nacist. Byl mi doporucen Locus, ktery tato data sice nacte a zobrazi, ale zatim mi prijde, ze je to tak jediny, co s nimi umi (bavime se o offline rezimu). Doporuceny MapFactor mam taky, sice navigovat offline umi, ale … jaksi nenacte zase .kml data.
Zatim jediny, co mi nacetlo data, je MAPS.ME … ale tam mi prijde, ze jsou zase mapovy podklady takovy dost zjednoduseny.
Napada nekoho, jak to rozumne zkombinovat?

RSS (komentáře k článku)