TOPlist

Co je Google Lens? Zná (skoro) vše, co vidíte či vyfotíte

Co je Google Lens

Společnost Google má na svém kontě celou řadu velmi užitečných služeb, z nichž některé téměř bez výhrad používají miliony lidí po celém světě. Mezi šikovné a pokrokové nástroje, na nichž by se momentálně jen těžko hledaly nějaké významnější chyby a přitom se vydaly po téměř neprošlapané cestě a pro mnohé konkurenty je velkou inspirací, patří Google Lens. Ve zkratce jde o chytrého asistenta, který umí zanalyzovat téměř vše, co se objeví na displeji vašeho počítače či telefonu, případně před fotoaparátem. Pojďme si jej ale představit podrobněji…

Co je Google Lens a co přesně umí?

Google Lens (anglicky „objektiv“) byl od počátku nástrojem, který má s pomocí umělé inteligence a dat ze strojového učení primárně rozpoznávat různé objekty na fotografiích. Stal se tak v roce 2017 neoficiálním náhradníkem za velmi podobnou aplikaci Google Goggles. V dnešní době však už neslouží jen k identifikaci tenisek, rozpoznání plodu na stromě nebo odlišení ras u psů. Seznam jeho schopností se během několika málo let velmi rozrostl. Stejně jako počet míst, kam jej Google implementoval. Co o funkcích říkají přímo autoři?

How Google Lens helps you search what you see | Search

How Google Lens helps you search what you see | Search

Oficiální popis od Google

Google Lens je sada výpočetních funkcí založených na obrazovém vstupu, která dokáže porozumět tomu, na co se díváte, a tyto informace využít ke zkopírování nebo přeložení textu, určení rostlin a zvířat, prozkoumání lokalit nebo nabídek, objevování produktů a nalezení vizuálně podobných obrázků nebo provedení jiných užitečných akcí. Umožňuje vyhledávat, co vidíte. S použitím fotky, vašeho fotoaparátu nebo téměř jakéhokoli obrázku aplikace Lens dokáže vyhledat vizuálně podobné obrázky a související obsah a zobrazit výsledky z celého internetu.

Schopnosti Google Lens

Inspirace pro styl – Zaujal vás nějaký outfit? Nebo křeslo, které se vám dokonale hodí do obýváku? Inspirujte se podobnými módními kousky, nábytkem či bytovými doplňky, aniž byste museli psát, co hledáte.

Google Lens rozpoznávání móda oblečení nakupování

Kopírování a překládání textů – Překládejte text v reálném čase z více než 100 jazyků. Nebo z obrázku zkopírujte odstavce, sériová čísla a další obsah a pak je vložte do Chromu v telefonu nebo na počítači.

Pomoc s domácím úkolem – Nevíte si s něčím rady? Teď můžete rychle najít články, videa a další výsledky vyhledávání, které vám pomůžou s matematikou, dějepisem, chemií, přírodopisem, fyzikou a dalšími předměty.

Google Lens rozpoznávání vzorce matematika úkoly

Identifikace rostlin a zvířat – Zjistěte, co to má vaše kamarádka doma za květiny nebo jakou rasu psa jste viděli v parku.

Google Lens rozpoznávání rostliny zvířata

Kde je Google Lens k nalezení?

I když je ke stažení i samostatně, současné době jde v prvé řadě o běžnou součást základní mobilní vyhledávací aplikace Google (pro Android i iOS). Jeho ikonku s barevným fotoaparátem najdete jak na konci vyhledávacího pole, tak i případně ve widgetu. Na tomto místě je tedy velmi rychle k dispozici na jedno či dvě klepnutí prstem na displej. Nástroj umí pracovat jak s právě pořízeným snímkem, tak i fotografiemi či screenshoty uloženými v zařízení.

Tip: Ulehčíte mu práci, když bude vědět, kde jste

Pokud aplikaci Lens povolíte používat svou polohu, využije tyto informace k zobrazení přesnějších výsledků – například při určování míst nebo orientačních bodů. Proto například, pokud jste v Paříži, aplikace Lens bude vědět, že je pravděpodobnější, že se díváte na Eiffelovu věž spíše než na podobnou konstrukci jinde na světě.

Google Lens
Google Lens
Google
Google

Lens je dále k nalezení například i v mobilních aplikacích Fotky Google, kde klepnutím na tlačítko umí analyzovat snímky rovnou při procházení v galerii, a Překladač Google, kterému pomáhá s překlady z fotek a nově při tom umí třeba i napodobit původní písmo a podkreslit ho původní barvou.

Google Lens už má své místo také v desktopovém prohlížeči Chrome, ve kterém umí nad rámec běžných funkcí třeba i najít původ obrázku. I na počítači je schopný pracovat jako analyzátor snímků, které máte uložené v zařízení. Konkrétně přes službu Google Images. Nedávno Google oznámil, že Lens ještě nabude na významu díky kombinovanému vyhledávání, které skloubí vizuální i textové vstupy od uživatelů.

Google kombinované vyhledávání multisearch Google LensGoogle kombinované vyhledávání multisearch Google Lens

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jaké máte dosavadní zkušenosti s Google Lens?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)