TOPlist

Co je Airbnb a jak díky této službě můžete ušetřit za ubytování?

co je to airbnb

Pokud jedete na dovolenou, výlet nebo služební cestu, máte na výběr z mnoha možností, jak si najít a zajistit ubytování. Aktuálním fenoménem je Airbnb – služba, která spojuje majitele nemovitostí a zájemce o krátkodobý pronájem. V tomto článku se pokusíme vysvětlit její základy a ukázat vám, jak díky ní můžete ušetřit.

Obsah článku o Airbnb

Co vlastně je Airbnb?

Airbnb je služba, za kterou stojí americká společnost A‌i‌r‌b‌n‌b‌,‌ ‌I‌n‌c‌.‌, založená v roce 2008. Středobodem veškerého dění je webová stránka airbnb.com, která je v Česku přesměrována na lokální doménu airbnb.cz.

Středobodem je stránka Airbnn.comStředobodem je stránka Airbnn.com

Na jedné straně stojí pronajímatelé (označovaní jako hostitelé), kteří dávají k dispozici svou nemovitost. Může se jednat o pokoj v rámci bytu, celý byt, případně i celý dům. Rezervace i veškerá další komunikace pak probíhá prostřednictvím služby Airbnb, která je garantem, že vše proběhne tak, jak by mělo. I z tohoto důvodu se nedoporučuje komunikovat se druhou stranou jiným způsobem.

Dá se tedy říci, že Airbnb funguje jako „online tržiště“ na kterém se setkávají lidé, nabízející a poptávající ubytování. Provozovatel vydělává na tom, že si z každé realizované rezervace strhává určité procento.

Airbnb na mobilu

Airbnb samozřejmě kromě webové verze nabízí také mobilní aplikaci, a to jak pro Android, tak i pro iOS. V ní můžete prakticky odkudkoli, kde máte internetové připojení, hledat ve více než 600 000 nabídkách ve více než třiceti tisících městech po celém světě.

Z pochopitelných důvodů je pro vstup do aplikace vyžadována registrace. Přihlásit se můžete přes Facebook, účet Google, Weibo, nebo je možné registrovat se jménem, e-mailovou adresou a heslem. Protože používat Airbnb mohou jen uživatelé starší 18 let, je požadováno také zadání data narození.

Pak už se ocitnete v rozhraní aplikace, kde první místo patří logicky vyhledávacímu poli. Do něj budete zadávat destinaci, v níž se hodláte ubytovat. Pomocí tlačítek pak můžete definovat termín pobytu a počet osob.

Hledáme ubytování

Výsledkem je nabídka ubytovacích možnosti, přičemž u každé je indikováno, zda je nabízen pokoj (tj. budete sdílet byt či dům s jeho obyvateli), celý byt, nebo dům. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena, která je počítána za jednu noc.

Po klepnutí na ubytování se dozvíte další podrobnosti – zpravidla je zde zmíněno dostupné vybavení, přibližná lokalita (přesnou adresu se dozvíte až po dokončení rezervace), časy příjezdu a odjezdu. Nechybí ani hodnocení hostů, kteří se v daném místě ubytovali před vámi. Těm doporučujeme věnovat velkou pozornost – často se v nich dozvíte důležité, ale nezmíněné informace.

Pokud klepnete na cenu, dozvíte se její podrobný rozpis – tedy kolik činí sazby za ubytování, poplatek za úklid, servisní poplatek a celková cena se vším všudy. Souhlasíte-li, můžete se pustit do rezervace, sestávající ze čtyř kroků.

Rezervace ubytování

V prvním kroku přichází shrnutí základních parametrů – tedy času příjezdu a odjezdu, podmínky pro ubytování a další pravidla. V další části je nutné odpovědět na případné otázky pronajímatele.

Třetím krokem je potvrzení telefonního čísla. To dostane hostitel, aby vás mohl v případě potřeby kontaktovat. Číslo je ověřováno zasláním čtyřmístného kódu v SMS, nebo prostřednictvím telefonátu.

Platbu lze provést platební kartou, nebo přes PayPal a strhává se hned po potvrzení rezervace. V každém případě doporučujeme důkladně prostudovat podmínky storna pro situaci, že byste museli svou cestu zrušit. Většinou lze až dva dny předem zrušit pobyt bez jakýchkoli sankcí a peníze dostanete zpět.

Jdeme bydlet

Po dokončení rezervace obdržíte e-mailem i v aplikaci potvrzení a instrukce, včetně přesné adresy, kde budete bydlet. Zpravidla pak následuje další komunikace s hostitelem, kde se domluvíte na podrobnostech, jako je přesný čas příjezdu, případně způsob kontaktu na místě.

V den příjezdu na vás obvykle hostitel bude čekat, aby vám předal klíče. Přímo z aplikace můžete komunikovat přes interní textové centrum, nebo můžete druhé straně zavolat a domluvit se operativně.

Po ukončení pobytu dostanete možnost hodnotit svého hostitele a jím poskytnuté ubytování. Můžete poskytnout jak soukromou zpětnou vazbu, kterou uvidí jen hostitel, tak veřejný komentář pro budoucí hosty. Stejně tak vás bude hodnotit pronajímatel.

Resumé

Sami jsme byli ubytováni přes Airbnb hned v několika lokalitách: v Bratislavě, v Praze a na Hradecku. Ve všech případech vše fungovalo takřka dokonale, nikdy jsme nenarazili na žádný zádrhel či problém. Bez výjimky jsme byli spokojeni s úrovní nabízených bytů a jejich vybavením.

Takto jsme například přes Airbnb bydleli v PrazeTakto jsme například přes Airbnb bydleli v Praze

Proti hotelu hovoří ve prospěch Airbnb o něco nižší ceny, byť zejména ve velkých městech už není rozdíl tak markantní, jak tomu bývalo v počátcích. Na rozdíl od malého hotelového pokoje však můžete mít k dispozici prostornější a často i moderněji vybavený byt.

Pro někoho možná bude problémem platba předem, ale takto prostě současné služby fungují. Stejně, jako v čínských e-shopech nenakoupíte na dobírku, se prostě neubytujete bez toho, abyste museli zaplatit předem.

Airbnb
Airbnb

Ubytovali jste se někdy přes Airbnb? Podělte se o zkušenosti!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)