Komu patří pozemek či dům? Aplikace Katastr nemovitostí zná odpověď

katastr-nemovitosti-aplikace

Chcete vědět, komu patří dům či pozemek, případně jestli jsou na něm vázána nějaká věcná břemena? V Obchodě Play najdete přinejmenším tři programy, zabývající se tímto tématem. Nejnověji aktualizovaná je aplikace Katastr nemovitostí od Karla Kolmana.

Obsah článku

Co aplikace slibuje?

Popisek v Obchodě Play je u programu Katastr nemovitostí velice stručný. Uvádí jen, že jde o mobilní verze webu katastr2.cz a jmenuje následující funkce:

 • Zobrazení katastrálních map
 • Hledání dle adresy
 • Odkazy do katastru nemovitostí
 • Další vrstvy z katastrálních map (věcná břemena)
 • Náhled do katastru dle aktuální polohy v terénu

Jak Katastr nemovitostí funguje v praxi?

Po prvním spuštění aplikace požádá o přístup k poloze – pokud jí ho povolíte, budete se moci přesunout na aktuální pozici jedním klepnutím na tlačítko v mapě. Jako první doporučujeme nastavit si, co vlastně chcete v mapě vidět. K tomu slouží tlačítko v panelu nástrojů, evokující svým symbolem obrázkovou galerii.

Na výběr jsou následující mapové vrstvy, které můžete de/aktivovat pomocí zatržítek:

 • Katastrální mapy
 • Věcná břemena
 • Definiční body parcel
 • Definiční body budov
 • Pozemkový katastr
 • Podrobné body

V kontextové nabídce pak najdete ještě možnost přepnout z klasických mapových podkladů na satelitní snímky, přičemž pro tyto účely jsou využívány Mapy Google.

Pak již můžete začít studovat katastr nemovitostí. Zde je vhodné upozornit, že katastrální mapy se začnou vykreslovat až od určité úrovně přiblížení, což je poměrně logické. K vyhledání konkrétního místa lze použít vyhledávač, případně si pomocí tlačítka v mapě můžete nechat zobrazit aktuální pozici.

Podržením prstu na domě či pozemku zobrazíte jeho adresu v plovoucím okně. Když na toto okno klepnete, otevře se ve webovém prohlížeči stránka Nahlížení do katastru na webu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Zde se dozvíte další podrobnosti, jako je číslo parcely, výměra, typ parcely a vlastník nebo vlastníci.

Resumé

Aplikace Katastr nemovitostí je velmi jednoduchá, nebojíme se říci přímo prostá. Její grafické rozhraní sice působí lehce zastaralým dojmem, nicméně i tak dokáže snadnou cestou poskytnout všechny informace, které byste mohli potřebovat. Kladem je také možnost zapnout si jen ty mapové vrstvy, které vás zajímají.

Program je v Obchodě Play od června roku 2014 a za bezmála pět let své existence zaznamenal více než sto tisíc stažení. Instalační balíček velký jen 1,1 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším. Katastr nemovitostí je k dispozici zdarma, bez jakýchkoli nákupů v aplikaci, obsahuje pouze reklamní proužky.

Katastr nemovitostí
Katastr nemovitostí

Využili jste někdy možnost nahlédnout do katastru nemovitostí?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)