Displej čitelný na slunci: Několik tipů, jak zlepšit čitelnost displeje

Mobil - čitelnost displeje na slunci

Mobilní telefony už dávno nejsou jenom o volání a psaní SMS, a čím chytřejší jsou, tím více je můžeme využívat. Ať už na hry, čtení SvetAndroida nebo třeba i psaní emailů a textů, jako to teď dělám já. Ale když vytáhnete telefon na slunci, často nevidíte nic nebo sotva polovinu z toho, co potřebujete. Přitom existují celkem snadná řešení, jak zvýšit čitelnost displeje na přímém slunci. Ta základní si představíme, a pokud máte další tipy, neváhejte se s námi podělit v komentářích.

Čitelnost mobilu na slunciSrovnání staršího Samsungu, HTC a iPhonu

Osobně vídám celkem často lidi, kteří sjíždí sociální sítě (nebo jiný obsah), zatímco čekají na MHD. Jo, jenže slunce je nepříjemné v mnoha směrech, a tak si buď zakrývají displej rukou, nebo na něj koukají z 10cm vzdálenosti (a to doslova). Potají občas nakouknu, jestli jim ten displej aspoň trochu svítí …no málokdy.

Čitelnosti displeje pomůže zvýšený jas

Úplně první a nejjednodušší pomocí je zvýšit jas. Ať už se jedná o telefony s Android OS nebo iOS, mají funkci automatického jasu, která uzpůsobuje svítivost obrazovky okolnímu světlu. Nastavovat jas ale samozřejmě můžete i ručně – stačí seshora displeje stáhnout “panel rychlých akcí” a na posuvníku jas snížit nebo zvýšit. Vyšší jas je sice nepříjemný na oči, ale ve dne a ke všemu na slunci nebudou vyšším jasem příliš zatěžovány. Zato se bude telefon ovládat mnohem pohodlněji, protože na něj uvidíte.

Telefon - displej na slunci - zvýšený jas

Tvrzené sklo/fólie zlepší čitelnost displeje na slunci

Tvrzená skla jsou dnes téměř nutným doplňkem chytrých telefonů. Většinou nenápadná, třeba 3D skla se často neliší barvou ani leskem rámečku. Vedle nich ale existují také tvrzená skla se speciální úpravou, která eliminuje dopady slunečních paprsků a dělá čtení displeje příjemnější. Někdy zůstává sklo krásně průhledné, některá “lepší” však můžou být zbarvena do černa. Novinkou jsou pak tzv. ledová skla, jejichž matný povrch eliminuje odrazy slunečních paprsků o něco více.

Změňte barvu prostředí a upravte zobrazení textu

Někomu se lépe čte, když má nastavený tmavý režim / překlopené barevné schéma. To zařídíte v Nastavení > Chytrá asistence > Usnadnění > Překlopení barev. Ale hezky to vypadá fakt jenom u textu (třeba e-knihy). Plocha, fotografie i vše ostatní vypadá, no …divně. Desítky aplikací ale už teď nabízí tmavý režim, který v budoucnu zavítá do celého Androidu Q.

Čtení mobilu na slunci - tmavý režim

Výše zmíněné způsoby by měly pomoci s čitelností displeje na slunci nezávisle na tom, jestli máte telefon za 20 000 Kč nebo 3 000 Kč. Řada zdrojů ukazuje, že jsou lepší AMOLED displeje, z některých testů naopak vyšel nejlépe LCD displej. Je to ale velmi subjektivní a záleží na „kvalitě displeje“. Vlajkové lodě jako je Samsung Galaxy S10 si tak může vystačit pouze se zvýšením jasu, zatímco několikrát levnější mobil bude potřebovat třeba zmíněné ledové sklo.

Máte tipy, jak zlepšit čitelnost displeje?

Zdroj: usatoday

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)