Menu

Raději čistý Android, nebo nadstavbu? (Víkendová hlasovačka)

Naprostá většina výrobců telefonů s Androidem využívá možnost upravit prostředí systému podle svých představ – v takovém případě mluvíme o grafické nadstavbě. Google, ale i několik dalších producentů smartphonů, však nabízí Android v téměř nezměněné podobě. Co je z pohledu zákazníků lepší – máte raději čistý Android, nebo nadstavbu?

Obsah článku

Nadstavba jako přidaná hodnota?

Vzhledem k tomu, že Android je systém s otevřeným zdrojovým kódem, může prakticky kdokoli provádět jeho úpravy. Toho často využívají výrobci ke změně vzhledu a funkčnosti podle svých preferencí, a vyvíjejí vlastní nové ROM. Základní vrstvou však zůstává OS Android.

Výrobci upravují prostředí Androidu především z důvodu, aby mohli poskytnout uživatelům další funkce a různé způsoby usnadnění, které v čistém Androidu nenajdou. Součástí bývá také sada vlastních aplikací, kterými výrobce alternuje či doplňuje softwarový balík Googlu.

Telefony Samsung mají nadstavbu Experience

Telefony Samsung mají nadstavbu Experience

Nadstavby a čistý Android se často vzájemně ovlivňují – užitečné funkce, které původně nabízely jen určití výrobci, se občas časem objevují v Androidu, a naopak nadstavby zpravidla implementují nejnovější možnosti a funkce, kterými Google vylepšuje svůj mobilní systém.

Prováděné změny se dotýkají nejen vizuální stránky, ale často také způsobů ovládání. Výrobci též provádějí různé optimalizace, jejichž cílem je zrychlení odezvy a zlepšení uživatelského zážitku. Díky tomu například poslední verze MIUI (vlastní firmware společnosti Xiaomi) dosáhla v benchmarku Master Lu z hlediska produktivity lepších výsledků než čistý Android.

Telefony Xiaomi s MIUI 10 podávají skvělé výsledky

Telefony Xiaomi s MIUI 10 podávají skvělé výsledky

Většina výrobců preferuje vlastní nadstavby

Je pravdou to, co tvrdíme v nadpisu – totiž že většina výrobců preferuje vlastní nadstavby. Snaží se tak zákazníkům nabídnout něco navíc, plus přinést to, nač jsou u dané značky zvyklí. Pojďme se podívat na seznam nadstaveb podle výrobců.

 • HTC – Sense
 • Huawei – EMUI
 • LG – UX
 • MEIZU – Flyme OS
 • Nubia – nubia UI
 • OnePlus – Oxygen OS
 • OnePlus pro Čínu – Hydrogen OS
 • Oppo – ColorOS
 • Samsung – Experience
 • Sony – Xperia UI
 • Vivo – Funtouch OS
 • Xiaomi – MIUI

 

Není pochyb o tom, že grafické nadstavby rozdělují uživatele na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco jedni kritizují vizuální „přeplácanost“ a subjektivní či dokonce objektivní zpomalení celého systému, druzí oceňují přídavné funkce, jež jsou pro danou nadstavbu specifické.

Telefony Google Pixel nabízejí prakticky úplně čistý Android

Telefony Google Pixel nabízejí prakticky úplně čistý Android

K výrobcům, kteří svým zákazníkům nabízejí telefony s čistým Androidem, patří v první řadě Google se svými Pixely. Relativně nedávno se přidala Nokia a Motorola. V rámci projektu Android One nabízí své telefony s Androidem v jeho původní podobě také několik dalších výrobců, přičemž k nejúspěšnějším patří Xiaomi s nedávno představenými modely Mi A2 a Mi A2 Lite.

Nevýhody nadstaveb

Dříve takřka jednoznačně platilo, že telefon s nadstavbou je vždy o něco méně výkonný než mobil bez nadstavby. Často to prokazovaly i reálné testy, srovnávající telefony se softwarem od výrobce a stejné modely, které měly v rámci Google Play Edition čistý Android. Dnes se to již tak jednoznačně říci nedá a vliv nadstavby na výkon je u některých výrobců minimální.

Nadstavby však často i zásadně mění způsob ovládání. Jedním z mnoha typických příkladů je obrazovka pro přijetí příchozího hovoru, která takřka u každého vypadá a funguje jinak. Právě na tomto příkladu si můžeme názorně ukázat, jak může být svoboda Androidu v podobě jeho modifikací kontraproduktivní.

Samsung Galaxy S9 přináší zajímavé vychytávky

Samsung Galaxy S9 přináší zajímavé vychytávky

Na jedné straně totiž může tato obrazovka nabízet další možnosti, které čistý systém nemá. Pro některé uživatele bude upravená verze patrně i srozumitelnější a intuitivnější. Jenže problém je v tom, že skoro každý telefon s Androidem v tomto směru funguje jinak, což činí potíže při přechodu na jinou značku nebo v případě používání dvou telefonů různých výrobců.

Z tohoto pohledu se dá říci, že uzavřenost iOS a jeho jednotnost přináší z pohledu uživatelů jednu zásadní výhodu: na každém iPhonu přijmete hovor, ale i provedete další operace jedním a tím samým způsobem. Na druhou stranu může někdo vnímat uniformní prostředí iOS jako mínus, zejména pokud se mu nelíbí, nebo z jiného důvodu nevyhovuje.

I na starších iPhonech může běžet poslední iOS

I na starších iPhonech může běžet poslední iOS

Jistě není bez zajímavosti, že když se čínský výrobce Xiaomi v únoru zeptal na Twitteru svých fanoušků, zda preferují čistý Android, nebo jeho vlastní firmware MIUI, bylo po více než 14 tisících hlasů 57 % respondentů pro čistý Android.

Raději čistý Android, nebo nadstavbu?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze: máte raději čistý Android, nebo nadstavbu?

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o svých zkušenostech s čistým Androidem a nadstavbami. Je něco, co nabízí nějaká nadstavba, ale v čistém Androidu by vám to chybělo? Nebo máte zkušenost s nadstavbou, která vás z nějakého důvodu neuspokojovala? Pusťte se do diskuze a dejte nám i ostatním čtenářům vědět, co si myslíte!

Výsledky ankety k 15. 8. 2018 12:30

Výsledky ankety k 15. 8. 2018 12:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda potřebujete v mobilu NFC. Převažující odpověď byla v tomto případě jednoznačná. Dvě třetiny ze 308 respondentů NFC potřebují a telefon bez této komponenty by si nekoupili. Proti nim stojí 29 %, pro které to není zásadní funkce a při výběru telefonu tak nehraje zásadní roli.

Potřebujete v mobilu NFC?

Potřebujete v mobilu NFC?

 

Komentáře

Mahtiel

Mahtiel 61

11.8.2018 8:49

Na Redmi Note 4 jsem přešla na čistý android a spokojenost. :) Nyní mám Huawei P20 lite a uvítala bych možnost odemknutí bootloaderu, který byl společností Huawei oficiálně bohužel již znemožněn. Pro mne MIUI bylo hodně přeplácané, EMUI tolik není, ale na druhou stranu chybí širší nastavení zvuku jako v případě MIUI. (Nejvíce jsem si ovšem libovala s nastavením zvuku přes Viper4Android.)

Mrtva_zizala

-22

11.8.2018 8:50

ted jsem resil presun dat do Nokie 3.1 u kamosa a uplne masakr, zadny brajgl, nic, cistoucko cisty Android. A tak to ma bejt u kazde znacky. A bezte to rict Sony,Sams,HuA… kybl howen tam nacpou, hlavne ze to rychle cpu utahne tak co by sme to tam nedaly…

LufyCZ

Lukáš Witpeerd 17

11.8.2018 9:23

Vždycky jsem preferoval čistý, ale Samsung Experience se hodně povedl.

Amaroun43

amaroun43 8

11.8.2018 9:30

U mě co se týče zrakového postižení jednoznačně čistý android. Používal jsem nadstavby a pro nevidomé takřka nepřístupné. U samsungu to jakštakš ušlo, ale u sonny xperia to byla hotová katastrofa. Proč bych si měl dohrávat do telefonu aplikace, které mi zvedají hovor sami když mohu mít čistý android, bez nadstavby a plně přístupný pro zrakově postižené. Teď mám nokii a naprostá pohoda. Budu si kupovat nový telefon a čistý android u mě je nejdůležitější hledisko, sice samsung galaxy s9 má krásný zvuk, ale zase nádstavbu. Takže určitě do něj nepůjdu a půjdu raději do google pixel, který sice co se týče zvuku zase tak kvalitní nemá, ale má čístý a plně přístupný android narozdíl od nádstavby samsungu. A ještě jeden poznatek ohledně samsungu, mimochodem je už pár dní android 9.0 a některé modely nepřešli ani na oreo, takže i tohle hledisko u mě je rozhodující.

Gamezombie

Gamezombie -5

11.8.2018 9:36

Jelikož používám stále zařízení Xiaomi, tak tu mám MIUI.
Ku podivu se novější MIUI dostalo s výkonem i před čistý Android.
Toho všeho že to má tolik funkcí a jede to pěkně, je jediné mínus to že aktualizace na novější stabilní verzi nástavby trvají strašně dlouho.

Pino76

Pino76 -7

11.8.2018 10:10

Raději LineageOS. To je čistší systém než ten na Pixelu. Sám si můžu předem vybrat, jaké chci aplikace od Googlu, pokud vůbec nějaké. Žádný bloatware, žádné extra harampádí, jen užitečné extra volby v nastavení.

Mkyral

Marián Kyral 8

11.8.2018 10:20

Mám raději čistý Android. Taky proto jsem teď koupil HTC U11 Life. Umí ti všechno co potřebuji, nejsou tam žádné zbytečnosti a rychleji přilétají aktualizace. Aktuálně mám 8.1 a jsem zvědav, kdy přiletí devítka.

Ja_som

ja som 10

11.8.2018 10:43

Pino “To je čistší systém než ten na Pixelu”. Väčšiu kravinu som ešte asi ani nečítal :D
Koľko aplikácií je predinštalovaných nie je známka “čistoty” Androidu, ide o samotný kód. Pixel používa AOSP, čo je úplný základ Androidu, to najčistejšie, LOS je založený na AOSP, ale pridali mnoho funkcií, práve tie “užitečné extra volby v nastavení” ho odlišujú od čistého Androidu. LOS má k nemu hodne ďaleko.

Mahtiel

Mahtiel 61

11.8.2018 11:06

EMUI je rovněž známé tím, že aplikace třetích stran pořádně kvůli radikální optimalizaci baterie nefungují na pozadí. Uživatel je nucen, pokud to vůbec umí, jednotlivým aplikacím povolovat výjimky v ignorování optimalizace. To je velká slabina EMUI.

MOJE_JMENO

MOJE_JMENO -7

11.8.2018 11:30

Hlasovacka obsahuje chybu😉. Chybí 4.polozka MIUI. Tu bych zaklikl jako 1. a az druhý by byl čistý Android.

S.kadlec81

s.kadlec81 -9

11.8.2018 12:30

Za ty léta co mi prošlo pod rukama mobilů všech značek a nástaveb v nich už taky jedině čistý Android. EMUI nebo MIUI je vůbec ten největší odpad. Krom sledování, že nefungují aplikace třetích stran jak tu už uvedla čtenářka tak je to prolezlé addaware. Vůbec se nedivím že to Američani nechtějí používat ve státních službách atd.

GoldenCubeCZE

GoldenCubeCZE 5

11.8.2018 12:48

Dříve jsem měl telefon s čistým androidem, teď mám miui a už nechci nic jiného. Za ten rok s miui sem si na to prostředí zvykl a nechci udělat krok zpět. Někomu více vyhovuje čistý android, ale pro mě to bude vždy miui.

Radim_stehlk

Radim Stehlík -2

11.8.2018 12:35

asi takle… za dob Androidu 2.3-4.0 byly nástavby utrpení a přehrával jsem to čistou ROM. pak jsem se nasral a utekl k WP8-10. Pak to MS zařízl a vrátil jsem se k droidu. A řekl bych, že v dnešní době jsou už telefony tak výkonné, že výhody nadstavby převažují. Mám EMUI a když porovnám základní věci tak možnosti Kalendáře, Kontaktů a třeba Fotoaparátu jsou v EMUI nesrovnatelně širší a lépe zpracované.

Plague

Plague 5

11.8.2018 13:10

U mně vládne Lineage OS a jeho deriváty, naprosto čistý systém bez zbytečností, sám uživatel si určí, co všechno chce.

V6ak

v6ak 28

11.8.2018 13:59

Nejsem úplně vyhraněn, ale mám radši spíš něco, co je blízko čistému Androidu. Když nadstavbu, tak spíše konzervativní, jako přidání pár funkcí. Tomu celkem i odpovídá BlackBerry – na první pohled spíše čistý Android, na druhý pohled pár přidaných věcí tu je (DTEK, Productivity Tab, …), pár aplikací jako třeba kontakty atd. je vyměněných (to nemuselo být, stačilo vyměnit klávesnici, aby využila možnosti hardwaru). Uživatel zvyklý na čistý Android je ale celkem jako doma.

Oproti tomu nemám rád totální překopání. Na nějakém Samsungu (asi S7) jsem viděl nastavení a pár dalších věcí a ujišťoval jsem se, jestli je to skutečně Android. A věci jako prohození tlačítk zpět s recents beru ze svého pohledu jako změnu pro změnu, která jen zbytečně komplikuje přechod.

Nosac

8

11.8.2018 14:46

Já bych uvítal u prvního spuštění možnost volby. Čistý systém nebo klasika s nadstavbou. Ať si každý zákazník rozhodne sám. Já jsem jinak taky zastáncem čistého OS.

Michal12345

Michal Švarc 5

11.8.2018 15:11

Koukám, že hlasování je snad přesný opak toho jak to je ve skutečnosti :-)
Bych si i tipnul, že cca 2/3 výrobců telefonu dělá telefony s nadstavbou…

Hurecc

Jan Sz -3

11.8.2018 15:01

No vyjimka u emui? Jo tezky na tech par app co potrebuju na pozadi nastavit. Mam to za minutu.
Samsung experience nejlepsi. Oj no toto. Na to zelezo co tam je , je to strasne odladene. Na s7 edge sem hodil lineage a mob jel rychle jak svina.

No cisty android je cisty android. Ale pro lajka nic moc. Kdyz tam nema ani kalkulacku. Muze byt z toho trosku out.
Pak je dalsi skupina lidi , co stejne do cisteho androidu narvou milion blbosti….

Pajos.gabros

pajos.gabros 0

11.8.2018 16:15

Za mě jednoznačně Xperia UI, neboť je nejblíže čistému androidu (“nádstavbu” by Sony bych nenazval “nadstavbou”).
Se Sony jsem začínal, Sony mám i teď a budu mít i nadále.

Z nádstaveb se mi zamlouvá MIUI a to především kvůli parádní optimalizaci, kdežto EMUI je tragédie.
Jsou to samozdřejmě suběktivní dojmy.

Mbiba77

Mbiba77 0

11.8.2018 16:31

No dneska je to podle mě jedno, jsem fanda MIUI, ale teď mám Huawei s EMUI a v pohodě, každý systém má své mouchy, i ten čistý android a pokud si člověk nekoupí nějaký pomalý mobil, je už to šumák co to má. Naopak MIUI umí být rychlejší i na slabém hw 👍

Routh

Routh -10

11.8.2018 16:56

Vždycky čistý nebo custom rom vycházející z čistého.
Nezažil jsem nikoho s nadstavbou a byl kladných dojmu po delší době používání. Buď to bylo tupé omezené nebo pomalé jak šnek.
Takže Android One rule

Mr.Ferda

Mr.Ferda 3

11.8.2018 21:22

Kdyby možnost volby čistého androidu znamenala více místa pro uživatelská data melo by to smysl. Takhle j tahle diskuse o ničem. Drtivá většina aplikací v ROM se dá po odinstalaci aktualizace vypnout. Takže o co jde? Launcher lze zvolit jiný, klávesnice a další také. Mám Samsung Galaxy Note8 a upřímně bez těch aplikací co tam jsou si tento nástroj neumím predstavit. Podpora S-Pen je v alternativách velmi mizerna nebo žádná. Za mne tedy volím nadstavbu.

Peripsen

peripsen -4

11.8.2018 21:29

Nevím, ale vždy mi přišel čistý android takový nudný a ničím nezajímavý a až právě nadstavba tomu dodá to co tomu chybí. Na EMUI jsem si zvykl a neměnil bych za nic ano možná agresivně zavírá aplikace 3 stran, ale když člověk není hloupý tak si to nastaví podle sebe líbí se mi jak si lze všechno upravit podle svého a spousta možností a tvrzení, že telefon s nadstavbou je pomalý jako šnek může tvrdit jen někdo kdo takový telefon nikdy nedržel v ruce nebo tak maximálně před x lety kdy tomu tak bylo. Takže za mě rozhodně nadstavba.

Vonbronin

von Bronin 12

11.8.2018 22:01

Cpu do telefonu vždy launcher, tak nadstavby příliš neřeším….

Sykdan2188

Daniel Sykora 7

12.8.2018 0:15

Čistý android se mi líbí hlavně kvůli vzhledu. Kdyby byly nadstavby jen o funkcích tak bych je bral

Freekarol

freekarol 2

12.8.2018 1:44

Dávám přednost čistému Androidu a nebo Androidu s minimální nadstavbou protože:

1.Rychlejší aktualizace a upgrade Androidu
2.Nemusím rootovat mobil, abych mohl odinstalovat aplikace, které mi nevyhovují
3.Nemusím trpět funkce v nadstavbě, které odinstalovat nejdou
4.Pokud se objeví nějaký problém v nadstavbě, tak s největší pravděpodobností, to bude mít špatný vliv i na samotný Android. A než to výrobce opraví, může nějaký čas trvat.

Úplně čístý Android bych nedoporučoval, ne každý ví, jak pak do takového telefonu nainstalovat aplikace, když tam není Google Play.

Argument, že čístý Android je fuj, protože člověk musí instalovat aplikace, neobstojí. Do Windows, si člověk taky musí programy doinstalovávat, webové prohlížeče dnes taky nic moc neumí, musí se nainstalovat doplňky a jak je vidět, lidi si nějak moc nestěžují…

Cardi

cardi -364

12.8.2018 8:21

Samsung – Experience max spokojenost žádný problém

Uni

uni -223

12.8.2018 8:35

Ona je jaksi otázka, jak definovat čistý Android vs “nadstavby”. Když např. Samsung potřeboval coby konkurenční boj podporu BT4.0 proti Apple, tak to musel sám implementovat, Google spinkal. Podobně tak např. u Audio Tunneling či v poslední době audio BT protokoly?
Takže, opravdu chceme čistý Android, který trvale zaostává za konkurencí?

Nebo to zdejší komunita zjednodušuje na “přebarvená ikona”?

Jawe9851

Jawe9851 -5

12.8.2018 8:44

Můj první mobil byla Nokia 5110… Poté Nokia N8 se systémem Symbian… Obě fungují do teď! Pak jsem měl Nokii Lumii 820…. Z Windows jsem zkusil Android, začal jsem u Huawei Y360-U61 což byl absolutní propadák a to samé EMUI kterou nemůžu ani vidět! Pak jsem měl Samsung Galaxy A3 2014 (2015) a ten šel používat, ale zázraky od toho čekat nejde! Pak Xioami Redmi 4X a Činu už nikdy více! Teď mám Nokii s čistým systémem a jsem spokojený, nic nepadá, nic se nezasekava! Nokia má kvalitní telefony narozdíl od Xioami i po stránce konstrukce (moje první Xioami se rozlomilo na dvě části. U Nokie se narozdíl od Samsungu dají používat i ty nejlevnější telefony… Nokia má též kvalitní foťák skoro na každém, i levném zařízení! Mám Nokii 3 a Nokii 7+. Nokii mohu vřele doporučit! Poté ještě jako druhý mobil mám iPhone 5 který bez závady funguje od roku 2012!

-Mm

J A 8

12.8.2018 8:55

Na nadstavbách mi vadí hlavně to, že systém pak vypadá nekonzistentně. Systémové prostředí a aplikace mají nějaký design, ale ostatní aplikace používají většinou designové prvky, které jsou v čistém androidu. A už třeba jenom ikonky ve stavové liště pak s nimi neladí.
Nejvíce mi proto vyhovuje Motorola. Nechá design čistého androidu a přidá pár užitečných funkcí (mimochodem nadstavbu nepoužívá ne od nedávna jak se píše v článku, ale už 6 let od generace RAZR i/MAXX)

Voj_tek

Voj Tíšek -1

12.8.2018 8:59

Já jsem pro nadstavbu protože samsung galaxy s9 by vypadal bez nadstavby hrozně ale bylo by dobré kdyby si za tu cenu zákazník mohl nainstalovat čistej nebo nadstavbu.

TomT

TomT -2

12.8.2018 9:00

Já mám EMUI a jsem spokojený. Aplikace třetích stran fungují v pohodě. Zařízení se neseká, pouze pár minut po aktualizaci. Všichni tady nadávají na EMUI a přitom ho ani jednou nevyzkoušeli. Každá nadstavba i čistý Android mají ale své výhody i nevýhody.

KejPi

KejPi -4

12.8.2018 10:36

Preferuju cisty Android hlavne kvuli rychlym updatum a celkove rychlosti systemu. Na druhou stranu, musim uznat, ze Samsung Experience na S8 vyvada dobře a dobre se i pouziva. Kdybyby se ale dal koupit S8 Google Play edition tak bych sel urcite do nej. Takhle ocekavam update na Adnroid 9 nekdy v květnu 2019, kdyz to dobre pujde. Aspon, ze bezpečnostní updaty funguji, vcera mi prisel srpnový. Bohuzel jediny telefony se spickovym fotakem a vykonem a s cistym Androidem jsou Pixely, ktere jsou predrazene a jeste se u nas ofiko neprodavaji. Doufam, ze se Nokia konečně predstavi skutecnou vlajkovou lod s Androidem One.

Uni

uni -223

12.8.2018 10:48

KejPi: Nokia nevyrábí telefony několik let, od nich skutečně nic nečekej.

Rikardoso

rikardoso -1

12.8.2018 11:13

@uni: a na telefonu je napsáno co??

Uni

uni -223

12.8.2018 12:22

rikardoso: HMD Global Oy. Proč?

Libb

Libb 77

12.8.2018 15:44

Já začal s Androidem na HTC Desice, když byl ve verzi 2.0, a to byste opravdu jako čistý Android nechtěli. Rozhraní hnusné, nic to neumělo, HTC Sense bylo požehnáním.
Problém byl, když začaly nádstavby bobtnat a každé navýšení výkonu a baterie bylo hned vbyužito pro funkce navíc. Otázka je, kde je hranice mezi nádstavbou a předinstalovanými aplikacemi. Mně je třeba víceméně jedno, jak vypadá nastavení telefonu, což je jediné místo, které nejde rozumě změnit pomocí jiného launcheru, ale není mně úplně jedno, kolik aplikací se nedá jednoduše zakázat – tím myslím věci jako třeba PowerPoint, který vůbec nepoužívám (ten naštěstí vypnout jde). Na druhou stranu, měl jsem tablet nVidia Shield K1 a ten neměl integrovaný správce souborů, a to bylo na houby, protože aplikace třetích stran se zdá fungují hůř se souborovým systémem.
Tragický příklad je aplikace pro dálkové ovládání TV na Samsung Galaxy S4, která se postupem času hodně změnila a dokonce začala na lockscreenu zobrazovat reklamy – mamka nechápala, co se děje, já byl přeš 100km daleko a byl docela problém to vyřešit. Tak za to bych zabíjel.
Jinak se ale nádstavby celkem zlepšily, Android se také posunul, řekl bych, že dnes je to už spíš osobní preference než nějaká absolutní pravda, co je lepší. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby šla nádstavba aktivovat jako každá jiná aplikace. Když jde změnit launcher (naštěstí!!!) tak proč ne GUI? A ne jen barvičky, ale pořádně!

Black7

Black7 -1

12.8.2018 16:59

Používam Moto + Nova launcher pre mňa ideálne+moto akcie čítačky a rozsvietenie, spustenie fotoaparátu…
Čakal by som rýchlejšie aktualizácie Androidu, na základe sľubov Lenova 😂 ale to platí o všetkých výrobcoch

Kulichoid

kulichoid 148

12.8.2018 17:01

Těžko to můžu zhodnotit, neboť čistý Android jsem doposud v ruce neměl.

Pavel64

Pavel64 -1

13.8.2018 0:50

Ochutnal jsem kdysi dávno první Google Nexus a od té doby mám a chci jen čistý Android. V poslední době HTC U 11 lite a Nokia Scirocco.

RSS (komentáře k článku)