Raději čistý Android, nebo nadstavbu? (Víkendová hlasovačka)

čistý-android-nadstavba

Naprostá většina výrobců telefonů s Androidem využívá možnost upravit prostředí systému podle svých představ – v takovém případě mluvíme o grafické nadstavbě. Google, ale i několik dalších producentů smartphonů, však nabízí Android v téměř nezměněné podobě. Co je z pohledu zákazníků lepší – máte raději čistý Android, nebo nadstavbu?

Obsah článku

Nadstavba jako přidaná hodnota?

Vzhledem k tomu, že Android je systém s otevřeným zdrojovým kódem, může prakticky kdokoli provádět jeho úpravy. Toho často využívají výrobci ke změně vzhledu a funkčnosti podle svých preferencí, a vyvíjejí vlastní nové ROM. Základní vrstvou však zůstává OS Android.

Výrobci upravují prostředí Androidu především z důvodu, aby mohli poskytnout uživatelům další funkce a různé způsoby usnadnění, které v čistém Androidu nenajdou. Součástí bývá také sada vlastních aplikací, kterými výrobce alternuje či doplňuje softwarový balík Googlu.

Telefony Samsung mají nadstavbu Experience Telefony Samsung mají nadstavbu Experience

Nadstavby a čistý Android se často vzájemně ovlivňují – užitečné funkce, které původně nabízely jen určití výrobci, se občas časem objevují v Androidu, a naopak nadstavby zpravidla implementují nejnovější možnosti a funkce, kterými Google vylepšuje svůj mobilní systém.

Prováděné změny se dotýkají nejen vizuální stránky, ale často také způsobů ovládání. Výrobci též provádějí různé optimalizace, jejichž cílem je zrychlení odezvy a zlepšení uživatelského zážitku. Díky tomu například poslední verze MIUI (vlastní firmware společnosti Xiaomi) dosáhla v benchmarku Master Lu z hlediska produktivity lepších výsledků než čistý Android.

Telefony Xiaomi s MIUI 10 podávají skvělé výsledky Telefony Xiaomi s MIUI 10 podávají skvělé výsledky

Většina výrobců preferuje vlastní nadstavby

Je pravdou to, co tvrdíme v nadpisu – totiž že většina výrobců preferuje vlastní nadstavby. Snaží se tak zákazníkům nabídnout něco navíc, plus přinést to, nač jsou u dané značky zvyklí. Pojďme se podívat na seznam nadstaveb podle výrobců.

  • HTC – Sense
  • Huawei – EMUI
  • LG – UX
  • MEIZU – Flyme OS
  • Nubia – nubia UI
  • OnePlus – Oxygen OS
  • OnePlus pro Čínu – Hydrogen OS
  • Oppo – ColorOS
  • Samsung – Experience
  • Sony – Xperia UI
  • Vivo – Funtouch OS
  • Xiaomi – MIUI

 

Není pochyb o tom, že grafické nadstavby rozdělují uživatele na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco jedni kritizují vizuální „přeplácanost“ a subjektivní či dokonce objektivní zpomalení celého systému, druzí oceňují přídavné funkce, jež jsou pro danou nadstavbu specifické.

Telefony Google Pixel nabízejí prakticky úplně čistý Android Telefony Google Pixel nabízejí prakticky úplně čistý Android

K výrobcům, kteří svým zákazníkům nabízejí telefony s čistým Androidem, patří v první řadě Google se svými Pixely. Relativně nedávno se přidala Nokia a Motorola. V rámci projektu Android One nabízí své telefony s Androidem v jeho původní podobě také několik dalších výrobců, přičemž k nejúspěšnějším patří Xiaomi s nedávno představenými modely Mi A2 a Mi A2 Lite.

Nevýhody nadstaveb

Dříve takřka jednoznačně platilo, že telefon s nadstavbou je vždy o něco méně výkonný než mobil bez nadstavby. Často to prokazovaly i reálné testy, srovnávající telefony se softwarem od výrobce a stejné modely, které měly v rámci Google Play Edition čistý Android. Dnes se to již tak jednoznačně říci nedá a vliv nadstavby na výkon je u některých výrobců minimální.

Nadstavby však často i zásadně mění způsob ovládání. Jedním z mnoha typických příkladů je obrazovka pro přijetí příchozího hovoru, která takřka u každého vypadá a funguje jinak. Právě na tomto příkladu si můžeme názorně ukázat, jak může být svoboda Androidu v podobě jeho modifikací kontraproduktivní.

Samsung Galaxy S9 přináší zajímavé vychytávky Samsung Galaxy S9 přináší zajímavé vychytávky

Na jedné straně totiž může tato obrazovka nabízet další možnosti, které čistý systém nemá. Pro některé uživatele bude upravená verze patrně i srozumitelnější a intuitivnější. Jenže problém je v tom, že skoro každý telefon s Androidem v tomto směru funguje jinak, což činí potíže při přechodu na jinou značku nebo v případě používání dvou telefonů různých výrobců.

Z tohoto pohledu se dá říci, že uzavřenost iOS a jeho jednotnost přináší z pohledu uživatelů jednu zásadní výhodu: na každém iPhonu přijmete hovor, ale i provedete další operace jedním a tím samým způsobem. Na druhou stranu může někdo vnímat uniformní prostředí iOS jako mínus, zejména pokud se mu nelíbí, nebo z jiného důvodu nevyhovuje.

I na starších iPhonech může běžet poslední iOS I na starších iPhonech může běžet poslední iOS

Jistě není bez zajímavosti, že když se čínský výrobce Xiaomi v únoru zeptal na Twitteru svých fanoušků, zda preferují čistý Android, nebo jeho vlastní firmware MIUI, bylo po více než 14 tisících hlasů 57 % respondentů pro čistý Android.

Raději čistý Android, nebo nadstavbu?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze: máte raději čistý Android, nebo nadstavbu?
[gravityform id=“208″ title=“true“ description=“true“]
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o svých zkušenostech s čistým Androidem a nadstavbami. Je něco, co nabízí nějaká nadstavba, ale v čistém Androidu by vám to chybělo? Nebo máte zkušenost s nadstavbou, která vás z nějakého důvodu neuspokojovala? Pusťte se do diskuze a dejte nám i ostatním čtenářům vědět, co si myslíte!

Výsledky ankety k 15. 8. 2018 12:30 Výsledky ankety k 15. 8. 2018 12:30

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda potřebujete v mobilu NFC. Převažující odpověď byla v tomto případě jednoznačná. Dvě třetiny ze 308 respondentů NFC potřebují a telefon bez této komponenty by si nekoupili. Proti nim stojí 29 %, pro které to není zásadní funkce a při výběru telefonu tak nehraje zásadní roli.

Potřebujete v mobilu NFC? Potřebujete v mobilu NFC?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (41)