Čistý Android a uživatelská nadstavba v jednom telefonu? Lenovo Vibe Z2 Pro to dokáže

Lenovo-Vibe-Z2-Pro-displej_00000

Také o některém z telefonů na trhu říkáte, že byste si jej pořídili, kdyby disponoval čistým Androidem a ne systémem, který pro něj upravil (občas spíše zkazil) výrobce? Představa, že by telefon nabídl výběr mezi čistým Androidem a vlastní nadstavbou, je pro nás většinou pouze zbožné přání. Přesto se objevila první vlaštovka od společnosti Lenovo, která do svých telefonů tento způsob přepínání rozhraní zahrnula. Jak to funguje v praxi?

Proč chtít čistý Android a volitelnou nadstavbu v jednom telefonu?

Možná si říkáte, proč vlastně takovou možnost nabízet. Důvod je prostý – možnost volby. Zdaleka již neplatí, že by dobrý telefon určoval pouze hardware, ale stejně důležitá je i softwarová stránka telefonu. Může se jednat o špatnou optimalizaci systému či nesympatické a přeplácané prostředí, které telefon tvrdě sráží na zem. V tomto případě by většina uživatelů dala přednost podobě čistého Androidu, která představuje svěží, jednoduché a moderní prostředí. Ideální stav tedy nastává, pokud se při výběru telefonu můžete rozhodnout, zda chcete použít systém výrobce, nebo čistý Android. Dlouho jsme si přáli, aby se tato funkce stala standardem a výběr systému na nás čekal při prvním spuštění nového telefonu. Bohužel se tak nestalo, ale Lenovo ve svém telefonu Vibe Z2 Pro představilo možnost měnit systém, a to i během používání.

čistý Android

Lenovo Vibe Z2 Pro – dva systémy v jednom

Vlajkový model od společnosti Lenovo je vybaven dvěma podobami systému, i když se o této možnosti většinou ani nedočtete. Vypadá to, že Lenovo příliš nechce, aby se o této funkci vědělo, což je možná trochu škoda. V praxi to vypadá tak, že telefon běží s jednou nadstavbou a po změně nastavení dojde k restartu a nabootování do čisté podoby Androidu. Oba systémy mezi sebou navíc sdílejí data aplikací a nastavení, takže uživatel tímto krokem nepřijde o svá data. Přepnutí je otázkou několika sekund, navíc lze systém takto měnit pořád dokola. Zkrátka si můžete vyzkoušet, co vám vyhovuje více, aniž by vás to nějak omezovalo.

Lenovo Vibe Z2 Pro - konstrukce zadní části (2)

Jak přepnout na čistý Android?

K našemu překvapení je tato velmi zajímavá funkce v systému skryta a běžný uživatel se k ní nedostane. Je zapotřebí totiž nejprve aktivovat režim pro vývojáře, kde se možnost změny prostředí na čistý Android nachází. To provedeme opakovaným ťukáním na Číslo verze softwaru v menu Info o telefonu. Díky tomu v nastavení přibude nová možnost Pro vývojáře, ve které stačí zvolit možnost Přepnout uživatelské rozhraní systému. Po restartu telefonu je většina systémových aplikací nahrazena programy z čistého Androidu, veškerá data nám ale zůstala. Systém běhá svižně a na žádné problémy jsme při běhu nenarazili. Tento způsob zatím není úplně dokonalý (některé části systému nebyly nahrazeny, navíc si nejsme jisti, zda bude prostředí stejně stabilní), ale ukazuje, že všechno jde, když se chce.

Lenovo Vibe Z2 Pro – čistý Android

Lenovo Vibe Z2 Pro - čistý Android

Uvítali byste tuto možnost i u svého telefonu? Je telefon, který byste si koupili, kdyby měl čistý Android místo nadstavby od výrobce?

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)