Chrome 53: podpora Android Pay a automatické přehrávání videa

chrome_53_ico

Minulý týden vydal Google aktualizaci svého webového prohlížeče pro desktopy, nyní se Chrome 53 dočkali také uživatelé operačního systému Android. Z nových funkcí jmenujme například podporu aplikačního rozhraní PaymentRequest a automatické přehrávání ztišených videí. V této aktualitě se na obě zmiňované novinky podíváme podrobněji.

Jednodušší online platby

API PaymentRequest umožňuje bezproblémové a bezpečné platby na Internetu pomocí platební karty nebo služby Android Pay. Kromě zaplacení mohou uživatelé vyplnit fakturační adresu, podrobnosti ke způsobu dopravy a informace o plátci bez nutnosti jejich vypisování. PaymentRequest je webovým standardem, což znamená, že ho budou implementovat také další prohlížeče a platformy. Myšlenka je jednoduchá: pokud uživatelé nakupují na webu, nemusí řešit, zda právě pracují s mobilním telefonem, tabletem, notebookem, stolním počítačem či jiným zařízením. Bez ohledu na platformu by mělo být možné provést platbu pomocí několika klepnutí. Následující video ukazuje, jak by celý proces měl fungovat v praxi.

Payment Request API demo

Payment Request API demo

Automatické přehrávání videí nebo reklam?

Další funkce umožňuje automatické zahájení přehrávání videí bez zvuku. Pokud tedy nějaké video na webové stránce bude nastaveno jako ztišené s atributem automatického přehrávání, Chrome 53 začne automaticky přehrávat obsah, jakmile se příslušná sekce objeví na obrazovce. V případě, že by video bez zásahu uživatele přehrávalo zvuk, prohlížeč jeho přehrávání automaticky pozastaví.

Automatické přehrávání videa bude s velkou pravděpodobností využíváno pro reklamní sdělení. Poté, co se Chrome začalo postupně odpoutávat od formátu Flash (viz aktualita Google Chrome letos začne blokovat obsah ve Flashi), bylo nutné najít jiný způsob servírování automaticky přehrávané video reklamy. Chrome 53 to tedy bude umět s tím, že pokud při přehrávání bude detekován zvuk, přehrávání se pozastaví.

Prohlížeč Chrome pro Android sice nepřišel v poslední době s žádnou vysloveně významnou aktualizací, přesto byly poslední tři updaty pozoruhodné. Chrome 51 přineslo lepší posouvání obsahu stránky a nižší nároky na baterii. Chrome 52 přišlo s plynulejším přehráváním videa, rychlejším načítáním a opět vylepšenou výdrží baterie. Nyní je samozřejmě otázkou, jak se automatické přehrávání videa promítne na zvýšení spotřeby elektrické energie.

Jak získat Chrome 53?

Aktualizace na Chrome 53 již je dostupná v Obchodě Play a pokud ji ještě nemáte, určitě se jí dočkáte v následujících hodinách. Pokud se vám čekat nechce, můžete si nejnovější verzi stáhnout z alternativního zdroje APKMirror. Soubor je velký 60 MB a lze ho použít na Androidu 4.1 a novějším.

V takovém případě je ovšem nutné mít v systémovém nastavení povolenou instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Instalační soubor je podepsán Googlem a inovuje stávající verzi aplikace. Kryptografický podpis zaručuje, že je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním žádným způsobem manipulováno.

Google Chrome: Fast & Secure
Google Chrome: Fast & Secure

Zdroj: venturebeat.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)