Menu

Google Chrome letos začne blokovat obsah ve Flashi

Že je Flash již přežitým formátem není žádným tajemstvím. Google se nyní rozhodl, že proces záhuby tohoto formátu urychlí pomocí svého prohlížeče Google Chrome, který ho začne blokovat na drtivé většině webových stránek.

Vývojový tým prohlížeče Google Chrome odhalil minulý týden plán, který počítá s automatickým přepínám Flash obsahu na HTML5 tam, kde je to možné. Pokud ale daný web HTML5 verzi obsahu nemá, uživatel se k obsahu dostane až ve chvíli, kdy uživatel spuštění přehrání obsahu dovolí.

Kdy bude Flash blokován a jak bude Google Chrome fungovat?

Podle tohoto plánu, který je ale zatím ještě stále ve fázi návrhu, by mělo k realizaci dojít ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Samotný Flash Player ale ještě nějakou chvíli v prohlížeči zůstane. Uživatel bude mít možnost zvolit, zda obsah nechá přehrát pouze jednou, zda ho na konkrétním webu bude moci prohlížeč spouštět vždy nebo naopak zda bude Flash na daném webu navždy zakázán (jak můžete vidět na obrázku níže).

Google Chrome - blokování Flashe

Vývojáři takto chtějí zajistit, aby uživatel získal co nejméně možných výzev a možností spuštění Flashe. Vývojářský tým také navrhl whitelist, na kterém bude deset největších a nejznámějších webů využívajících Flash, aby nedošlo k jejich ochromení či znefunkčnění. Tento whitelist by ale měl získat pouze roční platnost a provozovatelé těchto TOP webů tak budou donuceni přejít na HTML5.  Podle vnitřních metrik Googlu by na whitelistu měly zůstat weby YouTube, Facebook, Yahoo, VK.com, Live.com, Yandex.ru, OK.ru, Twitch.tv, Amazon a Mail.ru.

Tento plán je tedy cílen právě na vývojáře webů a jejich provozovatele, s tím, aby už konečně opustili přežitý, náročný a zastaralý Flash a přestavěli své weby do HTML5 verze webu.

Zdroj: mashable.com

 

Komentáře

Mis012

z aplikace
17.5.2016 18:04

A co lokálně? Flashovky jsou už vlastně taky skoro klasika..

bufalobil

z aplikace
17.5.2016 22:12

dementní Chrome muže používat pouze pacient

blackmetal8

17.5.2016 22:28

bufalobil: Souhlas, my chytří používáme jedině Chromium.

bkf1

18.5.2016 12:23

Jako jo dobře, ať flash zmizí, ALE ať se vývojáři prohlížečů postarají o nějakou tu OPTIMALIZACI!!! Ať se na mě nikdo nezlobí, ale pokud při spuštění čehokoliv v HTML5 se nové PC začne zadýchávat, jak kdyby běželo GTA5, tak je to K*REVSKY špatně!!!

bicista

18.5.2016 12:33

Mam pomerne nabuseny komp, i7, grafika super, sestavene na praci a strih videa v Ediusu, ale kdyz poustim youtube v HTML5 tak mam vsechny videa trhany, kdyz prepnu YT na zobrazovani ve Flash, tak je to OK.

bkf1

18.5.2016 14:01

Bicista:
nj to víš na takové “nenáročné” věci jako je střih videa, graficky vymazlené hry a tak stačí obyčejné PC, ale na HTML5 potřebuješ minimálně PC z NASA :D
PS: Za 10 let s HTML5 nebude problém, to poletí jak střela, ale problém bude v tom, že ti idioti do té doby vymyslí HTML6 a to bude náročnější než GTA12 :D

Pavel S.

18.5.2016 14:57

Konečně! To mělo být už dávno!

RSS (komentáře k článku)