Češi mají vlastní emoji! Czemoji vtipně ilustrují politiku i zvyky v ČR

czemoji emotikony čr

Emoji jsou dnes součástí většiny komunikace probíhající prostřednictvím internetu. Není proto divu, že se jim v digitálním světě věnuje tolik pozornosti. Účelem emoji je příjemci zprávy přiblížit aktuálně prováděnou činnost, nebo rozpoložení jedince. Jsou součástí každé klávesnice i komunikačních aplikací jako WhatsApp, Hangouts, nebo Messenger. Svou vlastní sadu emoji v rámci vysokoškolského projektu představila grafička a ilustrátorka Soňa Juríková. V této české emoji sadě, nazvané Czemoji ilustruje vše typicky české, od ponožek v sandálech, přes typické řízky připravené na cesty, až po českou politiku.

Becherovka a Jágr jako emoji do konverzací

Sama autorka Czemoji prezentuje jako „emotikony pro každého správného čecha“. Najdete v nich typické české pohádkové postavy, jako třeba Makovou panenku, nebo Františka z Kouzelné školky. V sadě samozřejmě nemohou chybět ani ilustrace pro české produkty z kategorie jídla a pití. Své zastoupení zde mají produkty značky Božkov, jako je Zelená a Tuzemák i karlovarská Becherovka. Z nealka pak můžete použít ikonu Kofoly. V jídle nechybí typické řízky, připravené na každý rodinný výlet i dovolenou, logo Kosteleckých uzenin i znázornění vánočního cukroví.

CZEMOJI

CZEMOJI

Autorka v Czemoji nezapomněla ani na český národní sport, hokej. Svou podobiznu tak v českých emoji může nalézt Jaromír Jágr. Vyobrazena je také řada politických osobností a událostí. Mimo současného prezidenta ČR Miloše Zemana nechybí ani premiér Andrej Babiš a místopředseda poslanecké sněmovny Tomio Okamura. Z historie pak první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Díky Czemoji tak můžete trefně okomentovat české stereotypy i aktuální politické dění.

Czemoji aktuálně obsahují kolem 180 emotikon. Práce je prozatím stále jen grafickým návrhem, autorka ji do budoucna plánuje ještě rozšířit. Aktuálně pracuje na tom, aby se z prozatímního návrhu pro české emoji stala skutečná sada, kterou uživatelé budou moci v rámci svých konverzací reálně používat. Kompletní sadu uspořádanou do konverzace si můžete prohlédnout na autorčiných webových stránkách.

Zaujala vás myšlenka Czemoji?

Zdroj: Czechdesign, web autorky

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)