TOPlist

Může skončit doživotní licence? Cerberus bohužel ukázal, že ano

cerberus_dozivotni

Cerberus je beze sporu jednou z nejlepších aplikací pro vyhledání ztraceného či odcizeného mobilního telefonu s Androidem. Nabízí podstatně více funkcí než Správce zařízení Android z dílny Googlu – namátkou například možnost pořízení fotografie předním i zadním fotoaparátem zařízení, odeslání snímku obsahu obrazovky, zobrazení a přečtení zadané zprávy, odeslání příkazů terminálu a dalších. Na rozdíl od Správce zařízení Android je sice Cerberus placený, vývojáři ale v rámci propagace v minulosti několikrát nabídli „doživotní licenci zdarma.“ Jak již český uživatel jistě ví, pod termínem „doživotní“ se může skrývat prakticky cokoli, ovšem jen výjimečně je tím míněno „do konce života zákazníka“ (viz například často nabízené „doživotní záruky“). Nepříjemné rozčarování tak v dohledné době čeká také majitele bezplatných „doživotních licencí“ aplikace Cerberus, které jim za několik dnů vyprší.

Redaktoři serveru Android Police, který celou kauzu po podnětu od čtenáře rozvířil, prověřili několik účtů, které měly doživotní licenci zdarma, a potvrdili, že v oznámení ve webovém rozhraní je skutečně uvedeno, že licence vyprší ani ne za dva týdny. Pokud se uživatel rozhodne pro zakoupení licence, může tak učinit přes PayPal za cenu 4,99 eur, tedy přibližně 135 Kč. Aplikace v dotčených mobilních telefonech ovšem na uvedenou skutečnost uživatele žádným způsobem neupozorňuje.

Ve webovém rozhraní aplikace Cerberus je uvedeno, že licence vyprší ani ne za dva týdny Ve webovém rozhraní aplikace Cerberus je uvedeno, že licence vyprší ani ne za dva týdny

Uživatelé, kteří se rozhořčeně pozastavují nad tím, že si pod termínem „doživotní“ představovali něco jiného, než konec srpna 2015, se nedočkali příliš smysluplných odpovědí. Zrušení licencí tak přišlo prakticky bez varování a vysvětlení, což na celou kauzu vrhá negativní stín. Jeden z uživatelů, který kontaktoval vývojáře, dostal následující odpověď: „Je nám líto, ale nemůžeme poskytnout tyto licence na celý život. Věříme, že vám Cerberus během uplynulých let pomohl získat zpět ztracené nebo odcizené zařízení, a že budete uvažovat o zakoupení licence.“

Pozici aplikace Cerberus na trhu do značné míry omezil Správce zařízení Android, který sice nenabízí ani zdaleka tolik funkcí, velké většině uživatelů však pro jejich potřeby stačí. Samozřejmě lze pochopit, že se vývojáři snaží vydělat na svém programu, v tomto případě se ale odhodlali k poněkud nešťastnému kroku. Na jedné straně lze pochopit, že uživatelé bezplatně využívající prostředky poskytovatele něco stojí, na straně druhé to ale byl sám Cerberus, kdo dobrovolně zdarma poskytl licence, deklarované jako „doživotní.“ Kdyby licence měly například platnost dva, nebo tři roky, jistě by se nad jejich ukončením nikdo nepozastavil. Bylo by také dobré, kdyby aplikace dala o ukončení dosavadních podmínek vědět i jinak, než pouhým oznámením ve webovém rozhraní, kam většina uživatelů zavítá až v okamžiku, kdy pohřešuje a chce nalézt svůj telefon.

Oficiální vyjádření

Redaktoři serveru Android Police požádali vývojářské studio LSDroid o oficiální vyjádření. Bohužel ani to není z pohledu zákazníků příliš uspokojivé. „Museli jsme zrušit bezplatné doživotní licence, které jsme rozdávali v rámci propagačních akcí v uplynulých letech. Omlouváme se za to, uvědomujeme si, že je to špatný krok s ohledem na naše PR, bohužel již pro nás není reálné poskytovat služby zdarma na celý život.

Neomezené licence zdarma tak vyprší tři roky po jejich nabytí a dotčení uživatelé budou na tuto skutečnost upozorněni e-mailem. Doufáme, že Cerberus pomohl těmto uživatelům získat zpět ztracené nebo odcizené zařízení, a že budou uvažovat o zakoupení licence na další využití našich služeb. Placené licence v tomto směru nejsou ovlivněny.“

Naposledy LSDroid rozdával doživotní licence zdarma u příležitosti svých třetích narozenin v dubnu loňského roku – informovali jsme o tom v aktualitě Cerberus po omezenou dobu zcela zdarma – hlídejte svůj telefon. Podrobnou recenzi tohoto nástroje, ve které jsme představili všechny jeho možnosti a schopnosti, najdete ve článku Cerberus – motorová palice na zloděje.

Má to Cerberus zapotřebí?

Subjektivně je Cerberus velice užitečná aplikace, kterou používá hned několik redaktorů našeho portálu (viz SvětAndroida doporučuje: 3 programy na lokalizaci ztraceného/odcizeného telefonu).

Z Obchodu Play si tento program stáhl a nainstaloval již více než milion uživatelů a průměrné hodnocení je 4,5, tedy velice dobré. Není proto divu, že se autoři snaží na své službě vydělávat a poskytují program zadarmo jen na omezenou dobu. Koneckonců se jedná o nástroj, který může pomoci nalézt zařízení v cenové hladině, pohybující se až mezi 20 a 30 tisíci korunami, nebo alespoň ochrání v něm uložená data, jejichž hodnota může být nevyčíslitelná.

Licence zdarma ale společnost LSDroid poskytovala dobrovolně, na základě vlastního rozhodnutí, jako formu propagace své služby. Jejich zrušení tak bude jistě pro mnohé uživatele zklamáním, které může negativně ovlivnit vnímání celé značky Cerberus. Je otázkou, zda se ke koupi licence rozhodne takové množství uživatelů, aby tento krok nakonec přinesl větší užitek, než jaké napáchá škody. Průzkumy totiž uvádějí, že jeden nespokojený zákazník sdělí svoji negativní zkušenost v průměru deseti dalším zákazníkům – potenciálním, stávajícím nebo bývalým. A v tomto případě patrně příliš velkou vlnu spokojenosti nelze očekávat. Snad si marketingové oddělení LSDroid dobře spočítalo, kolik firmu bude stát ztráta spokojených zákazníků.

Zdroje: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)