Menu

BlackBerry aplikace pro Android. Kvalita, nebo provar s předplatným?

BlackBerry bylo vždy odlišné a snažilo se jít vlastní cestou. Můžeme to vidět i u jejich operačního systému BB OS 10, se kterým se Kanaďané vydali proti velké konkurenci. Úkol to byl téměř nemožný. Minulý rok to pocítili a začali se zaměřovat více na Android. Nejprve to byl mobilní telefon s označením Priv, nyní je to uvolnění balíčku jejich aplikací i pro další zařízení na Androidu. Vyplatí se za BlackBerry aplikace platit měsíční předplatné?

BlackBerry aplikace s měsíčním předplatným

Jak jsme informovali před několika dny, BlackBerry uvolnilo zbytek svých aplikací pro Služby BlackBerry Hub+ a rovnou spustilo i předplatné, které vyjde na zhruba 24 korun měsíčně. Několik aplikací jako BlackBerry Launcher, Hub, Kalendář a Password Keeper avšak budou fungovat i zadarmo. Budou se v nich ale zobrazovat reklamy.

Momentálně je v balíčku dostupných osm aplikací a kromě výše zmíněných, to jsou ještě BlackBerry Poznámky, Úkoly, Kontakty a Hledání v zařízení. Ty už po vypršení zkušební doby 30 dnů budou potřebovat předplatné. Samotné BlackBerry aplikace potřebují nejméně zařízení s Androidem 5.0 Lollipop. Nyní si už ale pojďme říct, co jednotlivé aplikace umí a neumí.

BlackBerry Hub

Rozhodně tahle aplikace je tou hlavní, vždyť je i v názvu celého balíčku. Bohužel hned na začátek musím napsat, že se jedná o slabý odvar oceňované služby z BlackBerry OS 10. Jen pro lepší pochopení, na BB OS 10 jste se do Hub nabídky dostali odkudkoliv jednoduchým swipem. To bohužel u Android verze nefunguje a nepomůže tomu ani widget, který si nastavíte na plochu, ukazuje totiž jen souhrn posledních věcí a nenabízí nic navíc z aplikace.

Samotný Hub pak slučuje několik účtů a služeb dohromady. Namátkou to je například Facebook, WhatsApp, Skype, Twitter, Instagram a samozřejmě umí zpracovat i emaily, sms zprávy a hovory. Bohužel jedno podstatné mínus je, že musíte mít nainstalované oficiální aplikace služeb, jinak se vám tam například Facebook, nebo Twitter nepřidá. Je to z jednoho prostého důvodu, budou se vám v nich otevírat notifikace. Přímo v Hubu se otevírají pouze emaily a sms zprávy.

Potěší určitě integrace kalendáře, kdy se vám po swipu z hora dolů, zobrazí všechny nadcházející události. Nastavení je hlavně dostupné pro emaily, kde se dá nastavit téměř cokoliv, u jiných účtů jde bohužel jen změnit barva. Nicméně právě k emailů bych Hub doporučil nejvíce, pokud jich obstaráváte více, může se jednat o perfektní alternativu k zažitým Android klientům.

BlackBerry Hub
BlackBerry Hub
Price: Free

BlackBerry Kalendář

Něco jiného to ale je u kalendáře. Nabízí propojení s Facebookem, Google účtem, Microsoft Exchange, BB CalDAV a interním kalendářem v zařízení. S Google kalendářem na webu funguje synchronizace perfektně a nenarazil jsem na jediný zádrhel.

Potěší i widget, který mi přijde více přehlednější, než ten od Googlu. Nechybí ani takové věci jako režim schůzka nebo rychlé odpovědi. Samotné zobrazení dnů je rozdělené celkem do čtyřech režimů: klasická agenda, den, týden a měsíc. Zejména poslední jmenovaný má zajímavou funkci, kde se pomocí jednoduchého kolečka zobrazuje zaneprázdnění daného dne. Takže se díky tomu můžete například podívat, jaké dny budete mít volnější, a kdy toho naopak budete mít hodně.

BlackBerry Launcher

V tomhle případě se nejedná o nic komplikovaného,což dokazuje i nastavení, ve kterém se dá změnit tapeta, vyskakovací widgety, sada ikon a varování před vypnutím aplikace. Celý Launcher stojí na vyskakovacích widgetech a zástupcích, obojí už ale můžeme znát od konkurence.

Vyskakovací widget je funkce, která umožní widget spustit pouze gestem na ikoně aplikace v domovské obrazovce. Funguje to dobře a musím říct, že následný widget vypadá lépe, než například u Action Launcheru 3, který má stejnou funkci. Druhou stěžejní věcí jsou pak zástupci, kdy si můžete na plochu přidat různé rychlé volby. Opět se ale nejedná o žádnou revoluci. BlackBerry Launcher je určen pro ty, kteří chtějí mít jednoduchý vzhled, který se blíží čistému Androidu, žádné zbytečnosti tam nenajdete, ale zároveň toho ani tolik nenabízí. Plusem je určitě rychlost.

BlackBerry Poznámky

Poznámky bohužel pro synchronizaci podporují pouze účet Microsoft Exchange ActiveSync ve verzi 14.0 a výš, takže pokud tento účet nemáte, poznámky se vám budou ukládat pouze ve vašem zařízení. K poznámkám můžete přidat tagy, nebo je různě seřazovat. Opět se nejedná o žádnou komplikovanou aplikaci, bohužel malé možnosti synchronizace jsou mínusem. Útěchou nemůže být ani možnost sdílení, která je příliš zdlouhavá.

BlackBerry Úkoly

Ještě horší je to ale s úkoly. Tentokrát je možnost synchronizace na účty Microsoft Exchange ActiveSync ve verzi 2.5 a výš, takže už například funguje i webová verze Outlooku. O Google službách ale nepadne ani písmenko, funkčně jsou úkoly stejné jako poznámky, akorát si k nim můžete přidat termín splnění. Zarazí ale, že se aplikace nesynchronizuje ani s BlackBerry kalendářem. Jediný rozdíl oproti událostem v kalendáři, je možnost použít tagy, což je trochu málo za aplikaci, která je v “placené” části balíčku.

BlackBerry Kontakty

Pro změnu kladná část balíčku. Do kontaktů můžete přidat lidi z Facebooku, Messengeru, Googlu, Skypu, Microsoft Exchange, ale i třeba Gravataru. Samotný vzhled se pak podobá ostatním BlackBerry aplikacím, takže se na něj dá rychle zvyknout. Potěší podpora skupin, které se dají rychle nastavit. U této aplikaci bude záležet pravděpodobně na kontaktech od vašeho výrobce. Například na testovaném telefonu od LG jsou kontakty mnohem jednodušší a nenabízí tolik možnosti pro import kontaktů, takže se může jednat o dobré vylepšení. Občas ale i přes nastavení výchozí aplikace, docházelo k otevírání základní systémové aplikace kontaktů.

BlackBerry Password Keeper

Bezpečnost vždy byla a je devízou firmy s ostružinou ve znaku. Stejně tomu je i u této Android BlackBerry aplikace. Veškeré osobní informace, které do aplikace vložíte, jsou šifrovány pomoci AES-256. V aplikaci je zabudován i náhodný generátor hesel, jejichž sílu si můžete změřit pomocí speciálního měřiče. Podporuje i jednoduché poznámky, které taktéž zůstanou šifrované. Jediná škoda je, že automatické vyplňování na webových stránkách funguje pouze na telefonech BlackBerry.

Vyhledávání v zařízení BlackBerry

A jsme u konce balíčku. Jako poslední dostanete vyhledávání v zařízení BlackBerry a už podle názvu je poznat, že tu něco není v pořádku. Funkčně je aplikace samozřejmě úplně v pořádku, jenže bez hardwarové klávesnice ztrácí strašně ze své rychlosti. Má fungovat tak, že začnete psát na hardwarové klávesnici a vyhledávání vám okamžitě vyskočí a vy můžete vše hledat v jednom panelu. Bohužel na ostatních telefonech musíte nejprve aplikaci otevřít a až pak začít psát, nepotěší ani žádný widget, který by mohl vše urychlit.

V samotné aplikaci pak můžete rychle vyhledávat v kontaktech, kalendáři, e-mailu, dokumentech, souborech apod. Jednotlivé kategorie jdou také vypnout. Jen je škoda toho rychlého vyhledávání.

Vyplatí se předplatné?

Je to rozhodně individuální, hodně záleží na tom, jestli máte účet Microsoft Exchange, díky kterému budete moc využít více aplikací na plno. Ty nejužitečnější se nicméně dají použít i ve verzi zdarma, které jsou funkčně úplně stejně, akorát se v nich zobrazují reklamy. Pak už se rozhodnout o předplatném podle toho, jak často dané BlackBerry aplikace používáte. Je škoda, že balíček neobsahuje i jejich softwarovou klávesnici, ta má poměrně unikátní vkládání slov a mohla by vyvážit měsíční předplatné za 24 Kč. Na úplný závěr se hodí zopakovat informaci, že všechny BlackBerry aplikace se dají vyzkoušet ve 30 denní zkušební době.

Jak se vám líbí BlackBerry aplikace? Předplatili byste si je?

 

Komentáře

Michalrada

Michal Rada 0

12.9.2016 9:33

Jen doplním. BB Password keeper a vyplňování hesel funguje když si nainstalujete Blackberry klávesnici.

Peter Fejfar

z aplikace
12.9.2016 10:40

Na rýchle spúšťanie aplikácií je možné použiť nastavenie gesta v launcheri. Napríklad ja HUB a Hľadanie v telefóne používam gesta v Nova launcheri. BlackBerry launcher nepoužívam, ale po jeho inštalácii sú dostupné jeho skratky v nastaveniach Nova launcheru. HUB je výborný e-mailový klient. Oznamovanie správ z iných komunikátorov je výborné, ak chcem mať prehľad o všetkých správach, hľadaní v nich a vo filtrovaní správ. To, že u správ sa spustí aj príslušná aplikácia mi nevadí, lebo spustenie je rýchle a ta príslušná aplikácia poskytuje možnosti, ktoré HUB nie. Tlačidlom “späť”. ma to hodí znovu do HUBu.

V6ak

v6ak 28

12.9.2016 17:41

Hub: trošku dolepený do Androidu, takové druhé notifikace. Pro mě je tu killer feature funkce snooze – odložím notifikaci na později nebo na nějaké místo. Swipe funguje skrze productivity tab, ale asi jen na BlackBerry.

Kalendář: pár zajímavostí (zejména pro PRIV, Mercury a další telefony s klávesnico-touchpadem), použitelný, ale i tam mi aCalendar+ přijde přehlednější a pouzitelnější, byť je méně eye candy.

Hledání: starší verze je super, novější má nepříjemné bugy – nevymaže předchozí hledání a při hledání rovnou z launcheru vynechá první písmeno. Mimo BlackBerry ale oficiálně nepůjde downgradovat na starší verzi.

Launcher je plus mínus obyčejný, ale umí klávesové zkratky. Bez klávesnice je ale jeho přidaná hodnota o drobnostech typu rychlý náhled na widget.

Klávesnice – celkem super. Podpora více jazyků současně, gesta (včetně pohybu kurzoru), způsob automatického doplňování a zajímavě řešené emotikony (napíšu happy, nabídne se 😊 ) Má své mouchy, zejména na HW klávesnici se většině jazyků nutí QWERTY, zatímco na SW klávesnici mám k češtině natvrdo QWERTZ a nemohu zvolit QWERTY. (Ano, HW a SW klávesnice pak mají jiný layout 😂. ) I přes ty mouchy si myslím, že ta klávesnice nemá srovnatelnou alternativu a mohla by pro někoho být argumentem k předplatnému.

Daevis

David TrlicaRedaktor 48

12.9.2016 22:42

@v6ak

Právě, ta klávesnice by byla vítaným bonusem, ale bohužel oficiálně je dostupná pouze pro majitele BlackBerry a není ani v BlackBerry Hub+. Někdo ale může být problém s tím, že se aplikace mimo Google Play.

V6ak

v6ak 28

18.9.2016 17:49

@David Trlica: Vím, psal jsem tam v podstatě souhlas, že by byla dobrým lákadlem. Jinak v Google Play je, jen omezena na telefony od BlackBerry.

RSS (komentáře k článku)