BlackBerry aplikace pro Android. Kvalita, nebo provar s předplatným?

BlackBerry aplikace

BlackBerry bylo vždy odlišné a snažilo se jít vlastní cestou. Můžeme to vidět i u jejich operačního systému BB OS 10, se kterým se Kanaďané vydali proti velké konkurenci. Úkol to byl téměř nemožný. Minulý rok to pocítili a začali se zaměřovat více na Android. Nejprve to byl mobilní telefon s označením Priv, nyní je to uvolnění balíčku jejich aplikací i pro další zařízení na Androidu. Vyplatí se za BlackBerry aplikace platit měsíční předplatné?

BlackBerry aplikace s měsíčním předplatným

Jak jsme informovali před několika dny, BlackBerry uvolnilo zbytek svých aplikací pro Služby BlackBerry Hub+ a rovnou spustilo i předplatné, které vyjde na zhruba 24 korun měsíčně. Několik aplikací jako BlackBerry Launcher, Hub, Kalendář a Password Keeper avšak budou fungovat i zadarmo. Budou se v nich ale zobrazovat reklamy.

BlackBerry Hub+ Services
BlackBerry Hub+ Services

Momentálně je v balíčku dostupných osm aplikací a kromě výše zmíněných, to jsou ještě BlackBerry Poznámky, Úkoly, Kontakty a Hledání v zařízení. Ty už po vypršení zkušební doby 30 dnů budou potřebovat předplatné. Samotné BlackBerry aplikace potřebují nejméně zařízení s Androidem 5.0 Lollipop. Nyní si už ale pojďme říct, co jednotlivé aplikace umí a neumí.

BlackBerry Hub

Rozhodně tahle aplikace je tou hlavní, vždyť je i v názvu celého balíčku. Bohužel hned na začátek musím napsat, že se jedná o slabý odvar oceňované služby z BlackBerry OS 10. Jen pro lepší pochopení, na BB OS 10 jste se do Hub nabídky dostali odkudkoliv jednoduchým swipem. To bohužel u Android verze nefunguje a nepomůže tomu ani widget, který si nastavíte na plochu, ukazuje totiž jen souhrn posledních věcí a nenabízí nic navíc z aplikace.

DTEK50 by BlackBerry – BlackBerry Hub: Official How To Demo

DTEK50 by BlackBerry - BlackBerry Hub: Official How To Demo

Samotný Hub pak slučuje několik účtů a služeb dohromady. Namátkou to je například Facebook, WhatsApp, Skype, Twitter, Instagram a samozřejmě umí zpracovat i emaily, sms zprávy a hovory. Bohužel jedno podstatné mínus je, že musíte mít nainstalované oficiální aplikace služeb, jinak se vám tam například Facebook, nebo Twitter nepřidá. Je to z jednoho prostého důvodu, budou se vám v nich otevírat notifikace. Přímo v Hubu se otevírají pouze emaily a sms zprávy.

Potěší určitě integrace kalendáře, kdy se vám po swipu z hora dolů, zobrazí všechny nadcházející události. Nastavení je hlavně dostupné pro emaily, kde se dá nastavit téměř cokoliv, u jiných účtů jde bohužel jen změnit barva. Nicméně právě k emailů bych Hub doporučil nejvíce, pokud jich obstaráváte více, může se jednat o perfektní alternativu k zažitým Android klientům.

BlackBerry Hub+ Inbox
BlackBerry Hub+ Inbox

BlackBerry Kalendář

Něco jiného to ale je u kalendáře. Nabízí propojení s Facebookem, Google účtem, Microsoft Exchange, BB CalDAV a interním kalendářem v zařízení. S Google kalendářem na webu funguje synchronizace perfektně a nenarazil jsem na jediný zádrhel.

Potěší i widget, který mi přijde více přehlednější, než ten od Googlu. Nechybí ani takové věci jako režim schůzka nebo rychlé odpovědi. Samotné zobrazení dnů je rozdělené celkem do čtyřech režimů: klasická agenda, den, týden a měsíc. Zejména poslední jmenovaný má zajímavou funkci, kde se pomocí jednoduchého kolečka zobrazuje zaneprázdnění daného dne. Takže se díky tomu můžete například podívat, jaké dny budete mít volnější, a kdy toho naopak budete mít hodně.

BlackBerry Hub+ Calendar
BlackBerry Hub+ Calendar

BlackBerry Launcher

V tomhle případě se nejedná o nic komplikovaného,což dokazuje i nastavení, ve kterém se dá změnit tapeta, vyskakovací widgety, sada ikon a varování před vypnutím aplikace. Celý Launcher stojí na vyskakovacích widgetech a zástupcích, obojí už ale můžeme znát od konkurence.

Vyskakovací widget je funkce, která umožní widget spustit pouze gestem na ikoně aplikace v domovské obrazovce. Funguje to dobře a musím říct, že následný widget vypadá lépe, než například u Action Launcheru 3, který má stejnou funkci. Druhou stěžejní věcí jsou pak zástupci, kdy si můžete na plochu přidat různé rychlé volby. Opět se ale nejedná o žádnou revoluci. BlackBerry Launcher je určen pro ty, kteří chtějí mít jednoduchý vzhled, který se blíží čistému Androidu, žádné zbytečnosti tam nenajdete, ale zároveň toho ani tolik nenabízí. Plusem je určitě rychlost.

BlackBerry Launcher
BlackBerry Launcher

BlackBerry Poznámky

Poznámky bohužel pro synchronizaci podporují pouze účet Microsoft Exchange ActiveSync ve verzi 14.0 a výš, takže pokud tento účet nemáte, poznámky se vám budou ukládat pouze ve vašem zařízení. K poznámkám můžete přidat tagy, nebo je různě seřazovat. Opět se nejedná o žádnou komplikovanou aplikaci, bohužel malé možnosti synchronizace jsou mínusem. Útěchou nemůže být ani možnost sdílení, která je příliš zdlouhavá.

BlackBerry Hub+ Notes
BlackBerry Hub+ Notes

BlackBerry Úkoly

Ještě horší je to ale s úkoly. Tentokrát je možnost synchronizace na účty Microsoft Exchange ActiveSync ve verzi 2.5 a výš, takže už například funguje i webová verze Outlooku. O Google službách ale nepadne ani písmenko, funkčně jsou úkoly stejné jako poznámky, akorát si k nim můžete přidat termín splnění. Zarazí ale, že se aplikace nesynchronizuje ani s BlackBerry kalendářem. Jediný rozdíl oproti událostem v kalendáři, je možnost použít tagy, což je trochu málo za aplikaci, která je v “placené” části balíčku.

BlackBerry Hub+ Tasks
BlackBerry Hub+ Tasks

BlackBerry Kontakty

Pro změnu kladná část balíčku. Do kontaktů můžete přidat lidi z Facebooku, Messengeru, Googlu, Skypu, Microsoft Exchange, ale i třeba Gravataru. Samotný vzhled se pak podobá ostatním BlackBerry aplikacím, takže se na něj dá rychle zvyknout. Potěší podpora skupin, které se dají rychle nastavit. U této aplikaci bude záležet pravděpodobně na kontaktech od vašeho výrobce. Například na testovaném telefonu od LG jsou kontakty mnohem jednodušší a nenabízí tolik možnosti pro import kontaktů, takže se může jednat o dobré vylepšení. Občas ale i přes nastavení výchozí aplikace, docházelo k otevírání základní systémové aplikace kontaktů.

BlackBerry Hub+ Contacts
BlackBerry Hub+ Contacts

BlackBerry Password Keeper

Bezpečnost vždy byla a je devízou firmy s ostružinou ve znaku. Stejně tomu je i u této Android BlackBerry aplikace. Veškeré osobní informace, které do aplikace vložíte, jsou šifrovány pomoci AES-256. V aplikaci je zabudován i náhodný generátor hesel, jejichž sílu si můžete změřit pomocí speciálního měřiče. Podporuje i jednoduché poznámky, které taktéž zůstanou šifrované. Jediná škoda je, že automatické vyplňování na webových stránkách funguje pouze na telefonech BlackBerry.

BlackBerry Password Keeper
BlackBerry Password Keeper

Vyhledávání v zařízení BlackBerry

A jsme u konce balíčku. Jako poslední dostanete vyhledávání v zařízení BlackBerry a už podle názvu je poznat, že tu něco není v pořádku. Funkčně je aplikace samozřejmě úplně v pořádku, jenže bez hardwarové klávesnice ztrácí strašně ze své rychlosti. Má fungovat tak, že začnete psát na hardwarové klávesnici a vyhledávání vám okamžitě vyskočí a vy můžete vše hledat v jednom panelu. Bohužel na ostatních telefonech musíte nejprve aplikaci otevřít a až pak začít psát, nepotěší ani žádný widget, který by mohl vše urychlit.

V samotné aplikaci pak můžete rychle vyhledávat v kontaktech, kalendáři, e-mailu, dokumentech, souborech apod. Jednotlivé kategorie jdou také vypnout. Jen je škoda toho rychlého vyhledávání.

BlackBerry Device Search
BlackBerry Device Search

Vyplatí se předplatné?

Je to rozhodně individuální, hodně záleží na tom, jestli máte účet Microsoft Exchange, díky kterému budete moc využít více aplikací na plno. Ty nejužitečnější se nicméně dají použít i ve verzi zdarma, které jsou funkčně úplně stejně, akorát se v nich zobrazují reklamy. Pak už se rozhodnout o předplatném podle toho, jak často dané BlackBerry aplikace používáte. Je škoda, že balíček neobsahuje i jejich softwarovou klávesnici, ta má poměrně unikátní vkládání slov a mohla by vyvážit měsíční předplatné za 24 Kč. Na úplný závěr se hodí zopakovat informaci, že všechny BlackBerry aplikace se dají vyzkoušet ve 30 denní zkušební době.

Jak se vám líbí BlackBerry aplikace? Předplatili byste si je?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)