Android zásadně vylepší bezpečnost čtečky otisků prstů! Jak?

Bezpečnost čtečky otisků prstů
  • Čtečky otisků prstů v displeji jsou báječná věc a už nikdy nechtěl bych telefon bez této funkce
  • Potvrzení nákupu nebo odemknutí telefonu je otázkou desetin vteřiny, prostě přiložíte prst
  • Budoucí verze Androidu zásadním způsobem vylepší bezpečnost čtečky otisků prstů

Doteď mám doma Huawei Mate 20 Pro, který jako jeden z prvních telefonů na světě přinesl na trh geniální věc – čtečku otisků prstů, která je umístěna přímo v displeji. Chcete odemknout svůj telefon? Prostě položte palec na displej, stejně byste jej tam umístili…

Čtečka otisků prstů ale má mnohem širší možnosti využití, autorizovat pomocí ní můžete prakticky cokoliv. Snadno se přihlásíte do bankovních aplikací, stejně snadno potvrdíte odchozí platbu nebo například nákup v Obchodu Play. Současné verze Androidu ale postrádají důležitou funkci.

Android-14

Přihlašujete se do bankovnictví, položíte prst na displej a nic se neděje. Je vám to divné, položíte prst na displej znovu a jste tam, kde jste potřebovali být, první neúspěšné přihlášení rychle pustíte z hlavy. Kde se skrývá zrada? V současnosti Android žádným způsobem neinformuje, jaká aplikace v danou chvíli požaduje váš tisk prstu.

Ve výše popsané modelové situaci se klidně mohlo stát, že poprvé jste svůj otisk nepoužili pro přihlášení k bankovní aplikaci, ale uložili jste jej do nějaké podvržené aplikace, která s ním může dále pracovat nebo jej někam odeslat. Možnosti zneužití nejsou úplně malé a můžeme předpokládat, že v budoucnosti budou rizika ještě větší.

Která aplikace požádala o otisk prstu?

V blízké budoucnosti by ale měl Android podobným útokům zabránit. Při žádosti o váš otisk prstu současně uvidíte název aplikace, která jej požaduje. Pokud se tedy vrátíme k naší modelové situaci – pokud otisk prstu poprvé požadovala bankovní aplikace a otisk zkrátka nebyl rozeznám, nic se neděje. Pokud by se ale na displeji objevil název nějaké neznámé aplikace, ve vašem telefonu máte problém, který je nutné okamžitě vyřešit a danou aplikaci z telefonu smazat.

A Present For Your Pixel | December ‘23 Feature Drop

A Present For Your Pixel | December ‘23 Feature Drop

Bezpečnost čtečky otisků prstů tato nová funkce jednoznačně zlepší a vlastně je trochu škoda, že přichází až nyní. Jedná se o velmi jednoduchou a přitom užitečnou pomůcku, která pomůže ochránit vaše biometrické údaje. Nová funkce se objevila v nejnovější verzi operačního systému Android 14 pro telefony Google Pixel a jsem zvědav, kdy se objeví u dalších výrobců. Pevně věřím, že s její integrací nebudou otálet příliš dlouho, toto je šikovná a důležitá věc! Může se ale snadno stát, že se novinka více rozšíří až s operačním systémem Android 15, který nabídne například lepší správu aplikací.

Jak hodnotíte bezpečnost čtečky otisků prstů?

Zdroj: androidheadlines

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)