Konec explozí baterií v telefonech? Vědci vyvinuli baterii, která se sama vypne

nabijeni baterie bezdratove

Jak již zde několikrát zaznělo v minulých článcích, vysoké teploty jsou docela úspěšným zabijákem současných baterií. Určitě to znáte – nabíjíte telefon a přitom na něm mastíte nějakou super náročnou 3D hru, až vás telefon začne pěkně pálit do rukou. Už tohle je pro baterii velmi nevhodné, přesto to dělá spousta z nás. V takovém případě se ohřívá celý telefon, včetně procesoru, který teplotu ještě více zvyšuje. Baterie pak mnohem rychleji stárne a může do křemíkového nebe odejít předčasně a nečekaně, navíc v některých případech i explodovat. Tým vědců ze Stanfordu si ale myslí, že přišli s řešením tohoto problému, vytvořením speciální lithium-iontové baterie.

Baterie s chytrým vypínačem

Android pro začátečníky - baterie 3

Podle Zhenan Bao, profesorky chemického inženýrství, vyrobili na Stanfordu baterii, která je schopna se sama vypnout, když zjistí, že její teplota je pro ni nebezpečně vysoká. To ale není vše. Pokud baterie uzná, že teplota je opět „v pohodě“, dokáže se opět sama zapnout. Tato vědecká studie vyšla 11. ledna v časopise Nature Energy.

Původně na projektu pracoval profesor Yi Cui, který přišel s baterií, která vám oznámí, že se přehřívá. Její vypnutí ale záviselo na jejím uživateli. Co se tedy nepodařilo jemu, bylo nyní regenerováno a vylepšeno. Na výsledku se kromě zmíněných profesorů podílel také postgraduální student Zheng Chen, který otázku řešil pomocí nanotechnologie. Současná verze této baterie je pak vyrobena z grafenu, uhlíku (o atomové tloušťce) a elastického polyetylenu. Jen čas ovšem ukáže, zda a kdy se tato baterie posune z fáze experimentu do praktického použití.

Zdroj: AA

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)