Bankovní malware řádí v česku. Obchází ověřovací SMS. Jak se bránit?

malware bankovní SMS

Na Česko se v poslední době zaměřili útočníci, kteří se specializují na obcházení bankovního zabezpečení. Škodlivý malware dokonce dokáže obejít dvoufázové bankovní zabezpečení plateb pomocí SMS zpráv. Jak se bránit proti těmto zákeřným útokům?

Společnost ESET vydala zprávu o zvýšeném výskytu malwaru Cerberus na českém území. Tento typ malware se do telefonu často dostane díky jiné „nakažené“ aplikaci, která sama nemusí být škodlivá, ale dokáže stáhnout a nainstalovat malware. Bankovní malware Cerberus se zaměřuje na obcházení dvoufázového ověření bankovních plateb pomocí SMS. Dokáže tak okrást uživatele při placení online.

ESET Mobile Security Antivirus
ESET Mobile Security Antivirus

Podle zjištění ESETu se naprostá většina malware dostane do telefonů z neoficiálních zdrojů a doporučuje tedy používat jedině oficiální Obchod Google Play se zapnutou ochranou Play Protect. Pokud stále používáte starou metodu ověřování bankovních plateb pomocí SMS zpráv, tak určitě doporučujeme přejít na mnohem bezpečnější standard PSD2. Většina bank již nabízí toto řešení, kdy dochází k ověření platby pomocí bankovní aplikace ve vašem chytrém telefonu. Jak jsme se v poslední době už několikrát přesvědčili, tak přemýšlet nad tím co do telefonu instalujeme je ale nutné i při používání Google Play.

Jak často platíte na internetu kartou online?

Zdroj: ESET

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)