Tato aplikace obsahuje malware a Google ji přesto doporučoval. Má 10 milionů instalací. Používáte jí?

Barcode Scanner malware

Google odhalil nebezpečnou aplikaci, která má v Obchodě Play přes deset milionů instalací. Nejvíc zarážející je, že Google tuto aplikaci donedávna sám doporučoval. Čtečky čárových kódů jsem jednou z nejoblíbenějších skupin nástrojů a nějakou má v mobilu asi každý. Bohužel právě v nevině vypadající aplikaci Barcode Scanner se objevil škodlivý malware. Co tento trojský kůň způsobuje?

Barcode Scanner byla jednou z oblíbených čteček čárových a QR kódů, která dohromady nasbírala přes 10 miliónů instalaci. Bezplatná aplikace dlouhou dobu dělala přesně to, co slibuje její název. V poslední aktualizaci této aplikace byl ale objeven trojský kůň. Malware v aplikaci Barcode Scanner dokáže otevírat nevyžádané webové stránky pomocí vestavěného prohlížeče v zařízení. Aplikace může webové stránky načítat dokonce i na pozadí bez jakékoliv potřebné interakce ze strany uživatele, což ji činí obzvláště nebezpečnou.

Ještě více zarážející je pak fakt, že aplikace Barcode Scanner byla součástí programu Google Play Pass. Aplikace sice již byla odstraněna z Obchodu Play, ale pokud ji máte na svém zařízení, tak je třeba ji odebrat ručně. Google by měl opravdu do budoucna více hlídat, které vývojáře podpoří.

Jakou čtečku čárových kódů používáte?

Zdroj: 9to5google

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)