Aqara Thermostat E1 recenze: chytré hlavice vám ušetří peníze i čas

chytré hlavice aqara

S blížící se zimou a bohužel také energetickou krizí, se kterou se potýkají lidé nejen v Česku se pochopitelně už týdny hovoří o tom, jak za energie ušetřit. Tím nejjednodušším způsobem bude jistě snížení teploty, což ale může ovlivnit komfort, na který jste zvyklí. Proto jsme se rozhodli k otestování nových hlavic Aqara Smart Radiator Thermostat E1, které mohou pomoci ušetřit čas i peníze, a zároveň zachovat teploty, na které jste byli dlouhé roky zvyklí.

Obsah recenze Aqara Smart Radiator Thermostat E1

Jak pomáhají chytré hlavice šetřit energie?

Chytré hlavice se na trhu objevují v posledních několika měsících jako náhrada/doplněk k chytrým termostatům. Jejich hlavní výhoda tkví v automatizaci a individuálním nastavení teploty v místnostech. Pokud máte doma obyčejné termostatické hlavice, sáhněte si do svědomí a popravdě si odpovězte na to, zda je vypínáte, nebo alespoň snižujete jejich stupeň v případech, kdy nejste doma.

Termostatické hlavice, které jsou schopné připojit se na chytrou domácnost mají hned několik výhod. Tou první je bezpochyby šetření peněz za energie. Pokud chodíte do zaměstnání, rozhodně nemusíte mít přes den puštěné topení na plné pecky. Místo toho si můžete v aplikaci nastavit rozvrh, kdy se má začít/přestat topit, což se projeví na vašem vyúčtování.

Poznámka redakce

Před nasazením hlavic se poraďte s topenářem, aby nedošlo k poškození otopného systému.

Jako příklad mohu uvést náš dům, který je složen ze tří pokojů – obýváku s kuchyní, ložnice, pracovny a samozřejmě také chodby a koupelny. Jelikož pracuji z domova, je pro mě nutné, abych měl neustále komfortní teplotu. Většinu času ale od rána až do pozdního odpoledne trávím právě v pracovně, kde tvořím obsah. Není tedy zapotřebí mít zatopeno na komfortní teplotu (20-21 stupňů Celsia) i v obýváku, natož v ložnici. Proto mám nastavený rozvrh, kdy se v má začít v místnostech topit, a kdy naopak nemusí. To je ale jen jedna z výhod chytrých hlavic. O těch dalších se pobavíme v následujících odstavcích.

Obsah balení Aqara E1

Hlavice Aqara Smart Radiator Thermostat E1 jsou vybaveny již z balení dvěma tužkovými bateriemi a kromě tučného manuálu v něm naleznete také tři adaptéry pro případ, že by vám hlavice na radiátoru neseděla. V našem případě však nebylo nutné ani jeden z nich použít.

Design a kvalita zpracování

Aqara Smart Radiator Thermostat E1 je termostatická hlavice, která je o něco větší než ty běžné. Má matnou povrchovou úpravu a na jejím konci se nachází barevný displej, který je schopen zobrazovat nejen teplotu. Obklopuje jej otočný mechanismus, kterým můžete měnit teplotu a režimy. Právě přes něj propojujete hlavici také s bránou. Mechanismus je navíc poměrně přesný a nastavovanou teplotu mění přesně podle toho, jak moc s ním točíte.

Jak namontovat a spárovat hlavice Aqara E1?

Namontování chytré hlavice je jednodušší, než byste si možná mohli myslet. Pokud vám náhodou nebude pasovat, můžete vyzkoušet jednu ze tří redukcí, která je součástí balení. Až budete mít hlavici namontovanou, můžete ji propojit s různými platformami, ať se bavíme o Google Home, HomeKitu od Applu, Amazon Alexa, IFTTT, nebo třeba ekosystému Home Assistant. Hovoří se také o tom, že hlavice dostane aktualizaci, po které bude kompatibilní se standardem Matter, o kterém si můžete přečíst v jednom z našich článků. Bohužel k aplikaci Mi Home, ani ke Xiaomi bráně v tuto chvíli hlavici nepřipojíte.

How to Install the Aqara Smart Radiator Thermostat E1

How to Install the Aqara Smart Radiator Thermostat E1

My jsme zvolili aplikaci Aqara Home, do které jsme hlavice propojili skrz bránu Aqara G3, která může zároveň sloužit jako bezpečnostní kamera. Do režimu párování hlavici uvedete tak, že kroužek podržíte po dobu 10ti sekund.

Co umí hlavice v kombinaci s aplikací Aqara Home?

Aplikace Aqara Home bude středobodem ovládání vašeho chytrého vytápění, pokud jste si nezvolili jednu z výše uvedených alternativ. Kromě toho, že můžete zobrazit a ovládat teplotu na každém radiátoru, kde je chytrá hlavice namontovaná si můžete také zobrazovat teploty v místnostech, jelikož má v sobě zabudovaný teplotní senzor. Zobrazovaná teplota je ale pochopitelně ovlivněná tím, že je čidlo v blízkosti radiátoru, takže se může trochu lišit. Pokud byste chtěli získat přesnější údaje, doporučujeme AQARA Temperature & Humidity & Atmospheric Pressure Sensor Zigbee, který vyjde na českých e-shopech asi na 400 Kč a můžete si jej dát na zeď, ideálně doprostřed místnosti.

Co je to Zigbee 3.0?

Zigbee 3.0 je bezdrátová technologie, která se v mnoha ohledech podobá třeba technologii Bluetooth. Díky ní můžeme pomocí telefonu ovládat svou chytrou domácnost a to od zapnutí zásuvky přes upravení barvy světla až po ovládání žaluzií. Funguje až do vzdálenosti 75 metrů a díky své kompatibilitě můžete propojit více zařízení a to i od různých výrobců. Potěší rovněž fakt, že lze Lidl zařízení ovládat skrz Google Asistenta či Google Home.

Na každém radiátoru jste schopni si nastavit tzv. chytrý rozvrh, což je jeden z hlavních benefitů tohoto produktu, jak již bylo řečeno v úvodu recenze. Je jen na vás, zda si vytvoříte rozvrh od pondělí do pátku, o víkendech, či individuálně. Teploty lze nastavovat také v jednotlivých časech, takže si můžete nastavit odlišné teploty na ráno, odpoledne i večer, což je super, protože ráno pravděpodobně snídáte v kuchyni/obýváku a chcete mít teplo, odpoledne tam však čas netrávíte a tak se může teplota snížit. Vrátíte se až k večeru, kdy chcete mít opět příjemnou teplotu.

V aplikaci se nachází také režim Antifreeze, pro který jsme neměli využití, ale slouží hlavně pro to, aby vám nezamrzly trubky v případě, že jste dlouho pryč, nebo v místnosti, kde trávíte čas opravdu sporadicky. Příkladem může být třeba technická místnost, či pokoj pro hosty. Termostatická hlavice Aqara E1 je vybavena také detekcí otevřeného okna, což pozná díky zabudovanému teploměru a prudkému ochlazení. Pokud se tak stane, hlavice na půl hodiny uzavře ventil, aby zabránila plýtvání. Pochopitelně o této skutečnosti budete informování skrz notifikaci.

Aqara Smart Radiator Thermostat E1

Aqara Smart Radiator Thermostat E1

Na kartě automatizace si můžete vytvářet nejrůznější scénáře, co se má stát když. Zde se opravdu fantazii meze nekladou a pokud máte více doplňků Aqara, vyhrajete si s ní ještě více. Potěšila nás také možnost automatizace nejen na základě hardwaru, ale třeba také na základě vaší polohy. Nyní máme nastaveno, že když je odpoledne slunečno, vypne se nám termostat v pracovně, protože z ní dělá sluníčko v kombinaci s topením neobyvatelnou místnost.

Výdrž baterie

Výrobce tvrdí, že dodané tužkové baterie, které bohužel nejsou dobíjecí vydrží v hlavicích jeden rok, což je skvělá hodnota a nebudete tak muset řešit časté dobíjení. Je vidět, že Aqara si dala na výdrži záležet a to nejen díky použití technologie Zigbee 3.0, ale také třeba tím, že se displej rozsvítí jen v momentech, kdy hlavice ovládáte.

Cena a dostupnost

Aqara Smart Radiator Thermostat E1 se dají na většině českých e-shopů pořídit za cenu okolo 1300 Kč. Nebo si jí můžete pořídit na SmarterHome, kde jich mají vždy dost skladem.

Závěrečné zhodnocení

Termostatická hlavice Aqara Smart Radiator Thermostat E1 je jedním z nejlepších produktů, které jsme na poli chytré domácnosti kdy testovali. Pokud v současné době řešíte ceny energií, chtěli byste ušetřit a zároveň byste si chtěli zpříjemnit život automatizací, budete z nich po několika týdnech používání nadšení. Už si nedovedeme moc dobře představit, že bychom používali ty obyčejné. Nejde totiž jen o šetření peněz, ale také zvýšení komfortu, ve kterém trávíme nejvíce času. Na druhou stranu je potřeba počítat s vyšší investicí, která se může vyšplhat v případě, že máte radiátorů hodně, celkem vysoko. Pokud by vás zajímalo, jaké další články pro vás chystáme, mrkněte na úvodní článek o našem seriálu Energie chytře.

Klady

+ design i dílenské zpracování
+ rychlé a jednoduché propojení s aplikací
+ lze ji ovládat i ručně
+ přehledná aplikace

Zápory

– vyšší cena

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Jak energie šetříte vy?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)