Aqara G3 recenze: Zigbee brána a kvalitní kamera v jednom

chytrá kamera aqara g3

Chytrá domácnost je oblastí, kterou řeší čím dál větší množství uživatelů. V dnešní době máte na výběr z několika řešení, přičemž značka Aqara je jedním z těch vůbec nejznámějších. Námi recenzovaná Aqara G3 je nejen bezpečnostní kamerou, ale také Zigbee bránou, okolo které se může točit celý váš ekosystém. To, zda stojí její nákup za úvahu si rozebereme v následujícím textu.

Obsah recenze Aqara G3

Obsah balení

V balení kamery naleznete vše, co je potřeba k jejímu zprovoznění. Kromě ní samotné tedy můžete počítat s USB-A/USB-C napájecím kabelem, napájecím adaptérem a několika brožurkami. Stačí tedy teoreticky dokoupit pouze microSD kartu.

Design a kvalita zpracování

Pokud sháníte kameru, která vás bude bavit nejen funkcemi, ale i designem, možná bude Aqara G3 právě pro vás. Silikonové pouzdro s ušima z ní dělá po vzhledové stránce atraktivní zařízení, které vypadá, jakoby z oka vypadlo nějakému animovanému robotovi z počítačové hry. Samozřejmě jej ale můžete sundat, pak bude kamera vypadat stejně nenápadně a minimalisticky, jako většina ostatních. Pozor ale na to, aby si ji váš domácí mazlíček nespletl se skutečným tvorem. Hovoříme z vlastní zkušenosti.

Většina konstrukce je pochopitelně tvořena z plastu. Nachází se na ní kromě samotného objektivu také USB-C konektor, reproduktor, mikrofon a slot na microSD kartu, kterou využijete v případě, že byste nechtěli nahrávat na cloud. Nutno zmínit, že otočná konstrukce se dokáže otáčet až o 360 stupňů.

Jak nastavit bránu Aqara G3?

Nastavení brány Aqara G3 je poměrně snadné. Stačí ji zapojit do elektrické sítě a podržet středové tlačítko po dobu 10 vteřin. V momentě, kdy zahlásí, že je připravena ke spárování si stáhněte aplikaci Aqara Home, zaregistrujte se a ze seznamu zařízení vyberte právě Aqara G3. Postupujte podle pokynů, připojte jí k Wi-Fi a následně na ní namiřte QR kód, který se vám objeví na telefonu. Celý proces zabere asi 5 minut, avšak je potřeba si dávat pozor, aby byl QR kód dobře čitelný z mobilu. Z nějakého důvodu se kameře nechtělo jej načíst z otevřeného Z Foldu4, ale když jsme použili vnější displej, rozpoznala jej kamera hned.

Aqara Camera Hub G3 Installation Video

Aqara Camera Hub G3 Installation Video

Specifikace kamery Aqara G3

  • 2K video (2304 x 1296 pixelů)
  • noční vidění
  • oboustranná hlasová komunikace
  • podpora ostatních Zigbee zařízení Aqara
  • Wi-Fi (2,4 i 5 GHz)

Kvalita obrazu a zvuku

Aqara G3 je sice Zigbee bránou, ale hlavně bezpečnostní chytrou kamerou. Dokáže nahrávat videa v rozlišení 2304 x 1296 pixelů (2K), což je zcela dostatečné pro většinu případů. Samotný obraz nás svou kvalitou až překvapil. Když má okolo sebe dostatek světla, má až nečekané množství detailů a pouze minimum šumu. A pokud ne, zapne noční vidění, které obstarávají infračervené LED diody. Použitelný je do vzdálenosti asi 10 metrů, což je více než dostatečná hodnota pro situace, abyste rozpoznali, že vám kočka drápe nový gauč a mohli jí na dálku okřiknout. Aqara G3 nabízí hromadu dalších užitečných funkcí, jako je detekce lidí, psů či koček. Pokud máte tuto funkci zapnutou, kamera se pohybuje spolu s nimi a snímá je, dokud nezmizí z dohledu.

Aqara G3 Review: The Camera that “Knows” You

Aqara G3 Review: The Camera that "Knows" You

Když už hovoříme o zvuku, Aqara G3 zvládá díky mikrofonu a reproduktoru oboustrannou hlasovou komunikaci, jejíž kvalita sice není nejlepší, ale základní účel splní bez problémů. Zvuk vycházející z kamery by mohl být méně plechový, aby byl hlas čistší, stále však uslyšíte, co vám druhá strana říká.

Stejná situace je u mikrofonu, ze kterého jste schopni slyšet dokonce i to, co říká komentátor v televizi, ale jeho kvalita není nikterak oslnivá. Přirovnali bychom ji k levným notebookům. Samozřejmostí je také detekce pohybu, kterou jsme si zapínali v momentech, kdy jsme nebyli doma pro případ, že bychom měli nečekanou návštěvu. Naštěstí jsme ji ale nemuseli použít.

Slouží i jako Zigbee centrála

Aqara G3 není jen bezpečnostní kamera, ale zároveň slouží i jako Zigbee centrála, ke které si můžete propojit další Aqara zařízení, jako jsou termostatické hlavice, vypínače, zásuvky, osvětlení, senzory, nebo třeba zámky. Můžete si tak snadno a za normální peníze vytvořit chytrou domácnost, kterou si můžete navíc plně zautomatizovat. Možnosti jsou takřka neomezené a jsou závislé pouze na tom, kolik zařízení máte a jak chytře je dokážete využít.

Co je to Zigbee 3.0?

Zigbee 3.0 je bezdrátová technologie, která se v mnoha ohledech podobá třeba technologii Bluetooth. Díky ní můžeme pomocí telefonu ovládat svou chytrou domácnost a to od zapnutí zásuvky přes upravení barvy světla až po ovládání žaluzií. Funguje až do vzdálenosti 75 metrů a díky své kompatibilitě můžete propojit více zařízení a to i od různých výrobců. Potěší rovněž fakt, že lze Lidl zařízení ovládat skrz Google Asistenta či Google Home.

Třeba termostatické hlavice Aqara jsme měli připojené právě k této bráně. Pokud vás tedy zajímá, jak podobný produkt funguje, mrkněte na naší předchozí recenzi. Nutno však zmínit, že funguje pouze s produkty Aqara a jiné Zigbee zařízení k ní nemáte šanci připojit, což je rozhodně škoda.

Aplikace Aqara Home

Během testování nám dorazila velká aktualizace aplikace Aqara Home, která kompletně mění její vzhled. Působí modernějším dojmem, na domovské stránce máte užitečné widgety s počasím či informacemi o vašem alarmu. Mimo to můžete rovnou z ní spouštět živé vysílání z kamery. Na kartě Accessories pak vidíte vaše zařízení a na kartě Automation si můžete vytvořit již zmíněné automatizace. Můžete však využít také Google Home, Apple HomeKit (se kterým funguje kamera velmi dobře), IFTTT, či Amazon Alexa.

Cena a dostupnost

Kamera Aqara G3 normálně v Česku vychází na asi 2 600 korun, avšak nyní je v akci, a tak se dá na vybraných e-shopech pořídit o přibližně 600 korun levněji. Nebo si jí můžete pořídit na SmarterHome, kde jich mají vždy dost skladem.

Závěrečné zhodnocení

Kamera Aqara G3 je zařízení, které je určeno pro specifičtější skupinu lidí, než jsme si před začátkem testování mysleli. Jako celek funguje skvěle. Má dobrý obraz, použitelný zvuk a hromadu režimů a různých nastavení. Pro někoho, kdo má doma (nebo plánuje) ostatní Aqara doplňky k chytré domácnosti je ideálním centrem, okolo které se budou točit i ostatní Zigbee produkty. Jako zásadní nedostatek vidíme však fakt, že k ní nepřipojíte Zigbee zařízení od ostatních výrobců, což jiné brány umožňují. Nákup si tedy rozmyslete na základě toho, jaký ekosystém budete chtít používat.

Klady

+ slušná cena
+ vkusný design
+ funguje i jako Zigbee brána
+ podporuje Apple HomeKit, Google Home i Amazon Alexa

+ skvělá aplikace Aqara Home
+ kvalita videa i zvuku

Zápory

– uzavřenost ekosystému Aqara

Hodnocení redakce: 80 / 100 %

Jaké řešení chytré domácnosti doma používáte vy?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)