Apple následuje Samsung, vyvíjí vlastní OLED displej

OLED-1

Samsung je už mnoho let spojován s technologií SuperAMOLED, neboť jí vybavuje pravidelně své smartphony s Androidem. Nyní se zdá, že by se mohl připojit i věčný rival – Apple. Ten otevřel v Tchajwanu laboratoř, která se o vývoj OLED displeje bude starat.

OLED technologie – pestré barvy, výborné podání černé i nižší spotřeba

Displeje s technoligí OLED pracují na zcela jiném principu než IPS, které jsou u většiny telefonů. Zdrojem světla jsou zde totiž organické elektroluminiscenční diody, které sídlí v každém pixelu. Díky tomu lze jednotlivé pixely vypnout a vytvořit tak dokonalou černou, což IPS panely neumožní – zdroj světla je totiž aktivní i při “vypnutých” pixelech, kudy ale stále prochází malá část světla. Černá tedy není černá, ale spíše tmavě šedá.

Kladem OLED displejů je i podání barev, které je většinou saturovanější a méně přirozené než v případě IPS, lidskému oku ale často lahodí o mnoho více než věrné a “nudné” podání IPS displejů.

OLED-Diagram1

Dostane některý z nových iPhonů OLED displej?

Po krátkém teoretickém úvodu se vraťme zpět k tématu. Apple otevřel novou laboratoř, která bude zkoumat použití OLED panelů v mobilních telefonech a tabletech. Cílem je vyvinout displej, který bude tenčí, lehčí a energeticky efektivnější. Pokud by si navíc dokázal Apple displeje sám vyvíjet či vyrábět, nemusel by se tolik spoléhat na externí dodavatele, jakými jsou třeba Samsung či LG.

Výhodou pak bude samozřejmě displej s lepším podáním barev, než tomu bylo doposud. Dá se rovněž předpokládat, že Apple dokáže z OLED technologie “vymáčknout” co nejvíce – třeba přizpůsobením barevného schéma v novém systému iOS apod. Jsme více než kdy jindy zvědaví, jaký bude výsledek. Apple totiž zavítá do vod, kde zatím neohroženě vládne Samsung.

apple OLED display

zdroj: engadget.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)